Jump to content

Δημήτρης Μελισσανίδης #3 ​​​🐅🦀🦀


Araujo21
 Share

Recommended Posts

 Να θυμησω (όχι για να κάνω τον δικαιωμένο , αλλα γιατί όταν σου την πεφτουν κάποια στιγμή πρέπει να δούμε ποιος είχε δίκιο):

Όταν λέγαμε από την Β´ εθνική ότι πλην του γηπεδικου στα της ΠΑΕ είναι πουθενας και τζάμπα τον περιμέναμε 20 χρονια ήμασταν βιαστικοί, κακοι και αχάριστοι.

Οταν το ξαναλέγαμε στην Α τα ιδια

Όταν λέγαμε μετά το πρωτάθλημα ότι ωραία, σούπερ, ΑΛΛΑ ετυχε να πάνε ολα καλά, ακούγαμε διαφορα 

Οταν τα ξαναλέγαμε αργότερα, τα ίδια.

Οταν λέγαμε για τον Σαββιδη ότι χώνει, κάποιοι γέλαγαν. Για τον Μαρινάκη μας λέγαν να γίνουμε Ολυμπιακοί.

 

Καταληγω λοιπόν ότι ολοι αυτοί που τα έλεγαν αυτά, την άλλοι φορά που θα κάνουν τους έξυπνους, ας το σκεφτούν λιγο περισσότερο. Μιλάω ΜΟΝΟ για οσους είχαν ειρωνικό ή επιθετικό ύφος εννοειται.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Man Of Faith said:

Κι εγω δεν ειμαι σιγουρος αν πηγαν μονο τα λεφτα του τσουλου και οχι και αλλα.Πρεπει να υπαρξει οπωσδηποτε ενημερωση γι αυτο αλλα απο ποιον;

Μα πήγαν και άλλα, δεν υπάρχει ερώτημα πιστεύω. Τα πρώτα χρόνια είχες συνέχεια θετικό πρόσημο. Ο,ΤΙ περίσσευε τα τελευταία 10 χρόνια πήγε εκεί.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω 

27 Περιφερεια (αρχικοί προϋπολογισμοί χωρίς ΦΠΑ) + 10 ταμεία + 20 τσουλου + 3 Παππαπολυδες + 10 ΟΠΑΠ (σε βαθος χρόνου αυτά τα τελευταια) φτάνουμε τα 70 και είμαστε υπέρ κομπλέ .

60 με 65 είχαν πει, πιστεύω μπορει να πήγε και λιγο παραπανω.

Υγ. Αυτος βαζει γενικά την ομορφάδα του. Καμια διευκόλυνση και αέρα κοπανιστό από και και περα.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, SpiRos said:

Μα πήγαν και άλλα, δεν υπάρχει ερώτημα πιστεύω. Τα πρώτα χρόνια είχες συνέχεια θετικό πρόσημο. Ο,ΤΙ περίσσευε τα τελευταία 10 χρόνια πήγε εκεί.

Ποσο περίσσευε ομως;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορουμε να ξέρουμε. Ο τύπος γυρνάει λεφτα από την μια εταιρεια στην άλλη, για αυτό δεν λέει τίποτα για τα οικονομικά.

Απλα επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει και παλιότερα, βάσει λογικής έχει σπρωξει λεφτα και από το Γιουρόπα. Το ποσα δεν μπορουμε να το ξέρουμε, αλλά 2 ταληράκια εγώ πιστεύω στανταρακι.

