Jump to content

ΟΦΗ- ΑΕΚ (2η αγ.): 19/09, 18:15, CosmoteSport 2


mvp - κόουτσινγκ -βραβείο Μάνταλου   

43 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Μισελέν
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Βράνιες
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Λε Ταλέκ
      0
    • Σιμάνσκι
    • Τσούμπερ
    • Γκαρσία
      0
    • Άμραμπατ
    • Αραουχο
    • Σάκχοφ
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Σβάρνας
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Μιλόγεβιτς

    • Καλό
      0
    • Μέτριο
    • Κακό
    • Φυσιολογικό
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
    • Μισελέν
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Βράνιες
      0
    • Τζαβέλλας
      0
    • Λε Ταλέκ
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Αραούχο
      0
    • Σάκχοφ
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Μάνταλος
    • Σβάρνας


Recommended Posts

Guest tony_montana
43 minutes ago, AG21 said:

Κοίτα από διεθνής βασικός παίκτης και πέρσι με τα περισσότερα λεπτά πως θα πάει 5ος? Από την άλλη είναι και το θέμα ηλικίας. Εύκολα κόβεις ένα 18χρονο από ένα 24χρονο. 

Διεθνής βασικός έγινε διότι σουταρανε το κωστακι και τον παπασταθοπουλο,για να καλυφθεί το κενό άμεσα. Μόλις ψαχτηκε ο φανσχιπ στην Ολλανδία, ο στράτος μυρισε ρόδα μυρωμενα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον Σέρβο θα τον κρίνω σε σοβαρά πραγματα παντως.

Τωρα δλδ το ότι ο Λάτσι ή ο Μιται ή ο Ροτα είναι προτζεκτς ας πούμε δεν έχει φανεί και ιδιαιτερα εδώ που τα λέμε ώστε να κράξεις για κάτι τέτοιο.  Δλδ κι εμένα μου την σπάνε οι Σβαρνο-Μπακακηδες αλλά θέλω να μπαίνω και λιγο στα παπούτσια του. Προφανως τους θεωρει πιο έμπειρους/έτοιμους και δεν το βρισκω και τραβηγμενο αν είναι έτσι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Έβλεπα την αφιξη της ΑΕΚ στο Ηράκλειο.

Έχει δημιουργηθεί ένα ωραίο αγαπησιάρικο κλίμα ξανά. 

Απροσδόκητα κιολας.

Κάνε ΑΕΚάρα το 4χ4 και στο 5ο ματς sold out .

 

Ας το δει αυτός που πρέπει. Το ποσο απλό είναι να μοιράσεις χαρά στον κόσμο. Λες και ζητάγαμε τον προυπολογισμο της Αμερικής 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Έβλεπα την αφιξη της ΑΕΚ στο Ηράκλειο.

Έχει δημιουργηθεί ένα ωραίο αγαπησιάρικο κλίμα ξανά. 

Απροσδόκητα κιολας.

Κάνε ΑΕΚάρα το 4χ4 και στο 5ο ματς sold out .

 

To thema htan k ta prohgoumena xronia ta xalia pali to idio ginotane. Panaitoliko hrakleio larissa ktl.... 

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζει την κατ´εμε καλύτερη δυνατή ενδεκάδα πλην Μοχαμαντι βέβαια  (την είχα βάλει σαν καλύτερή μου κι εγώ πριν λιγες μέρες σε 4-2-3-1). Να δούμε πώς θα λειτουργήσει 

 

