Jump to content

Α.Ε.Κ. - poak (5η αγ.): 18/10, 20:30, Novasports 1


SpiRos
 Share

M.V.P.-Κόουτσινγκ-Βραβείο Σοϊλέδη  

33 members have voted

  1. 1. M.V. P.

    • Τσιντώτας
      5
    • Μιτάι
      0
    • Παουλίνιο
      0
    • Νεντελτσιάρου
      3
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Χνιντ
      2
    • Κρστίσιτς
      0
    • Σάκχοφ
      0
    • Τάνκοβιτς
      0
    • Λιβάγια
      0
    • Ανσαριφάρντ
      23
    • Λόπες
      0
    • Ολιβέιρα
      0
    • Αλμπάνης
      0
    • Βασιλαντωνόπουλος
      0
    • Σαμπανάτζοβιτς
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Καρέρα

    • Καλό
      2
    • Μέτριο
      7
    • Κακό
      19
    • Φυσιολογικό
      5
  3. 3. Βραβείο Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Τσιντώτας
      0
    • Μιτάι
      2
    • Παουλίνιο
      8
    • Νεντελτσιάρου
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Χνιντ
      1
    • Κρστίσιτς
      0
    • Σάκχοφ
      3
    • Τάνκοβιτς
      0
    • Λιβάγια
      13
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Λόπες
      2
    • Ολιβέιρα
      1
    • Αλμπάνης
      0
    • Βασιλαντωνόπουλος
      2
    • Σαμπανάτζοβιτς
      1


Recommended Posts

Καλά αυτή η άρνηση να αποδεχτούμε ότι οικονομικά και εν μέρει έστω και αγωνιστικά οι βου είναι ο βαζελος της τελευταίας πενταετίας , εμεις έχουμε παραμείνει μια μέση ΑΕΚ, ενώ αντιστοίχως ο βαζελος έχει γίνει ο βου της τελευταιας πενταετιας, προφανως έχει ψυχολογικά αιτια.

 

Ποια γκέλα ρε παίδες; Σαν να παιζεις με τον παλιο βαζελο είναι αυτά τα χρονια.

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το χ, το πρόβλημα ήταν η κάκιστη και φοβική εμφανιση.

Link to comment
Share on other sites

Elate teleiose. Proxorame. Gia ton gaidaro kavala eimastan exthes. 

Xaf den exoume. Aristero kai deksi back den exoume kai den ferane. Katsane kai oi travmatismoi kai ponesane ta matia mas pali.

Mhn pei kaneis oti o Galano kai o Polonos einai xaf. Gelane kai oi petres.

Ti na kanei kai o Italos kai o kathe Italos me aftous tous abalous.

O Mantalos paramenei o kalyteros dhmiourgikos xaf pou exoume.....

Link to comment
Share on other sites

Στην γκέλα χάνεις μόνο τους δικούς σου βαθμούς, η απώλεια με ανταγωνιστικη ομάδα είναι διπλή. 

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21
4 minutes ago, nikos said:

Καλά αυτή η άρνηση να αποδεχτούμε ότι οικονομικά και εν μέρει έστω και αγωνιστικά οι βου είναι ο βαζελος της τελευταίας πενταετίας , εμεις έχουμε παραμείνει μια μέση ΑΕΚ, ενώ αντιστοίχως ο βαζελος έχει γίνει ο βου της τελευταιας πενταετιας, προφανως έχει ψυχολογικά αιτια.

 

Ποια γκέλα ρε παίδες; Σαν να παιζεις με τον παλιο βαζελο είναι αυτά τα χρονια.

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το χ, το πρόβλημα ήταν η κάκιστη και φοβική εμφανιση.

Και όχι μόνο έχουν πάρει τη θέση του βάζελου αγωνιστικά αλλά έχουν και τη νοοτροπία του γαύρου και με κάθε ευκαιρία θα σε στήσουν και θα σε κλέψουν. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, fighter21 said:

Και όχι μόνο έχουν πάρει τη θέση του βάζελου αγωνιστικά αλλά έχουν και τη νοοτροπία του γαύρου και με κάθε ευκαιρία θα σε στήσουν και θα σε κλέψουν. 

