Jump to content

Λεφτά που έχουν βάλει οι ιδιοκτήτες ομάδων


nikos
 Share

Recommended Posts

οτι ο Αλαφουζος εβαλε 43,7εκ ευρω  μετα το 2018 το γραφουν παρα πολλα site (ακομα και του Μαρινακη ή του Σαββιδη)

https://www.iefimerida.gr/spor/panathinaikos-alafoyzos-437-ekateyro-2-hronia

https://olaprasina1908.gr/ποδόσφαιρο/kalypse-olokliri-tin-amk-kai-eftase-ta-43-7/

https://www.newsit.gr/athlitika/panathinaikos-o-alafouzos-evale-stin-pae-akomi-5-kai-kseperase-ta-40-ekatommyria-eyro-se-dyo-xronia/3108311/

https://www.to10.gr/podosfero/superleague/1120875/panathinaikos-kalypse-ta-5-ekat-tis-amk-o-alafouzos-eftase-ta-437se-dyo-chronia/

https://www.newsbeast.gr/sports/arthro/6654112/panathinaikos-kalypse-kai-ti-nea-amk-o-giannis-alafoyzos

https://www.sdna.gr/podosfairo/761358_panathinaikos-kalypse-kai-ta-5-ekat-tis-amk-toy-maioy-o-alafoyzos-eftase-ta-437

 

το θεμα ειναι αν ειχε βαλει αλλα τοσα μεχρι τοτε, συμφωνα με το link που εβαλα παραπανω, που θεωρω οτι και αυτο ισχυει (εχει ακριβη ποσα και ημερομηνιες, αρα πιστευω οτι το εχουν ψαξει)

 

επισης εδω => https://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/article/601064/evale-72-ekat-eyro-ki-esteile-sta-vraxia-ton-panathinaiko-o

λεει οτι ειχε βαλει 72 μεχρι τον 5/2019

Link to comment
Share on other sites

και για τις αποριες που δημιουργουνται, αν και δεν εχω ψαχτει καθολου με βαζελο, χοντρικα θα πω τα εξης

ο βαζελος ειχε πολλα χρεη, ανελαβε ο Αλαφουζος πληρωνοντας, αλλα εκανε κι αυτος μλκιες και το 2018 εκανε σταση πληρωμων. Σε εκεινο το σημειο ξαναμαζευτηκαν παλι πολλα χρεη και προσπαθει παλι τωρα να τα κλεισει.

Κατι τετοιο νομιζω πως εχει γινει.

Προφανως και τα εχει κανει πουτανα, αλλα ολα τα site φαινεται να συμφωνουν για τα λεφτα που εβαλε σε αυξησεις μετοχικου κεφαλαιου, οποτε τα "Αφραγκουζος" μαλλον ειναι για γελια.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nedved21 said:

1.2 στο γηπεδο και ατοκα δανεια τα οποια πηρε/θα παρει πισω στην ομαδα.

Ακριβως το ίδιο είδα και εγώ στους ισολογισμούς της δικέφαλος αε που τους κοίταζα πριν λίγες μέρες. Ατοκα δανεια συνολικά 5εκ (  μέρος έχει αποπληρωθεί )  από δύο εταιρίες του. Τέλοσπαντων μικρή σημασία όλα αυτά όταν χρειάστηκε βοήθησε και με το τρόπο του πήγε την αποπληρωμή πιο πίσω γιαυτό και η σχετική καθυστέρηση που ήρθε και ο κορωνονιος και έδεσε. 

Και σε αυτούς που ρωτάνε πως γίνεται φαίνεται καθαρά από ισολογισμούς και τις αμκ όπως και την εισροή χρημάτων. Για να μην το πολύ αναλύουμε κυρίως μπήκαν της παε τα χρήματα από τσουλου 19,6 εκ με το που τα περνάμε ( σε δύο δόσεις) και μετά σε μεταγενεστερο χρόνο έγιναν μετοχές αμκ γιαυτό και τα κτήρια ήρθαν στην κατοχή της παε μέσω δικέφαλος αε που πλέον ανοικει στην παε που ανοικει στην εφα. Η δικέφαλος αε παρόλο τα χρήματα του τσουλου έχει χρωστούμενα κάποια λίγα  που θα δούμε σε μεταγενεστερο ισολογισμούς πως θα καλυφτουν ( πιθανών με χορηγία ΟΠΑΠ σουίτες χορηγίες κτλ κτλ) 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nikos said:

Νομιζω ότι αυτά που μπαίνουν ισχύουν σιγουρα.

