Jump to content

Έσοδα - Έξοδα μεταγραφών 2021/2022


nikos
 Share

Recommended Posts

5 minutes ago, mobster21 said:

Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να δούμε πόσα έχει βάλει και σε γήπεδο και στην ομάδα και πόσα έχει πάρει η ομάδα από Ευρώπη/τηλεοπτικά/σπόνσορες κτλ.

Πρακτικά στην ομάδα δεν έχει βάλει αφού δεν έκανε ΑΜΚ. Αν θυμάμαι δε καλά το είχε παραδεχτεί και ο Τσατάλης σε συνομιλία με ακροατή στον ραδιόφωνο αλλά φυσικά δεν είναι αυτό μυστικό. Πρέπει να είχε δανειοδοτήσει κάποια στιγμή βέβαια την ομάδα στα πρώτα χρόνια για αντικειμενικούς λόγους, ουσιαστικά όμως είναι μία ή άλλη.

Ωστόσο το ενδιαφέρον αφορά το γηπεδικό ζήτημα. Σίγουρα είχε μπει ένα εκατομμύριο ευρώ. Ωστόσο πριν καιρό είχε γραφτεί ότι θα γίνει ΑΜΚ και θα βάλει 20 εκατομμύρια ευρώ. Δεν ξέρουμε τι έγινε, επομένως θεωρητικά η συνεισφορά του κυμαίνεται από 1 μέχρι 21 εκατομμύρια ευρώ και μόνο για το γηπεδικό.

Οι εργασίες στο προπονητικό κέντρο πιθανώς προχώρησαν και τότε με την μεταγραφή Βράνιες κλπ. αλλά μη το μπλέξουμε.

Κάποια στιγμή θα ξεκαθαρίσει αν ο Μελισσανίδης έβαλε η θα βαλει την εικοσάρα για το γήπεδο όπως είχε αναφερθεί.

 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όλα γίνονται με έσοδα της ομάδας αποκλειστικά? Χτίζουμε γήπεδο και έχουμε αυτή την καλή ή κακή αγωνιστική εικόνα με τα έσοδα και με τα χρήματα της περιφέρειας?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hoffman21 said:

@Bukowski

@mobster21

Σύμφωνα με Σνιτσαρο τα έσοδα είναι συνολικά +180μυρια εκ των οποίων περίπου 100 έχει παντελονιασει ο μπάρμπας 🤡

Πιο αληθοφανες φανταζει αυτο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hoffman21 said:

@Bukowski

@mobster21

Σύμφωνα με Σνιτσαρο τα έσοδα είναι συνολικά +180μυρια εκ των οποίων περίπου 100 έχει παντελονιασει ο μπάρμπας 🤡

Με 80 μύρια χτίζεις γήπεδο και κάνεις run μια ομάδα από το 2013? Βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bukowski said:

Πιο αληθοφανες φανταζει αυτο

Τους προκαλεί να γίνει οικονομικός έλεγχος από σοβαρή εταιρεία μάλιστα, δεν θυμάμαι όνομα αλλά έχει προτείνει μια ή δύο. Είναι 100% σίγουρος ότι έχει γίνει χοντρό παντελονιασμα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mobster21 said:

Δλδ όλα γίνονται με έσοδα της ομάδας αποκλειστικά? Χτίζουμε γήπεδο και έχουμε αυτή την καλή ή κακή αγωνιστική εικόνα με τα έσοδα και με τα χρήματα της περιφέρειας?

Πάνω κάτω έτσι έχουν τα πράγματα.Οτι έχει βάλει είναι για το γήπεδο, όσα είναι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mobster21 said:

Δλδ όλα γίνονται με έσοδα της ομάδας αποκλειστικά? Χτίζουμε γήπεδο και έχουμε αυτή την καλή ή κακή αγωνιστική εικόνα με τα έσοδα και με τα χρήματα της περιφέρειας?

Κατα την εκτιμηση μου ο Μελισσανίδης κάνει μονο διευκολύνσεις. 
 

Από τις ΑΜΚ σε ΠΑΕ και δικέφαλος δεν φαίνεται να έχει βάλει λεφτα, τουλάχιστον όχι πολλά.

Για την ΠΑΕ το έχει πει ευθεως πολλες φορές ότι λειτουργεί με τα έσοδά της, άρα δεν χρειάζεται καν κουβέντα αυτο. Έσοδα-έξοδα.
 