 

 

Έτσι. Ακόμα χειρότερα. Απλά εμεις εξακολουθούμε να τους υποτιμάμε λόγω φανέλας και ιστορίας. Αλλά δεν είναι έτσι τα πραγματα. Είναι πλέον με Σαββιδη δύσκολος αντίπαλος, τελος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 1-1 το χτεσινο ειναι συνεχεια του 0-0 των πλευοφ . Για καποιο λογο η ομαδα τα φοβαται αυτα τα ματς. Αν ηταν στην θεση μας ο γαυρος, απο το '80 θα ειχαν πεσει 5 παικτες με  ψευτικες κραμπες, θα εκαναν τις αλλαηες θα πετουσαν την μπαλα στην κερκιδα και τα μπολ μποις θα ηταν εξαφανισμενα. Θυμαμαι ματς στο καραιταβλι που το παιζαμε καλα μεχρι το '78 που δεστηκαμε το γκολ. μεχρι την ληξη δεν παιχτηκε ουτε 1 λεπτο συνεχομενο μπαλας. Και φυσικα το χασαμε σβηστα 

Εμεις σε αυτα ειμαστε γατια. Δεν διασυρουμε οταν μπορουμε , δεν κλειδωνουμε ματς οταν ειναι στην κοψη. 

Link to comment
Share on other sites

Στα 80ς δυνατους τους θυμάμαι αγωνιστικά, με μια δυνατή διοίκηση τότε θα χαν πάρει περισσότερα πρωταθλήματα από ένα. Αν και δεν τον θυμάμαι καλά, δεν θεωρώ ότι ο ολυμπιακος του νταιφα των 5 πρωταθληματων ήταν καλύτερος. Αλλά το πήρε ο παοκ μόνο το 85, όταν  είχε αντίπαλο  την ακόμα πιο αδύναμη διοικητικά ΑΕΚ του ζαφειροπουλου , η οποία αγωνιστικά ήταν καλύτερη εκείνη την χρονιά. 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα χθες το γεγονός ότι θέλαμε να τελειώσει πιο γρήγορα ο αγώνας στο 1-1 από τους άλλους λέει πολλά για τον άνθρωπο που κάθεται στον πάγκο.

Ένα ντέρμπι νίκησε και αυτό με οκτώ παίχτες του Παναθηναϊκού εκτός.

Και δεν φοβάμαι ότι μετά τον Καρέρα θα έρθει ο Μπάμπης ο Τεννές.

Ούτως ή άλλως χθες δεν φάνηκε κάπου η διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε ότι αν εξαιρέσεις το ματς στην Τούμπα που με ενθουσίασε η ομάδα όλα τα παιχνίδια μετά το lockdown είναι από κακά έως τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά ακόμα και με τους Γερμανούς βάζει ο Σίμος το γκολ της ζωής του και πάλι ο Καρίμ έρχεται και σε ξελασπώνει που κάνουν πάρτυ μέσα στο γήπεδο σου.

Χθες πάλι ο Ιρανός σε μία φάση.

Ε προφανώς δεν θα είναι κάθε μέρα του Άη Γιαννιού μίστερ.

Link to comment
Share on other sites

Κάκιστη ψυχολογία, χαμένος τελικός με τιμητικό 0-1, ισοπαλία με βου με τιμητικό 1-1, ε οκ.

Άλλα είπαμε. Να στηρίξουμε Ιταλό μήπως και έρθει ξανά Μαρίνος.

Κι αν έρθει κανένας Χιμένεθ? Ή Πογιέτ? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mobster21 said:

Αφού αρέσει Ιταλός στο φόρουμ, πάω πάσο.

Στηρίζω.

Σεβαστές είναι όλες οι γνώμες 

Απλά θεωρώ βγαίνουν πολύ βιαστικά συμπερασματα για μια ομάδα που ήταν άρρωστη δύο χρόνια 

Χρειάζεται υπομονή και από τη στιγμή που ο Καρερα είναι σοβαρός πρέπει να στηριχθεί χωρίς μα μου 

Τώρα αν δεν μας κάνει - τέλος της χρόνια παίρνει το καπελάκι του και φεύγει 

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα είναι περίπτωση που θα αφήσει πίσω του καμμένη γη 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τον βρίσκω καλύτερο του Κωστένογλου αλλά μέχρι εκεί.

