Jump to content

Poll ανανεώσεις συμβολαίων Λιβάγια και Ολιβέιρα


nikos
 Share

Ανανεώσεις συμβολαίων Λιβάγια - Ολιβέιρα  

44 members have voted

  1. 1. Μάρκο Λιβάγια - 26 ετών - συμβόλαιο φέτος περίπου 800.000 ευρώ - τι θα προτιμούσατε?

    • Να μείνει αν τα βρει με την διοίκηση ακόμα και με αρκετά περισσότερα χρήματα από όσα παίρνει φέτος
    • Να μείνει μόνο αν υπογράφει με τα χρήματα που παίρνει φέτος (ή έστω λιγο περισσότερα)
    • Να μείνει μόνο αν υπογράφει με σαφώς λιγότερα από τα χρήματα που παίρνει φέτος
      0
    • Να γίνει προσπάθεια πώλησης μέχρι τις 31/12 και αν δεν πωληθεί να μείνει ελεύθερος το καλοκαίρι (ή να ανανεώσει τότε αν τυχόν το θέλουν και τα βρουν οι 2 πλευρές)
    • Θέλω να τον δω και σε κάποια ματς ακόμα για να κατασταλλάξω στο τι θα προτιμούσα
  2. 2. Νέλσον Ολιβέιρα - 29 ετών - συμβόλαιο φέτος περίπου 1.200.000 ευρώ - τι θα προτιμούσατε?

    • Να μείνει αν τα βρει με την διοίκηση ακόμα και με αρκετά περισσότερα χρήματα από όσα παίρνει φέτος
    • Να μείνει μόνο αν υπογράφει με τα χρήματα που παίρνει φέτος (ή έστω λιγο περισσότερα)
    • Να μείνει μόνο αν υπογράφει με σαφώς λιγότερα από τα χρήματα που παίρνει φέτος
    • Να γίνει προσπάθεια πώλησης μέχρι τις 31/12 και αν δεν πωληθεί, να μείνει ελεύθερος το καλοκαίρι (ή να ανανεώσει τότε αν τυχόν το θέλουν και τα βρουν οι 2 πλευρές)
    • Θέλω να τον δω και σε κάποια ματς ακόμα για να κατασταλλάξω στο τι θα προτιμούσα


Recommended Posts

Ελπίζω γενικά οι επιλογές να σας  κάλυψαν

 

edit

μικρή αύξηση ή μείωση = μέχρι 20%

μεγάλη αύξηση ή μείωση  = περισσότερο του 20%

Link to comment
Share on other sites

  • nikos pinned this topic

σημερινο αρθρο gazzetta.gr

 

Το κεφάλαιο Μάρκο Λιβάια και το ενδεχόμενο επέκτασης της συνεργασίας του με την ΑΕΚ είναι αυτό που απασχολεί περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο τούτη τη περίοδο (εκτός βέβαια από τα κρούσματα) ελέω διακοπής αγωνιστικών υποχρεώσεων. Το σημειώνουμε τούτο διότι προέκυψαν τις τελευταίες μέρες δημοσιεύματα σύμφωνα με τα οποία υποτίθεται πως υπάρχει νέος κύκλος επαφών μεταξύ του club και του Κροάτη μεσοεπιθετικού. Σενάρια ωστόσο τα οποία δεν έχουν καμία βάση ουσίας και σχέση με την πραγματικότητα....

Η περίπτωση του Λιβάια, το συμβόλαιο του οποίου ολοκληρώνεται το καλοκαίρι και αυτό σημαίνει ότι δύναται από τον Γενάρη να διαπραγματευτεί ως ελεύθερος τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, δεδομένα απασχολεί περισσότερο από άλλες, συγκριτικά για παράδειγμα με αυτή του Νέλσον Ολιβέιρα όπου υπάρχουν ακριβώς τα ίδια δεδομένα. Προφανώς αυτό συμβαίνει διότι στην ΑΕΚ έχουν προτεραιότητα τον Κροάτη τον οποίο θέλουν (αυτό είναι το σίγουρο) να διατηρήσουν στο ρόστερ τους και για τα επόμενα χρόνια.