Link to comment
Share on other sites


Να πω ότι πέσαμε πάλι από τα σύννεφα; Εδώ και χρόνια ο Μεγάλος αμφισβητεί τη θεσμική οργάνωση μιας εταιρίας βάζοντας χέρι στο ταμείο της χωρίς να έχει μισή μετοχή. Για το Πρυτανείο, τους σουβλακοφάγους και αρκετούς ταπεινούς Ενωσίτες η πράξη κατάλυσης του νόμου γίνεται ντε φάκτο αποδεκτή, αποδεχόμενοι άλλες παράλληλης μορφές θέσμισης Μελισσανίδικης κοπής. Θα γινόταν γήπεδο με το σταυρό στο χέρι; Όχι ! Όμως, δεν είναι η πρώτη φορά που συνειδητοποιείς ότι δεν έχουμε να κάνουμε με γραφικούς, αλλά με φανατικούς.  Φανατικούς ηλίθιους. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο πρόσωπο του, αλλά σε όλο το σύστημα που στηρίζει ότι χύμα και πεζοδρομιακως καλείται 'κανονικότητα", τίγρικου λογισμικού πάντοτε. Η άποψη των σουβλακοφάγων είναι ασυνάρτητη, είναι όμως και προγραμματική. Το σκεπτικό δεν διαφέρει από το φούντωμα το Μεγάλου όταν δει ανοικτά μικρόφωνα. "Πάμε τους γαμήσουμε τώρα"  με αποεπένδυση, συρρίκνωση, αλλά τούτα δεν έχουν καμία σημασία, όπως θα έλεγε και μια ψυχή. Αρκεί να ανοίξει τον βόθρο του ο Πρύτανης για να νιώσει ο Ενωσίτης ότι πηδάει τον Ευπατρίδη. Τα μπουρδέλα των σουβλακοφάγων όταν δεν παίζουν με φουρά, ρουμπαπαδες και αγιασοφιαδες  είναι γεμάτα από αναμνηστικά κολάζ που προσπαθούν να αβαντάρουν το λίμπιντο μας με αντίθετα αποτελέσματα για όποιον δεν έχει iq τραπεζομάντιλου. Τι έκανε ο Μαύρος πριν από 40 χρόνια στο ποδηλατοδρόμιο ; Και αυτά το τσάι και συμπάθεια είναι η παντιέρα όταν στερεύει πια το ημερολόγιο των μπετών για να στηρίξει το επιχείρημα της Μεγάλης ομάδας. Δεν ξέρω ποιος πραγματικά το πιστεύει πια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Duck_Season said:


Να πω ότι πέσαμε πάλι από τα σύννεφα; Εδώ και χρόνια ο Μεγάλος αμφισβητεί τη θεσμική οργάνωση μιας εταιρίας βάζοντας χέρι στο ταμείο της χωρίς να έχει μισή μετοχή. Για το Πρυτανείο, τους σουβλακοφάγους και αρκετούς ταπεινούς Ενωσίτες η πράξη κατάλυσης του νόμου γίνεται ντε φάκτο αποδεκτή, αποδεχόμενοι άλλες παράλληλης μορφές θέσμισης Μελισσανίδικης κοπής. Θα γινόταν γήπεδο με το σταυρό στο χέρι; Όχι ! Όμως, δεν είναι η πρώτη φορά που συνειδητοποιείς ότι δεν έχουμε να κάνουμε με γραφικούς, αλλά με φανατικούς.  Φανατικούς ηλίθιους. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο πρόσωπο του, αλλά σε όλο το σύστημα που στηρίζει ότι χύμα και πεζοδρομιακως καλείται 'κανονικότητα", τίγρικου λογισμικού πάντοτε. Η άποψη των σουβλακοφάγων είναι ασυνάρτητη, είναι όμως και προγραμματική. Το σκεπτικό δεν διαφέρει από το φούντωμα το Μεγάλου όταν δει ανοικτά μικρόφωνα. "Πάμε τους γαμήσουμε τώρα"  με αποεπένδυση, συρρίκνωση, αλλά τούτα δεν έχουν καμία σημασία, όπως θα έλεγε και μια ψυχή. Αρκεί να ανοίξει τον βόθρο του ο Πρύτανης για να νιώσει ο Ενωσίτης ότι πηδάει τον Ευπατρίδη. Τα μπουρδέλα των σουβλακοφάγων όταν δεν παίζουν με φουρά, ρουμπαπαδες και αγιασοφιαδες  είναι γεμάτα από αναμνηστικά κολάζ που προσπαθούν να αβαντάρουν το λίμπιντο μας με αντίθετα αποτελέσματα για όποιον δεν έχει iq τραπεζομάντιλου. Τι έκανε ο Μαύρος πριν από 40 χρόνια στο ποδηλατοδρόμιο ; Και αυτά το τσάι και συμπάθεια είναι η παντιέρα όταν στερεύει πια το ημερολόγιο των μπετών για να στηρίξει το επιχείρημα της Μεγάλης ομάδας. Δεν ξέρω ποιος πραγματικά το πιστεύει πια. 

