Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ #2


nikos
 Share

Recommended Posts

εν τω μεταξυ το γκολ του Γιακουμακη ειναι ακριβως γκολ Γιακουμακη. 3 κοντρολ με στηθος γονατο κουτουπιε και πλασε στο πεσιμο 😂

https://www.aek365.org/a-752779/to-2-0-me-giakoumakh-h-ethnikh-video.htm?fbclid=IwAR3QEbMXqM315BRBphDB_i7Kzb8DMSenlS8lZ9huLkWEG1Htoke_5f0xbYQ

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο παίκτη που ότι και να κάνει δεν θα κλάψω. Δοκιμάστηκε και μάλιστα από πολλούς και κάποιους καλούς προπονητές και πότε δεν καταφέρε να ξεπεράσει μάρκο, Αραούχο η Νέλσον στα τόσα χρόνια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ο Βινσάν Κομπανί δεν θέλει να... βλέπει τον Ογκνιεν Βράνιες

enwsi.gr
11/11/2020 | 23:36

Στην πόρτα της εξόδου από την Αντερλεχτ βρίσκεται για μια ακόμα φορά ο Ογκνιεν Βράνιες. Ο στόπερ των Βέλγων τον περασμένο Σεπτέμβριο πήρε μια δεύτερη ευκαιρία από την Άντερλεχτ προκειμένου να δικαιολογήσει το παχυλό του συμβόλαιο στην ομάδων των Βρυξελλών το οποίο αγγίζει τα 1.2 εκατ. ευρώ για κάθε χρόνο συνεργασίας.

Η Άντερλεχτ με τον Βενσάν Κομπανί στον πάγκο βρίσκεται σε μεταβατική περίοδο. Τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η βελγική ομάδα είναι δεδομένα, ενώ στο αγωνιστικό κομμάτι σε 12 ματς πρωταθλήματος μετρά μόλις πέντε νίκες με συνέπεια να βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ο πρώην άσος της Μάντσεστερ Σίτι αν και αρχικά έδειχνε να εμπιστεύεται στο κέντρο της άμυνας τον Όγκνιεν Βράνιες, δείχνει με τις επιλογές του να έχει αναθεωρήσει τις επιλογές του, φτάνοντας στο σημείο να αφήσει τον Βόσνιο διεθνή εκτός 20άδας. Αντί του Βράνιες, ο Κομπανί προτιμά τον Αμερικανό Μιάζγκα (ήρθε με την μορφή δανεισμού από την Τσέλσι) και τον 21χρονο Ντελκρουά. Ως τρίτος σέντερ μπακ λογίζεται πλέον ο 25χρονος Ολλανδός Λούκασεν.

 
 

Ράγισε ξανά το γυαλί Αντερλεχτ-Βράνιες και ο Βόσνιος ξανά στην έξοδο

Ο 31χρονος πρώην παίκτης της ΑΕΚ έχει καταγράψει μόλις τέσσερις συμμετοχές, τις περισσότερες εξ αυτών τον περασμένο Σεπτέμβριο, ενώ αγωνίστηκε για τελευταία φορά στις 4 Οκτωβρίου στο ντέρμπι με την Κλαμπ Μπριζ, όπου η Άντερλεχτ ηττήθηκε με 3-0.

Στη συνέχεια βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και έχασε τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδας. Ο Βράνιες μπορεί να επέστρεψε στις προπονήσεις την Άντερλεχτ, ωστόσο πλέον θεωρείται ξένο σώμα από τον Κομπανί, ο οποίος του χρεώνει την κακή εμφάνιση του στο ματς με την Κλαμπ Μπριζ, θεωρώντας τον υπεύθυνο για το πρώτο γκολ, ενώ κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στην αναμέτρηση με την Μπέβερεν. Ο Βόσνιος δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση τον «βράχο» της ΑΕΚ και η Άντερλεχτ θα επιχειρήσει να βρει τρόπο τον Ιανουάριο για να γλιτώσει τα χρήματα του συμβολαίου του…

Πηγή: gazzeta

Link to comment
Share on other sites

θα τον επαιρνα (πιστευω θα τον αφησουν πλεον) και θα ημουν σχετικα πληρης στους στοπερ, οπωσδηποτε ομως με σοβαρες ρητρες για πειθαρχικα παραπτωματα.

