Jump to content

Αστέρας Τρίπολης - Α.Ε.Κ (10 αγ.) 29/11, 19:30 Novasports 1


SpiRos
 Share

M.V.P.-Κόουτσινγκ-Βραβείο Σοϊλέδη  

33 members have voted

  1. 1. M.V.P.

    • Τσιντώτας
      0
    • Ινσούα
      1
    • Βασιλαντωνόπουλος
      0
    • Νεντελτσιάρου
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      0
    • Κρστίσιτς
      0
    • Σάκχοφ
      8
    • Μάνταλος
      1
    • Τάνκοβιτς
      5
    • Λιβάγια
      8
    • Ανσαριφάρντ
      10
    • Ολιβέιρα
      0
    • Σιμόες
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Καρέρα

    • Καλό
      15
    • Μέτριο
      4
    • Κακό
      0
    • Φυσιολογικό
      14
  3. 3. Βραβείο Σοιλέδη (χειρότερος παίκτης)

    • Τσιντώτας
      6
    • Ινσούα
      0
    • Βασιλαντωνόπουλος
      8
    • Νεντελτσιάρου
      0
    • Τσιγκρίνσκι
      10
    • Κρστίσιτς
      1
    • Σάκχοφ
      0
    • Μάνταλος
      1
    • Τάνκοβιτς
      0
    • Λιβάγια
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Ολιβέιρα
      7
    • Σιμόες
      0


Recommended Posts

Guest fighter21
1 minute ago, mobster21 said:

Εγώ είχα την απαίτηση από έναν άνθρωπο που ήταν αμυντικός παγκόσμιας κλάσης να μου φτιάξει την άμυνα και την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Ποτέ δεν τον κατηγόρησα για την αφλογιστία στην επίθεση. Και μάλιστα σημειώνω συνεχώς ότι έχει δουλέψει τα στημένα. Αλλά ρε φίλε δεν είναι αμυντική λειτουργία αυτό το πράγμα. Και είσαι ένα χρόνο στο κλαμπ. Ε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω εγώ.

Για να φτιάξει άμυνα πρέπει να έχει παίκτες. Στην επιλογή των παικτών απέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, fighter21 said:

Για να φτιάξει άμυνα πρέπει να έχει παίκτες. Στην επιλογή των παικτών απέτυχε.

Δεν γίνεται σε τίποτα να μην έχει ευθύνη ο προπονητής σε μια ομάδα.

Μόνο εδώ το βλέπω αυτό με τον Ιταλό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MITSAKLAS said:

Και ρωτάω εγώ τώρα. 

Η Ζόρια ήταν καλύτερη ομάδα από τον Αστέρα; 

Άνετα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MITSAKLAS said:

Και ρωτάω εγώ τώρα. 

Η Ζόρια ήταν καλύτερη ομάδα από τον Αστέρα; 

Σαταναααα

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fighter21 said:

Για να φτιάξει άμυνα πρέπει να έχει παίκτες. Στην επιλογή των παικτών απέτυχε.

 Nα πιέζει - όχι να κοιτάει- το κέντρο χρειάζεται .  Δε γίνεται με εξαιρεση τον Σιμόε να μην κυνηγούν ,να μην κάνουν ούτε φάουλ οι του κεντρου και να περνάει η μπάλα για πλάκα στην άμυνα .    Λείπει ο Πολωνός , αυτός το κάνει πολύ αυτό το κυνήγι .

Δέχεσαι πίεση έτσι δυσανάλογα μεγάλη κάθε φορά με το πόσοι μένουν πίσω να αναχαιτίσουν τις επιθέσεις .

 Απαράδεκτο . 

 Αυτό πρεπει να το δουλέψει ο Ιταλός .

MVP Kαρίμ

Προχωράμε πιο ήρεμοι . Η ΑΕΚ νίκησε , η ψυχολογία μας ανεβαίνει για όλη την εβδομάδα .

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Θετικά 

Καλές συνεργασίες μπροστά με αρκετούς παίκτες που πατάνε περιοχή 

Υπομονή στη τελική προσπάθεια ( εκτός στο δεύτερο μισό του Β ημιχρόνου) 

Καλή φυσική κατάσταση που φαίνεται με τα σπριντ που κάνουν 

Διάθεση να παίξουν σκληρά 

Αρνητικά 

Δεν τελειώνουν τις φάσεις αποφαστικα όπως έκανε πχ ο Καρίμ 

Δεν πιέζουν σωστά στο 1/3 της επίθεσης και τρώμε κόντρες από τα πλάγια ( σήμερα πήγε καλά από αριστερά ο Ινσουα) 

Στιγμές αδράνειας στην άμυνα. Όχι καθαρό μυαλό πολλές φορές. 