Αυτο ειναι το μεσο σαιτ της ΑΕΚ. Ιστορια, προιστορια και ναχαμε να λεγαμε. Αν θελαμε να διαβαζουμε τι εγινε πριν χρονια τεττοια μερα θα καναμε google search. ΚΑι για τον νεο Αεκτση πιτσιρικα ειναι αδιαφορο τι εκανε ο Νεστοριδης ο Μαυρος ακομα και ο Μπατιστα. Στα σημερινα τι γινεται? 

Link to comment
Share on other sites

Ένας πουστης δημοσιογράφος (δεν θεωρώ τέτοιους τους αθλητικογράφους οπότε αναφέρομαι στους άλλους) θα βρεθεί να κάνει απολογισμό από που βγήκαν τα λεφτά του γηπέδου?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nikos said:

 Να θυμησω (όχι για να κάνω τον δικαιωμένο , αλλα γιατί όταν σου την πεφτουν κάποια στιγμή πρέπει να δούμε ποιος είχε δίκιο):

Όταν λέγαμε από την Β´ εθνική ότι πλην του γηπεδικου στα της ΠΑΕ είναι πουθενας και τζάμπα τον περιμέναμε 20 χρονια ήμασταν βιαστικοί, κακοι και αχάριστοι.

Οταν το ξαναλέγαμε στην Α τα ιδια

Όταν λέγαμε μετά το πρωτάθλημα ότι ωραία, σούπερ, ΑΛΛΑ ετυχε να πάνε ολα καλά, ακούγαμε διαφορα 

Οταν τα ξαναλέγαμε αργότερα, τα ίδια.

Οταν λέγαμε για τον Σαββιδη ότι χώνει, κάποιοι γέλαγαν. Για τον Μαρινάκη μας λέγαν να γίνουμε Ολυμπιακοί.

 

Καταληγω λοιπόν ότι ολοι αυτοί που τα έλεγαν αυτά, την άλλοι φορά που θα κάνουν τους έξυπνους, ας το σκεφτούν λιγο περισσότερο. Μιλάω ΜΟΝΟ για οσους είχαν ειρωνικό ή επιθετικό ύφος εννοειται.

 

Εγώ θεωρώ πως τουλάχιστον μεχρι το 18 τα πράγματα ήταν κατα καποιο τροπο φυσιολογικά. Υπήρχε μια στοιχειώδης προσπάθεια για καποια στελεχωση και οργάνωση, παικτες βρίσκαμε και παίκτες φέρναμε, μπορει να υστερουσες αλλα κατεβαζες ομαδα ανταγωνιστική.

Τα μπινελικια τα αξιζε και τότε αλλα γινοντουσαν καποια μινιμουμ πραγματα που ελεγες ότι στην πορεια με περισσότερα εσοδα και κοντα στο γηπεδο θα διορθωθούν, ενώ μερικές φορές ήσουν 1 2 κινήσεις μακρυα απο το να έχεις ανταγωνιστικό συνολο που θα παει ψιλομακρυα(πχ με εναν Ιμπισεβιτς θα μασταν πολύ καλύτεροι εκεινη τη χρονια, αν και παλι υποδεεστεροι εκεινου του γαβρου).