 

ναι, ξερω, ξαναζεσταμενο φαγητο, καραγκοζοπαιχτης, αλλα στα μπατζετ που κινεισαι δεν βρισκεις τετοιον.

Link to comment
Share on other sites

Άμα μείνει ελεύθερος τότε καλώς να συζητήσουμε αλλά με τα οικονομικά δεδομένα τα δικά μας ( σε καμία περίπτωση μεγάλο συμβόλαιο στο τρελό). Με την αντερλεχτ δεν χρειάζεται ούτε να απαντούμε στις κλησεις. 

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21

Βράνιες μόνο ελεύθερος αν είναι να πάρουμε και πάλι το ίδιο ρίσκο. Δεν του έχω εμπιστοσύνη ότι μπορεί να συγκρατηθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να παρουσιάσει μια χρονιά σαν την περσινή. Έχουμε κάνει άλλωστε πάρα πολλές υποχωρήσεις στο παρελθόν για το καλό της ομάδας και για να μην βγούμε απο τους στόχους αλλά κάπου θα την πατήσουμε. Αν είναι να χτυπάμε το κεφάλι μας τουλάχιστον να μην τον έχουμε αγοράσει. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, nikos said:

θα τον επαιρνα (πιστευω θα τον αφησουν πλεον) και θα ημουν σχετικα πληρης στους στοπερ, οπωσδηποτε ομως με σοβαρες ρητρες για πειθαρχικα παραπτωματα.

 

ναι, ξερω, ξαναζεσταμενο φαγητο, καραγκοζοπαιχτης, αλλα στα μπατζετ που κινεισαι δεν βρισκεις τετοιον.

Και εγώ θα τον έπαιρνα και θα έστελνα το Λατσι δανεικο. Πιστεύω ότι 5 στόπερ με γυάλινο Τσιγκρισνκι τον έναν από αυτους δεν είναι κάτι απαγορευτικό. Χωρια ότι σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και κάτι άλλο. Πχ το Βρανιες δεξί μπακ σε δύσκολα παιχνίδια. Αλλωστε έχει παιξει πολλά παιχνίδια εκεί και με την Εθνικη του

Link to comment
Share on other sites

Ράγισε ξανά το γυαλί Αντερλεχτ-Βράνιες και ο Βόσνιος ξανά στην έξοδο

Ο 31χρονος πρώην παίκτης της ΑΕΚ έχει καταγράψει μόλις τέσσερις συμμετοχές, τις περισσότερες εξ αυτών τον περασμένο Σεπτέμβριο, ενώ αγωνίστηκε για τελευταία φορά στις 4 Οκτωβρίου στο ντέρμπι με την Κλαμπ Μπριζ, όπου η Άντερλεχτ ηττήθηκε με 3-0.

Στη συνέχεια βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και έχασε τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδας. Ο Βράνιες μπορεί να επέστρεψε στις προπονήσεις την Άντερλεχτ, ωστόσο πλέον θεωρείται ξένο σώμα από τον Κομπανί, ο οποίος του χρεώνει την κακή εμφάνιση του στο ματς με την Κλαμπ Μπριζ, θεωρώντας τον υπεύθυνο για το πρώτο γκολ, ενώ κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στην αναμέτρηση με την Μπέβερεν. Ο Βόσνιος δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση τον «βράχο» της ΑΕΚ και η Άντερλεχτ θα επιχειρήσει να βρει τρόπο τον Ιανουάριο για να γλιτώσει τα χρήματα του συμβολαίου του…

 

#AEKFamily #R21 #melissanidis_power #AEK2020-21

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε έλλειμμα βαλκανισμού στα μετόπισθεν, γιατί για ντουγανισμό έχουμε τον Αργεντίνο. Μπροστά είμαστε καλυμένοι με τον Κροάτη. Ο Βαθίλης πως σας φαίνεται για το κέντρο για να πετύχουμε το ballasting?

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 9:54 PM, theo said:

 

Screenshot_20201112-215031_YouTube.jpg

Που να φανταζόταν τότε ο Μανόλιος τι θα έφερνε το μέλλον.