Η αλήθεια είναι πως η ποιότητα, το ταλέντο και το δέσιμο που υπάρχει (και) από τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή με το club και τον κόσμο του, προκαλούν μια μόνο σκέψη σε όλες τις πλευρές: να μπουν μαζί στο νέο γήπεδο της ομάδας στην Νέα Φιλαδέλφεια. Επαναλαμβάνουμε ότι η επιθυμία είναι κοινή... Ωστόσο η απόσταση στο οικονομικό υφίσταται ακόμη. Η τελευταία προσέγγιση (δεν έχει προκύψει νεότερη) από την ΑΕΚ αφορούσε προσφορά στις 900.000 ευρώ ετήσιο συμβόλαιο συν μπόνους επίτευξης στόχων.

 
Να υπογραμμιστεί σε αυτό το σημείο ότι ο Κροάτης άσος αξιώνει, θα δούμε αν έχει αλλάξει αυτό όταν θα προκύψει το καθοριστικό ραντεβού μεταξύ των δυο πλευρών, ένα ποσό που φτάνει το 1.3 εκατ. ευρώ (και κάτι παραπάνω με τα μπόνους). Κι εκεί έχουμε μείνει έως τώρα αφού όπως προαναφέραμε δεν υπάρχει νεότερη επαφή, ή έστω κρούση... Η διαφορά είναι σημαντική αλλά όχι αγεφύρωτη με καλή θέληση και από τις δυο πλευρές και ειδικότερα από τον Μάρκο Λιβάια ο οποίος υποστηρίζεται ότι έχει αλλάξει (κάτι που δεν έχει μεταφερθεί ούτε ως πρόθεση του παίκτη ακόμη στο club από τον ατζέντη του) και χαμηλώσει τις απαιτήσεις του.

Όλα θα ξεκαθαρίσουν από τον ίδιο τον Δημήτρη Μελισσανίδη αφού έχει ήδη γίνει δική του υπόθεση! Προφανώς και θα υπάρξει συνάντηση και καθοριστική επαφή του ίδιου του διοικητικού ηγέτη της ΑΕΚ με τον Μάρκο Λιβάια με στόχο να τελειώσει άμεσα και με πρώτη σκέψη να κλείσει το κεφάλαιο ανανέωσης του Κροάτη μεσοεπιθετικού θετικά και να συνεχίσει με τα κιτρινόμαυρα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πάντως απο δημοσιεύματα αμέσως μετά την οριστική διακοπή ( θυμάμαι σχετικό δημοσιεύμα κάπου γι'αυτο και έγραψα οτι είναι ευκαιρία να κλείσει η υπόθεση τώρα ) του αγώνα στο Χαριλάου ότι η υπόθεση Μάρκο τρέχει και σκοπός είναι σε αυτό το παραθυράκι του Νοέμβριου να βγεί μια άκρη είτε έτσι είτε αλλιώς ώστε να έχουν πιο ξεκάθαριση κατάσταση τον Ιανουάριο .  Αφού γράφουν ότι το έχει πάρει πάνω του ο Μελ σημαίνει ότι έχει προχωρήσει αρκετά και οι πιθανότητες είναι στην ανανέωση για να δεχτεί και τα σχετικά κολακευτικά σχόλια απο τους σουβλακομάχους . 

Link to comment
Share on other sites

900 + μπόνους ( ή έστω λίγο περισσότερα) είναι μια χαρά...

τελείωνε Μάρκο!

Link to comment
Share on other sites

Mε Λιβάγια θα τα βρούμε ,άνθρωπο που καλεί ο μεγάλος στη Βέρα δεν τον αφήνει να φύγει. Θα πέσει ο Κροάτης στα θέλω του και θα μείνει στην ΑΕΚ.

