Jump to content

ΑΕΚ Χάντμπολ 2021-22


George_D
 Share

Recommended Posts

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Σαφχάουζεν ισοπαλία τελικά με την Πέλιστερ. Η Ταταμπανια έχασε και από τη Σπόρτινγκ, εμείς με τους Πορτογάλους είμαστε πρώτοι πλέον και οι Γάλλοι παραμιλάνε...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο συγκλονιστικά ματς που έχω δει τα τελευταία χρόνια με την ΑΕΚ. Τι να πεις για μια τέτοια ομάδα, χίλια μπράβο σε όλους

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

γαμω την πουτανα την ΕΡΤ και που εκανα εγγραφη ακριβως μολις τελειωσε !! Μπραβο ΑΕΚαρα 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana
4 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

γαμω την πουτανα την ΕΡΤ και που εκανα εγγραφη ακριβως μολις τελειωσε !! Μπραβο ΑΕΚαρα 

Το ιδιο,δεν πειραζει η ΑΕΚΑΡΑ να γαμα και για τα παιδια στην ξενιτια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εκει που πιστευεις οτι αυτη η ομαδα εχει πιασει ταβανι, ερχεται αυτο το διπλο. Τι να πει κανεις. Χιλια μπραβο σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aussie said:

Κι εκει που πιστευεις οτι αυτη η ομαδα εχει πιασει ταβανι, ερχεται αυτο το διπλο. Τι να πει κανεις. Χιλια μπραβο σε ολους.

Όντως στο 1 λεπτο πριν το τέλος είπαμε ας πάρουμε έστω την ισοπαλία μετά από τέτοια προσπάθεια και τελικά το 26-25 έγινε 26-27..

Link to comment
Share on other sites

 

Η μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας μας μέχρι την επόμενη! Ακολουθεί γραφικότητα.

Φανταστείτε μια ομάδα η οποία δεν έχει ξαναπαίξει σε τέτοιες ταχύτητες, μόνο ο Ουγκάλντε και λίγο οι Μόγια και Πλάθα εμπειρίες σε αυτό το επίπεδο. Μπαίνει λοιπόν στο γήπεδο εκτός έδρας και αρχίζει ο αντίπαλος σε δαιμονισμένη ταχύτητα, με δύο φοβερούς αθλητές, τους μαύρους της Νιμ, και σφυρίζουν οι μπάλες στον αέρα δεξιά και αριστερά σαν οβίδες σε πόλεμο, πριν καλά καλά αρχίσει το ματς έχει γίνει 4-0 νομίζω και σίγουρα 5-1. Ο ορισμός της κατάστασης όπου μπορείς να καταρρεύσεις από τις αρχές, να πάρει διαφορά ο αντίπαλος 7-8-9 γκολ και έχει τελειώσει το παραμύθι πριν καν αρχίσει. Και όμως, αυτοί οι αθλητές με τα κιτρινόμαυρα και αυτός ο προπονητής στον πάγκο δεν πανικοβλήθηκαν. Μόχθησαν, κάθε άμυνα και κάθε επίθεση ένα κανούριο ματς, δεν είχε σημασία τι έγινε πριν. Χρειάστηκαν τακτικές αλλαγές, μερικές βγήκαν, άλλες δεν βγήκαν, αλλά υπήρχε πίστη σε ένα πλάνο, στο ότι θα κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε και ό,τι βγει, δεν μπορεί να μας κατηγορήσει κανείς. Μάχες σώμα με σώμα, τρέξιμο ασταμάτητο και ξαφνικά είδε ο αντίπαλος ότι αυτής της ελληνικής ομάδας (κιεσκεσέ ελληνικό χάντμπολ θα λέγανε) δεν περνάει ούτε καν από το μυαλό της να παραδωθεί. Εκεί βεντούζα, 2-3 γκολ διαφορά. 
Και αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο... νωρίς νωρίς άλλη μια κατάσταση που θα μπορούσε να σε στείλει στα τάρταρα. Το ένα λεπτό χάνεις ευκαιρεία για ισοφάριση, 2-3 λεπτά μετά είσαι στο -5 με παίχτη λιγότερο και λες... οκ έκαμψαν την αντίστασή μας, αυτοί πριν 2 εβδομάδες παίζανε με ΠΣΖ κι εμείς με Ιωνικό ξέρω ΄γω, πόσο να αντέξουμε; Καλά ήτανε. Και όχι ρε μαλάκα, εκεί τσίμπούρι εμείς, 2 γκολ καπάκι, WTF λένε οι γάλλοι με την περιέργη προφορά. Σε εκείνο το σημείο έγραφα να μπούμε στο τελευταίο 5λεπτο με μικρή διαφορά και μετά ποτέ δεν ξέρεις. Είχε αρχίσει να το πιστεύει... όχι η καρδιά μου, αλλά το μυαλό μου πιο πολύ, γιατί το έχω δει πολλές φορές αυτό το έργο. Αλλά η καρδιά φοβότανε, δεν είναι δυαντόν, μα εμείς η Α.Ε.Κ., θα το κάνουμε αυτό; Τελικά μπήκαμε με ισοπαλία στο φινάλε. Εκεί το πίστευα πλέον, είναι γραφτό λέω. Και όπως πρέπει, προηγηθήκαμε μια φορά ΜΟΝΑΧΑ (ΕΝΩΣΙΣ) στο ματς, 1 δευτερόλεπτο πριν την λήξη.

