Jump to content

ΑΕΚ Χάντμπολ Γυναικών


Recommended Posts

«Δεν είμαι ΑΕΚ , είμαι ΑΕΚΑΡΑ»….

η πιο Γκαυλωτική δήλωση όλων των εποχών , και την έκανε …γυναίκα! 
Να σαι καλά κοπελάρα μου. 
Τελεία και παύλα , ΑΕΚ ΕΙΣΑΙ ΚΑΥΛΑ 💦💦💦💦

52E77ADC-B519-4EAF-9818-048E044ACB68.jpeg

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Έναρξη συνεργασίας με την Μίλιτσα Ραντούλοβιτς

12/07/2022
1 Views
AEK_HANDBALL_2022_WELCOME_SITE_GYN_RADUL

 

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με την Μίλιτσα Ραντούλοβιτς. Η 23χρονη (31/01/1999) τερματοφύλακας, ύψους 1,77 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας Χάντμπολ της ΑΕΚ.

Η Μαυροβούνια αθλήτρια ξεκίνησε την καριέρα της από την Buducnost, ενώ στη συνέχεια αγωνίστηκε στην Levalea με την οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα της σεζόν του 2020 στην πατρίδα της. Εν συνεχεία, μεταγράφηκε στην ισραηλινή Maccabi Risho LeZion με την οποία κατέκτησε το νταμπλ του 2021.

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη συνεργασίας με την Έλλη Καραγιάννη

19/07/2022
0 Views
69459211-1897-49D9-972C-B88B76BFD9D0.jpe

 

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με την  Έλλη Καραγιάννη. Η 23χρονη (21/02/1999) εξτρέμ, ύψους 1,71 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας Χάντμπολ της ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

97e2de2fa8b8a830b5049a5d625d0c8b_871923.

«Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με την Ειρήνη Μανδά. Η 25χρονη (25/06/1997) πίβοτ, ύψους 1,67 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας Χάντμπολ της ΑΕΚ.

Η Ειρήνη έχει ξεκινήσει την καριέρα της από τον Κορυδαλλό, ενώ έχει αγωνιστεί επίσης στη Νέα Ιωνία και στον Άρη Νίκαιας. Αποτέλεσε βασικό μέλος στις Εθνικές ομάδες Κορασίδων και Νεανίδων.

Ειρήνη, καλώς ήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!». 

Link to comment
Share on other sites

FYqR6LeXgAAziLC?format=jpg&name=900x900

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με την Νατάλια Φράγκα. Η 27χρονη (21/04/1995) δεξιά εξτρέμ, ύψους 1,64 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας Χάντμπολ της ΑΕΚ.

Η Βραζιλιάνα αθλήτρια έχει «πλούσιο» βιογραφικό έχοντας αγωνιστεί σε αρκετές ομάδες της χώρας της. Πιο συγκεκριμένα, έχει περάσει από τις São José Handebol, São Caetano Handebol, Handebol Osasco, Bauru Handebol και FAG Cascavel, ενώ έχει αγωνιστεί και στην πορτογαλική Academia Andebol São Pedro do Sul. Την περσινή σεζόν έπαιξε στην Σερβία για λογαριασμό της Vrbas.

Μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας, η Νατάλια Φράγκα δήλωσε στο aek.gr: «Γεια σας σε όλους. Είμαι η Ναθάλια και κατάγομαι από την Βραζιλία. Είμαι πολύ υπερήφανη και χαρούμενη που γίνομαι μέλος της ΑΕΚ. Πάμε γερά ΑΕΚ. Τα λέμε σύντομα!».

Νατάλια, καλώς ήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με την Ζάνα Μπουλάτοβιτς. Η 20χρονη (14/02/2002) διεθνής πίβοτ από το Μαυροβούνιο, υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας Χάντμπολ.

Η Ζάνα Mπουλάτοβιτς αγωνιζόταν στην Λεβαλέα, ομάδα της πρώτης κατηγορίας του Πρωταθλήματος Μαυροβουνίου. Αποτέλεσε βασικό στέλεχος της ομάδας κατά την τελευταία αγωνιστική περίοδο. Είναι διεθνής με όλες τις ηλικιακές εθνικες σε ευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα.