Μεγάλο στιγμιότυπο!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μα τι ωραία θα ειναι η άμυνα με έναν Αργεντινό, ένα Ρουμάνο, ένα Σερβοβόσνιο και το Μπακάκη. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Σκόραρε και σήμερα ο Γιακουμάκης, η ομάδα του έχασε όμως 2-1 από τη Βίλεμ του Παυλίδη, ο οποίος σκόραρε επίσης. Τι πρωτάθλημα είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό και ως ... "Σύνδρομο Νεστορίδη", αυτή η μάστιγα ....

Ας μην ανοίξω το στόμα μου περαιτέρω ....

https://www.fosonline.gr/podosfairo/article/117771/ardizogloy-sto-fos-ego-den-egleifa-kai-imoyn-to-koroido-tis-pareas?fbclid=IwAR2u_vKN30k1dCHTFff1ixks-uf4B4baIXus1THInfixxsoXy2rKOKFWZ3g

Τρομερός Χρήστος Αρδίζογλου σε μια συνέντευξη - χείμαρρο στο «ΦΩΣ»! «Τρύπιο παπούτσι, κατεβασμένες κάλτσες και ξύλο κάθε βράδυ από τον πατέρα!». Η απόπειρα δωροδοκίας, ο Γουλανδρής, η χούντα, ο Παναθηναϊκός και ο Μπάρλος.

 

 

Ήμουν πιτσιρικάς, τον θυμάμαι με κατεβασμένες τις κάλτσες να καλπάζει, να περνάει τους αντίπαλους σαν σταματημένους και να φαίνεται το γήπεδο μικρό για αυτόν, αλλά να πηγαίνει για την πάσα ενώ μπορούσε να μπει με την μπάλα στα δίχτυα.

 

Τον θυμάμαι αμυδρά λόγω ηλικίας, αλλά ήταν φιγούρα ξεχωριστή. Μου έχουν πει και παλιοί παίκτες του Ολυμπιακού ότι ήταν πολύ καλός παίκτης. Το θέμα όμως είναι ότι πρόκειται για παίκτη που άφησε στάμπα. Ο Χρήστος Αρδίζογλου, το «άλογο», ο «τρελός», όπως τον έλεγαν, τον ενοχλεί όμως αυτή η λέξη, έδωσε μια συνέντευξη-ποταμό στο «ΦΩΣ». Διαβάστε την, είναι χείμαρρος. Και τι δεν λέει για όργια που γίνονταν, όπως υποστηρίζει...

Το μεγαλύτερο ατού σας ποιο θεωρείτε ότι ήταν;

Οι αλάνες! Εκεί έμαθα να ντριμπλάρω, εκεί έμαθα τον κενό χώρο, εκεί τα έμαθα όλα.

Κι άλλοι είχαν τις αλάνες όμως.

 

Ναι, όμως οι άλλοι είχαν τους γονείς τους, πήγαιναν στο σπίτι, έτρωγαν, έπαιζαν με τα παιχνίδια τους... Εγώ έφευγα το πρωί στις 7.30 για το σχολείο και γυρνούσα στο σπίτι μου το βράδυ στις 10.00! Δεν έτρωγα καν το μεσημέρι. Για την μπάλα. Στα διαλείμματα στο σχολείο μπάλα, μετά το σχολείο μπάλα, ως το βράδυ μπάλα!

Ποια περιοχή;

Νέα Ιωνία, Γαλάτσι, Περισσός, Ελευθερούπολη, όργωνα όλες αυτές τις γειτονιές. Εκεί πέρναγα τους αντιπάλους μου δύο δύο, τρεις τρεις, πέντε πέντε. Με περίμενε ο πατέρας μου το βράδυ για να με δείρει!

Πείτε μου για αυτό.

Γύριζα στο σπίτι βράδυ, έκλεινε ο πατέρας μου την πόρτα και τα παράθυρα και με έδερνε. Κάθε μέρα, κάθε μέρα…

Τις κάλτσες γιατί τις είχατε κάτω;

Γιατί δεν μπορούσα, με έπιανε άγχος. Δεν ήθελα τίποτα πάνω στο πόδι μου. Έχω παίξει με την Εθνική Ενόπλων απέναντι στην Πολωνία του Λάτο, που τότε ήταν όλη σχεδόν η κανονική μεγάλη Εθνική Πολωνίας, στις κορυφαίες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και τους έβαζα γκολ, αλλά ο διαιτητής το ακύρωνε γιατί είχα κάτω τις κάλτσες! Μου έλεγε να τις ανεβάζω, τις ανέβαζα και μετά από λίγο τις κατέβαζα!

