Jump to content

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια - Vol. IX


Recommended Posts

2 hours ago, nikos said:

Οι στα ιστορικά πιο δυνατοί, οσοι είσαστε τελος πάντων διοτι εγώ δεν ειμαι και ιδιαιτερα καλος στην ελληνική ιστορια, πώς τα βλέπετε ολα αυτά; 
 

Καποιοι λενε ότι έχει ξεφύγει το πραγμα, καπου δλδ βλέπουμε εικόνες που δεν πολύ σχετίζονται με Κωνσταντινούπολη και ΑΕΚ. Ισως μαλιστα ταίριαζαν περισσότερο σε γήπεδο του Πανιώνιου με Σμύρνη κλπ πχ

υγ. Υπαρχει ήδη κι ένα πιθανό χοντρό λαθος με την βάρκα με τους Τούρκους 

Συμφωνώ με τα ονόματα των πόλεων, διαφωνώ με τις φωτογραφίες.Θελω να πω να έβαζαν μια αντε δύο με προσφυγικο θεμα και οι υπολοιπες να ήταν παλιές φωτογραφίες της ομαδας ακόμα και από τις πρώτες δεκαετίες.

Μια δύο φωτογραφίες και το μουσείο ειναι υπεραρκετά να τονιστεί το προσφυγικο παρελθόν, τώρα όντως έχει ξεφύγει κάπως το πραγμα και ακόμα περισσότερο όταν βάζεις και τον Ωνάση μέσα.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, billy21 said:

Αποκαλυπτικός εμφανίστηκε ο Δημήτρης Ανδριόπουλος για την Αγιά Σοφιά – ΟΠΑΠ Arena, σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε σήμερα σε γνωστό εστιατόριο, με αφορμή την εισαγωγή της εταιρίας Dimand, που ήταν πίσω από το γήπεδο και κομβικός πυλώνας κατασκευής, στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Ο Project Manager της Αγιά Σοφιάς λοιπόν και αφεντικό της Dimand, δέχτηκε τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων, με το aek365 να δίνει το παρών, ζητώντας από τον κ. Ανδριόπουλο τις εκτιμήσεις του σχετικά με την πορεία των έργων αλλά και το πότε θα είναι έτοιμο το γήπεδο να λειτουργήσει. «Νομίζω ότι οι εργασίες έχουν φτάσει πλέον σε ένα σημείο που έχουν εξαιρετικά καλή πορεία. Για να είναι το γήπεδο έτοιμο να πάρει άδεια λειτουργίας, θα πρέπει να έχουν εκπληρωθεί όλες οι προϋποθέσεις. Μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων λοιπόν δουλεύει καθημερινά γι αυτά που ζητάει η Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, ώστε να πάρει άδεια λειτουργίας το γήπεδο και να γίνουν τον Σεπτέμβριο τα εγκαίνια. Όλα τα εμπόδια έχουν ξεπεραστεί. Πλέον είναι θέματα τεχνικά που πρέπει να λυθούν ή θέματα υλικών. Αν δεν έχουμε κάποια απρόοπτα, τότε η πορεία των εξελίξεων είναι να πάρει άδεια λειτουργίας η Αγιά Σοφιά και να γίνουν τον Σεπτέμβριο τα εγκαίνια», ήταν τα λόγια του Δημήτρη Ανδριόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billy21 said:

Μια και τό 'φερε η κουβέντα, άμα είσαστε τίποτα "ζεστοί" που 'λεγε κι ο συχωρεμένος (?) ο Μάκαρος ....

dimand.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2022 at 4:29 PM, nikos said:

Οι στα ιστορικά πιο δυνατοί, οσοι είσαστε τελος πάντων διοτι εγώ δεν ειμαι και ιδιαιτερα καλος στην ελληνική ιστορια, πώς τα βλέπετε ολα αυτά; 
 

Καποιοι λενε ότι έχει ξεφύγει το πραγμα, καπου δλδ βλέπουμε εικόνες που δεν πολύ σχετίζονται με Κωνσταντινούπολη και ΑΕΚ. Ισως μαλιστα ταίριαζαν περισσότερο σε γήπεδο του Πανιώνιου με Σμύρνη κλπ πχ

