Jump to content

Μεταγραφαί/Σχεδιασμός Summer 2021_b


Recommended Posts

3 minutes ago, Giorgos said:

Δεν βρίσκω τον λόγο να φέρεις και αυτόν και τον Τζαβέλα, ένα από τους δύο και ενα σοβαρό μπακ επιπέδου ναι.

Σε τριαδα μαζί με τον παιχταρα που θα έρθει θα είναι σουπερ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Skepastos said:

Σε τριαδα μαζί με τον παιχταρα που θα έρθει θα είναι σουπερ

Αν ερθει παικταρας βρανιεζ και τζαβέλλας τοτε ολα ειναι σωστα. Ακομα και να αργησει να ρθει ο παικταρας. Μεχρι ένα χρόνο ακόμα περιμένω.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Geologos said:

Αν ερθει παικταρας βρανιεζ και τζαβέλλας τοτε ολα ειναι σωστα. Ακομα και να αργησει να ρθει ο παικταρας. Μεχρι ένα χρόνο ακόμα περιμένω.

Εγώ φέτος έχω μια συγκρατημένη αισιοδοξία. Βλέπω λογική 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CHⓇIS said:

Με τους 3 τερματζη συμφορουμιτη τζαβ κ βρανιες εχεις ηδη κανει απγκρεϊντστις θεσεις που περσι σου στοιχισαν. 

Και με τους υπόλοιπους 3 που θα έρθουν, δεξί/αριστερό μπακ και στόπερ πραγματικά θα έχεις φτιάξει άμυνα ατσάλι. Ίσως να αποζημιωθούμε φέτος για την πίκρα που έχουμε φάει εδώ και 2-3 χρόνια 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, nedved21 said:

Στην Γερμανια το 1.86 ειναι κοντος για στοπερ, τον Σωκρατη που ειναι 1.85 τον ειχαν κανει δεξι μπακ στην Μπορουσια λογω υψους. 1.90+ και πολλοι πανω απο 2 τα σεντερ μπακ στην Γερμανια.

Δεν με τρελαινει η επιστροφη Βρανιες, οπως δεν με τρελαινει και καμια επιστροφη αλλα οκ. Κακος παικτης δεν ειναι. Για τις ικανοτητες του στο εναεριο παιχνιδι, ενω εχει πολυ καλο αλμα τον θυμαμαι πολλες φορες να πηδαει σε λαθος χρονο και να χανει κεφαλιες. Γενικοτερα νομιζω το ισχυρο του σημειο ειναι η ταχυδυναμη και η αντοχη.

δεν θυμάμαι τον βρανιες να χάνει εναέριες μονομαχίες πάντα πρώτος έβγαινε στην μπάλα. αυτό ήταν ένα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά του. όπως και ότι έπαιζε γενικά με δύναμη και σχεδόν είτε χαμηλά είτε ψηλά πάντα έβγαινε πρώτος. 

Link to comment
Share on other sites

Εν παση περιπτώσει ξέρετε ότι είμαι από απαιτητικός έως Γρινιαρης αλλά σε σχεση με ολες τις αλλες μεταγραφικές περιόδους μέχρι στιγμης κινείσαι σε σαφως υψηλότερο ράφι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goku21 said:

δεν θυμάμαι τον βρανιες να χάνει εναέριες μονομαχίες πάντα πρώτος έβγαινε στην μπάλα. αυτό ήταν ένα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά του. όπως και ότι έπαιζε γενικά με δύναμη και σχεδόν είτε χαμηλά είτε ψηλά πάντα έβγαινε πρώτος. 

Στο πρωτο γκολ εχει χασει τον παικτη που σκοραρει με κεφαλια, στο δευτερο κανει ασσιστ στον αντιπαλο με κεφαλια.