Δεν μου έχει δείξει κάτι το ξεχωριστό έως τώρα και το πιο βασικό δεν έχει δείξει αμυντική λειτουργία σαν εκείνη του Χιμένεθ όντας αμυντικός παγκόσμιας κλάσης.

Για την επιθετική λειτουργία ας μην μιλήσουμε καθόλου καλύτερα.

Έβαλε χθες τον μικρό. Τον έβγαλε στο ημίχρονο. 

Παίχτη από Ιταλία ή Ιταλό δεν είδαμε σε δύο μεταγραφικές περιόδους παρά τα περί κονέ με την μεγάλη κυρία που τον συνοδεύουν.

Ψυχολογία κακή σε κάθε μεγάλο παιχνίδι εκτός από ένα στην Τούμπα.

Πολλοί τραυματισμοί από θλάσεις.

Δεν ξέρω. Κάτι δεν μου κολλάει εμένα.

Εύχομαι ολόψυχα να έχω κάνει λάθος εκτίμηση.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα είναι το παν παίδες.

Σκεφτειτε τι θα λέμε για τον Καρερα με 2 ήττες με Μπράγκα και Γιάννενα και τι θα λέμε με 2 διπλα.

Απλα κάντε τα εικόνα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ας είχαν μυαλό Κώστα να τον προστατέψουν τον Γκαρσία.

Εις βάρος τους είναι αυτό που γράφεις.

Και σε Μπακάκη και Σιμόες να προσθέσεις και τον Ινσούα.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nikos said:

Δεν καταλαβαίνω πού καταλήγεις.

Εχω αναλύσει στα όρια του κουραστικού ότι φταίει και το κοουτσινγκ Καρερα και οι απουσίες και ότι επαιξαν νέοι παίκτες και η φυσική κατάσταση. Και λεω ότι το ρόστερ δεν σηκώνει τόσα θέματα ειδικα όταν δεν παιζεις με τον Αγροτικο Αστέρα αλλά με τον μπαοκ του μεγαλύτερου μπατζετ και των μόλις 2 απουσιών. Αυτά λεω εγώ. Ότι φταίει λιγο από ολα λοιπόν για το γεγονος ότι το γήπεδο είχε κατηφόρα (πιστεύω ότι μονο τυφλός δεν το είδε αυτό). Προφανως και ήταν ανεπίτρεπτο ολο αυτό που είδαμε.

Εσυ τι λες ειλικρινα δεν κατάλαβα, ότι δεν φταίει κάτι από αυτά, ή ότι ολα πήγαν καλά χθες και ειμεθα γκρινιάρηδες. Σοβαρά ρωταω, δεν έχω καταλάβει πού υπάρχει ένσταση σε αυτά που γράφω.

Δεν θα επεκταθώ ως προς την ένσταση, δεν έχει νόημα αυτη τη στιγμή. Άλλωστε για κόπωση, άκρα άμυνας, διαχείριση κλπ. τα έχω γράψει από νωρίς.

Απλώς να τονίσω πως η ποιότητα της ΑΕΚ πήγε να καθαρίσει το παιχνίδι και ότι η ΑΕΚ ήταν στη θέση του ΠΑΟΚ στο 0-0 του ΟΑΚΑ στα πρόσφατα πλει οφ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mobster21 said:

Προσωπικά τον βρίσκω καλύτερο του Κωστένογλου αλλά μέχρι εκεί.

Δεν μου έχει δείξει κάτι το ξεχωριστό έως τώρα και το πιο βασικό δεν έχει δείξει αμυντική λειτουργία σαν εκείνη του Χιμένεθ όντας αμυντικός παγκόσμιας κλάσης.

Για την επιθετική λειτουργία ας μην μιλήσουμε καθόλου καλύτερα.

Έβαλε χθες τον μικρό. Τον έβγαλε στο ημίχρονο. 

Παίχτη από Ιταλία ή Ιταλό δεν είδαμε σε δύο μεταγραφικές περιόδους παρά τα περί κονέ με την μεγάλη κυρία που τον συνοδεύουν.

Ψυχολογία κακή σε κάθε μεγάλο παιχνίδι εκτός από ένα στην Τούμπα.