Δεν φοβόσασταν μη χτυπήσετε χωρίς επικαλαμίδες;

Πού να με χτυπήσουν! Δεν μπορούσαν. Δεν προλάβαιναν να με χτυπήσουν. Θυμάμαι ένα ματς με την ΑΕΚ, παίζαμε τιμωρημένοι στο Άργος με αντίπαλο τα Τρίκαλα ή την Καρδίτσα, δεν θυμάμαι την ομάδα. Θυμάμαι όμως τον παίκτη που είχε έρθει και μου είχε πει στο τέλος: «Ρε Αρδίζογλου, ο προπονητής μου είπε να σε παίζω μαν του μαν και να σε βαράω, αλλά εγώ δεν σε προλάβαινα να σε βαράω!». Έπαιζα τον κενό χώρο. Δεν μπορούσαν να με παίξουν μαν του μαν. Όταν σε είχα πρόσωπο με πρόσωπο, εξαφανιζόμουν.

 

Ο Γουλανδρής, η χούντα, ο Παναθηναϊκός και ο Μπάρλος

Πείτε μου άλλες αναμνήσεις από την παιδική ηλικία.

Η κακομοίρα η μάνα μου δούλευε και νόμιζε ότι θα γινόμουν μηχανικός στα καράβια. Έλεγε στις φίλες της το φλιτζάνι, διότι ήμασταν από τα Ιεροσόλυμα. Μια μέρα τής λέω «μάνα, θα μου ρίξεις το φλιτζάνι να δεις το μέλλον μου;». Το έκανε και μου είπε «εσύ θα κάνεις πολλά ταξίδια». Από 16-17 χρονών έπαιξα στην Εθνική νέων, έπαιξα πολλά ματς με την Εθνική ανδρών, ήμουν από τους καλύτερους στο Euro του ’80, γύρισα όλο τον κόσμο.

Θέλω κι άλλα από τη νεαρή ηλικία. Μας καθορίζει η νεαρή ηλικία.

Δεν άνοιγα βιβλίο. Πήγαινα στο σχολείο με τις τσέπες φουσκωμένες, μου έλεγε ο δάσκαλος «τι είναι αυτά;». Και έβγαζα από τις τσέπες μου βουρτσάκι, κάμελ καθαριστικό, του έλεγα «αν δει η μάνα μου βρόμικα τα παπούτσια, θα φάω ξύλο πάλι». Έκρυβα το ένα παπούτσι στο σχολείο με το άλλο όταν με σήκωναν όρθιο για να μη δουν ότι ήταν τρύπιο. Όχι ότι γεννήθηκα ποδοσφαιριστής, είναι τρέλα αυτό που λένε. Είναι τι παραστάσεις έχεις, πώς μεγαλώνεις. Εγώ μεγάλωσα με την μπάλα στις αλάνες ως το βράδυ και μετά είχα προπονητή τον Γιώργο Καμάρα. Ξέρετε τι εστί Γιώργος Καμάρας;

Γνωρίζω.

Ένας από τους μεγαλύτερους επιθετικούς που έχει βγάλει σε όλη του την ιστορία ο Απόλλων και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Κάποτε εργαζόμουν στις ακαδημίες της ΑΕΚ. Αλλά ήρθε ο Ντέμης Νικολαΐδης και με έδιωξε, έδιωξε τον Αρδίζογλου. Και ο Μπάγεβιτς είχε διώξει τον γιο μου από τις ακαδημίες. Και ο Μελισσανίδης τού πεταμού μάς έχει, διότι δεν γλείφουμε.

Πείτε μου για τα Ιεροσόλυμα. Γεννηθήκατε εκεί;

Ναι.