Έλειψη ποιοτικού τερμαντζη που να δίνει ηρεμία στην άμυνα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mobster21 said:

Νίκο προσωπικά ήθελα με λίγα περισσότερα χρήματα να πάρεις έναν πιο ολοκληρωμένο ποδοσφαιριστή σε καλύτερη ηλικία.

That's all.

Καμια αντίρρηση αλλά μέχρι αρδ της ομαδας να χασκογελάνε όταν αναφέρεται το όνομά του είδα τελευταία. Προφανως είχαν καλομαθει με κάτι Λόπες, Σοιλέδη  και Μαλμπασα και τους φάνηκε γελοίος τούτος.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Ξεκινωντας απο τα βασικα: Θελουμε τερματοφυλακα. 

Εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η ομάδα έχει πρόβλημα στην οργανωμένη πίεση. Βλέπεις τους παίχτες και μαρκάρουν χώρο, δεν πέφτουν με ενέργεια πάνω στη μπάλα και όταν κάποιος πιέσει με ένταση κάποιον παίχτη δεν υπάρχει σωστή αλληλοκάλυψη να πάρεις τη μπάλα στην πάσα που θα επιχειρηθεί. Αυτό θα διορθωθεί όταν μπουν ο Γαλανόπουλος με το Σιμανσκι, που μπορούν να δώσουν ένταση στα μαρκαρίσματα αλλά το πρέσινγκ είναι συνολικη δουλειά. Όλη η ομάδα πρέπει να μετακινείται προς την πλευρά που γίνεται το πρέσινγκ. Εδώ βλέπουμε εναν παίχτη να πιέζει και οι υπόλοιποι να μένουν στατικοί στις θέσεις τους με συνέπεια οι αντίπαλοι να σου σπάνε την πίεση για πλάκα. Η είναι θέμα φίτνες που λέει ο Κώστας η απλά κάτι δεν δουλεύεται σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mobster21 said:

Νίκο προσωπικά ήθελα με λίγα περισσότερα χρήματα να πάρεις έναν πιο ολοκληρωμένο ποδοσφαιριστή σε καλύτερη ηλικία.

That's all.

Υπήρχε αριστερό μπακ στην Ελλάδα, ο Κυριακόπουλος.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τώρα λίγο το Νάπολι Ρόμα. Πόσο κοντά μου φαίνονται οι γραμμές σε σχέση με την δική μας όταν αμύνονται οι ομάδες. Τρομερή διαφορά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Skepastos said:

Όντως η ομάδα έχει πρόβλημα στην οργανωμένη πίεση. Βλέπεις τους παίχτες και μαρκάρουν χώρο, δεν πέφτουν με ενέργεια πάνω στη μπάλα και όταν κάποιος πιέσει με ένταση κάποιον παίχτη δεν υπάρχει σωστή αλληλοκάλυψη να πάρεις τη μπάλα στην πάσα που θα επιχειρηθεί. Αυτό θα διορθωθεί όταν μπουν ο Γαλανόπουλος με το Σιμανσκι, που μπορούν να δώσουν ένταση στα μαρκαρίσματα αλλά το πρέσινγκ είναι συνολικη δουλειά. Όλη η ομάδα πρέπει να μετακινείται προς την πλευρά που γίνεται το πρέσινγκ. Εδώ βλέπουμε εναν παίχτη να πιέζει και οι υπόλοιποι να μένουν στατικοί στις θέσεις τους με συνέπεια οι αντίπαλοι να σου σπάνε την πίεση για πλάκα. Η είναι θέμα φίτνες που λέει ο Κώστας η απλά κάτι δεν δουλεύεται σωστά. 

Άρα λοιπόν είναι θέμα προπονητή ή όλα τα κάνει τέλεια τελικά ο Καρέρα?

Link to comment
Share on other sites

Θες τερματοφύλακα που να καθαρίζει τις σέντρες στην μικρή περιοχή. Πρέπει να είμαστε η μοναδική ομάδα στον κόσμο που ο τερματοφύλακάς της δεν καθαρίζει ούτε το πεδίο μπροστά του. Διαχρονικό το πρόβλημα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mobster21 said:

Άρα λοιπόν είναι θέμα προπονητή ή όλα τα κάνει τέλεια τελικά ο Καρέρα?

Εγώ δεν έχω πει ποτε ότι είναι τέλειος ο Ιταλός. Έχω πει ότι με έχει μπερδέψει αλλά θέλω να βγάλει τη χρόνια για να κριθεί συνολικά. Τώρα γιατί γίνεται αυτό με την άμυνα δεν ξέρω. Ίσως είναι και αυτή η μαλακισμενη χρόνια που σε βγάζει εκτός προγραμματισμού. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Bukowski said:

Ξεκινωντας απο τα βασικα: Θελουμε τερματοφυλακα. 