αρχική εντεκάδα

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έχει στη διάθεση του 22 παίκτες, θα αποκλείσει δύο τελευταία στιγμή, και μάλιστα αναγκάστηκε να αφήσει στην Αθήνα χωρίς προβλήματα τραυματισμού ποδοσφαιριστές όπως τον Λάτσι και τον Γαλανοπούλο. Όπως φάνηκε στην τελική δοκιμή του Σαββάτου καταλήγει σε εντεκάδα με τους Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί, Βράνιες και Τζαβέλλα στην άμυνα, τον Λε Ταλέκ αμυντικό χάφ μπροστά από τα στόπερ, και την τετράδα Γκαρσία, Σιμάνσκι, Τσούμπερ και Αμραμπατ από τα δεξιά προς τα άριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης θα παίξει πάλι ο Αραούχο. Η αρχική διάταξη θα είναι 4-1-4-1 όμως τα χαρακτηριστικά των παικτών δίνουν την δυνατότητα στον προπονητή να κάνει αν χρειαστεί εσωτερική αλλαγή σε 4-2-3-1 με τον Σιμάνσκι δίπλα στον Λε Ταλέκ αλλά και να φέρει αν θέλει ως δεύτερο φορ πίσω από τον Αραούχο τον Αμραμπατ και να περάσει τον Τσούμπερ στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Όπως την προηγούμενη Κυριακή έτσι και τώρα ο Μιλόγεβιτς θα μπορεί να αλλάξει όποτε θελήσει την ροή του παιχνιδιού και το αγωνιστικό στιλ της ομάδας με τις 5 αλλαγές  φέρνοντας από τον πάγκο παίκτες όπως ο Μάνταλος, ο Γέβτιτς, ο Ανσαριφάρντ… Το συγκεκριμένο αρχικό σχήμα δίνει στην ΑΕΚ την μέγιστη ένταση και αμυντική ασφάλεια χωρίς να υστερεί δημιουργικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μας διαχέει μια έπικ αισιοδοξία, υπάρχει ενθουσιασμός, ξέρετε τι συμβαίνει συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις στον κόσμο της Α.Ε.Κ., ε; :D Αρχίζει από Π σαν το ΠΡΩ-ΤΑ-ΘΛΗ-ΜΑ του Ζαστρίσιαν αλλά έχει λιγότερες συλλαβές.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν ολα πάνε καλά, μπαίνουμε επισημως στην κανονικότητα, δλδ το Μάνταλο να μπαίνει αλλαγή.

 

Απο εκεί και περα εγώ θα πω λιγη ψυχραιμια δεν βλάπτει. Το καλο κλίμα καλά κάνει και είναι καλο, αλλά φαβορί για πρωτάθλημα και τέτοια ούτε είσαι, ούτε πρέπει να νιώθεις.

Η πιθανή επιστροφή σε μια κανονικότητα δεν σε κάνει φαβορί. Η ψαλίδα είχε ανοίξει πολύ με 100% ευθύνη Μελισσανιδη βέβαια.
 

Χθες πχ ο γαυρος απεκτησε τον Ροντρίγκες με συμβόλαιο 1 μυριο/χρόνο  και ήταν απλά μια μερα στην δουλειά. Ακόμα κι ο βου αν διαχειριστεί με ψυχραιμια την αλλαγή οικονομικής πολιτικής (χλωμό βέβαια γιατί είχαν καλομάθει) αξιοπρεπέστατη ομάδα μπορεί να εχει.

Ένα ένα τα ματσάκια και βλέπουμε λοιπόν. Ο βασικος στόχος ήταν/είναι να μοιάζεις  με ΑΕΚ. Και ιδανικά να κανεις κι από φετος πρωταθλητισμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαμηλή η απόδοση του διπλού.
Για την ΑΕΚ κάθε αγώνες έχει δυσκολίες.
Αν μπει η ΑΕΚ είτε άναρχα όπως με τον Ιωνικό αλλά είτε και πολύ συντηρητικά, θα βολέψει τον αντίπαλο για αγώνα είτε αντεπιθέσεων είτε χαμηλού ρυθμού αντίστοιχα.

Τι πρέπει να γίνει;
Πίεση σχετικά ψηλά και ψύχραιμο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που μετά την περίοδο Σίμου έχει άλλη ποδοσφαιρική λογική.