Αλλα απο το 18 ο τύπος το γάμησε. Με οψιον ή χωρις εχασε τους 2  καλύτερους παίκτες (αραουχο και λαζαρο), εχασε τον προπονητή, φύγαν και δεν αντικαταστάθηκαν επαρκώς Γιοχανσον Βράνιες, παραμέρισε τους χρήσιμους Σιμοες Μπακασέτα Λαμπρόπουλο, πήγε πήρε 20 μύρια και έφερε τον Γιαννιώτα και τα υπόλοιπα τα κρυψε καπου στο γηπεδο, αφησε τα περισσότερα χρηματα που έχουν ξοδευτει στην ομαδα να τα διαχειριστούν οι Λυμπε Ουζουνιδης Καρντόσο, εφερε τον Ιβιτς για να κανει μεταγραφες ο παπαδοπουλος, έχει καβλες με τον Μανταλο τον Λιβαγια και τον Βρανιες και την πληρώνει η ομάδα τοσα χρόνια κλπ κλπ κλπ.

Θελω να πω πως μεχρι το 18 εδινε αφορμές να τον βρίσεις, αλλα υπήρχε και κατι να πιαστεις για να σαι αισιοδοξος. Απο εκεινη τη στιγμή και μετά εχει παρει φόρα και εχει γαμήσει την ομάδα ασυστολα και τα ονειρα μας επισης

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Geologos said:

Εγώ θεωρώ πως τουλάχιστον μεχρι το 18 τα πράγματα ήταν κατα καποιο τροπο φυσιολογικά. Υπήρχε μια στοιχειώδης προσπάθεια για καποια στελεχωση και οργάνωση, παικτες βρίσκαμε και παίκτες φέρναμε, μπορει να υστερουσες αλλα κατεβαζες ομαδα ανταγωνιστική.

Τα μπινελικια τα αξιζε και τότε αλλα γινοντουσαν καποια μινιμουμ πραγματα που ελεγες ότι στην πορεια με περισσότερα εσοδα και κοντα στο γηπεδο θα διορθωθούν, ενώ μερικές φορές ήσουν 1 2 κινήσεις μακρυα απο το να έχεις ανταγωνιστικό συνολο που θα παει ψιλομακρυα(πχ με εναν Ιμπισεβιτς θα μασταν πολύ καλύτεροι εκεινη τη χρονια, αν και παλι υποδεεστεροι εκεινου του γαβρου).

Αλλα απο το 18 ο τύπος το γάμησε. Με οψιον ή χωρις εχασε τους 2  καλύτερους παίκτες (αραουχο και λαζαρο), εχασε τον προπονητή, φύγαν και δεν αντικαταστάθηκαν επαρκώς Γιοχανσον Βράνιες, παραμέρισε τους χρήσιμους Σιμοες Μπακασέτα Λαμπρόπουλο, πήγε πήρε 20 μύρια και έφερε τον Γιαννιώτα και τα υπόλοιπα τα κρυψε καπου στο γηπεδο, αφησε τα περισσότερα χρηματα που έχουν ξοδευτει στην ομαδα να τα διαχειριστούν οι Λυμπε Ουζουνιδης Καρντόσο, εφερε τον Ιβιτς για να κανει μεταγραφες ο παπαδοπουλος, έχει καβλες με τον Μανταλο τον Λιβαγια και τον Βρανιες και την πληρώνει η ομάδα τοσα χρόνια κλπ κλπ κλπ.

Θελω να πω πως μεχρι το 18 εδινε αφορμές να τον βρίσεις, αλλα υπήρχε και κατι να πιαστεις για να σαι αισιοδοξος. Απο εκεινη τη στιγμή και μετά εχει παρει φόρα και εχει γαμήσει την ομάδα ασυστολα και τα ονειρα μας επισης

Ισχύουν αυτά που λες.