Αυτος βέβαια αφήνει υπονοούμενα ότι έχει βάλει πολλά λεφτα σε γήπεδο και προπονητικο, εγώ πιστεύω ότι έχει βάλει λιγα. Και να δούμε και το ιδιοκτησιακό καθεστώς τους βέβαια, γιατί άλλο να έχει βάλει λίγα σε κάτι που θα ανήκει στην ΑΕΚ κι άλλο να έχει βάλει λίγα σε κάτι που θα ανήκει στον ιδιο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hoffman21 said:

Τους προκαλεί να γίνει οικονομικός έλεγχος από σοβαρή εταιρεία μάλιστα, δεν θυμάμαι όνομα αλλά έχει προτείνει μια ή δύο. Είναι 100% σίγουρος ότι έχει γίνει χοντρό παντελονιασμα.

Το παντελονιασμα το καλο θα γινει την επομενη μερα. Θυμιζω η ΠΑΕ ΑΕΚ (συμφεροντων Μελ) δανειζει στην Δικεφαλος (συμφεροντων Μελ) και η Oil Tank (συμφεροντων Μελ) δανειζει στην ΠΑΕ ΑΕΚ. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikos said:

Κατα την εκτιμηση μου ο Μελισσανίδης κάνει μονο διευκολύνσεις. 
 

Από τις ΑΜΚ σε ΠΑΕ και δικέφαλος δεν φαίνεται να έχει βάλει λεφτα, τουλάχιστον όχι πολλά.

Για την ΠΑΕ το έχει πει ευθεως πολλες φορές ότι λειτουργεί με τα έσοδά της, άρα δεν χρειάζεται καν κουβέντα αυτο. Έσοδα-έξοδα.
 

Αυτος βέβαια αφήνει υπονοούμενα ότι έχει βάλει πολλά λεφτα σε γήπεδο και προπονητικο, εγώ πιστεύω ότι έχει βάλει λιγα. Και να δούμε και το ιδιοκτησιακό καθεστώς τους βέβαια, γιατί άλλο να έχει βάλει λίγα σε κάτι που θα ανήκει στην ΑΕΚ κι άλλο να έχει βάλει λίγα σε κάτι που θα ανήκει στον ιδιο.

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε νούμερα και γεγονότα και όχι τις απόψεις μας κάποια στιγμή. Και δεν μιλάω για την δική σου αλλά και για την δική μου που τον κατηγορώ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τις επιλογές του σε πρόσωπα.

Αν έχει παντελονιάσει τότε αυτό δεν είναι ένα θέμα που απλά θα μπορούσε να περάσει με ένα κράξιμο σε ένα φόρουμ αλλά έχει πολλές προεκτάσεις. Παρά πολλές.

Το παρελθόν του πάντως δεν τον βοηθάει. Τελειώνει και το γήπεδο σε λίγο. Οπότε θα υπάρχουν εξελίξεις στο κλαμπ. Ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Για το γήπεδο παιδιά τα έχουμε πει (ποσά χωρίς ΦΠΑ)

21 η Περιφερεια, 20 τσουλου, 10 ΟΠΑΠ και στανταρακι ένα 10αρικο με 15αρι από λοιπα έσοδα της ομαδας τόσα χρονια. Σύνολο 60-66 εκ.

Ε, τόσα ειχαν πει στην αρχη ότι θα στοιχίσει.

Τωρα βέβαια για τις αδειες, για να σηκωθούν τα μπετά και το στέγαστρο πιθανοτατα θα διευκόλυνε με κάποια ποσά.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mobster21 said:

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε νούμερα και γεγονότα και όχι τις απόψεις μας κάποια στιγμή. Και δεν μιλάω για την δική σου αλλά και για την δική μου που τον κατηγορώ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τις επιλογές του σε πρόσωπα.

Αν έχει παντελονιάσει τότε αυτό δεν είναι ένα θέμα που απλά θα μπορούσε να περάσει με ένα κράξιμο σε ένα φόρουμ αλλά έχει πολλές προεκτάσεις. Παρά πολλές.

Το παρελθόν του πάντως δεν τον βοηθάει. Τελειώνει και το γήπεδο σε λίγο. Οπότε θα υπάρχουν εξελίξεις στο κλαμπ. Ούτως ή άλλως.