Τι να πει κανείς για τον τεράστιο Μπουκοβίνα σήμερα, που έκανε τοπ κλας εμφάνιση. Ο άνθρωπος που μέχρι σήμερα το πρωί ίσως ζούσε στην σκιά του Μπάουερ (σε αγαπάμε τρελέ αυστριακέ όπως και να έχει). Μας κράτησε, έβγαλε πολλά τετ α τετ, σίγουρα δεν θα μπορούσαμε να μείνουμε στο κόλπο χωρίς αυτόν. MVP. Από τον Ουγκάλντε δεν περιμένουμε τίποτα το λιγότερο, άμυνα, επίθεση και στη λειτουργεία της ομάδας είναι καταλυτικός. Τεράστιος Καλόμοιρος, ελπίζω να μπορέσει να εξελιχθεί κι άλλο στο παιχνίδι του, θα μιλάμε για παίχτη μακριά από τα ελληνικά δεδομένα. Βοήθησε πολύ και ο Ηλιόπουλος. Τον Briatka έτσι κι αλλιώς για τα ρεπά του Ugalde τον έχουμε, ο Berriah δυστυχώς δεν είναι του επίπεδου που θα ήθελα βλέποντάς τον δεύτερη φορά, δυσκίνητος και μονοδιάστατος παίχτης. Για πρωτάθλημα καλά είναι μωρέ, αλλά υποτίθεται σε αυτή τη θέση τον ξένο τον θες για πιο μεγάλα πράματα. Και φυσικά ο κόουτς. Το Α και το Ω. Στο τελευταίο τάιμ άουτ λέει το παιχνίδι που κάναμε με τον Ολυμπιακό, Καλόμοιρος. Εκεί ήρθε η ισοφάριση, βέβαια το γκολ ήταν τεράστιο, δεν ήταν μόνο αποτέλεσμα τακτικής και καλά. Πλέον είμαι σίγουρος ότι ακόμα και τα "ντέρμπι" με γαύρο πιο πολύ είναι προπόνηση για εμάς να δοκιμάζουμε πράματα.

Ανθυγιεινό άθλημα το χάντμπολ, ευτυχώς που δεν υπήρχε στην εποχή μου που τραβιόμουνα στα γήπεδα 2-3 φορές την εβδομάδα γιατί η καρδιά μου θα είχε παραδώσει πνεύμα. Στην άκρη του μυαλού μου παίζει η πρωτιά στον όμιλο, παίζει έτσι μια βατή φάση στους 16 και από εκεί και πέρα στα προημιτελικά και έπειτα ποτέ δεν ξέρεις. Η πραγματικότητα όμως λέει ότι δεν έχουμε περάσει ούτε τον όμιλο ακόμα, κάποια στιγμή θα χάσουμε, μπορεί να χάσουμε και βαριά, ψυχραιμία.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΡΩΑΕΚ!

  • Δικεφαλάκι 22
Link to comment
Share on other sites

Όταν πριν το παιχνίδι μου είπαν πως Μυλωνάς και Λέμος είναι εκτός, υπολόγιζα μια ήττα με περίπου 5 ως 7 γκολ διαφορά, έχοντας δει και τους Γάλλους την προηγούμενη Τρίτη κόντρα στην Πέλιστερ. Η ομάδα απόψε έκανε το απίστευτο πραγματικά.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Εκει που μειναμε 4-5 γκολ πισω στης αρχες του Β' και πηραμε 2λεπτη λεω ΟΚ τοσο αντεξε η ομαδα, εκαναν μεγαλη προσπαθεια ολοι, ας μη χασουμε με μεγαλη διαφορα. Ειχαν παρει φωτια οι μπροστα της Νιμ, ειδικα αυτος με τα ραστα και φαινοταν οτι το σκορ θα ξεφευγε. Ωστοσο η ομαδα με διεψευσε και οχι μονο δεν εχασε, αλλα πηρε και την νικη με τον πιο ωραιο τροπο, στο τελευταιο κυριολεκτικα δευτερολεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην ομάδα, τα παιδιά που ακολούθησαν και τον πρόεδρο. Δεν κατάφερα να το δω αλλά μας γέμισαν χαρά οι μάγκες. Μπράβο μπράβο μπράβο. Το επόμενο θα παλέψω να το δω. 

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, μπαίνει το γκολ και αρχίζουν τα πανηγύρια, ο Ουγκάλντε που έχει ζήσει τα πάντα στην καριέρα του, ξεφεύγει από το κεφαλοκλείδωμα του Μπριάτκα νομίζω και φεύγει σφαίρα προς την εξέδρα μας, ακολουθεί και ο Τζηράς (πρώην του γαύρου) ο οποίος σκαρφαλώνει κιόλας προς την κερκίδα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×