Έχει χάσει τη θέση του στη Σέλτικ ο Μπάρκας, τον δίνουν δανεικό;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Skepastos said:

Όντως η ομάδα έχει πρόβλημα στην οργανωμένη πίεση. Βλέπεις τους παίχτες και μαρκάρουν χώρο, δεν πέφτουν με ενέργεια πάνω στη μπάλα και όταν κάποιος πιέσει με ένταση κάποιον παίχτη δεν υπάρχει σωστή αλληλοκάλυψη να πάρεις τη μπάλα στην πάσα που θα επιχειρηθεί. Αυτό θα διορθωθεί όταν μπουν ο Γαλανόπουλος με το Σιμανσκι, που μπορούν να δώσουν ένταση στα μαρκαρίσματα αλλά το πρέσινγκ είναι συνολικη δουλειά. Όλη η ομάδα πρέπει να μετακινείται προς την πλευρά που γίνεται το πρέσινγκ. Εδώ βλέπουμε εναν παίχτη να πιέζει και οι υπόλοιποι να μένουν στατικοί στις θέσεις τους με συνέπεια οι αντίπαλοι να σου σπάνε την πίεση για πλάκα. Η είναι θέμα φίτνες που λέει ο Κώστας η απλά κάτι δεν δουλεύεται σωστά. 

Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ κέντρου και άμυνας.

Γιατί και η άμυνα δέχεται πολύ πίεση 

Και τα χαφ δεν εμπιστεύονται τους πίσω 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest fighter21
Just now, Skepastos said:

Εγώ δεν έχω πει ποτε ότι είναι τέλειος ο Ιταλός. Έχω πει ότι με έχει μπερδέψει αλλά θέλω να βγάλει τη χρόνια για να κριθεί συνολικά. Τώρα γιατί γίνεται αυτό με την άμυνα δεν ξέρω. Ίσως είναι και αυτή η μαλακισμενη χρόνια που σε βγάζει εκτός προγραμματισμού. 

Όλους τους έχει μπερδέψει γιατί σε συγκεκριμένους αγώνες έχει κάνει σοβαρά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mporat said:

Έχει χάσει τη θέση του στη Σέλτικ ο Μπάρκας, τον δίνουν δανεικό;

Αυτός που του έφαγε την θέση τα πάει ακόμα χειρότερα οπότε τον βλέπω να επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το να συζηταμε ότι πίσω δεν είμαστε καλοί δεν έχει νόημα, το ξέρουμε γι αυτό έχει μπλοκάρει ο Ιταλός. Δεν έχεις πλάγιους μπακ (ειδικά δεξια), δεν έχεις τερμα να δίνει σιγουριά, ο Ιησούς μεγαλώνει, ο Ρουμάνος δεν λες ότι έχει εντυπωσιάσει και ειδικά αν λείπει ο Σιμοες και ο Σιμανσκι δεν έχεις και κάποιον να μαρκάρει με φουλ τρεξίματα  στο κεντρο (όπου έτσι κι αλλιώς δεν έχεις τον παιχταρα-σημείο αναφορας, τύπου του συγχωρεμένου αποψε και αγαπητού Ντιοπ).

Το point λοιπόν στο 4-2-3-1 είναι κατεβαίνω με τους 4 από τους 8 επιθετικογενεις που έχω γιατί κουτσα στραβα θα την βρουν την άκρη με τετοιες ομάδες να βάλουν 2-3 γκολ. Κοιταω να εκμεταλλευτώ το προσόν μπροστά και όχι να καμουφλάρω το πρόβλημα πίσω. ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ ΟΜΑΔΕΣ, ξαναλέω. Στα δύσκολα υπάρχει θέμα και μπέρδεμα.

Πού θέλω να καταλήξω με όλες αυτές τις παπαριες; Ότι το πρόβλημα αποψε είναι ότι ΚΑΚΩΣ δεν έβαλες 4-5 γκολ μπροστά, τα υπόλοιπα πίσω στο προγραμμα ήταν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mobster21 said:

Άρα λοιπόν είναι θέμα προπονητή ή όλα τα κάνει τέλεια τελικά ο Καρέρα?

Πάντα είναι θέμα προπονητή αφού αυτός εχει την ευθύνη είτε την έχει είτε δεν την έχει ( συνήθως την έχει) ,  στις νίκες και στις ήττες, στις καλές η στις κακές εμφανίσεις , στα προβλήματα της ομάδας κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνεται λόγος για τον Τσιντωτα, συμφωνω ότι δεν είναι καμία τερματοφύλακαρα αλλά βάσει στατιστικών, στις εξόδους είναι μέσα στην πρώτη πεντάδα και στην παρουσία στην περιοχή του πεναλντι δεύτερος. Αυτό που δεν έχει ακόμα είναι εμπιστοσύνη στον εαυτό του και το «τουπέ» του Μπάρκα που σου έβγαζε μια σταθερότητα ιδιως την τελευταία χρόνια

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×