Πώς βρέθηκαν οι δικοί σας εκεί;

Ο παππούς μου είχε καταγωγή από τη Μικρά Ασία. Ο πατέρας μου δούλευε στα Ιεροσόλυμα σε είδη του Χριστού, ενθύμια. Σε αυτή την πόλη γινόταν το έλα να δεις με επισκέπτες από όλο τον κόσμο. Ένας αδερφός του ήρθε στην Ελλάδα και έκανε βιοτεχνία στη Νέα Ιωνία και μας κάλεσε.

Τι βιοτεχνία;

Μεταλλικά έπιπλα. Τσαούσογλου. Και δούλευε εκεί ο πατέρας μου.

Πόσων χρονών ήρθατε στην Ελλάδα;

Όταν ήμουν 5 χρονών.

Προπονητής μεγάλος δεν γίνατε.

Δεν είναι εύκολο. Θέλει κότσια, θέλει γλειψίματα, θέλει δημόσιες σχέσεις, θέλει αυλικούς. Εγώ δεν ήμουν της δημοσιογραφίας... Δεν είμαι βέβαια και θεός. Το 90% πάντως των ομάδων που αναλάμβανα τις έσωνα. Δυστυχώς είμαστε μια χώρα όπου μετά θάνατον μόνο σε τιμάνε! Με τιμάει πάντως ο αγνός κόσμος με την αγάπη του. Σε όλη την Ελλάδα, όπου έχω πάει, βλέπω την αγάπη των φιλάθλων -και όχι μόνο των ΑΕΚτσήδων. Και δεν αγαπάνε μόνο εμένα, αγαπάνε όλους τους καλούς παίκτες της γενιάς μου. Διότι δώσαμε αγάπη στο ποδόσφαιρο, δώσαμε μεράκι, κάναμε τις Κυριακές του κόσμου όμορφες, γεμάτες πάθος.

Στον Ολυμπιακό βρεθήκατε ποτέ κοντά;

Ναι, με είχε ζητήσει ο Γουλανδρής. Αλλά δεν με ήθελε ο Πετρόπουλος, ο οποίος έπαιρνε μιζίτσες... Το έχετε ακούσει αυτό, κύριε Σινάνογλου;

Κάτι έχω ακούσει, αλλά δεν αποδεικνύονται αυτά.

Εμένα με πήγε στον Γουλανδρή ένας δημοσιογράφος. Με παικταράδες τότε ο Ολυμπιακός. Ήμουν στον Απόλλωνα, αλλά είχα κάνει όνομα. Μου λέει ο Γουλανδρής «πάρε 20 χιλιάρικα και θα έρθεις στον Ολυμπιακό το καλοκαίρι». Γυρνάει στον δημοσιογράφο και του λέει «πάρε κι εσύ 20 χιλιάρικα». Αρνήθηκε ο δημοσιογράφος, αλλά τελικά τα πήρε. Όμως δεν με ήθελε ο Πετρόπουλος.

Και τι έγινε; Πώς βρεθήκατε στην ΑΕΚ;

Στον Παναθηναϊκό βρέθηκα λόγω χούντας. Εκείνη την εποχή υπήρχε χούντα. Και σιγά τη χούντα, εγώ ήμουν φαντάρος και πηδούσα τα κάγκελα και την κοπανούσα... Τέλος πάντων, με παίρνει ο πρόεδρος του Απόλλωνα και μου λέει «ξέχνα τις άλλες ομάδες, με πήρανε στο Πεντάγωνο, έκλεισες στον Παναθηναϊκό!». Πάω στον Παναθηναϊκό, παίρνω παπούτσια και σε δυο τρεις μέρες πέφτει η χούντα! Με παίρνει ο Μπάρλος από την ΑΕΚ, συναντιέμαι με τον πρόεδρο του Απόλλωνα και με τον Μπάρλο σε ένα μέρος στη Συγγρού και έτσι έκλεισα στην ΑΕΚ.

 

«Μου έλεγαν να αποκαλώ “μπαμπά” τον Μπάρλο για να του τα παίρνω όπως οι άλλοι, όμως εγώ έλεγα “έχω μπαμπά”!»