Προφανως γίνονται και διαφορα, ισως βρίσκουν τροπους κάποια να τα πάρουν πίσω κλπ, αλλά είναι ένα πολύ ισχυρό δείγμα για το τι έβαλαν 

μπα διαφωνώ. χωρίς να ξέρω πολλά από εταιρίες κτλπ. φαντάζομαι ότι κάποιος αν θέλει μπορεί να κάνει αμκ για να δείξει ότι βαζει λεφτά και μετά να τα παίρνει πίσω είτε δηλώνοντας υπερογκους μισθούς είτε μεγαλύτερα λειτουργικά έξοδα από αυτά που είναι στην αλήθεια. 

Ας πούμε Σαββίδης το θεωρώ ψέμα τα τόσα λεφτά.

οπως και Αλαφούζος... έχει βάλει 80 και όλοι επί εποχής του είναι απληρωτοι

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tan21 said:

δηλαδη ο μελισανιδης ...πουλωντας στο τελος, δεν θα υπαρχει πουθενα στο γηπεδο και στα περιξ της ευρυτερης περιοχης; θελω να πω οτι οκ, δεν μας απασχολει, αλλα δεν ειναι οτι οι αλλοι το καναν για τις μπιζνες τους κι αυτος για την ψυχη του - μονο.

Αυτό είναι κάτι που θα δούμε στο τέλος αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να πουλήσει τπτ γιατί απλά δεν του ανοικει τώρα ( δεν ξέρω αν τα πάρει στο όνομα του στο μέλλον μπαίνοντας ο ίδιος με αμκ ) για να το πουλήσει και σίγουρα δεν είναι κρυφό τι έχει δώσει άρα δεν έχει λόγο κιόλας  . Μόνο το προπονητικό του ανοικει μάλλον χωρίς να είμαι σίγουρος. Η μεταβίβαση της παε - κτήρια γηπέδου - οτιδήποτε άλλο θα γίνει με αμκ. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Εμενα μου φαινονται παρα πολλα τα 80-90 του Αλαφου.Δεν ξερω βεβαια αλλα μου φαινονται τρομερα πολλα.Δηλαδη εχτιζε γηπεδο μ αυτα και μενανε και ρεστα.

Ναί αλλά η ομάδα γ εθνική αν το έκανε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, goku21 said:

μπα διαφωνώ. χωρίς να ξέρω πολλά από εταιρίες κτλπ. φαντάζομαι ότι κάποιος αν θέλει μπορεί να κάνει αμκ για να δείξει ότι βαζει λεφτά και μετά να τα παίρνει πίσω είτε δηλώνοντας υπερογκους μισθούς είτε μεγαλύτερα λειτουργικά έξοδα από αυτά που είναι στην αλήθεια. 

Ας πούμε Σαββίδης το θεωρώ ψέμα τα τόσα λεφτά.

οπως και Αλαφούζος... έχει βάλει 80 και όλοι επί εποχής του είναι απληρωτοι

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως τα λες. γνωμη μου απο τα λιγα που ξερω. εκτος αν εισαι Μακης Ψωμιαδης και ρισκαρεις να σε πιασουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Αν ο Χ βάλει σε μια ποδοσφαιρική ΑΝΏΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΊΑ Ψ λεφτά σε ΑΜΚ η δώσει Ψ λεφτά για να την αγοράσει αυτό αποτελεί επένδυση.

Το αν θα τα πάρει πίσω ψ η ψx2 η ψx3 κτλ αφορά καθαρά την απόδοση της επένδυσης.

Προφανώς ο κάθε επενδυτής θέλει για την επένδυση του να έχει τη μέγιστη δυνατή απόδοση η οποία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες ( ικανότητα - timing - know how - connections κ.α. ( 

Επίσης εκτός από το χρήμα υπάρχουν και παράλληλα οφέλη κάτι το οποίο ταιριάζει γάντι στις ΠΑΕ .