300499326_462266045915093_25340566133481

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τη πρώτη νίκη στην Α1 Εθνική Κατηγορία του Χάντμπολ Γυναικών, πέτυχαν οι παίκτριες του Γιάννη Ανταλή, καθώς επικράτησαν 29-21 του Κορυδαλλού στο «Μάνος Λοΐζος» της Νίκαιας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Από την αρχή του αγώνα, οι «κιτρινόμαυρες» θέλησαν να ελέγξουν τον αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 11-4, ενώ στο ημίχρονο εξασφάλισαν διαφορά 6 τερμάτων (9-15). Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και εν τέλει πήρε τη νίκη με 29-21.

ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού – ΑΕΚ 21-29.
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 3-7, 4-11, 6-14, 9-15 (ημ.), 11-16, 12-17, 13-21, 15-25, 19-27, 21-29.
ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού (Γεωργία Δωροθέου): Σουάρες 6, Μαυρογεώργη Ν. 1, Σίτογλου, Μαυρογεώργη Ζ. 1, Μπλας, Σαββαλάκη Α. 2, Μαυρογεώργη Δ., Αχλαδιώτη, Σαββαλάκη Δ. 2, Πασχαλίδου, Σκάλα, Ωραιοπούλου, Διακογιάννη 6, Μανιά 1, Ταβλαρίδη 2, Παρέσογλου.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 4, Καραγιάννη 3, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 4, Κατσίκα 2, Μάνδα, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάννου 1, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Παπουτσιδάκη, Μπόργκες 8, Πατρώνη 3.
Διαιτητές: Γερουλάνος Κ.-Γερολουάνος Δ.. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 3/3-3/3.

FepWJcCWYAEKOUJ?format=jpg&name=small

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ νίκησε 27-26 το Πανόραμα στο «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 3η αγωνιστικής της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών. Η «Ένωση» παρά την άδικη αποβολή της Μπουλάτοβιτς στο 15:30’, έδειξε τεράστιο πάθος και πήρε μια σημαντική νίκη ενόψει συνέχειας.

ΑΕΚ – Πανόραμα 27-26.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 10-8, 13-9, 15-14 (ημ.), 15-15, 18-18, 20-19, 20-21, 24-24, 27-26.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 3, Καραγιάννη, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά 1, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου Χ., Μπρεάνου Μ., Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 8, Πατρώνη 5.
Πανόραμα (Σωκράτης Βακάλης): Λιούκα 2, Παπαδοπούλου Γ., Κάρσιου 2, Φλώρου, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου 3, Βράμπα Ε., Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα Δ., Λύτρα, Γκονσάλβες 2, Κουλούρη 9, Αμπίλντα 6, Παπαδοπούλου Α. 2.
Διαιτητές: Μερτινιάν-Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-7. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 5/6-5/5.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στα Γραφεία της ΟΧΕ πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ Γυναικών 2022-23, με την ΑΕΚ  να συμμετάσχει για πρώτη φορά στην ιστορία της στο θεσμό.

Η «Ένωση» κληρώθηκε στον 1ο Γύρο να αντιμετωπίσει τις Ελπίδες Αμυνταίου εκτός έδρας, σε μία νοκ άουτ αναμέτρηση που θα διεξαχθεί το διήμερο 03-04/12.

Σε περίπτωση πρόκρισης, οι «κιτρινόμαυρες» στα Προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον ΓΑΣ Καματερού (21/12), με στόχο την είσοδο στο Final Four της διοργάνωσης (04-05/02).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ιστορική πρόκριση πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 17-27 στο Αμύνταιο των Ελπίδων και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η «Ένωση» ήταν ανώτερη από την αρχή και έφτασε άνετα στην πρόκριση η οποία την φέρνει αντιμέτωπη στην επόμενη φάση με τον ΓΑΣ Καματερού. Με νίκη η ΑΕΚ θα πανηγυρίσει την πρόκριση στο Final-4 της διοργάνωσης, διεκδικώντας και το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της. Η ομάδα του Γιάννη δεν ήταν μόνη της ούτε στο Αμύνταιο καθώς αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο και στήριξαν τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων».

