Jump to content

ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022 - ΚΑΤΑΡ


Araujo21
 Share

Ποιά εθνική ομάδα πιστεύετε οτι θα κατακτήσει το Μουντιάλ  

23 members have voted

  1. 1. Ποιά εθνική ομάδα πιστεύετε οτι θα κατακτήσει το Μουντιάλ

    • ΑΓΓΛΙΑ
      0
    • ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
      8
    • ΒΡΑΖΙΛΙΑ
      4
    • ΓΑΛΛΙΑ
      3
    • ΓΕΡΜΑΝΙΑ
      3
    • ΙΣΠΑΝΙΑ
      1
    • ΟΛΛΑΝΔΙΑ
      1
    • ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
      1
    • Άλλη
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

4 minutes ago, SpiRos said:

@baRon21 καμία σχέση, και φυσικά ξέρουμε ότι 2 παίχτες και τερματοφύλακας και μπλα μπλα, αλίμονο δλδ, εντελώς άλλο πράμα σφυρήχτηκε, όχι ο Βαλένθια που έβαλε το γκολ μετά από κανονική θέση, αλλά ο παίχτης δίπλα σε αυτόν που "παίρνει την κεφαλιά" και κάνει μετά την σέντρα.

ΟΚ ενταξει τοτε, γιατι νομιζα γινονταν κουβεντα οτι και καλα υπαρχει παικτης που τον καλυπτει...

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι φύγανε στο ημίχρονο λες και βλέπανε Σπίθα Αγρινίου - Δόξα Πλαταμωνα. Δεν νικάμε,  που δεν νικάμε,  δεν πάμε για τσίπουρα?

Είναι μακράν η πιο ξενέρωτη διοργάνωση εβερ. Ο διαγωνισμός τραγουδιού Σαλονίκης με τον Άλκη Στεα ήταν σαφώς πιο ενδιαφέρον.  Είναι ντροπή ο τόπος, ο χρόνος, τα πάντα όλα.  

Μουντιάλ = ξενύχτι να δεις Βολιβία-Καμερουν. Αλλα καλοκαίρι,  έτσι? Όχι να κοιτάς με το ένα μάτι την tv και το άλλο τον θερμοστάτη του αερίου 

Μουντιάλ μονο Ευρώπη και Αμερική από Μεξικό και κάτω.  Τεκαν  ΗΠΑ  .Τα έχουν κάνει Γιουροβιζιον όλα  .Ευτυχώς που προλάβαμε και είδαμε τα κανονικά Μουντιάλ 

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Duck_Season said:

Οι άλλοι φύγανε στο ημίχρονο λες και βλέπανε Σπίθα Αγρινίου - Δόξα Πλαταμωνα. Δεν νικάμε,  που δεν νικάμε,  δεν πάμε για τσίπουρα?

Μακάρι να πηγαίνανε για τσίπουρα !

Ούτε εκεί δεν το "έχουνε".

Για κάτι τσάγια -ο Αλλάχ να τα κάνει- και για τίποτα καρκαντέ σαν ξέπλυμα από μπουγαδόνερο πήγανε οι ΓΚαμηλοτσομπάνηδες.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Νονός said:

Μακάρι να πηγαίνανε για τσίπουρα !

Ούτε εκεί δεν το "έχουνε".

Για κάτι τσάγια -ο Αλλάχ να τα κάνει- και για τίποτα καρκαντέ πήγανε οι ΓΚαμηλοτσομπάνηδες.

Για τους οπαδούς της Σπίθας έγραψα,  αλλά αν έχεις τον τρόπο σου και δεν είσαι πλεμπαιος θα βρεις την άκρη σου . 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Nestoridis21 said:

Μουσουλμανισμός vs Καθολικισμός 

0-1 

Πανηγυρισμοί των παικτών του Εκουαδόρ δείχνοντας τον Θεό μπροστά στα μάτια των καταριανων κελεμπιων...