Για όσους ειπατε η επιχειρηματική του ιδέα όπως την καταλαβαίνω είναι η εξής 

 

Αλαφουζος. Δεν έχω ιδέα βασικά γιατί μοιάζει να θέλει να κρατάει τη σέλα σε αδράνεια 

Χοντρός. Έλεγχος του Πειραιά - ξέπλυμα 

Σαββίδης . Ξέπλυμα - όχημα για είσοδο σε στρατηγικές επενδύσεις 

Μίμης . Γήπεδο - υποδομές - πώληση - υστεροφημία 

 

Σωστός απλά ο αλαφουζ πιστεύω ότι θέλει να ρεφάρει γιαυτό και έβαλε τα τελευταία χρήματα. Θέλει να το κάνει μαγαζί γωνία με γήπεδο κτλ ώστε να τα πάρει με τη πώληση της παε. 

Χοντρός πιστεύω το ήθελε εκτός αυτα που γράφεις και πρεστίζ και εγωισμός αλλαζονια και γιατί πιστεύω ότι μπορούσε να κάνει αυτό που κάνει τώρα με πολλά έσοδα και φουτμπολ μπίζνες. Εκτός αυτού πάντα ο γαυρος ήταν ασφάλεια για διάφορες περίεργες προσωπικές υποθέσεις. 

Σαβ καθαρά ήθελε για να ελέγχει τη Βόρεια Ελλάδα και να κάνει επενδύσεις εκεί. Θελει να κάνει αυτό που κάνει ο χοντρός αλλά δεν μπόρεσε με το χρήμα να μπει στη θέση του και η ομάδα είναι λουζερ για να μπαίνει τσαμπιον λιγκ 

Μελ το έκανε για την υστεροφημία του και το ψώνιο του με το παραγοντιλικη αλλά δεν θέλει να τα έχει πάνω του σαν ιδιοκτησία αφού δεν έχει σκοπό να βάλει δικό του χρήμα. Ακούγονται φυσικά διαφορά για οικόπεδα του στη νφ αλλά μπορεί να είναι σπεκουλα. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Epitaph21 said:

Ναί αλλά η ομάδα γ εθνική αν το έκανε αυτό.

Ναι αλλα μου φαινεται τρομερα μεγαλο το ποσο για το τιποτα που εχουν καταφερει  ως τωρα, ακομα και για πληρωμη χρεων αν πηγαν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nikos said:

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως τα λες. γνωμη μου απο τα λιγα που ξερω. εκτος αν εισαι Μακης Ψωμιαδης και ρισκαρεις να σε πιασουν.

 

 

Έτσι. Λίγο δύσκολο να κάνεις τέτοια κόλπα και αργά ή γρήγορα να μην βγει βρώμα . Δεν μιλάμε για χιλιάδες ευρώ αλλά για εκατομμύρια. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Man Of Faith said:

Ναι αλλα μου φαινεται τρομερα μεγαλο το ποσο για το τιποτα που εχουν καταφερει  ως τωρα, ακομα και για πληρωμη χρεων αν πηγαν αρκετα.

10 χρόνια χωρίς Ευρώπη, μηδενικά έσοδα, ελλειματικός τις περισσότερες χρονιές αφού μέχρι το 2016-17 είχε αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ από εμας πχ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Epitaph21 said:

10 χρόνια χωρίς Ευρώπη, μηδενικά έσοδα, ελλειματικός τις περισσότερες χρονιές αφού μέχρι το 2016-17 είχε αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ από εμας πχ

και οι σπατάλες στραπατσόνι , εύκολα μπαίνεις δεκάδες εκατομμύρια μέσα αν ανοικτείς λίγο ( γιαυτο εμείς δεν ανοιγόμαστε καθόλου και πάλι πέρσι χωρίς ευρώπη ήμασταν -  ) 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Epitaph21 said:

10 χρόνια χωρίς Ευρώπη, μηδενικά έσοδα, ελλειματικός τις περισσότερες χρονιές αφού μέχρι το 2016-17 είχε αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ από εμας πχ

ετσι. απλα επειδη παει χαλια και τον κοροιδευουν οι ιδιοι οι οπαδοι της ομαδας του τον εχουμε παρει στο ψιλο και στο οικονοιμικο.