Ολιβέιρα θα ηταν ήδη παρελθόν αν του άρεσαν οι προτάσεις που είχαν σκάσει το καλοκαίρι για κείνον. Από ΑΕΚ παραχωρείται και λένε πως όταν φύγει υπάρχει ήδη και η λύση έτοιμη για παρτενέρ του Καρίμ.  Μακάρι να φύγει απο εμένα.

  • Δικεφαλάκι 15
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AG21 said:

εκτος μετά το κότερο τον χρειαστεί η μανούλα του στη Κροατία . 

σωστο κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λιβάγια να υπογράψει μέχρι 31/6 2024, με ετήσιο μέχρι 1,1-1,2 το πολύ (δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία ανήκει αυτό, μικρή αύξηση ή μεγάλη αύξηση). Και ψάχνεσαι μετά και για καλό πούλημα.

Ολιβέιρα να πωληθεί Χειμώνα ή να υπογράψει με 7-8 κατοστάρικα.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, SpiRos said:

Λιβάγια να υπογράψει μέχρι 31/6 2024, με ετήσιο μέχρι 1,1-1,2 το πολύ (δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία ανήκει αυτό, μικρή αύξηση ή μεγάλη αύξηση). Και ψάχνεσαι μετά και για καλό πούλημα.

Ολιβέιρα να πωληθεί Χειμώνα ή να υπογράψει με 7-8 κατοστάρικα.

40-50% αυξηση μεγαλη ειναι, καλα το εβαλες εκει. εκανα κι εντιτ για διευκρυνιση.

μικρη για μενα πχ ειναι 10-20%, δλδ 900 χιλιαρικα με το πολυ 1 μυριο για τον Λιβαγια

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stylianopoulos said:

Mε Λιβάγια θα τα βρούμε ,άνθρωπο που καλεί ο μεγάλος στη Βέρα δεν τον αφήνει να φύγει. Θα πέσει ο Κροάτης στα θέλω του και θα μείνει στην ΑΕΚ.

Ολιβέιρα θα ηταν ήδη παρελθόν αν του άρεσαν οι προτάσεις που είχαν σκάσει το καλοκαίρι για κείνον. Από ΑΕΚ παραχωρείται και λένε πως όταν φύγει υπάρχει ήδη και η λύση έτοιμη για παρτενέρ του Καρίμ.  Μακάρι να φύγει απο εμένα.

Ξερουμε απο που ηταν οι προτασεις και ποσα μας δινανε;

Link to comment
Share on other sites

Λιβαγια ταβανι 1μ λεω εγω και Ολιβειρα παροτι εχει προσφερει αρκετα (περσι) επρεπε να εχει πουληθει στην γουλβς με οσα μας εδιναν.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε ότι θα μπορουσες να έχεις Ούχο αντί Ολιβέιρα και 2/3 εκατομμύρια spare. 

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Λιβάγια στα λεφτά που είναι τώρα, Ολιβέιρα πώληση τον χειμώνα αλλιώς ανανέωση μετα μισά λεφτά που παίρνει αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τον Λιβαγια θέλω για να κατασταλλάξω τα 3-4 επόμενα ματς, να δω πού το πάει το θέμα γιατί με μπέρδεψε πολύ φετος. Και θα ημουν πολύ περίεργος για το αν θα ψηφίζονταν τα ίδια για αυτόν πριν το ματς με την Ζόρια βεβαίως-βεβαίως...

Για τον Ολιβειρα συμφωνω με την πλειοψηφία, δλδ προσπαθεια πώλησης (και αντικαταστασης βεβαιως) αλλιώς ξεμένει και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψη μου 

Εγώ σταθερά θέλω ανανέωση μάρκο με τα σωστά λεφτά γιατί δεν γίνεται να περνει αυτός πάνω από 1εκ και όλοι οι άλλοι από τα μισά και κατω. Ας πάρει μικρή αύξηση μαξ 900 και τα υπόλοιπα σε μπόνους και ας είναι κάποιοι και βάτοι και ψιλοσυγουροι ώστε να φτάσει πάνω από 1εκ όπως ασσιστ γκολ πρόκριση σε ομίλους και φυσικά να φτάνει στο 1,3 που ζητάει αν καταφέρει όλα μαζί με κύπελλο πρωτάθλημα.  Δεν άλλαξε τπτ στην άποψη μου το ματς με τη ζόρια γιατί εκτός του ματς με μπραγκα που δεν ξέρω τι είχε πάθει πάντα προσπαθούσε και έκανε πράγματα στο γήπεδο. 

