Jump to content

ΑΕΚ - Ολυμπιακός (10η αγωνιστική) 21.11.2021 19:30μμ CosmoteSport1


mobster21
 Share

M.V.P.-Κόουτσινγκ-Βραβείο Μάνταλου  

35 members have voted

  1. 1. M.V.P.

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Moχαμάντι
      0
    • Μισελέν
      0
    • Βράνιες
      0
    • Μήτογλου
      0
    • Σιμόες
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Αραούχο
      35
    • Άμραμπατ
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Χατζησαφί
      0
    • Γέφτιτς
      0
  2. 2. Κόουτσινγκ Γιαννίκη

    • Καλό
      0
    • Μέτριο
      20
    • Κακό
      9
    • Φυσιολογικό
      6
  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Μοχαμάντι
      10
    • Μισελέν
      2
    • Βράνιες
      1
    • Μήτογλου
      0
    • Σιμόες
      0
    • Σιμάνσκι
      2
    • Τσούμπερ
      4
    • Γκαρσία
      15
    • Μάνταλος
      1
    • Αραούχο
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Ανσαριφάρντ
      0
    • Χατζησαφί
      0
    • Γέφτιτς
      0


Recommended Posts

Guest tony_montana
11 minutes ago, Geologos said:

Εμενα ο Στανκοβιτς μου θυμίζει εναν συγκάτοικο του Τσαντλερ στα φιλαρακια. 

Απο κει και πέρα καλός τερμας μου φαινεται και μαλιστα ο πιο καλός και σταθερος παικτης της ομάδας στις πισω γραμμες. Ο μονος που δίνει μια ηρεμία και σταθερότητα.

Eddie

 

enhanced-13889-1610033962-20.png?crop=38

Link to comment
Share on other sites

Δύο σφαγες σε Κρήτη και προχθές και αντί για +2 είμαστε στο -6. Ότι γινόταν και επί παράγκας δηλαδή που σε έσφαζε, έμενες πίσω, απογοητευόσουν και εβγαινε ο τσουκαλάς μετά να σου κουνάει το δάχτυλο για την διαφορά που πήρε το πρωτάθλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που το έχρισε αμφισβητούμενο ο κοντορουφιάνος, είναι πιο πέναλντι και απο τακλιν στην καρωτιδα. Γιατί έτσι

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πείθομαι και εγώ για πέναλτι, αλλά δύσκολη φάση. Για να είμαστει δίκαιοι και με τον Ατρόμητο πρέπει να μη πήραν ένα πέναλτι.

Προσωπικά θεωρώ κακές τις διαιτησίες ή και τα var με ΟΦΗ και Βόλο.

Για να επανέλθω στο παιχνίδι, το πρόβλημα δεν είναι στο δεύτερο γκολ. Μία φορά θα σπάσει το οφσαιντ. Επίσης το τρίτο γκολ είναι ατομικό λάθος αλλά τελοσπάντων είχε γίνει ήδη το 1-2 από ώρα. Το μείζον ζήτημα είναι το πρώτο γκολ και ότι η ΑΕΚ είτε με μεταγραφές ή με καλύτερη συνοχή και αυτοματισμούς ή με παίκτες σε καλύτερη φόρμα/αξιοποίηση, μπορούσε να παράξει φάσεις στο 15-35 όταν είχε την υπεροπλία, όπως και στο 45-68(έκανε δύο). Δεν έγιναν παρότι προέκυπταν συνεργασίες. Θεωρώ ότι αυτό ήταν το κομβικό σημείο και όχι η φάση του δεύτερου γκολ.

Δεν κόστισε ο Μισελέν που μάλιστα δεν τον έκαναν γιο-γιο, ούτε απλώς τα αμυντικά λάθη. Και με τις υπάρχουσες επιλογές πάντως η ΑΕΚ έδειξε ότι μειώνει έλλειμμα όπως αυτό της αθλητικότητας, καθώς είχε υπεροχή σε εναέριες και μη εναέριες μονομαχίες, αρκετές μεταβιβάσεις στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου κλπ.(δεν αναφέρομαι σε κατοχή γιατί είναι λίγο παραπλανητική).