εγω εκει εχω αρχισει να καταληγω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/news/323590/protoporei-o-olympiakos-sto-fos-ta-oikonomika-stoiheia-tis-7etias-marinaki

 

επισης εδω αυτα που ισχυριστηκε οτι εχει βαλει ο Μαρινακης (επισημως ετσι πρεπει να ειναι)

 

40 στην αρχη (σορρυ δλδ αλλα ειδικα για αυτο διαβαζαμε κατι καφριλες οτι τα βρηκε ολα ετοιμα  ενω εβαλε 40 για να παρει τον γαυρο) και 65 στην συνεχεια, συνολο 105 ταιριαζει με τα νουμερα που λεγαμε παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα δει τα στοιχεία από το ίδιο το ΓΕΜΗ δηλαδή με πλήρη επισημότητα.

Τώρα αν πιστεύει κάποιος πως ο Αλαφούζος έβαλε 80-90 εκατομμύρια χωρίς να κάνει ακριβές μεταγραφές και καλύπτοντας χρέη που όμως επί εποχής του κάποια στιγμή αυξήθηκαν και αφήνοντας απλήρωτους υπαλλήλους των 800 ευρώ καθώς και δεχόμενος αφαίρεση βαθμών με απληρωσιές ξένων ποδοσφαιριστών, τότε κάτι πάει στραβά.

Για τον επιπλέον λόγο πως κανένας δεν θα βάλει κιόλας πολλά λεφτά για να πληρώσει χρέη άλλων. Όσοι το κάνουν προφανώς θέλουν να ενισχύσουν μία ομάδα ή και τις υποδομές της.

Ο Μαρινάκης σίγουρα έβαλε πολλά γιατί παρέλαβε με λίγα έσοδα τον Ολυμπιακό και έκανε ακριβές μεταγραφές. Όταν παρέλαβε από τον Σώκρατες είχαν προεισπραχθεί τα έσοδα από τηλεοπτικά δικαιώματα, χορηγούς, διαρκείας ελέω τραπεζικών δανείων που είχε συνάψει ο τελευταίος.

Ο Σαββίδης έχει βάλει αρκετά, αν και θεωρώ απίθανο τα 150-160 εκατομμύρια ευρώ.

 

Σε κάθε περίπτωση αν τα ποσά ίσχυαν περισσότερο δικαιώνουν πλην Μαρινάκη τον Μελισσανίδη,χαχα. Αν βάζει ο Σαββίδης 150 και παίρνει ενάμιση κύπελλο παραπάνω και πολύ χειρότερη ευρωπαϊκή παρουσία θα σου πει ο Μελισσαν γιατί να έβαζα τόσα. Και μη προσπαθήσει κάποιος να το κρύψει πίσω από τη δήθεν δυναμική του ΠΑΟΚ παλαιότερα. Είδαμε και στην Αγγλία την Τσέλσι, την Σίτι να παίρνουν πρωταθλήματα ή την Παρί στην Γαλλία μετά από πολλά χρόνια. Αν ρίξω 100 εκατομμύρια ευρώ σε τρία χρονια στον Απόλλωνα ή τον Παναιτωλικό θα κάνω πρωταθλητισμό. Έτσι είναι. Δεν συμφωνώ να μη βάζει χρήματα ο Μελισσαν απλώς θέλω να καταδείξω ότι και κάποιοι έβαλαν λίγα ή πολλά με λίγα αποτελέσματα αναλογικά και το πρωτεύον είναι το έλλειμμα τεχνογνωσίας.

Για να επανέλθω όμως στα αρχικά που έγραψα, δεν με πείθει με τίποτα πως ο Αλαφούζος έχει βάλει τόσα χρήματα και κάτι δεν βγαίνει και στους αριθμούς. Παίκτες δεν πήρε, υποδομές δεν έκανε, απληρωσιές είχε, τα χρέη ανεβοκατέβαιναν κλπ. Δύο χρόνια μόνο είχε κάνει ένα μικρό άνοιγμα και κυρίως την χρονιά του Ιμπάρμπο και των άλλων του Στραματσόνι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Bluesman said:

Εγώ τα είχα δει τα στοιχεία από το ίδιο το ΓΕΜΗ δηλαδή με πλήρη επισημότητα.