Πολλοί τραυματισμοί από θλάσεις.

Δεν ξέρω. Κάτι δεν μου κολλάει εμένα.

Εύχομαι ολόψυχα να έχω κάνει λάθος εκτίμηση.

 

Η πρόταση του Καρέρα το περασμένο εξάμηνο με εντυπωσιακό μάλιστα ποσοστό νικών και μόλις τρεις ήττες, οι δύο από τον σχεδόν ανίκητο Ολυμπιακό και η άλλη άδικα από τον ΠΑΟΚ, υπήρξε εξαιρετικά καλή.

Ιταλό παίκτη δεν είδαμε γιατί δεν θα ήταν εύκολο να δούμε κάτι καλό ως μη δανεικό, επιπλέον τις μεταγραφές τις κάνει ο Ίβιτς και ίσως μαζί με κάποιους ακόμα.

Εμένα με προβληματίζει όχι τόσο το θέμα των θλάσεων αλλά η έλλειψη φρεσκάδας, υψηλής έντασης. Π.χ. ο Λιβάγια του περασμένου εξαμήνου εκτός της καλής απόδοσης στα αριστερά, εξαίρεση λίγα παιχνίδια, είχε ένταση στο παιχνίδι του. Ο Ολιβέϊρα το ίδιο. Ο Κριστισιτς έδειχνε ανανεωμένος και πάει λέγοντας.

Τώρα αυτά απουσίαζαν, εκτιμώ δε πως και με πλήρη ομάδα μπορεί να βλέπαμε ένα καλό ημίωρο και μετά να είχαμε πάλι τα ίδια απλώς με καλύτερες προοπτικές για αντεπιθέσεις.

Θα περιμένω όμως την εικόνα της ομάδας και στα επόμενα παιχνίδια, αν και πιστεύω στον Καρέρα που πέρυσι παραλίγο να μας βγάλει δεύτερους και που απέκλεισε δύο ομάδες στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, μία καλή ελβετική εκτός έδρας και μία εξαιρετική γερμανική εντός έδρας όλα τα όπλα του διαθέσιμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σίγουρα είχε καλύτερο ο Χιμένεθ από τον Ιταλό ήταν ότι ήταν περισσότερο ψυχολόγος, έδινε κίνητρο σε σημείο να παίζουν κάποιοι και για πάρτη του. Με τον Ιταλό δεν έχω δει ακόμα κάποιο ψυχικό δέσιμο με τους παίχτες. Δεν θυμάμαι πχ να έχουν πανηγυρίσει γκολ μαζί του. Μπορεί να κάνω και λάθος..

Link to comment
Share on other sites

κανονικος κοουτς ειναι οκ, αλλα στα ντερμπυ ειναι χεστης. και με τον γαυρο σαλατα τα εχει κανει 2-3 φορες και κυνηγαμε το σκορ με 10 φασεις στο 5λεπτο, και με αυτον το βαζελο με την ψυχη στο στομα. ουτε 3-4-3 ουτε counter attack. μια αντεπιθεση καναμε κι αυτο ηταν απο μπαλια 40 μετρων οχι καποιον συνδυασμο (εκτος του γκολ).  τα μπακ περασαν το κεντρο 3 φορες (2 ο λοπεζ, 1 παουλ στο β') και νομιζω τα χαφ καμια. πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο ματς. κι αν εμπαινε του αλμπανη, κι αν εμπαινε των βου στο 94 δεν παει ετσι. 1 σουτ στο 90λεπτο ημαρτον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεταφυσική η διαφορά μεταξύ των δύο, ούτε χρειάζεσαι τον Φρόυντ για να τους ερμηνεύσεις. 

Υπάρχουν δεδομένα που δεν αμφισβητούνται και είναι πολύ φρέσκα για να μη θυμόμαστε ότι και οι δύο παρέλαβαν καμένη γη κι ο ένας το τερμάτισε κι ο άλλος 10 μήνες ή ακόμα ψάχνεται ή αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να μας παρουσιάσει. 

Δε γίνεται να λέμε ότι 90 λεπτά ταμπούρι μέσα στην περιοχή μας με μια φάση-γκόλ κι αυτή λόγω ποιότητας παικτών και όχι κάποιου πλάνου, είναι η τακτική που επέλεξε. 