Ειναι πολλα, αυτο το ματς μου ειχε μεινει χαραγμενο για την απαραδεκτη του εμφανιση. Τον ειχε βγαλει αν θυμαμαι καλα και πριν την ληξη του ημιχρονου ο Χιμενεθ.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Skepastos said:

Σε τριαδα μαζί με τον παιχταρα που θα έρθει θα είναι σουπερ

Αν έρθει μια παιχταρα στα στόπερ τότε δεν έχω να πω κουβέντα, προς το παρόν δεν το πιστεύω, εάν πωληθούν Σβαρνας, νεντε και χνιντ τότε μπορεί και να παίζει το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Skepastos said:

Σε τριαδα μαζί με τον παιχταρα που θα έρθει θα είναι σουπερ

Ρε συ Σκεπαστέ από που προκύπτει ότι ο «παικταράς» δεν είναι ο Βράνιες;

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτης Βούλγαρης

21/06/2021 | 0:30

Εδώ και μερικές ώρες ένα από τα θέματα που απασχολούν την «κιτρινόμαυρη» επικαιρότητα είναι αυτό του Ογκνιέν Βράνιες. Η αλήθεια είναι ότι από το δικό μου ρεπορτάζ δεν προκύπτει πουθενά θέμα επιστροφής του Βόσνιου, ο οποίος παρεμπιπτόντως έχει ένα ακόμα χρόνο συμβόλαιο στην Άντερλεχτ και έχει ήδη φάει πόρτα μία φορά από τον Παναγιώτη Κονέ.

Αυτό βεβαίως σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητεί το ρεπορτάζ του Σταύρου, ή όσα έγραψε νωρίτερα σε blog του ο Βαγγέλης. Σαββάτο μεσημέρι συζητούσα με τον Τάσο Τσατάλη και το θέμα της κουβέντας μας ήταν αυτό. Ένα δίδυμο δηλαδή στα μετόπισθεν με τον Βόσνιο και τον Τζαβέλλα.

«Μπορεί να μην περνάει τίποτα», του είπα αρχικά και συμπλήρωσα κάνοντας χαβαλέ: «Θα έχουμε μία κόκκινη σε κάθε τρία ματς και θα έχουμε εύκολα τις πιο πολλές κίτρινες στο πρωτάθλημα. Χώρια που θα έχουμε κάθε μέρα το άγχος μήπως γίνει κάτι στα Σπάτα».

Τα αγωνιστικά του προσόντα του Βράνιες δεν τα βρίσκεις εύκολα

Πέρα από την πλάκα πάντως. Τα αγωνιστικά του προσόντα του Βράνιες δεν τα βρίσκεις εύκολα πουθενά. Είναι αλτικός, γρήγορος, εξαιρετικός αμυντικός, αλλά όπως έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν μία κινητή βόμβα μέσα στα αποδυτήρια. Με τη συμπεριφορά του μπορεί να τινάξει στον αέρα τη λειτουργία μίας ομάδας. Τη χρονιά του πρωταθλήματος αυτό έγινε, αλλά «θάφτηκαν» πολλά. Όταν όμως έφυγε, άρχισαν να σκάνε ένα – ένα τα θέματα.

Η ΑΕΚ αυτή τη στιγμή χρειάζεται ηρεμία. Χρειάζεται απίστευτη προσήλωση στο στόχο. Και όσο και αν ο Βράνιες θα ήταν απαραίτητος αγωνιστικά ΔΕΝ είναι βάσει των εξωαγωνιστικών του χαρακτηριστικών. Αυτό πιστεύω και θεωρώ ότι απολύτως δικαιολογημένα ο Παναγιώτης Κονέ είναι αρνητικός στο ενδεχόμενο της επιστροφής του. Ούτε εγώ είμαι υπέρ της επιστροφής του, αλλά δεν αποφασίζω εγώ σε καμία περίπτωση. Ούτε μου πέφτει λόγος.

Τι να θυμηθούμε δηλαδή; Το ξύλο με τον Χιμένεθ; Το επεισόδιο με τον Μπακάκη; Το σκηνικό με το πάρτι γενεθλίων; Την ιστορία με την Καρλέουσα που «έσκασε» όταν δεν ήταν εδώ; Το ότι «κρέμασε» την ΑΕΚ στο ματς με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, την παράτησε στα «κρύα» του… λουτρού το προηγούμενο καλοκαίρι για ένα ποσό που δεν είχε πάρει και γύρισε στην Άντερλεχτ ενώ υπήρχαν «υποχρεώσεις» και πρόσβαλλε άσχημα έναν άνθρωπο της ΑΕΚ;

Ποιος άλλος ποδοσφαιριστής έχει δώσει τόσα πολλά δικαιώματα στην κοινωνία της ΑΕΚ; Κανένας!