Απλα όταν είσαι πρώην τρελος φαν του χάνεις την υπομονή σου νωρίτερα και ψυλλιάζεσαι νωρίτερα κάποια πραγματα. Άρχισε να απογοητεύει αμεσως, σε πολλά θέματα γενικά.

Δεν είναι εκεί το θέμα μου ομως. Το θέμα είναι η επιθετικότητα ατόμων που είχαν αδικο και έβριζαν συν-οπαδούς τους για να υπερασπιστούν έναν περαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Ισχύουν αυτά που λες.

Απλα όταν είσαι πρώην τρελος φαν του χάνεις την υπομονή σου νωρίτερα και ψυλλιάζεσαι νωρίτερα κάποια πραγματα. Άρχισε να απογοητεύει αμεσως, σε πολλά θέματα γενικά.

Δεν είναι εκεί το θέμα μου ομως. Το θέμα είναι η επιθετικότητα ατόμων που είχαν αδικο και έβριζαν συν-οπαδούς τους. 

Συμφωνώ είναι απο πρώτη μέρα λιγοτερος απο τις προσδοκίες μας.

Απο το 18 και μετά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΙΓΟΣ ως παράγοντας ομάδας α εθνικής.

Λίγος, ελαχιστος, δεν κανει. Δεν ειναι κακο καποιος να μην κανει. Να παει σπίτι του, τα λεφτά στο ταμείο και καλό δρομο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το Πρυτανείο γνωρίζει ότι μπορεί να παίξει ανετίλα με την  πνευματική ανεπάρκεια των ενωσιτών. Από τη στιγμή που γκρεμίστηκε το γήπεδο ο ΑΕΚτζης εγκλωβίστηκε στο μαγγάνευμα του γήπεδου και όπως φαίνεται δεν θα ξεφύγει ποτέ. Στο μέλλον μπορεί να φταίει το ακριβό εισιτήριο που δεν επιτρέπουν να γίνουν κολαστήριο τα μπετά. Ο Μεγάλος δεν έχει κανένα πρόβλημα να φουντάρει  πάλι την ομάδα γιατί το διακύβευμα δεν είναι καλή ομάδα σε νέο γήπεδο, αλλά μία ομάδα στο νέο γήπεδο, όποια και αν είναι αυτή. Δεν σκέφτεται διαφορετικά από ότι σκεφτόντουσαν οι περισσότεροι πριν συνειδητοποιήσουν ότι το φτιάχνω "μία" ομάδα δεν είναι θέμα φιλολογικού ενδιαφέροντος αλλά έχει και το πρακτικό τίμημα της. Το Πρυτανείο εξυπηρετεί το  μάστερ πλαν του, οι ΑΕΚτζήδες είναι απλώς ντουγάνια στην πλειοψηφία τους. Συναντούνται πάντως τα μεγάλα πνεύματα, να το τονίσουμε! Η διαχρονική απορία μου είναι πόθεν προκύπτει η σεναριολογία γήπεδο-πρωταθληματική ομάδα - πώληση. Πίνατε τσίπουρα μαζί του και σας το είπε; Μέχρι τούδε πίστευα ότι είχαμε να κάνουμε με διεκπεραιωτικές χρονιές, ακόμα και του σωτήριου έτος 2018 με την προσφορά του στην τελική ευθεία να είναι απολύτως αρνητική. Πια, είμαι πεπεισμένος ότι η λίστα στα παπάρια του εκτός από όλους μας ονομαστικά με ΑΜΚΑ , διευθύνσεις και τηλέφωνα περιλαμβάνει και κάθε χαμένο δετρερόλεπτο που περνάει

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Διήγηση του Θεόφιλου Μητρούδη για την μεταγραφή του Άρη που αναφέρεται και ο Δημήτρης Μελισσανίδης:


Επίσης, ξέρω ότι άνθρωποι του Ιωνικού με μπροστάρη τον Δημήτρη Μελισσανίδη έχουν συμφωνήσει με την ΑΕΚ.