υγ. Υπαρχει ήδη κι ένα πιθανό χοντρό λαθος με την βάρκα με τους Τούρκους 

Η ΑΕΚ έχει σαν βάση την Πόλη, αλλά αγαπήθηκε από το σύνολο των μικρασιατών, Πολιτών, Σμυρνιών και Ποντίων. Ο παππούς μου ήταν από τα Μούγλα, περίπου απέναντι από την Κω δηλαδή, ήρθε και εγκαταστάθηκε στην Νέα Χαλκηδόνα και αγάπησε την ΑΕΚ. Επίσης, στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Φιλαδέλφειας, η πλειοψηφία των προσφύγων ήταν Σμυρνιοί και μετά Κωνσατντινουπολίτες. Οπότε καλά κάνει και βάζει όλες τις πόλεις, αφού η ΑΕΚ είναι ομάδα όλων των μικρασιατών και όχι μιας μερίδας, πχ των αστών της Σμύρνης, όπως κάτι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα οι τοιχογραφίες περιμετρικά να είχαν πανηγυρικες και ιστορικές στιγμές από Νίκος Γκούμας. Σε κάποιο σημείο να υπήρχαν τα ονόματα των πόλεων, αυτό αρκεί.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε μαλακες που σας χαλασαν τα ονοματα πολεων των παππουδων μας. Που ηρθαν Ελλαδα και σας εκαναν ανθρώπους που χεζατε στα χωραφια, ο γυρος νομιζατε οτι γινοταν μονο με ποδηλατο και απο μπαχαρικα ξερατε μοναχα το αλατι και το πιπερι. Καλα κανει και τα βαζει, οπως καλα κανει και βαζει θυμησες και αλλα τετοια γραφικα.

Το γηπεδο μας, ο ΝΑΟΣ μας δεν ειναι Αλιαντζ αρηνα και λοιπες φουτουριστικες πιπες του Καταρ, αλλα τιγκα στην καλτιλα και την βυζαντινομαχιλα, με μαρμαρωμενους βασιλιαδες, σοφιες βεμπο, καστρα, πολεμιστρες και αετους με 2 κεφαλια. Αυτοι ειμαστε και σε οποιον αρεσ(ει)ουμε.

Μιας και το θυμηθηκα με εκεινα τα κανονια που θα εβαζε περιμετρικα τι εγινε? Δεν εννοω τα ντεμεκ κανονια τους μεγαλους στραικερ, αλλα τα ορθοδοξα τα μαντεμενια. Επισης θα κατουραμε τελικα διαιτητες, εποπτες και πρωην δημαρχους στις τουαλετες η ολα ηταν ψεμα?

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι συμφωνούμε να τα βάλει. Διαφωνούμε στην τοποθεσία. Άλλοι λένε στο γήπεδο και άλλοι στον πάτο του. Μαζί με τους γλύπτες και τις περιστρεφομενες πορτες

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εχθές σε πρακτορείο που είχε στην αποθήκη του χλοοταπητα γκαζόν πάνω σε παλετίστες με πιασίματα χαλαρά και περιοιημένα και όχι πιασμένο με ιμάντες λες και είναι σανό . 

Link to comment
Share on other sites

Επείδή τυχαίνει να έχω φίλο δυνατό γεωπόνο, μου έχει πει οτι με τα φάρμακα - λιπάσματα που παίζουν μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται. Κατακαλόκαιρο, με 50 βαθμούς, με ξηρασία, με οτι θες σου κάνει ένα χόρτο για φίλημα...

Link to comment
Share on other sites

Χαζευοντας τα βιντεακια απ το γηπεδο, βλεπω οτι την τελευταια εβδομαδα εχουν περασει η ποδοσφαιρικη ακαδημια του Βαρθολομιου με καμια τριανταρια παιδακια, ενα γκρουπ ελληνοαμερικανων που δεν προσεξα τι ακριβως κανουν και σημερα μια αμερικανικη ακαδημια ποδοσφαιρου που εσκασε με πουλμαν. Ολους τους εβαλαν μεσα για φωτο κλπ. 

Ειναι ωραιο αυτο και υποθετω καποιος το οργανωνει κι ενω ειμαστε ακομη οικοδομη. 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×