Σκεφτήκατε ποτέ να γράψετε βιβλίο;

Το έχω ξεκινήσει ήδη. Δεν είναι εύκολο. Βρέθηκε ένας φίλος μου, με προέτρεψε και το φτιάχνουμε. Για να μάθει ο κόσμος την αγάπη που είχα στην ομάδα μου και το μίσος που είχαν οι παράγοντες για εμένα και δεν μου έδιναν μία!

Είχατε και συμπαίκτες που ήθελαν να σας φάνε;

Θα τα γράψω στο βιβλίο μου. Υπήρχαν δύο συμπαίκτες και δύο δημοσιογράφοι που τους λέω «Ντάλτον»! Όταν ρώτησα μετά από χρόνια κάποιον, μου είπε «περασμένα ξεχασμένα». Ναι, αλλά όταν ήσουν συμπαίκτης μου και ήσουν εχθρός, εγώ ήμουν ο βλάκας της παρέας. Ήμουν ο πιο γρήγορος εξτρέμ στην Ελλάδα, έκανα τα 100 μέτρα σε 11 δευτερόλεπτα χωρίς παπούτσια σπάικς και άλλοι έπαιρναν τα λεφτά. Εμένα προσπαθούσαν να με φάνε. Ο Φάντροκ όμως δεν έπαιρνε χαρτάκι, ο μεγάλος παππούς, αυτή η προσωπικότητα που ήταν βοηθός προπονητή στην τεράστια τότε Εθνική Ολλανδίας, δεν με έβγαζε ποτέ από την ομάδα. Ένας από τους καλύτερους προπονητές που ήρθαν ποτέ στην Ελλάδα.

Πείτε μου ένα αξέχαστο περιστατικό με τον Μπάρλο.

Με είχαν συμβουλέψει να τον λέω «μπαμπά»! Για να μου δίνει ο Μπάρλος λεφτά. Γιατί οι άλλοι τα τσέπωναν έτσι, τον «έγδερναν» έτσι.

Ποιος σας το είχε πει αυτό;

Ο Λάλος. Κι εγώ ο βλάκας έλεγα «έχω μπαμπά». Το ξέρεις ότι υπήρξαν εποχές που δεν με έβαζαν να παίξω; Σκεφτόμουν ότι είμαι από τα Ιεροσόλυμα και περνάω τα πάθη του Χριστού. Δεν είχα και εκείνους τους δημοσιογράφους που έλυναν και έδεναν... Το ξέρεις ότι έχει έρθει κλήση για εμένα να πάω στη Μικτή Ευρώπης και έστειλαν άλλον;

Δεν τα ξέρω, δεν ήμουν δημοσιογράφος τότε.

Ούτε πήγαινα να γλείφω τους οπαδούς, να βάζω γκολ και να πηγαίνω στην εξέδρα να πανηγυρίζω. Ήμουν ο χαζός της παρέας. Έφτιαχνα τα γκολ για τους άλλους και οι άλλοι έπαιρναν τα λεφτά.

 

Όταν πήγατε στην ΑΕΚ, δεν πήρατε καλά λεφτά;

Ο Απόλλων πήρε πολλά λεφτά. Εγώ κι εκεί την πάτησα. Μου είπαν ότι θα μου έπαιρνε ο Μπάρλος ένα διαμέρισμα που έκανε 500 χιλιάρικα και τελικά αυτό που πήρα έκανε 100 χιλιάρικα. Ήταν της πλάκας. Να λέμε ευτυχώς πάντως που πήρα κι ένα σπίτι. Αργότερα με το ζόρι μού έδωσε κάποια χρήματα ο Μπάρλος. Οι μικροί μάλλον δεν θα ξέρουν ποιος ήταν ο Αρδίζογλου. Στο Euro του ’80, όπου πήγε για πρώτη φορά η Εθνική, ψηφίστηκα στη δεύτερη καλύτερη ενδεκάδα της διοργάνωσης. Πήγα στις ΗΠΑ να παίξω στην περίφημη ομάδα Κόσμος, στην οποία είχαν πάει ο Πελέ, ο Μπεκενμπάουερ και άλλα αστέρια, και τους είχα βάλει στην κωλότσεπη τον Κινάλια και τους άλλους. Σαράντα χιλιάδες Έλληνες φώναζαν το όνομά μου!