Σφιχτό παιχνίδι είδαμε και με τον Γκους, αλλά αυτό το πράγμα που μας σερβίρει από τη διακοπή και μετά ο Ιταλός, λίγες φορές στο παρελθόν το είδαμε από υπαρκτό προπονητή. 

Γιατί ΟΚ, ανάθεμα κι έτσι πρέπει σε Μαρινοκαρντόσους, αλλά τόσοι ήτανε, τι να ζητήσεις δλδ από το γάιδαρο να καλπάσει; 

Αλλά εδώ εννοείται ο συγκεκριμένος είναι υπαρκτός προπονητικά και η ομάδα έχει παρουσιάσει ΜΗΔΕΝΙΚΗ εξέλιξη στα χέρια του. 

Ο Μανόλο στο 2μηνο είχε πετάξει εκτός κυπέλλου το γαύρο, είχε χάσει με κλοπή τον τελικό και σε τερμάτισε 1ο στα πλέυ-οφ στο 4μηνο. 

Μην αναφέρουμε τι έκανε μετά, θα μελαγχολήσουμε. 

Με συγχωρείτε για την έντονη επιθετικότητα στον Ιταλό, αλλά οι πάστες που μας έχει κεράσει στο ΟΑΚΑ με το γαύρο στα πλέυ-οφ, στον τελικό του κυπέλλου και προχθές με τον ποακ, αν ψάξω στα χρόνια που θυμάμαι την ΑΕΚ, δύσκολα εώς αδύνατο να τις έχω ξαναγευτεί κι όχι βέβαια από πλευράς αποτελεσμάτων, αλλά από πλευράς αγωνιστικής εικόνας. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MITSAKLAS said:

Δεν είναι μεταφυσική η διαφορά μεταξύ των δύο, ούτε χρειάζεσαι τον Φρόυντ για να τους ερμηνεύσεις. 

Υπάρχουν δεδομένα που δεν αμφισβητούνται και είναι πολύ φρέσκα για να μη θυμόμαστε ότι και οι δύο παρέλαβαν καμένη γη κι ο ένας το τερμάτισε κι ο άλλος 10 μήνες ή ακόμα ψάχνεται ή αυτό είναι το καλύτερο που μπορεί να μας παρουσιάσει. 

Δε γίνεται να λέμε ότι 90 λεπτά ταμπούρι μέσα στην περιοχή μας με μια φάση-γκόλ κι αυτή λόγω ποιότητας παικτών και όχι κάποιου πλάνου, είναι η τακτική που επέλεξε. 

Σφιχτό παιχνίδι είδαμε και με τον Γκους, αλλά αυτό το πράγμα που μας σερβίρει από τη διακοπή και μετά ο Ιταλός, λίγες φορές στο παρελθόν το είδαμε από υπαρκτό προπονητή. 

Γιατί ΟΚ, ανάθεμα κι έτσι πρέπει σε Μαρινοκαρντόσους, αλλά τόσοι ήτανε, τι να ζητήσεις δλδ από το γάιδαρο να καλπάσει; 

Αλλά εδώ εννοείται ο συγκεκριμένος είναι υπαρκτός προπονητικά και η ομάδα έχει παρουσιάσει ΜΗΔΕΝΙΚΗ εξέλιξη στα χέρια του. 

Ο Μανόλο στο 2μηνο είχε πετάξει εκτός κυπέλλου το γαύρο, είχε χάσει με κλοπή τον τελικό και σε τερμάτισε 1ο στα πλέυ-οφ στο 4μηνο. 

Μην αναφέρουμε τι έκανε μετά, θα μελαγχολήσουμε. 

Με συγχωρείτε για την έντονη επιθετικότητα στον Ιταλό, αλλά οι πάστες που μας έχει κεράσει στο ΟΑΚΑ με το γαύρο στα πλέυ-οφ, στον τελικό του κυπέλλου και προχθές με τον ποακ, αν ψάξω στα χρόνια που θυμάμαι την ΑΕΚ, δύσκολα εώς αδύνατο να τις έχω ξαναγευτεί κι όχι βέβαια από πλευράς αποτελεσμάτων, αλλά από πλευράς αγωνιστικής εικόνας. 