 

Στην Αθήνα βρίσκεται εκείνη την ημέρα ο Μιχάλης Μπανιώρας. Μέλος της διοίκησής μας. Έχει κατέβει για κάποια άλλα θέματα που αφορούσαν το σύλλογο. Μιλάω μαζί του. Με ενημερώνει ότι ο ισχυρός άντρας που αποφασίζει στον Ιωνικό είναι ο Μιχάλης Σπανός. Μου κλείνει ραντεβού μαζί του το ίδιο απόγευμα και πάμε μαζί με τον Μιχάλη να τον βρούμε.

 

Μπαίνουμε στο γραφείο του Μιχάλη Σπανού με τη βαλίτσα στα χέρια. Μας καλοδέχεται και μας ακούει. Του εξηγούμε το λόγο που είμαστε εκεί και του δείχνουμε τη βαλίτσα με τα χρήματα. Με τον τρόπο μας του δηλώνουμε ότι είμαστε αποφασισμένοι να τελειώσουμε τη μεταγραφή.

 

Ο Σπανός τότε ανοίγει το χρηματοκιβώτιό του και μας δείχνει έναν πακτωλό χρημάτων. Απευθύνεται σε μένα και μου λέει:

 

«Θεσσαλονικιέ, λεφτά έχουμε, δεν θέλουμε άλλα. Τον Παναγιώτη δεν τον πουλάμε».

 

Είναι ξεκάθαρος, λιγομίλητος και στεγνός.

 

Προσπαθώ προτού φύγουμε να κρατήσω την επαφή μαζί του. Δεν θέλω να εγκαταλείψω την προσπάθεια. Μια τακτική είναι να μην καταθέτεις εύκολα τα όπλα. Του λέω λοιπόν:

 

«Κύριε Σπανέ, σας έχω καταλάβει. Δουλειά δεν πρόκειται να κάνουμε. Αφού, όμως, κατεβήκαμε στην Αθήνα, θα μας πάτε το βράδυ στα μπουζούκια;»

 

«Πολύ ευχαρίστως», μου απαντά και κλείνει αμέσως τραπέζι σε ένα μαγαζί στις Τζιτζιφιές, όπου εμφανίζεται ο Γιάννης Φλωρινιώτης.

 

Δίνουμε ραντεβού τα μεσάνυχτα σε αυτό το μαγαζί και φεύγουμε από το γραφείο του.

 

Πηγαίνουμε προς το σπίτι του Μπουτάρη στο Κολωνάκι με τα αυτιά στο πάτωμα. Εκεί μας περιμένουν εκτός από τον Γιάννη, ο Χρήστος Μιχαηλίδης, ο Στέργιος Μπουσβάρος, γενικός γραμματέας της διοίκησης, ο Γιάννης Ιωαν­νίδης, ο Αντρέας Μαντόπουλος, έφορος του τμήματος Μπάσκετ, και ο Φάνης Ταρνατώρος. Κατέβηκαν όλοι για να βοηθήσουν στη μεταγραφή. Και πολύ καλά έκαναν.

 

Είμαστε όλοι σκυθρωποί και στενοχωρημένοι. Δεν μιλάει κανείς. Τότε ξαφνικά χτυπάει το τηλέφωνο. Το σηκώνει ο Μπουτάρης.

 

«Τον κύριο Μητρούδη μού δίνετε, παρακαλώ;» ακούγεται μια φωνή από την άλλη γραμμή.

 

Ο Γιάννης με κοιτάει. Ποιος μπορεί να με βρήκε εκεί; Είχα ξεχάσει ότι είχα δώσει τον αριθμό τηλεφώνου στον Σταύρο Μπαλή. Παίρνω το ακουστικό στα χέρια μου και απαντώ.