«Μου πρότειναν δωροδοκία, το είπα στον Μπάρλο και μου είπε “χαζός είσαι; Πάρ’ τα, αλλά βάλε τους δύο γκολ”!»

Σας έπιασε ποτέ κανείς να σας δωροδοκήσει;

Ναι, από μια ομάδα που δεν θέλω να πω το όνομα. Είχα χωρίσει με μια κοπελιά και βάλανε αυτή, μου πρότειναν ένα μεγάλο ποσό. Πήρα τον Μπάρλο και του είπα. Και τι μου απάντησε ο Μπάρλος; «Χαζός είσαι; Πάρ’ τα και βάλε τους δύο γκολ»! Δηλαδή να τα πάρω, να τους κοροϊδέψω και να είμαι ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ.

Μήπως είχε βάλει την κοπέλα ο Μπάρλος για να σας τεστάρει αν θα του το πείτε;

Όχι. Βρήκαν άλλον τελικά, εμένα δεν με πήραν ξανά τηλέφωνο. Χάσαμε το ματς. Ο Μπάρλος πιστεύω ότι κατάλαβε.

Από μικρός παίζατε έξω αριστερά;

Όχι, ξεκίνησα στον Απόλλωνα πλάγιος μπακ, δεξιά! Είχαμε έναν Ούγγρο προπονητή στον Απόλλωνα, τον Μπούντζακ, είχαμε πολύ καλή εφηβική ομάδα, ορισμένοι παίζαμε και στους εφήβους και στους ερασιτέχνες. Εγώ άφηνα τη θέση μου και έβγαινα μπροστά στην επίθεση από τότε! Μου λέει ο Μπούντζακ «αφήνεις τη θέση σου». Και ξέρεις τι έκανε;

 

Τι έκανε;

Με έδιωξε και πήγα έξι μήνες να δουλεύω στα βούτυρα, σε έναν παίκτη του Απόλλωνα! Μόλις έφυγε εκείνος ο προπονητής, γύρισα στον Απόλλωνα και έγινα επαγγελματίας. Έπαιξα έξι μήνες κατευθείαν στην Α’ Εθνική, ενώ είχα έξι μήνες αποχή από τα γήπεδα! Το καταλαβαίνεις; Αριστερός μπακ ξεκίνησα και στην ΑΕΚ με τον Φάντροκ.

Από τον Ολυμπιακό ποιον θαυμάζατε ως αντίπαλο;

Δεν είχα πρόβλημα με συγκεκριμένο αντίπαλο, γιατί κινούμουν ελεύθερος σε πολλούς χώρους. Θαύμαζα τον Δεληκάρη, τον Κελεσίδη, τον Γκλέζο.

Τα παρατσούκλια ήταν «άλογο» και «τρελός»;

Το «τρελός» το βγάλανε κάποιοι συγκεκριμένοι για να με μειώνουν ποδοσφαιρικά. Με έδιναν στον κόσμο ως «τρελό».

Ποιον παίκτη εκτιμούσατε στην ΑΕΚ;

Τον Γιώργο Δέδε που είχε έρθει από τον Πανιώνιο στην ΑΕΚ.

Του είχα κάνει πριν από λίγο καιρό συνέντευξη.

Μεγάλος παίκτης. Ήταν γκολτζής σέντερ φορ στον Πανιώνιο και στην Εθνική, ήρθε στην ΑΕΚ, τον έβαλαν στο κέντρο, αλλά κι από εκεί σκόραρε. Τέτοιον ποδοσφαιριστή δεν έχω ξαναδεί, να σκοράρει, να μαρκάρει, να δίνει πάσες, να είναι καλός άνθρωπος. Αυτοί είναι παίκτες.

Οικονομικά προβλήματα έχετε τα τελευταία χρόνια της κρίσης;

Οικονομικά προβλήματα είχα όταν έπαιζα στην ΑΕΚ! Δεν με πλήρωναν μία ολόκληρη χρονιά. Το 1983, που πήραμε το Κύπελλο με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, απλήρωτος έπαιζα.

Ήταν ο πρώτος τελικός που έγινε στο καινούργιο τότε ΟΑΚΑ.