 

 

 

Ισχυουν επισημως τα νουμερα που γραφονται παραπανω? ανεξαρτητα αν μπορουν να μαγειρευτουν. Αν εχεις ορεξη παρεθεσε τιποτα.

επισης αν εχεις δει και της ΑΕΚ γιατι ιδεα δεν εχω ποσα φαινονται εκει (ειχα μεινει οτι καποια στιγμη μπηκαν 5 εκατομμυρια, αλλα ειναι αμφιβολλο αν μπηκαν απο τον Μελ ή απο τα εσοδα απο την Γ' εθνικη, απο εκει και μετα δεν ξερω).

επισης για την Δικεφαλος γραφτηκαν καποια πραγματα παραπανω.

 

 

Τελος να πουμε οτι ο σκοπος δεν ειναι να φανει πιο μαγκας ο ενας απο τον αλλον, στην τελικη ο Μελισσανιδης ειναι ο πιο μαγκας που δεν θα βαλει σχεδον τιποτα και παρα πολλοι τον αποθεωνουν ή θα τον αποθεωσουν στο μελλον κσι αντιστοίχως το μεγαλύτερο κορόιδα ο Αλαφούζος ακόμα κι αν έχει βάλει 30 όχι 90, και ο Σαββιδης.

σκοπος ομως ειναι να μιλαμε λιγο σοβαρα γιατι σε παλιοτερες κουβεντες καταληγαμε στα "προσκυνηστε τον επενδυτη στην Αλεξανδρας που μας πηρε τα παιδικα μας ονειρα" και "ποιος Σαββιδηχαχαχαχ σιγα μην εβαλε λεφταχαχαχα" και "Αφραγκουζος δεν εχει μια" και τετοια.

ε, ας μιλησουμε και λιγο πιο σοβαρα και δεκτες ολες οι ενστασεις μετα. αλλα να υπαρχει μια σοβαρη βαση συζητησης 😎

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν ισχύει η αρχή της αναλογικότητας σ' αυτά τα πράγματα. Ότι έβαλε ο Σαββίδης 150 εκ (αν έβαλε) και πήρε 1 πρωτάθλημα και 3 κύπελλα, δεν σημαίνει και ότι ο επόμενος που θα βάλει τόσα θα έχει τα ίδια αποτελέσματα. Μπορεί να πάρει περισσότερα, μπορεί να πάρει και μηδέν.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα του δικό μας νομίζω ότι ήταν ξεκαθαρος από την αρχή στο πως θα κινηθεί και πιο πολλή εμείς πάθαμε ιστορίες και η αρδ μας παραμύθιαζαν και στο μόνο που μέχρι τώρα δεν ειναι ίσως σύμφωνος ήταν στα του γηπέδου που έλεγε για 15 εκ μπορεί και 20εκ αλλά έγινε η κατάργηση του παραχωρητηριου, βρέθηκαν τα χρήματα της παε από τσουλου και προφανώς είναι καλύτερο να ανοικει στην παε και να το εκμεταλευεται πάρα σε φυσικα πρόσωπα και δείχνει ανοδιοτελια στο τελος και μπράβο του. 

Τώρα τα διάφορα που βγήκαν έβαλα 5 και έβαλα 2 και θα βάλω και άλλα είναι στα μελλιοσανικα πλαίσια που λέγεται και ακούγεται ωραία και στην τελική θα ακουγόταν περίεργο το << έβαλε 5 σαν ταμειακή διευκόλυνση για να προχωρήσω το έργο και αν υπήρχε ανάγκη θα έβαζα και άλλα και ίσως στο τέλος να τα κεφαλαιοποιησω αλλά πιθανών να μην υπάρχει ανάγκη και καλύτερα θα είναι να πάει η δικέφαλος σχεδόν ατόφια στη ΠΑΕ >>

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ μετά το πρωτάθλημα του 18 έλεγα ας πηγαίνει κάθε χρόνο έτσι κι ας μην βάλει μια ο δικός μας.