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mich21 said:

Δεν έχει και νόημα η πολύ κριτική στον Στάνκοβιτς. Τι θα κάνεις , θα πάρεις άλλον μέσα σε ένα εξάμηνο? Εμένα μου θυμιζει κάποιον ελαφρώς καλύτερο από τον Μπάρκα. Δηλαδή δεν κάνω γκέλες αλλά πιάνω τα φυσιολογικά. Ο Πασχαλάκης που αναφέρθηκε είναι το ακριβώς αντίθετο. Μπορεί να σου πιάσει τα άπιαστα σε έναν αγώνα και στον επόμενο να τα βάζει μόνος του.

O Στάνκονβιτς μέχρι τώρα είναι καλός. Θα δούμε στο τέλος του πρώτου γύρω με τα xGoals που λογικά θα το αναδείξουν.

Χθες στο τρίτο γκολ έκλεισε ωραία τον Αραμπί.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα είναι ο Στάνκοβιτς, ας δούμε τα χαφ που είναι το σούπερ προμπλεμ 

 

 

 

Η ΑΕΚ πήρε συνολικά από τους χαφ της που έπαιξαν στο ματς 8 κλεψίματα ενώ ο Ολυμπιακός 16, γεγονός που συνιστά μια σημαντική αν μη τι άλλο διαφορά στη συνολική σούμα του τι πήραν οι δύο ομάδες από τον άξονά τους. 

Σουτάρετε κι ας… σπάσουν τα δοκάρια

Σε ένα ματς στο οποίο η ΑΕΚ είχε την κατοχή σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του και με δεδομένο πως ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο δικό του τερέν περιμένοντας με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα, η λογική λέει πως η «Ένωση» θα ήταν αυτή που θα είχε ανάγκη τη συνεισφορά στα σουτ από τις πίσω γραμμές. Αντί αυτού τα αμυντικά χαφ των φιλοξενούμενων ήταν αυτά που σούταραν περισσότερες φορές στο παιχνίδι (5 φορές, 2 στον στόχο). Η ΑΕΚ πήρε μόλις δύο τελικές από τον Σιμάνσκι και αυτές σε στημένες φάσεις. Σε κανονική ροή αγώνα τα δικά της αμυντικά χαφ δεν έκαναν σουτ. 

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα πεπραγμένα των αμυντικών χαφ της ΑΕΚ στο ντέρμπι με αριθμούς, έτσι όπως καταγράφονται στην κορυφαία ποδοσφαιρική πλατφόρμα Wyscout.

ΝΤΑΜΙΑΝ ΣΙΜΑΝΣΚΙ

Συνολικές ενέργειες: 38/54 (70%)

Σουτ: 0/1

Πάσες γενικά: 31/37

Πάσες στο τελευταίο τρίτο: 3/5 

Μονομαχίες: 6/10

Κλεψίματα: 6

Ανακτήσεις κατοχής: 5

 

ΑΝΤΡΕ ΣΙΜΟΕΣ

Συνολικές ενέργειες: 47/69 (68%)

Σουτ: 0

Πάσες γενικά: 40/45

Πάσες στο τελευταίο τρίτο: 9/11

Μονομαχίες: 6/17

Κλεψίματα: 2

Ανακτήσεις κατοχής: 3

 

ΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, gybe21 said:

Υπάρχει πουθενά μόνο η φάση του Σισέ που ζητήσαμε πέναλτι?

 

Όχι, για κάποιο λόγο την έχουν θάψει όλοι αυτή την φάση.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gybe21 said:

Υπάρχει πουθενά μόνο η φάση του Σισέ που ζητήσαμε πέναλτι?

 

Το χερι λετε? 

https://www.sport24.gr/football/aek-olympiakos-o-simanski-zitise-penalti-gia-cheri-toy-sise-se-sentra-apo-ta-dexia.9433140.html

 

Εγω δν μπορω να βρω το αλλο στο μανταλο

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, mich21 said:

Δεν έχει και νόημα η πολύ κριτική στον Στάνκοβιτς. Τι θα κάνεις , θα πάρεις άλλον μέσα σε ένα εξάμηνο? Εμένα μου θυμιζει κάποιον ελαφρώς καλύτερο από τον Μπάρκα. Δηλαδή δεν κάνω γκέλες αλλά πιάνω τα φυσιολογικά. Ο Πασχαλάκης που αναφέρθηκε είναι το ακριβώς αντίθετο. Μπορεί να σου πιάσει τα άπιαστα σε έναν αγώνα και στον επόμενο να τα βάζει μόνος του.