Τα έχει μπερδέψει πολύ και δεν μπορουμε να τα βρούμε. Μονο τους ισολογισμούς βλέπουμε, όπου φαίνεται ότι αν έχει βάλει έχει βάλει ελαχιστα χρηματα.

Μονο με έλεγχο βρίσκονται αυτά.

Θυμιζω ότι στους προηγούμενους είχε γίνει τέτοιος έλεγχος από το 2005 έως το 2009 (επι Ντεμη δλδ)

https://www.kathimerini.gr/athletics/416238/simeia-kai-terata-stin-pae-aek/amp/

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=242603

 

και πάλι δεν έβγαζες ευκολα άκρη με διαφορα 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Για το γήπεδο παιδιά τα έχουμε πει (ποσά χωρίς ΦΠΑ)

21 η Περιφερεια, 20 τσουλου, 10 ΟΠΑΠ και στανταρακι ένα 10αρικο με 15αρι από λοιπα έσοδα της ομαδας τόσα χρονια. Σύνολο 60-66 εκ.

Ε, τόσα ειχαν πει στην αρχη ότι θα στοιχίσει.

Τωρα βέβαια για τις αδειες, για να σηκωθούν τα μπετά και το στέγαστρο πιθανοτατα θα διευκόλυνε με κάποια ποσά.

Άρα αφαιρούμε τα 20 του ChL συν τα 10 με 15 από την ομάδα? Ή τα βάζουμε και όταν υπολογίζουμε το γήπεδο και όταν υπολογίζουμε το αγωνιστικό?

Και αυτές οι διευκολύνσεις είναι 1 μύριο ή 20? Και μετά? Ξανά πίσω στον Μελ? Ή θα τα αφήσει στο κλαμπ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nikos said:

Τα έχει μπερδέψει πολύ και δεν μπορουμε να τα βρούμε. Μονο τους ισολογισμούς βλέπουμε, όπου φαίνεται ότι αν έχει βάλει έχει βάλει ελαχιστα χρηματα.

Μονο με έλεγχο βρίσκονται αυτά.

Θυμιζω ότι στους προηγούμενους είχε γίνει τέτοιος έλεγχος από το 2005 έως το 2009 (επι Ντεμη δλδ)

https://www.kathimerini.gr/athletics/416238/simeia-kai-terata-stin-pae-aek/amp/

 

και πάλι δεν έβγαζες ευκολα άκρη με διαφορα 

Άρα ρε Νίκο πώς τα τρώει αφού δεν μπορούμε να το αναλύσουμε με ακρίβεια ούτε εμείς? Στηριζόμαστε μόνο στο παρελθόν του? Που εκεί συμφωνούμε. Δεν υπάρχει κανένας που διαφωνεί σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mobster21 said:

Άρα αφαιρούμε τα 20 του ChL συν τα 10 με 15 από την ομάδα? Ή τα βάζουμε και όταν υπολογίζουμε το γήπεδο και όταν υπολογίζουμε το αγωνιστικό?

Και αυτές οι διευκολύνσεις είναι 1 μύριο ή 20? Και μετά? Ξανά πίσω στον Μελ? Ή θα τα αφήσει στο κλαμπ?

Εννοειται. Αφαιρέθηκαν από το αγωνιστικό, για αυτό είσαι στην φτωχια και πχ πηγες τσουλου με Γιαννιωτα. Το θέμα ομως είναι ότι όταν έβγαινες ομίλους αυτος έβαζε τα λεφτα στο γήπεδο. Έχασες την ευκαιρία να ανέβεις επίπεδο σε αγωνιστικό μπατζετ.

Για τα αλλα εγω γράφω καθαρα προσωπικές εκτιμήσεις. Πιστεύω ότι θα γυρίσουν στον ιδιο. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mobster21 said:

Άρα ρε Νίκο πώς τα τρώει αφού δεν μπορούμε να το αναλύσουμε με ακρίβεια ούτε εμείς? Στηριζόμαστε μόνο στο παρελθόν του? Που εκεί συμφωνούμε. Δεν υπάρχει κανένας που διαφωνεί σε αυτό.

Εγώ δεν εγραψα ότι τα τρώει. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. 
 