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-5, 2-6, 2-7, 4-8, 5-11 (ημχ), 7-16, 8-19, 10-23, 12-26, 14-27, 17-27
Ελπίδες (Κιοσές): Σουμτάκη, Κουτσουρίδου, Σκόδρα 3, Κακλίδου, Π. Πανταζή 1, Ντίνα, Αντωνιάδου 1, Κωτσοπούλου, Μίτις, Βασιλείου 3, Στ. Πανταζή 1, Παρχαρίδου 1, Καπετανοπούλου 6, Αν. Κουτσουρίδου, Μπούρη 1, Γκάτζιου.
ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγκου 5, Καραγιάννη 2, Μανδαμαδιώτη 1, Φράγκα 1, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κάτσικα 3, Μανδά, Παύλου 1, Τρ. Λυτρίβη 1, Θ. Λυτρίβη, Σαρκίρη, Ραντούλοβιτς, Μπόργκες 7, Πατρώνη 2.
Διαιτητές: Πήτας – Αγγελίδης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 0/2 – 4/4

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Η ανακοίνωση της Ερασιτεχνικής:

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με την δεξιά ίντερ, Καρολάιν Λεβαντόφσκι και την πλέι μέικερ, Άννα Καρολίνα Γκόμες. Οι δύο αθλήτριες είναι διεθνείς με την Βραζιλία και ξεχωρίζουν στο πρωτάθλημα γυναικών της χώρας τους με την Blumenau.

Η Καρολάιν Λεβαντόφσκι είναι γεννημένη στις 23/03/2001 και το 2021 έπαιξε στους Παναμερικανικούς Αγώνες με την Βραζιλία, όπου κέρδισε την 3η θέση. Ψηφίστηκε επίσης το καλύτερο δεξί ίντερ της Brasileiros de Clube Júnior για το 2022, ενώ ήταν η δεύτερη σκόρερ στο φετινό πρωτάθλημα γυναικών με 46 γκολ.

Η Άννα Καρολίνα Γκόμες είναι γεννημένη στις 09/04/1996 και το 2016 κατέκτησε τους Παναμερικανικούς Αγώνες με την Εθνική ομάδα των Νεάνιδων της Βραζιλίας. Το 2022 έπαιξε για πρώτη φορά στην Εθνική Βραζιλίας Γυναικών συμμετέχοντας στους αγώνες της Λατινικής Αμερικής που έγιναν στην Παραγουάη. Τέλος, ήταν η πρώτη σκόρερ στο φετινό πρωτάθλημα γυναικών με 65 γκολ.

Η Καρολάιν Λεβαντόφσκι, μιλώντας στο aek.gr, δήλωσε: «Το να παίξω εκτός Βραζιλίας, ήταν κάτι που δεν περίμενα τώρα, αλλά και κάτι που ήμουν περίεργη να δω. Στην ΑΕΚ υπάρχουν κι άλλες Βραζιλιάνες αθλήτριες και το ότι η ΑΕΚ είναι μεγάλο κλαμπ, έκανε πιο εύκολη την απόφασή μου. Θεωρώ πως θα πάρω εμπειρία και θα πετύχουμε τους στόχους με την ομάδα. Τέλος, το μήνυμα που θέλω να στείλω στους οπαδούς της ΑΕΚ είναι πως θα βάλω τα δυνατά μου να κερδίσουμε τίτλους».

Η Άννα Καρολίνα Γκόμες δήλωσε επίσης από την πλευρά της: «Για εμένα αποτελεί την πρώτη μου εμπειρία, σε επίπεδο συλλόγων, εκτός της χώρας μου. Αυτή τη σεζόν είχα δεχθεί προτάσεις από ευρωπαϊκά κλαμπ. Αλλά δεν ενδιαφερόμουν πολύ, καθώς έπρεπε να πραγματοποιήσω τους στόχους μου με την ομάδα μου στην Βραζιλία. Είμαι πολύ χαρούμενη ωστόσο, που μου έγινε πρόταση από την ΑΕΚ και θα παίξω με τα χρώματά της. Αποδέχθηκα την πρόταση, έχοντας υψηλούς στόχους. Ο στόχος μου για την ομάδα είναι να φθάσουμε στους τελικούς και να διεκδικήσουμε τον τίτλο. Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά μπορούμε να το παλέψουμε».