 

«Έλα, κύριε Μητρούδη», μου αποκρίνεται η φωνή από την άλλη πλευρά της γραμμής, «ο Αντώνης ο Κοσένας είμαι, ο κουμπάρος του Παναγιώτη Γιαννάκη. Ο Παναγιώτης είναι δίπλα μου και θέλει να σας μιλήσει».

 

Μετά την αρχική έκπληξή μου μιλάω με τον Παναγιώτη στο τηλέφωνο και του δίνω ραντεβού στο σπίτι του Μπουτάρη. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έρχεται. Ο Σταύρος Μπαλής έκανε καλά τη δουλειά του. Καμιά φορά από εκεί που δεν το περιμένεις έρχεται το θαύμα.

 

Η εικόνα στο σαλόνι του σπιτιού του Γιάννη αλλάζει τελείως. Δεν μπορεί να κρυφτεί κανείς, η χαρά δεν μας αφήνει. Ο Γιάννης Ιωαννίδης παίρνει ένα μάτσο λεφτά από τη βαλίτσα και τα πετάει στον αέρα. Κινδυνεύουν να φύγουν στο δρόμο από το παράθυρο. Και είμαστε στο ρετιρέ. Πού να προλάβεις να κατέβεις; Μαζεύουμε τα χιλιάρικα από το πάτωμα. Όλοι χοροπηδάμε, όλοι γελάμε. Πλησιάζει η ώρα μιας μεγάλης συνάντησης.

 

Φτάνει ο Γιαννάκης μαζί με τον Αντώνη Κοσένα. Ανεβαίνουν στο σπίτι, όπου τον περιμένουμε ο Γιάννης Μπουτάρης, ο πρόεδρος, ο γενικός γραμματέας και εγώ. Όλοι οι άλλοι έχουν κατέβει κάτω. Δεν χωράμε όλοι στο σαλόνι του σπιτιού. Κάθονται στο πεζοδρόμιο, περιμένουν και αγωνιούν. Αγωνιούν για τη μεγάλη μεταγραφή.

 

Με τον Παναγιώτη συζητάμε και συμφωνούμε σε όλα. Μεγάλος σύμμαχος τα χρήματα σε μετρητά που διαθέτουμε. Ο Παναγιώτης παίρνει το πριμ της μεταγραφής του: επτά εκατομμύρια δραχμές. Μαζί παίρνει και ένα αυτοκίνητο Renault, δώρο από μένα. Υπογράφει την ίδια στιγμή δελτίο στον Άρη. Αυτό μπαίνει αμέσως στην τσέπη του γενικού γραμματέα, Στέργιου Μπουσβάρου. Ο αθλητής φεύγει αμέσως για τη Θεσσαλονίκη, οδικώς με το αυτοκίνητο του Μιχάλη Μπανιώρα. Ένα Renault 5, μπλε. Τον συνοδεύουν ο Μιχάλης Μπανιώρας και ο Φάνης Ταρνατώρος. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης, προτού φύγει από το σπίτι του Μπουτάρη, γυρνάει, με κοιτάει στα μάτια και μου λέει:

 

«Κύριε Μητρούδη, εγώ σας εμπιστεύομαι και φεύγω για τη Θεσσαλονίκη. Θέλω, όμως, να παίξω. Σας παρακαλώ, τελειώστε τη μεταγραφή».

 

Του το υποσχέθηκα μέσα από την ψυχή μου. Η μεταγραφή δεν είχε τελειώσει. Είχε αρχίσει, όμως, να κτίζεται. Αυτό έγινε ένα βράδυ καλοκαιριού, στο σπίτι του Μπουτάρη στο Κολωνάκι. Η καρδιά του Άρη χτύπαγε στο κέντρο της Αθήνας.

 

Οι δημιουργοί, οι πρωταγωνιστές του κτισίματος της μεγάλης ομάδας ήμασταν όλοι εκεί.