Σου θυμιζω το ματς με τον ΟΦΗ, δεν ήταν φυσιολογικα αυτά που έφαγε. Στο ένα μαλιστα βούτηξε χωρίς λόγο.

Επισης αποφεύγει τις εξόδους και δεν είναι πολύ φιλικός με το μπλοκάρισμα.

Αντιθετως πολλες φορες πιάνει τις κάλτσες του σε φασεις που και να το έτρωγε δεν θα του έλεγες κάτι. Υπάρχουν σιγουρα 4-5 τετοιες περιπτώσεις ως τώρα. 

Σε αυτά είναι που μου θυμίζει τον Πασχαλακη εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία φορά  παντως καλο κάνει να διαβαζεις και την πλευρά του αντιπαλου, προκύπτουν ενδιαφέροντα πραγματα 

Νικολακόπουλος (περα από αυτά που λέει περι παράδοσης κλπ, μου έκανε εντυπωση αυτό με τον Μοχαμαντι ο οποιος πιθανως να ήταν χειρότερος από οσο μας φάνηκε εμας στην ροη του ματς) 

 

•Πολλές φορές, όταν προσπαθούμε να αναλύσουμε εκ των προτέρων ένα παιχνίδι, υποτιμάμε κάποια πράγματα από το παρελθόν, που όμως όπως πολλάκις αποδεικνύεται έχουν τη δική τους σημασία.

•Για παράδειγμα, κι αναφορικά με το ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού, είχα επισημάνει κάποια πράγματα την περασμένη εβδομάδα.
Όπως ότι ο Ολυμπιακός με τον Μαρτίνς στον πάγκο είχε κερδίσει και τα έξι ντέρμπι που είχε δώσει με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟ, μετά από διακοπές του πρωταθλήματος (λόγω Εθνικών ομάδων κλπ). Και είδαμε ότι έκανε στο ΟΑΚΑ το εφτά στα εφτά…

Όπως ότι ο Ολυμπιακός μήνα Νοέμβριο παίζοντας στο πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής εκτός έδρας με την ΑΕΚ είχε τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα. Και είδαμε ότι το συνέχισε και τώρα, έχοντας πλέον 5-3-1 σε εννιά αγώνες…

Όπως ότι ο Ολυμπιακός παίζοντας με πολύ κόσμο στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ σχεδόν πάντα είχε καλά αποτελέσματα: 35.000 εισιτήρια είχε το ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 το Σεπτέμβριο του 2009, 41.000 το ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1 το Φλεβάρη του 2009, 41.000 και το ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-0 το 2008, 36.000 το ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-3 το 2007 και 35.000 το ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-3 το 2005. Γεμάτο ήταν το ΟΑΚΑ στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1 το 2015 (65.000) και στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0 το 2004 (63.000). Το δε 1976 το ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0 είχε 76.000 εισιτήρια!!!

•Τέλος πάντων, θα ήθελα να σταθώ σήμερα σε δύο πράγματα αναφορικά σε αυτό το πολύ σημαντικό διπλό του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ.

•Πρώτον, σε καθαρά αγωνιστικό επίπεδο ότι ο Μαρτίνς είχε στοχεύσει να κτυπήσει την ΑΕΚ από την αριστερή πλευρά της άμυνας της, εκείνη του Μοχαμαντί. Μπορούμε να καταμετρήσουμε ότι από εκεί ήρθαν και τα τρία γκολ του Ολυμπιακού, από εκεί ήρθαν τόσο το δοκάρι του Μαντί, όσο κι η μεγάλη ευκαιρία του Μασούρα, από εκεί ήρθαν και τα καλά σουτ έξω από την περιοχή των Λαλά, Μασούρα, Μαντί που τα έβγαλε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ!
 