Εχω μια παρόμοια ποδοσφαιρική "γευση" με αυτή που περιγράφεις αλλά πραγματικά επειδή δεν γίνεται να σήκωσε κούπα τυχαία στη Ρωσία και να πίνουν νερό στο όνομα του, επειδή δείχνει επιτέλους ο πρώτος που εντάσσει στο σύνολο νέους παίχτες χωρίς να φοβάται και επειδή με κούρασαν τα προπονητικά πήγαινε - ελα, εγώ προσωπικά θέλω να τον κρίνω στο τέλος της φετινής χρονιάς συνολικα. Επιτέλους πρέπει να δουλέψει ένας προπονητής με πρόγραμμα. Χίλιες φορές να φύγει ένας προπονητής έχοντας αφήσει μια μέτρια ομάδα τακτικά αλλά σωστά προπονημένη, παρά να φύγουν Καρτοσοουζουνίδηδες και να παραλαβεις συντρίμμια. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Εχω μια παρόμοια ποδοσφαιρική "γευση" με αυτή που περιγράφεις αλλά πραγματικά επειδή δεν γίνεται να σήκωσε κούπα τυχαία στη Ρωσία και να πίνουν νερό στο όνομα του, επειδή δείχνει επιτέλους ο πρώτος που εντάσσει στο σύνολο νέους παίχτες χωρίς να φοβάται και επειδή με κούρασαν τα προπονητικά πήγαινε - ελα, εγώ προσωπικά θέλω να τον κρίνω στο τέλος της φετινής χρονιάς συνολικα. Επιτέλους πρέπει να δουλέψει ένας προπονητής με πρόγραμμα. Χίλιες φορές να φύγει ένας προπονητής έχοντας αφήσει μια μέτρια ομάδα τακτικά αλλά σωστά προπονημένη, παρά να φύγουν Καρτοσοουζουνίδηδες και να παραλαβεις συντρίμμια. 

Σωστό κι αυτό που λες, αλλά να έχουμε υπόψη μας πως εκτός από την πιθανότητα να βελτιωθείς, υπάρχει και μάλλον είναι πιο υπαρκτή η πιθανότητα να συνεχίσεις να βλέπεις αυτό το πράγμα αφήνοντας τον να δουλέψει. 

Γιατί δεν μπορεί μια ομάδα να κρύβεται πίσω από τις καλύτερες πρακτικές αντιμετώπισης σε σχέση με τον προπονητή της κι αυτός να την πηγαίνει πίσω. 

Να μείνει, δεν έχω θέμα, το σώνει και καλά με χαλάει που στην ΑΕΚ το έχουμε κάνει θρησκεία. 

Απλά θα ήταν απόδειξη ωριμότητας της ΠΑΕ αν είχε τα μάτια της ανοιχτά σε μια ενδεχόμενη ευκαιρία για κάτι καλύτερο στη θέση του Ιταλού, από το να τα έχει ερμητικά κλειστά γιατί πρέπει να ολοκληρώσει το έργο του. 