 

Ο Μιχάλης Σπανός, ανυποψίαστος, μας περιμένει το βράδυ στα μπουζούκια. Η διάθεσή μας, όμως, έχει αλλάξει πολύ. Εμείς είμαστε τώρα καβάλα στο άλογο. Έρχονται μαζί μου στο κέντρο διασκέδασης ο Γιάννης Ιωαννίδης και ο Στέργιος Μπουσβάρος. Ο Μιχάλης Σπανός μάς περιμένει ήδη εκεί.

 

Καθόμαστε στο πρώτο τραπέζι στην πίστα. Στο διπλανό ακριβώς τραπέζι είναι ο Δημήτρης Μελισσανίδης μαζί με τους ανθρώπους της ΑΕΚ. Εμείς έχουμε το δελτίο του Παναγιώτη Γιαννάκη στην τσέπη του Στέργιου και δίπλα έχουν, στη δική τους τσέπη, τις επιταγές της ΑΕΚ του κυρίου Τέρη Παναγίδη από την Κύπρο. Με πλησιάζει, θυμάμαι, ο Δημοσθένης Πασχαλίδης, παράγοντας της ΑΕΚ, και μου λέει στο αυτί:

 

«Εμείς, κύριε Μητρούδη, παλεύουμε για τον παίκτη, ενώ τον κρύβει ο Παναθηναϊκός σε ένα κότερο».

 

«Ναι», του λέω εγώ και χαμογελάω.

 

Δούλευε ο ένας τον άλλον!

 

Ο Μιχάλης Σπανός κάθεται δίπλα στον Γιάννη Ιωαννίδη. Εγώ κάθομαι κοντά τους. Τον ακούω που του λέει κάποια στιγμή:

 

«Συγγνώμη, Γιάννη, που δεν μπορούμε να σας δώσουμε τον αθλητή».

 

«Δεν πειράζει», του απαντά ο Γιάννης. «Εμείς, Μιχάλη, ό,τι θέλουμε το παίρνουμε μόνοι μας!»

 

Η ώρα περνάει και οι χοροί καλά κρατούν. Το αστείο πρέπει κάπου εδώ να τελειώσει. Σηκώνομαι, παίρνω τον Μιχάλη Σπανό μαζί μου και βγαίνουμε έξω στο χολ. Εκεί του λέω όλη την αλήθεια. Πώς έχουν εξελιχθεί τα πράγματα.

 

Ο Μιχάλης Σπανός χλωμιάζει. Δεν μπορεί να πιστέψει στα αυτιά του. Μένει, όμως, ψύχραιμος και γυρνάμε πίσω στην αίθουσα. Ενημερώνει αμέσως τον Δημήτρη Μελισσανίδη. Αυτός φωνάζει τον Στέργιο Μπουσβάρο και τον παρακαλεί να του δώσει πίσω το δελτίο. Του εξηγεί ότι ο Ιωνικός έχει συμφωνήσει τον παίκτη με την ΑΕΚ και ότι έχουν πάρει τα χρήματα. Όπως ήταν φυσικό, ο Στέργιος το αρνείται, αφού του εξηγεί ότι και τα δικά μας τα λεφτά την ίδια αξία έχουν. Έτσι, διαλύθηκε η σύναξη αυτή. Ξαφνικά, ο χώρος άδειασε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έγινε κι ο Μητρούδης "λεφτοπαράγοντας" βαλιτσάτος που χαρίζει αμάξια δεξιά κι αριστερά.

Δεν μας λέει καλύτερα για ένα άλλο ραντεβού, εκείνο που έγινε με μεσολαβητή τον Νίκο Παρίση ανάμεσα στον "Ξανθό" και τον "Στρατηλάτη" Κίμωνα.

Εκεί που ο Κίμωνας πείστηκε από τον Ιωαννίδη να οραματιστεί τον Αντρέα να ... χοροστατεί στα πανηγύρια στο ΣΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×