Είναι καμένα λάδια, δεν τα βάζεις σε νέο αυτοκίνητο»

Πριν από λίγο καιρό ο ίδιος ο Μελισσανίδης είπε για τον Βράνιες και το ενδεχόμενο επιστροφής του: «Δεν είναι κακό παιδί. Έχει την τρέλα του. Αλλά δε νομίζω. Είναι καμένα λάδια, δεν τα βάζεις σε νέο αυτοκίνητο».

Τη δεδομένη στιγμή λοιπόν έχουμε μία αρνητική προδιάθεση του «Τίγρη» και την αρνητική εισήγηση του Κονέ. Θα πρέπει λοιπόν να γίνουν πολλές ανατροπές για να επιστρέψει και εγώ δεν τις βλέπω εφικτές τώρα.

Αυτό που πρέπει να κάνει ο Κονέ

Πέρα από τη δική μου άποψη για τον Βράνιες πάντως, θεωρώ πολύ σημαντικό η ΑΕΚ να πάρει στόπερ ηγέτη. Και δε γίνεται κάθε τρεις και λίγο να ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια ονόματα. Δε γίνεται να μη μπορείς σε ολόκληρο τον κόσμο να βρεις έναν κεντρικό αμυντικό που να σου κάνει.

Ο Παπαδημητρίου και ο Κονέ λοιπόν θα πρέπει να βρούνε έναν αμυντικό ογκόλιθο να τον βάλουν μαζί με τον Τζαβέλλα στο κέντρο της άμυνας και μαζί με τον Στάνκοβιτς και δύο νέα ακραία μπακ να δώσουν τη δυνατότητα στον Μιλόγεβιτς να χτίσει τη νέα ΑΕΚ από πίσω προς τα μπροστά. Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα. Δεν αντέχω άλλο ξαναζεσταμένο και ελαττωματικό φαγητό.

Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνούν μαζί μου. Δεκτό. Ο Βράνιες ένα από τα καλύτερα εξωαγωνιστικά πράγματα που «έχτισε» εδώ ήταν η σχέση του με τον κόσμο. Θεωρώ λοιπόν αδιανόητο να βάλει η ΑΕΚ ένα τόσο εκρηκτικό μίγμα μέσα στα αποδυτήρια στο ξεκίνημα μίας νέας προσπάθειας.

ΥΓ: Για τις «χυλόπιτες» του Εντσάμ και του Τζαβέλλα σε Μοντεστό και Τοροσίδη διαβάσατε νωρίτερα στο Enwsi.gr. Είναι αλήθεια και το γράψαμε και στον Δικέφαλο του Σαββάτου. Είναι επίσης ένα δείγμα των κινήσεων του Ολυμπιακού να προκαλέσει πρόβλημα στην ΑΕΚ. Όπως έκανε και με τον Λιβάι Γκαρσία, όπως έκανε και με τους Παπασταθόπουλο και Λαλά.

Από εκεί και πέρα και σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα μεταγραφικά, Τζαβέλλας και Εντσάμ πρέπει πάση θυσία να είναι στην Ολλανδία. Το ίδιο και ο Αραούχο. Δεν είναι ώρα να παίζουμε. Ο Μιλόγεβιτς πρέπει να «χτίσει» με όλα τα εργαλεία στη διάθεσή του. Διαφορετικά θα κάνουμε πάλι μισές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexKR21 said:

Ρε συ Σκεπαστέ από που προκύπτει ότι ο «παικταράς» δεν είναι ο Βράνιες;

Από τις πληροφοριες που μας μεταφέρει ο Στυλ για πωλητήριο σε Σβαρνα, Νεντε, Χνιντ και την αισιοδοξία μου.

Μέχρι και 3 μυρια μπορεις να πάρεις στα κουφά από αυτους. Συν ότι θα γλιτώσεις κανα 800 συμβόλαια. Ε τα συμβολαια τους τα έδωσες σε Τζαβέλλα/Βρανιες και έχεις κάβα τα 3 μυρια να φερεις παιχταρα των 800 το χρόνο για τρία χρονια και να σου μείνουν και ψιλά. Τώρα αν σου μείνει αμανάτι ένας εκ των Σβάρνα/Νεντε τελειωνουν ολα

Link to comment
Share on other sites

Τσακιρης στο Σπορ φμ
Όσο για την επάνοδο του ονόματος του Όγκνιεν Βράνιες στο μεταγραφικό προσκήνιο της ΑΕΚ, τόνισε πως αυτήν τη στιγμή δεν υπάρχει θέμα επιστροφής του στην «Ένωση».