Οτι είναι τζαμπομαγκας τον κατηγορώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mobster21 said:

Άρα αφαιρούμε τα 20 του ChL συν τα 10 με 15 από την ομάδα? Ή τα βάζουμε και όταν υπολογίζουμε το γήπεδο και όταν υπολογίζουμε το αγωνιστικό?

Και αυτές οι διευκολύνσεις είναι 1 μύριο ή 20? Και μετά? Ξανά πίσω στον Μελ? Ή θα τα αφήσει στο κλαμπ?

Τι εννοείς αφαιρουμε;Αυτά αφαιρέθηκαν από το αγωνιστικό και πήγαν στο γήπεδο.

Άλλο διευκόλυνση άλλο χαρίζω.Θυμαμαι που είχε γραφτεί εδώ μέσα πριν χρόνια ότι είχε γίνει μια διευκόλυνση και τα πήρε πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εντελως μπακαλιστικα..

Στην Γ Εθνικη που η ομαδα δεν ηταν ΠΑΕ, ειχαμε πουλησει καμια 15k διαρκειας με μο τιμης ξερω γω 250€. Να το κανω πολυ πολυ προχειρα 3,5m. Αυτο αν το βαλουμε ως fix δεδομενο minimum εσοδο για μια ΠΑΕ οπως η ΑΕΚ για τις επομενες 8 σεζον μιλαμε για 28m εσοδα της ΠΑΕ μονο επειδη εχει αυτο το brand. Επισης εχουμε παιξει 1 φορα ομιλους CL (20m) και 2 EL (αλλα 20m). Παμε δηλαδη χοντρικα μονο με αυτα στα 70m κοντα. Η ομαδα αυτα τα 8 χρονια κατα μο ζητημα αν ξεπερναει τα 10m budget κατα μο την σεζον. Θυμιζω στην Γ, στην Β και τις πρωτες 2 σεζον στην SL κινουμασταν μεταξυ 3-7m budget. Ε ολα τα υπολοιπα (πωλησεις παιχτων, ξεχωριστα εισιτηρια, τηλεοπτικα, εμπορικες συμφωνιες Capelli, χορηγιες φανελας) νομιζω ειναι προφανες πως λειπουν και καπου πηγαν.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν είναι τόσο απλό πρέπει να το αναλύσεις πιο βαθιά αλλά μια γενική εικόνα, χονδρική είναι αυτή που δείχνει η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Bukowski said:

Η ομαδα αυτα τα 8 χρονια κατα μο ζητημα αν ξεπερναει τα 10m budget κατα μο την σεζον

Τόσο περίπου είναι τα τελευταία 2-3 χρόνια. Τώρα για πιο παλιά θέλει ψάξιμο κ μιλάμε πάντα για το κομμάτι συμβόλαια ποδοσφαιριστών όχι αγορές κ πωλήσεις που θέλει ακόμη περισσότερο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα να βγάλω άποψη στηριζόμενος στο παρελθόν του. Όχι θα πιστέψω εγώ ότι τον έπιασαν οι αγάπες στα γεραματα κ ενώ δεν είχε βάλει φράγκο ποτε στη ζωή του (δεν τον ένοιαξε να πέσει η ΑΕΚ) τον έπιασαν οι άπλες τώρα αλλα ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ. Άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rossi said:

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα να βγάλω άποψη στηριζόμενος στο παρελθόν του. Όχι θα πιστέψω εγώ ότι τον έπιασαν οι αγάπες στα γεραματα κ ενώ δεν είχε βάλει φράγκο ποτε στη ζωή του (δεν τον ένοιαξε να πέσει η ΑΕΚ) τον έπιασαν οι άπλες τώρα αλλα ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ. Άποψη μου.

Δεν διαφωνώ με το παρελθόν του και ήμουν σταθερά από παλιά εναντίον του. Καλώς ή κακώς είναι άλλο θέμα και μάλιστα στο θέμα του γηπέδου θεωρώ ότι μου έβαλε τα γυαλιά σε ένα θέμα που για πολλά χρόνια το θεωρούσα εξαιρετικά κρίσιμο για τον σύλλογο και το μέλλον του.

Απλά είπα να στηρίξουμε μια συζήτηση σε συγκεκριμένα γεγονότα και ακριβή νούμερα και όχι σε απόψεις με μπακαλίστικους συλλογισμούς και υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×