Το θέμα ομως είναι ότι πχ (άπειρα τα παραδείγματα αλλά πάω στο πιο πρόσφατο) μόλις περάσαμε μια μεταγραφική περίοδο που το γεγονός ότι δεν ενισχύθηκες ο μονος λόγος να εξηγηθεί είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτα. Και προφανως για τι ότι δεν υπάρχουν λεφτα, ευθύνεται ότι κάποιος κινείται εδώ και χρονια χωρίς να βαζει λεφτα. Ότι το είπε μεσες ακρες από την αρχη δεν μου λέει τίποτα δεν τα είπε προεκλογικά και τον ψηφίσαμε ας πουμε. Αφηστε που παλιότερα έλεγε για γενναίες επενδύσεις.

Για να βλέπουμε κάποια στιγμή και το δάσος δλδ κι όχι μονο τα δέντρα. Δέντρα τύπου  Ίβιτς, Κονε, νοοτροπία 90s και τα ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία έχει δειξει ότι τα λεφτά δεν φέρνουν ούτε την ευτυχία ούτε επιτυχίες και τα παραδείγματα πολλά αφού το ποδόσφαιρο είναι άθλημα που χρειάζεται γνώση. Φυσικά αν δώσεις ένα κάρο λεφτά κάποια θα πιάσουν τόπο αλλά αυτό δεν το κάνει σωστό. Το σωστό είναι να ξέρεις τι δουλειά και να τι κάνεις σωστά ώστε να πιάνει τόπο κάθε ευρώ. 

Εμείς θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τα ΈΣΟΔΑ ΕΞΟΔΑ και η απαίτηση μας να είναι για περισσότερα έσοδα και καλύτερη διαχείριση αυτών. Δεν νομίζω ότι ωφελεί να γκρινιάζουμε για να βάλει χρήμα αφού δεν πρόκειται. Περισσότερα έσοδα  ελπίζουμε με γήπεδο και πωλήσεις παικτών που θα βγαίνουν από ακαδημίες και καλύτερη διαχείριση κυρίως με ανθρώπους που θα δουλεύουν - και δεν θα μας δουλεύουν - ώστε να πιάνει τόπο κάθε ευρώ αλλά και με όχι σπατάλες είτε αφορά προσωπικό, είτε πάγια είτε λοιπά έξοδα. Θα πρέπει να λειτουργούμε τεχνοκρατικα και για όποιος θέλει κάποιον στην ομάδα επειδή είναι ψυχούλα και ΑΕΚαρα ας το πληρώνει από τη τσέπη του. 

Νομίζω πάντως ότι αυτό είναι το δόγμα του Μελ απλά κακός δεν επένδυσε πιο δυναμικα ούτε στις ακαδημίες από 2013 γιατί τώρα θα τα περνε πίσω, το θεωρούσε και αυτό ρίσκο και σπατάλη ίσως. Θεωρώ πάντως ότι και εκεί αρχίζει και το βλέπει αλλιώς και καταλαβαίνει ότι μπορουν να έρθουν πολλά χρήματα από εκεί και είχε βάλει το λυσσανδρου κάποια στιγμή και το τσάνα που ξέρει τη δουλειά. 

Του χρονου θα έχουμε δραστική μείωση εσόδων με το κονφερενς και πιθανών χωρίς πάλι εισιτήρια η διάρκειας και βλέπουμε ήδη μια τάση για μείωση μπάτζετ ώστε να μην ρισκάρουμε ζημιές . Όποιος έχει συμβόλαιο πάνω από 400 αξιολογείται εκ νέου και μπαίνει στη κουβέντα πώληση. Αυτό βλέπω εγώ γιατί τα δύο μεγάλα συμβόλαια φεύγουν, το μεγαλύτερο θα είναι 550 του μανταλου και σχεδόν όλα τα συμβόλαια άνω των 400 θα λήξουν το 2022 άρα όσα νέα συμβόλαια γίνονται είναι κάτω από αυτό το όριο ( μόνο του ινσουα το ξεπέρασε). 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κουβέντα κάνουμε.

Οπως δεν πρόκειται να βάλει λεφτα δεν πρόκειται να βάλει και μυαλό στα γεράματα.

Επισης για μένα με έσοδα έξοδα δεν πολύ-βγαινει σε βαθος χρόνου, ακόμα και μυαλό να είχε βάλει ο συγκεκριμενος.