Μιλάμε για οκτώ τελικές, όλες με προϋποθέσεις για γκολ, με αφετηρία την αριστερή πλευρά της άμυνας της ΑΕΚ! Με Λαλά, με Μασούρα, με Αγκιμπού (όταν πέρασε έξω δεξιά στα 28 τελευταία λεπτά) να ξεκινάνε όλες τις φάσεις, με εξαίρεση το σουτ του Μασούρα που έγινε από δεξιά, αλλά ξεκίνησε τη φάση ο Ονιεκουρού από αριστερά. Όπως και να έχει, είναι απορίας άξιον πώς ο αντίπαλος προπονητής δεν αντιλήφθηκε ποτέ ότι ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα από εκεί…
 

•Δεύτερον, νομίζω ότι έχει γούστο να αναδείξω αυτό το απίστευτο που συμβαίνει τα τελευταία τέσσερα πρωταθλήματα στα ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ: ο Ολυμπιακός έχει βάλει 12 γκολ στην ΑΕΚ (1-1, 0-0, 2-1, 1-1, 5-1, 3-2 όλα τα αποτελέσματα) κι από αυτά τα 12, τα 10 είναι στην ίδια εστία, στο απέναντι πέταλο από των φανατικών οπαδών της ΑΕΚ!!! Μόνο δύο γκολ είναι στο πέταλο των φανατικών, το δεύτερο του Ελ Αραμπί προχθές από το λάθος του Μοχαμάντι και το τελευταίο στο περσινό 5-1, του Φορτούνη.

Να προσέξουμε και το άλλο: ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ και στα τρία παιχνίδια στα οποία προηγήθηκε στο α΄ ημίχρονο, βάζοντας μάλιστα…υπερβολικά πολλά γκολ, οκτώ!!! Στα άλλα τρία παιχνίδια στα οποία πήγε ισόπαλος στο ημίχρονο έφερε ισοπαλία, ακόμη κι αν στα δύο προηγήθηκε και δη με γρήγορο γκολ στο β΄ ημίχρονο…

Αντίθετα, η ΑΕΚ έχει ισορροπία. Αυτά τα έξι γκολ της στον Ολυμπιακό, τα έχει βάλει τρία στην εστία με πίσω το πέταλο των φανατικών και τρία στην εστία στο απέναντι πέταλο...

 

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Την άποψη πως δεν υπάρχει κανένα πέναλτι από τον Μασούρα πάνω στον Βράνιες εξέφρασε ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ κατά την ανάλυση των φάσεων της 11ης αγωνιστικής.

«Η ΚΕΔ συμφωνεί ότι αυτό δεν είναι πέναλτι, καθώς η επαφή ήταν τυχαία με το πόδι του επιθετικού να ακουμπάει ενώ έτρεχε το πόδι του αμυντικού πριν σκοντάψει και πέσει μόνος του» τόνιζε χαρακτηριστικά ο Άγγλος αρχιδιαιτητής, που λίγο αργότερα χαρακτήρισε σωστή την απόφαση να δοθεί πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου στο ματς με τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια λέει ότι τον ανέπτρεψε αλλα αφού θα έπεφτε έτσι και αλλιώς ( μαντικές ικανότητες ) δεν ήταν πέναλτι . Νέους κανονισμούς . 

Έχουμε όσα είπε με το ΟΦΗ , ΒΟΛΟ , ΡΟΥΛΗ και συνεχίζουμε

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα ρόμπα ο Καλτ-εμπεργκ. Τυχαίες ανατροπές δεν σφυριζονται δηλ; 

Επικίνδυνος και πρεπει να φυγει 

Link to comment
Share on other sites

ολοι πιστευω οτι καταλαβαινουμε τι παιζεται ετσι..... χεζουν οι αρκουδες στο δασος, ειναι η φαση... οποτε συσπειρωση, δουλεια, και πιστη στην ομαδα