Αναμενω με αγωνια τις κωλοτουμπες 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Skepastos said:

Από τις πληροφοριες που μας μεταφέρει ο Στυλ για πωλητήριο σε Σβαρνα, Νεντε, Χνιντ και την αισιοδοξία μου.

Μέχρι και 3 μυρια μπορεις να πάρεις στα κουφά από αυτους. Συν ότι θα γλιτώσεις κανα 800 συμβόλαια. Ε τα συμβολαια τους τα έδωσες σε Τζαβέλλα/Βρανιες και έχεις κάβα τα 3 μυρια να φερεις παιχταρα των 800 το χρόνο για τρία χρονια και να σου μείνουν και ψιλά. Τώρα αν σου μείνει αμανάτι ένας εκ των Σβάρνα/Νεντε τελειωνουν ολα

Δεν ξέρω αν έχω χάσει κάτι, αλλά νομίζω ο Στυλ έχει γράψει ότι έχει έρθει μόνο μια πρόταση 800 χιλιάδων για Νέντε (που δεν μας καλύπτει), ενώ ο Σβάρνας ΘΑ φέρει πρόταση σύμφωνα με τον μάνατζέρ του.

Οπότε μόνο δεδομένη δεν είναι η πώληση και των 3 παικτών που αναφέρεις

Επιπλέον και σε άλλες περιπτώσεις ενώ είχαμε έσοδα δεν προχωρήσαμε σε μεταγραφές, με την δικαιολογία ότι θέλουμε να δώσουμε χώρο στους παίκτες που ήδη υπάρχουν στο ρόστερ. Ποιος μου λέει εμένα πχ ότι και στο τέλειο σενάριο που πωληθούν και οι 3 δεν θα ακούσουμε στα τέλη Αυγούστου «Δεν παίρνουμε σέντερ μπακ, φέραμε Τζαβέλλα και Βράνιες που δεν γίνεται να είναι αναπληρωματικοί και θέλουμε να δώσουμε και ευκαιρίες σε Λάτσι-Μήτογλου»; 

Τι να πω, μακάρι να τα βλέπω εγώ απαισιόδοξα τα πράγματα και να βγω λάθος στο τέλος. Οκ, συμφωνώ ότι έχουμε ξεκινήσει σχετικά ορθολογικά φέτος, αλλά με όσα έχουμε περάσει τόσα χρόνια εγώ παραμένω δύσπιστος και καχύποπτος. 

Link to comment
Share on other sites

Αμα οι στοχοι της χρονιας ειναι να είμαστε ανταγωνιστικοί, να μαζέψουμε βαθμούς στην Ευρώπη και να χτίσουμε ομαδα που το 23 θα πανηγυριζει πρωτάθλημα, ας είμαστε με Τζαβέλλα Βράνιεζ και ο στοπερ ηγέτης να είναι στην ομάδα το αργότερο 30 Ιουνιου το 22.

Αλλα αμα δεν τα σκασει σε στόπερ και την βγάλουμε με τζαβέλλα, ας τα σκάσει αλλου σε μεταγραφάρα και οταν λεω σκασιμο και μεταγραφαρα δεν εννοω βρανιδες και σερχιους. Δηλαδή το

Στανκοβιτς

Σβενσον(τυχαιο ονομα)-Βρανιεζ-Τζαβέλλας-Σβενσον αριστεροποδαρος(τυχαιο ονομα)

Σιμανσκι-Ντσαμ

Μανταλο

Λιβαι-Σερχιο-Τανκοβιτς

 

Όσο καλύτερο και να ειναι απο πέρσι, που είναι δεν το συζητάμε, δεν μου αρκει. θέλω παραπάνω ποιότητα σε μια από αυτές τις θέσεις, από φέτος το καλοκαίρι(οχι απαραίτητα απο αυριο).

Θα είναι Στοπερ ηγέτης (μαλδοναδος)?

θα είναι να φύγει ο κρεατομανταλος και να ρθει παικταρας (Μπεν Αρφα)?

θα είναι φορακλα αντι του Σερχιου?

θα είναι αριστερο χαφ παικταρας(Μπεν Αρφά)?

να παει να παίξει ο Γκαρσία αριστερα και να ρθει κανας καρτάμπια δεξια?