Link to comment
Share on other sites

Μητσάκλα, εμένα δεν με ενδιαφέρει ο Ιταλός, απλά τα βλέπω διαφορετικά τα πράματα. 
Δεν συμφωνώ ότι είμαστε χάλια σε όλα τα ματς μετά την διακοπή, δεν συμφωνώ ότι έχει πρόβλημα στα ντέρμπι (είναι η εύκολη κλισέ δημοσιογραφική ερμηνεία) αν εξετάσουμε τις συνθήκες στα ματς ψύχραιμα και όχι καφενειολογικά, δεν συμφωνώ με την μηδενική εξέλιξη, κυρίως σε μια τέτοια εποχή που το αθλητικό έχει μπει σε δεύτερη μοίρα στον κόσμο, στόχος είναι παγκόσμια να γίνονται τα ματς (λόγω κόσμου, λόγω χορηγών και εξασφάλιση μιας συνέχειας), τα αποτελέσματα είναι δευτερεύοντα και φυσικά δεν συμφωνώ ότι υπάρχει καμιά χαώδης διαφορά από τον γαύρο, για τον ΠΑΟΚ δεν το συζητάω καν. Πιστεύω δεν υπάρχει μια σωστή προσέγγιση της πραγματικότητας γενικά, μου φαίνεται, είτε σε αγωνιστικό είτε σε κοινωνικό επίπεδο.
Και για να κάνω και το καφενειακό σχόλιο, άμα ήταν ανάποδα τα πράματα την Κυριακή, θα λέγαμε για μια Α.Ε.Κ. με μηδέν δημιουργικότητα, σέντρες και άγιος ο Θεός, δεν έχει άλλο πλάνο ο προπονητής κοκ. Κλασσικά ή του ύψους ή του βάθους, νοοτροπία που όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν θα καταλάβω ποτέ.
Και στο φινάλε, ο καθένας φτιάχνει την δική του πραγματικότητα, δικαίωμά του, θέμα απόφασης είναι αν θα δει το ποτήριο μισογεμάτο ή μισοάδειο. Το κακό της δικής μου προσέγγισης είναι ίσως ότι οι χαρές μετριάζονται καμιά φορά γιατί βλέπω πάντα λίγο και την άλλη όψη, σπάνια θα υπάρξει ενθουσιασμός χωρίς αύριο και πάντα θα υπάρχει καψερή αναζήτηση για κάτι ακόμα καλύτερο. Στις λύπες όμως δεν μπορώ να τα μηδενίσω όλα αν δεν υπάρχει λόγος. Χρειάζομαι εγώ ως οπαδός, χρειάζεται ο οργανισμός να αναζητήσει τα καλά για να προχωρήσει. Γι' αυτό λέω πάντα. Νίκη και μόνο νίκη, αυτό έχει σημασία. Αν δεν μπορείς, μην χάσεις. Αυτά σε σφυρηλατούν, σε κρατούν σε ένα επίπεδο. Προς το παρόν. Για 2-3 χρόνια δλδ. Τεράστιο χρονικό διάστημα, ξέρω.  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MITSAKLAS said:

Σωστό κι αυτό που λες, αλλά να έχουμε υπόψη μας πως εκτός από την πιθανότητα να βελτιωθείς, υπάρχει και μάλλον είναι πιο υπαρκτή η πιθανότητα να συνεχίσεις να βλέπεις αυτό το πράγμα αφήνοντας τον να δουλέψει. 

Γιατί δεν μπορεί μια ομάδα να κρύβεται πίσω από τις καλύτερες πρακτικές αντιμετώπισης σε σχέση με τον προπονητή της κι αυτός να την πηγαίνει πίσω. 

Να μείνει, δεν έχω θέμα, το σώνει και καλά με χαλάει που στην ΑΕΚ το έχουμε κάνει θρησκεία. 

Απλά θα ήταν απόδειξη ωριμότητας της ΠΑΕ αν είχε τα μάτια της ανοιχτά σε μια ενδεχόμενη ευκαιρία για κάτι καλύτερο στη θέση του Ιταλού, από το να τα έχει ερμητικά κλειστά γιατί πρέπει να ολοκληρώσει το έργο του. 

Ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα; Οτι πραγματικά δεν μπορείς να κρίνεις ποιος είναι καλύτερος ή όχι για την ΑΕΚ. Δεν εννοώ εσένα. Πχ ο Ιβιτς. Με τον Καρέρα πήγε σε μια λυση μέσα στο βαλάντιο της ΑΕΚ σχετικά δοκιμασμένη με αποτελέσματα στην προηγούμενη ομάδα του. Επειδή αποδεδειγμένα δεν μπορείς να φέρεις εγγυημένο όνομα θα πας σε μια λύση ψιλο "στοίχημα". Δες ποιά άλλα ονόματα ακούγονταν μαζί με τον Καρέρα. Πάλι τα ίδια θα έχεις αν δεν περιμένεις να πάρεις τα αποτελεσματα δουλειας του πρώτου. Οπότε "ξεζουμίζεις" τον πρώτο μέχρι να δείς οτι δεν παέι αλλο και έχεις τα μάτια σου ανοιχτά. Δεν θεωρώ οτι έχει φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο με τον καρέρα και θεωρώ οτι είναι άδικο να το πουμε απο τώρα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×