Το βασικό ερώτημα αφορά το αν η ομάδα, ανεξάρτητα από την ενδεκάδα της, έχει προπονηθεί πολύ καλά, οπότε κάποια στοιχεία θα βγουν και στο παιχνίδι της.
Επόμενο ερώτημα είναι το αν οι επιθετικοί που διαθέτουν ποιότητα, βρουν δίχτυα ή τελοσπάντων είναι παραγωγικοί.
Ο Αραούχο μετέχει περισσότερο στο πρεσάρισμα και ευρύτερα στο παιχνίδι της ομάδας, ο Ανσαριφάρντ απειλεί λιγότερο αλλά κατ'αναλογίαν σκοράρει πιο εύκολα.
Αμφότεροι πάντως επειδή είναι μπαλάτοι μπορούν να μετέχουν σε συνδυαστικό παιχνίδι.

Το λέω διότι καλή η αμυντική λειτουργία αλλά για να κερδίσεις πρέπει να μπει η μπάλα μέσα. Και σε τετοια παιχνίδια δεν αρκεί να πεις ότι θα το πετύχεις αυτό αν δεν είσαι τολμηρός ή και καλά βρίσκοντας τη μία φάση.
Όπως δεν την βρήκε για 40 λεπτά ο Άρης, ο ΠΑΟ αλλά και σε μεγάλο βαθμό οι ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός σε προηγούμενους αγώνες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γαλανόπουλος φέρεται να είχε ενοχλήσεις...Αλλιως δεν πιστεύω πως θα έμενε εκτός αποστολής. Επίσης ο Γαλανόπουλος είναι γενικώς σημαντικός στα χαφ είτε ως βασικός είτε ως αλλαγή γιατί δίνει ένταση, τρεξίματα, ενώ πατάει και περιοχή παρότι δεν είναι ο μέγας μπαλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει όλη η δημιουργία από τα άκρα με την 11αδα που αναφέρθηκε παραπάνω, πράγμα που σημαίνει ότι δε θα έχεις παιχνίδι ρυθμου που μπορεί να στο δώσει ο Γεφτιτς και θα σου χρειαστεί στα δύσκολα-πολυ δύσκολα.

Θα προτιμούσα Γεφτιτς να πας κοντρολαριστα γιατί θεωρώ ότι δεν είμαστε δεμένη ακόμα ως σύνολο, αλλά ΟΚ άλλος θα χάσει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ότι σκέφτεται να δοκιμάσει τσουμπερ εσωτερικό χαφ με τον αμπραμπατ κοντά του. Μπορούμε να δούμε ωραία πράγματα από εκεί. 

Αν γυρίσει το σχήμα σε 4-2-3-1 θα μπορεί ουχο με αμπραμπατ να αλλάζουν θέσεις και να μπερδεύουν τους αμυντικούς στα μαρκαρισματα. 

Παντως άσχετο το πως θα πάει το ματς έχουμε το πάνω χέρι και θα πρέπει ο οφη να κάνει πολλά καλά για να πάρει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Guest tony_montana

Νομίζω ότι πάει να κτυιησει από το πλάι, βασιζόμενος στην ατομική ποιότητα των παικτων, προς το παρόν. Ποντάρει στα σίγουρα, όσο σίγουρα ειναι, γιατί για να παίξει από τον άξονα, αυτό θέλει δουλειά και αυτοματισμους που με τοσες προσθήκες και μάλιστα πρόσφατες, δύσκολα θα βγουν αυτήν την περίοδο. 

Γνώμη μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

Απο εκεί και περα εγώ θα πω λιγη ψυχραιμια δεν βλάπτει. Το καλο κλίμα καλά κάνει και είναι καλο, αλλά φαβορί για πρωτάθλημα και τέτοια ούτε είσαι, ούτε πρέπει να νιώθεις.

Εχουν περισσεψει και κατι μπλουζακια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×