θα είναι ο μαυροβουνιώτης?

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AlexKR21 said:

Δεν ξέρω αν έχω χάσει κάτι, αλλά νομίζω ο Στυλ έχει γράψει ότι έχει έρθει μόνο μια πρόταση 800 χιλιάδων για Νέντε (που δεν μας καλύπτει), ενώ ο Σβάρνας ΘΑ φέρει πρόταση σύμφωνα με τον μάνατζέρ του.

Οπότε μόνο δεδομένη δεν είναι η πώληση και των 3 παικτών που αναφέρεις

Επιπλέον και σε άλλες περιπτώσεις ενώ είχαμε έσοδα δεν προχωρήσαμε σε μεταγραφές, με την δικαιολογία ότι θέλουμε να δώσουμε χώρο στους παίκτες που ήδη υπάρχουν στο ρόστερ. Ποιος μου λέει εμένα πχ ότι και στο τέλειο σενάριο που πωληθούν και οι 3 δεν θα ακούσουμε στα τέλη Αυγούστου «Δεν παίρνουμε σέντερ μπακ, φέραμε Τζαβέλλα και Βράνιες που δεν γίνεται να είναι αναπληρωματικοί και θέλουμε να δώσουμε και ευκαιρίες σε Λάτσι-Μήτογλου»; 

Τι να πω, μακάρι να τα βλέπω εγώ απαισιόδοξα τα πράγματα και να βγω λάθος στο τέλος. Οκ, συμφωνώ ότι έχουμε ξεκινήσει σχετικά ορθολογικά φέτος, αλλά με όσα έχουμε περάσει τόσα χρόνια εγώ παραμένω δύσπιστος και καχύποπτος. 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δεν σου ρίχνω άδικο. Βλέπω φέτος όμως λογική και διάθεση. Συν το γεγονός ότι έχουμε να διαχειριστούμε χρήματα όσων έφυγαν και όσων θα φύγουν, οι οποιοι είναι αρκετοί. 
 

Αυτο λοιπόν με κάνει φέτος να πονηρεύομαι. Ότι φαίνεται χωστης ενώ στην ουσία πάλι διαχείριση θα κάνει, αλλά με διάθεση και λογική. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
8 hours ago, aris2168 said:

Να σαι καλα ρε @nedved21, που μας θύμισες μ αυτο το βιντεακι την επικά γελοία αντίδραση του Ανέστη (στο 1:25).

Ευθυμησαμε.

Το οτι απο δικια μας ασιστ ξεκινησε η επικη ανατροπη  συν την σεντρα παρε βαλε στον αραουχο που εχασε την ευκαιρια,το παραβλεψατε κυριε @aris2168 μας.βγαλτε επιτελους τα αντιμπακακηκα γυαλια.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nedved21 said:

Στο πρωτο γκολ εχει χασει τον παικτη που σκοραρει με κεφαλια, στο δευτερο κανει ασσιστ στον αντιπαλο με κεφαλια.

Ειναι πολλα, αυτο το ματς μου ειχε μεινει χαραγμενο για την απαραδεκτη του εμφανιση. Τον ειχε βγαλει αν θυμαμαι καλα και πριν την ληξη του ημιχρονου ο Χιμενεθ.

Ε καλά ρε συ να σου φτιάξω βίντεο με τα λάθη που έχει κάνει ο Μαλντίνι να καθόμαστε να αναρωτιόμαστε γιατί και πώς

Πέρυσι που πήραμε Χνιντ μια χαρά "το καλύτερο ρόστερ". Φέτος που ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι προχωράς σε έναν καλύτερο δρόμο μακρυά από στοιχήματα καθόμαστε και ψάχνουμε τον χαρακτήρα και τα λάθη του παίχτη που ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχει κάνει και θα κάνει

Αλλά έχουμε περάσει με τον τρόπο αυτό στην πίστα της γκρίνιας για την γκρίνια και δεν έχει εύκολα γυρισμό από εκεί

Εντάξει είπαμε τσιγκούνης ο Μελ αλλά φέτος το πάει καλά μέχρι στιγμής

Με έναν παίχτη-ηγέτη στα σέντερ μπακ και Τζαβέλλα Βράνιες μπροστά από Λάτσι Μήτογλου έχεις κάνει upgrade από πέρυσι που προσωπικά δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×