Ο ολιβειρα μέγα λάθος που δεν το δώσαμε στη γουλβς αν όντως υπήρχε πρόταση αν και καταλαβαίνω τι ρίσκο να έδινες τότε το σκορερ σου με ανοικτο το κύπελλο και τα πλευ οφ για καλή θση Ευρώπη. Το καλοκαίρι έπρεπε να φύγει όπως πιστεύω ότι προσπάθησε κιόλας αλλά πρέπει να θέλει και ο ίδιος και τώρα μας κατσικωθηκε με 1,2 εκ πεταμένα λεφτά αφού ο παίκτης δεν έχει προσφέρει τπτ μέχρι τώρα και ούτε δείχνει προοπτική. Γιαυτό πρέπει να φύγει το Ιανουάριο πάσι θυσίας όπως όπως και ας μην παρουν άλλων, θεωρώ ότι η ΑΕΚ μπορεί να ζήσει και με καριμ μάρκο και υπό ανάγκη τανκοβιτς στην επίθεση αν δεν βρησκαμε κάτι καλό αλλιώς χωρίς Νέλσον και να βρούμε το κατάλληλο το καλοκαίρι. Αν οντωε έχει βρει ο ιβιτς παίκτη τότε είναι πρώτος μάγκας. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια στην καριέρα τους.

Θα φέρουμε άλλους (σίγουρο) καλύτερους (ε νταξ, παίζει αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21

Για Λιβάγια το 2. Για Ολιβέιρα ήμουν ανάμεσα στο 4 και το 5. Αν μείνει ο Λιβάγια είμαι πιο κοντά στο 4.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Man Of Faith said:

Ξερουμε απο που ηταν οι προτασεις και ποσα μας δινανε;

 Η μία ήταν από Ρωσία. Για να πούμε ναι, δε θα ηταν της πλάκας η πρόταση . Η άλλη δε ξέρω απο που ήταν.

 Ο ίδιος πάντως δεν τις ήθελε.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα;

Από οπαδός θα γίνω ξαφνικά λογιστής και θα υπολογίζω τα οικονομικά της ΠΑΕ;

Να τους κρατήσει και τους 2 γιατί είναι καλοί πάιχτες. Με όσα λεφτά χρειαστούν!!!!

Ειδικά τον Μάρκο που είναι και αγάπη μεγάλη!

Αν όμως θελήσει να πουλήσει/αφήσει τον Ολιβέιρα, τότε αυτός που θα φέρει θα πρέπει πράγματι να είναι καλός και όχι ένα ακόμη λαβράκι.

Τα εκατομμύρια δεν τα έχω εγώ σαν οπαδός και δεν τα επενδύω/χάνω από την προσωπική μου περιουσία οπότε ουδόλως με απασχολούν.

Αυτό που με απασχολεί σοβαρά είναι το επίπεδο "μπάλας" που με αναγκάζει να βλέπω η ομάδα μου.

Και η "καλή μπάλα" συνήθως παίζεται από καλοπληρωμένους ποδοσφαιριστές.

Link to comment
Share on other sites

Αμφότεροι πουλο. 

Ο ένας είναι πίθηκος με μηδενικη προοπτικη  αλλά και διάθεση εξέλιξης. Ο έτερος Καπαδοκης μας κάνει χάρη, γενικώς. Χάρη που φοράει τη φανελα, χάρη που χρησιμοποιει την ντουζιέρα, χάρη που σέρνει το κορμί του στο γήπεδο 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • nikos unpinned this topic
  • nikos pinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×