 

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι ότι όπως έχει αποδειχθεί δεν την κάνει και τόσο καλά τη δουλειά. Πολλά λάθη έχουν γίνει είτε σε πρόσωπα είτε σε μεταγραφές κτλ Την έκανε άριστα ώστε να καλύψει την έλλειψη χρήματος μόνο όταν είχε ένα συνδιασμο σωστού τεχνικού διευθυντή με σωστού προπονητή όπως το 2017 που όντως έφτιαξαν ροστερ πρωταθλητισμου πριν ερθει ο λυμπε και κάνουμε πισωγύρισμα. 

Φυσικά στην Ελλάδα της γαυροσινης δεν φτάνει το ροστερ πρωταθλητισμου όπως έχουμε δει αλλά χρειάζεται και διαιτησία 50-50 και να μην υπάρχουν παραρτήματα. 

Για να μην είμαστε άδικη σαν διαχειριστής που είναι έχουν γίνει και πολλά σωστά όπως ότι έφερε τρεις κανονικους ΤΔ που άφησαν όλοι προίκα στην ομάδα, έγιναν κάποιες αγορές με καλά πόσα βλ λιβαγια Γκαρσία και άλλοι, αγορές ελπιδοφορων Ελλήνων όπως Μπάρκα, έγιναν πωλήσεις με καλά λεφτά, αρχίζει η ομάδα να αξιοποιεί μικρούς ταλαντούχους παίκτες, γίνονται οιποδομες γήπεδο κ. Α. 

Φυσικά και πολλά λάθος όπως παράδοξη επιμονή σε λυμπε, πρόσληψη ουζουνιδη και διάφορα στοίχηματα προπονητές όπως μοραες και Καρντόσο,  λάθη σε μεταγραφές βλ μοραν Σιμάο,  μη καλήψη τρύπες ομάδας ενώ όλοι το φωνάζουν βλ φέτος τέρμα δεξί μπακ παλιότερα εξτρεμ, κεντρικούς χαφ, μεγάλα συμβολαια σε παίκτες που δεν το άξιζαν βλ ολιβειρα κ. Α. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο άρθρα για Μαρινάκη και Σαββίδη. Σίγουρα τα ποσά είναι μεγάλα, σίγουρα όμως υπάρχουν και υπερκοστολογήσεις. Ο γάβρος έχει πολύ περισσότερα έσοδα, αυτό του επιτρέπει και μεγαλύτερα ανοίγματα. Αν και το 2016, εμφάνιζε ζημιά......Τα ποσά που έβαλε ο Μαρινάκης αρχικά εδώ αναφέρονται στα 80εκ. Αν βάλεις και τις μεταγραφές που έκανε με το καλημέρα (υπενθυμίζω ότι άλλαξε σχεδόν τους πάντες, τον Λίνεν τον απέλυσε ενώ επέστρεφε από το Ισραήλ και έσκασε χοντρό πακέτο στο Βαλδέρδε), πιάνει τα 100.

https://www.iefimerida.gr/news/323590/protoporei-o-olympiakos-sto-fos-ta-oikonomika-stoiheia-tis-7etias-marinaki

https://www.metrosport.gr/nea-amk-ston-paok-posa-chrimata-echei-valei-o-savvidis-317437

Link to comment
Share on other sites

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε θα πω εγώ. Με ασφάλεια θα μπορούμε να κρίνουμε τους πάντες ίσως σε καμιά 10αρια χρόνια, όταν θα φανούν και καποια πράγματα για το γηπεδικό της βαζέλας και της μπουγάτσας. Γιατι φανταστειτε την βαζέλα ξαφνικά να αποκτήσει κανα γηπεδο ξερω γω σε καμια 5ετια παρολη της την φτώχεια και να της έχει και τίποτα χρέη σβησμένα ο αλαφούζος, ποιος ειναι ο μαγκας και ποιος ο μαλακας μετά?

Αντίστροφα, φανταστείτε καμια μπουγάτσα σε αδιέξοδο στο καυτατζόγλειο με ενα φέσι στο Θεό και τον Ιβαν φευγάτο.

Ο πιο ασφαλής τρόπος να κρίνεις μια θητεία είναι όταν έχει ολοκληρωθεί

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×