Καρολάιν και Άννα, καλώς ήρθατε στην οικογένεια της ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τη Μενέλια Κοντοστεργίου. Η 31χρονη (18/12/1992) δεξιά εξτρέμ, εντάσσεται στο δυναμικό της γυναικείας ομάδας Χάντμπολ της ΑΕΚ.

Η Μενέλια ξεκίνησε το χάντμπολ από τον Ο.Φ. Νέας Ιωνίας, όπου κι αγωνιζόταν μέχρι πρότινος.

Μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας, η Μενέλια Κοντοστεργίου δήλωσε στο aek.gr: «Για εμένα, η μεταγραφή μου, είναι ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα, γιατί ήμουν μια ζωή στην ομάδα της γειτονιάς μου. Στη Νέα Ιωνία. Ωστόσο, έρχομαι στην ομάδα που υποστηρίζω από μικρό παιδί και στην ομάδα της καρδιάς μου, καθώς έχουμε προσφυγική καταγωγή. Ήταν πάντα ένα όνειρο για εμένα, όταν θα έφτιαχνε ομάδα η ΑΕΚ, να αποτελέσω μέλος της. Στόχος για εμένα είναι να βοηθήσω, αρχικά την ομάδα, να κάνουμε το καλύτερο δυνατόν στις εγχώριες διοργανώσεις και μελλοντικά το βήμα παραπάνω στην Ευρώπη. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη για την εμπιστοσύνη και την προσέγγιση από τους ανθρώπους της ΑΕΚ».

Μενέλια, καλώς ήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα 32-23 τον ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού για την 11η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Στο παιχνίδι, αγωνίστηκαν και τα δύο νέα χειμερινά μεταγραφικά αποκτήματα του «Δικεφάλου», Άννα Καρολίνα Γκόμες και Καρολάιν Λεβαντόφσκι με την πρώτη μάλιστα να είναι και κορυφαία της αναμέτρησης.  Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, η ΑΕΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα. Ειδικά στο πρώτο μέρος, κατάφερε να αποκτήσει μία ισχυρή διαφορά, με αποτέλεσμα να προηγείται στην ανάπαυλα με 15-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό η ΑΕΚ. Ο Κορυδαλλός μείωσε τη διαφορά (21-16), ωστόσο ο «Δικέφαλος» δεν έχασε τη συγκέντρωσή του, με αποτέλεσμα να φθάσει στη νίκη με 32-23.

ΑΕΚ – ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού 32-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 7-2, 9-3, 12-15, 15-8 (Ημ.), 16-11, 18-13, 21-16, 24-17, 26-19, 32-23.

ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 3, Ψαριώτη 3, Λεβαντόφσκι 3, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 9, Κατσίκα 4, Γκόμες 5, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 2, Πατρώνη 3.

ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού (Μαρία Αγγελάκου): Παπουτσή, Σουάρες 9, Μαυρογεώργη Ν. 2, Σίτογλου, Μαυρογεώργη Ζ., Μπλας, Σαββαλάκη Α. 2, Μαυρογεώργη Δ., Σαββαλάκη Δ., Πασχαλούδη, Διακογιάννη 7, Μανιά, Ταβλαρίδη 3, Παρεσόγλου.

Διαιτητές: Καρυδάκης-Γιακαλής. Δίλεπτα: 6-6. Αποβολές: 1-0. Πέναλτι: 8/9-4/5.

  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
59 minutes ago, billy21 said:

Nίκη 27-26 με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο απ το κέντρο!

Λογικά είχανε βγει οι άλλες χωρίς τερματοφύλακα στην επίθεση και προλάβαμε πριν γυρίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • AG21 featured and unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×