Link to comment
Share on other sites

Γλέντι που σου ρίχνει ο χοντρός τίγρη μου. Βέβαια μπορεί εσύ να κερδίζεις αλλού. Στην αγάπη πχ. κάπου κερδίζεις πάντως. Καιρός όμως να κερδίσουμε κ στο ποδόσφαιρο. Αναμένουμε το καλοκαιράκι να το πάρεις απόφαση. Μέχρι τότε ξέρουμε ότι ο γαύρος θα ελέγχει τα πάντα κ ο χοντρός θα σε γαμάει με όποιο τρόπο θέλει. Κοινώς είσαι ανύπαρκτος στον χώρο του ποδοσφαίρου. Είχα κάποιες αμφιβολίες, βασικά μέχρι κ πίστη ότι δεν συμβαίνει αυτό, αλλά πλέον τα δεδομένα κ τα στοιχεία μιλούν. Μαζί σου να πάρεις κ τον ανύπαρκτο, αυτόν με το μάτι που κάνει κ μεταγραφές στην ΑΕΚ τον μπαστουνόβλαχο, που τον πληρώνεις για να τρώς τσαπούδες. ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ. Υπομονή 6 μήνες έμειναν, ελπίζω να μην τους κάνεις 18. Δεν θα σε αντέξει το σχοινί.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνιμο συμπέρασμα μετά από τους φετινούς μας αγώνες είναι ότι η άμυνα μας είναι για τα μπάζα. Στον συγκεκριμένο αγώνα φάγαμε εντός έδρα τριάρα αλλά  μας έσωσαν από συντριβή οι δύο γκολαρες του "κινεζου". 

Εν τω μεταξύ την τελευταία φορά που νικήσαμε τον γαυρο, πάλι δύο γκολ είχαμε βάλει, συνήθως  με τόσα μπορείς να πάρεις την νίκη σε  ντέρμπι ή έστω  την ισοπαλία. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους αγκώνες του μαύρου πάντως βλέπω για καραμπινάτο πέναλτι. Δεν είμαι ειδικός αλλά μου φαίνεται γελοίο να μπορείς να ανοίγεις τέντα τους αγκώνες σου με εμφανή σκοπό να μεγαλώσει την επιφάνεια σου (και να κόψεις τη σέντρα) και να είναι 'αποδεκτό'. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Zara said:

Εγώ τους αγκώνες του μαύρου πάντως βλέπω για καραμπινάτο πέναλτι. Δεν είμαι ειδικός αλλά μου φαίνεται γελοίο να μπορείς να ανοίγεις τέντα τους αγκώνες σου με εμφανή σκοπό να μεγαλώσει την επιφάνεια σου (και να κόψεις τη σέντρα) και να είναι 'αποδεκτό'. 

Θα σου απαντήσει ο Κλάντεμπεργκ λοιπόν ότι τυχαία ήταν τα χέρια ανοιχτά και συνεπώς δεν είναι πέναλτι. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το παρατεταμένο πέναλτι του μακαρίτη του Κύπριου για τον Παπουτσέλη, σήμερα μάθαμε και την "τυχαία επαφή". 

Μιμάρα, στον έχει κάνει τούνελ ο Βαγγέλας, αλλά μάλλον σου αρέσει μωρή σκατόγρια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εγώ δέχομαι τυχαία επαφή ποδιών όταν τρέχει ένα μπουλούκι, ειδικά όταν η μπάλα είναι μακριά, δεν είναι πρώτη φορά. Με τον Βρανιες όμως είχαμε και σπρώξιμο (εμφανές, άσχετα από δύναμη) και πτώση του παίχτη ενώ η μπάλα πλησίαζε, οπότε το πέναλτι το παίρνεις από εκεί. Υπάρχει smoking gun δηλαδή, τα χέρια του αμυντικού που ακολουθούν τον Βράνιες μέχρι το χορτάρι σχεδόν. 

Το ότι VAR και Κλατεμπεργκ θάβουνε το σπρώξιμο είναι το γαμήσι του Μαρινάκη στον Αδαμίδη. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zara said:

Εγώ τους αγκώνες του μαύρου πάντως βλέπω για καραμπινάτο πέναλτι. Δεν είμαι ειδικός αλλά μου φαίνεται γελοίο να μπορείς να ανοίγεις τέντα τους αγκώνες σου με εμφανή σκοπό να μεγαλώσει την επιφάνεια σου (και να κόψεις τη σέντρα) και να είναι 'αποδεκτό'. 

Σαν τη νυχτεριδα τους ανοιξε ρε

nyxterida-kremasmeni-anapoda.jpg?itok=2W

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×