Ξέρεις γενικώς τι χρήματα έπαιρνα; Όσα έπαιρνε ο Στυλιανόπουλος, ένας μέτριος παίκτης. Ο Μπεαρζότ της Εθνικής Ιταλίας είχε ρωτήσει τους δημοσιογράφους «αυτός ο Αρδίζογλου είναι καλά;». Και του είπαν «κάνει λάθη». Πήγαν να με θάψουν. Ξέρεις τι τους είπε; «Ποιο αμάξι κάνει λάθη, αυτό που τρέχει με 50 ή αυτό που τρέχει με 200;». Εδώ θέλω να πω κάτι, γιατί ανέφερα τον τελικό με τον ΠΑΟΚ το 1983. Λάτρευα τον Γιώργο Κούδα. Σε μεγάλη ηλικία ο Κούδας και παραλίγο να χάσουμε το Κύπελλο. Μεγάλος παίκτης ο Κούδας, όποτε τον δω ανατριχιάζω. Με δύο ευκαιρίες κάναμε δύο γκολ και πήραμε το Κύπελλο.

Πώς θέλετε να κλείσουμε; Πείτε μου ένα περιστατικό με φιλάθλους που σας έκανε εντύπωση.

Στην Κηφισίας συνάντησα έναν οπαδό του Ολυμπιακού και μου μιλούσε ο άνθρωπος 20 λεπτά, ενώ έπρεπε να πάει στο νοσοκομείο να κάνει αιμοκάθαρση! Μίλαγε μαζί μου και δεν πήγαινε στο νοσοκομείο. Είναι ευλογία η αγάπη που πήραμε από τον κόσμο, όχι μόνο εγώ, όλοι οι παίκτες εκείνης της εποχής. Μας αγάπησε ο κόσμος. Τίποτε άλλο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

γενικα εγω εχω καταληξει οτι με τους παλαιμαχους πρεπει να παυεις να ασχολεισαι οταν σταματανε την μπαλα.

 

μου αρεσει να ασχολουμαι με την ιστορια της ομαδας, αλλα μετα το τελος της καριερας τους χαιρετε, δεν σας ξερουμε δεν μας ξερετε.

 

αρκετα εχουε τραβηξει απο παλαιμαχους γενικα εμεις στην ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Αρδίζογλου έχει το ακαταλόγιστο .

Περιφέρεται σαν άδικη κατάρα και κράζει παντού .

Κυκλοφορούσε ανέγδοτο ή πραγματικότητα ήτο δε ξέρω ..όταν έφυγε ο Μπάγεβιτς αυτοπροτεινόταν για πολλά χρόνια ως νέος μας προπονητής .

Δώστε του μια θέση στην ΑΕΚ να ηρεμήσει και αυτουνού η ψυχούλα του .

Link to comment
Share on other sites

18:30 | Δευ 21 Δεκ, 2015

 

ΠΑΡΕΛΘΟΝ Ο ΑΡΔΙΖΟΓΛΟΥ

 

Ο νεαρός Μάριος Αρδίζογλου υπέπεσε σε πειθαρχικά παραπτώματα και η Α.Ε.Ρ.Α. αποφάσισε τη λύση της συνεργασίας μαζί του!

Παρελθόν αποτελεί από την Α.Ε.Ρ.Α. ο νεαρός Μάριος Αρδίζογλου, ο οποίος όπως αναφέρει η ομάδα υπέπεσε σε σωρεία πειθαρχικών παραπτωμάτων. Αναλυτικά οι ανακοινώσεις: ''Το Δ.Σ. της Α.Ε.Ρ.Α. ανακοινώνει την αποχώρηση του ποδοσφαιριστή Μάριου Αρδίζογλου από το ρόστερ της ομάδας. Ο ποδοσφαιριστής υπέπεσε σε πολλά πειθαρχικά παραπτώματα και έτσι αποφασίστηκε να λυθεί η συνεργασία μαζί του''.

 

https://www.12sports.gr/Article.php?N_ID=50569

 

Αυτός είναι ο γιος του που έδιωξε η ΑΕΚ για πειθαρχικά παραπτώματα και κλαίγεται. Αργότερα πήγε στον Πανιώνιο, πήρε πούλο και από εκεί για να καταλήξει στον Α.Ε.Ρ.Α ομάδα τοπικού της Ροδου... 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×