Αλάχ και Θεός το ίδιο είναι βέβαια.  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπίλιος

Quote

Από τις αρχές αυτού του αιώνα είχαμε αρχίσει να αντιλαμβανόμαστε ακόμα και οι πιο αδαείς ότι το ποδόσφαιρο πήγαινε αλλού. Και ότι ειδικά ο τόπος διεξαγωγής του Παγκοσμίου Κυπέλλου είχε πάψει οριστικά να παλινδρομεί ανάμεσα στο παραδοσιακό δίπολο Ευρώπη-Λατινική Αμερική. Είχαμε ήδη δει τη διοργάνωση να φιλοξενείται στο διόλου ποδοσφαιρικά φιλικό περιβάλλον των ΗΠΑ, αλλά και στην Απω Ανατολή, έναν τόπο ελάχιστα σχετικό με το σπορ και πολύ μακριά από όλα τα παραδοσιακά ποδοσφαιρικά εδάφη αυτής της γης.
Το 2006 προσπάθησα με κάθε τρόπο να είμαι παρών στο ΠΚ της Γερμανίας και τα κατάφερα. Ήμουν σε μια καλή φάση της επαγγελματικής μου διαδρομής και σε μία ηλικία που ακόμα δεν είχα κανένα πρόβλημα να περνάω ένα ολόκληρο 24ωρο σε τρένα και σε γήπεδα και να δουλεύω όλη μέρα και σχεδόν όλη νύχτα. Ηταν ένας προορισμός απόλυτα προσιτός και μία χώρα με τεράστια ποδοσφαιρική παράδοση, αλλά και συνώνυμη της οργάνωσης και της ασφάλειας. Ήξερα ότι κανείς και τίποτα δεν μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι στο μέλλον θα είχα ανάλογες ευκαιρίες. Το έζησα από την αρχή ως το τέλος και είναι η πιο σημαντική εμπειρία που είχα σε αυτές τις τρεις δεκαετίες δημοσιογραφικής δραστηριότητας.
Στα χρόνια που ακολούθησαν ένιωσα ότι εκείνη η επιλογή μου δικαιώθηκε απόλυτα. Η Νότια Αφρική, η Βραζιλία, ακόμα και η πανάκριβη και αχανής Ρωσία ήταν πολύ άπιαστοι προορισμοί για έναν Έλληνα δημοσιογράφο, ο οποίος δεν δουλεύει σε κάποιο ραδιοτηλεοπτικό φορέα που έχει δικαιώματα της διοργάνωσης. Ή που δεν έχει τη δυνατότητα να πάει σε ένα Μουντιάλ ως απεσταλμένος κάποιου μέσου.
Επιπλέον σε όλα αυτά τα χρόνια αποδείχθηκε περίτρανα ότι οι επιλογές της FIFA για την ανάθεση της διοργάνωσης γίνονταν, όλο και πιο απροκάλυπτα πια, με πολύ... ταπεινά κριτήρια, γι’ αυτό και βλέπουμε πια Παγκόσμια Κύπελλα να διεξάγονται σε υπέρλαμπρα στάδια δίπλα σε παραγκουπόλεις και με εξέδρες στις οποίες αδυνατεί να είναι παρών όποιος δεν έχει πολύ φουσκωμένο πορτοφόλι. Πλέον φτάσαμε να βλέπουμε να διεξάγεται η διοργάνωση σε μέρη... εξωτικά, απολύτως άσχετα με την ιστορία του αθλήματος, με νοικιασμένους οπαδούς από τις γύρω χώρες, και το χειρότερο, σε γήπεδα και εγκαταστάσεις με ποτισμένα τα θεμέλιά τους από το αίμα φουκαράδων που κυριολεκτικά θυσιάστηκαν "για τ' αφέντη το φαΐ".
Δεν είμαι από αυτούς που θα πουν ότι δεν θα παρακολουθήσουν αυτό το ΠΚ. Είτε το θέλουμε είτε όχι, σήμερα άνοιξε μία ακόμα σελίδα της ποδοσφαιρικής ιστορίας και δεν γίνεται να αδιαφορήσεις. 
Αλλά η μαγεία των Μουντιάλ έχει πεθάνει. Και όχι επειδή μεγαλώνω, ούτε επειδή οι αγώνες γίνονται χειμώνα αυτή τη φορά και όχι στο παραδοσιακό ντεκόρ του καλοκαιριού. Η μαγεία έχει πεθάνει, γιατί το αγαπημένο μας άθλημα γίνεται σιγά-σιγά μία πόρνη πολυτελείας, μακριά και έξω από ό,τι γνωρίσαμε και αγαπήσαμε. Ανά τετραετία, εδώ και 16 χρόνια, λέω ένα όλο και πιο μεγάλο ευχαριστώ στον εαυτό μου και σε όσους με βοήθησαν να ζήσω από κοντά το τελευταίο "κανονικό" ΠΚ της ιστορίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το πάει η ΦΙΦΑ, τα Γιούρο και τα Κόπα Αμέρικα πολύ σύντομα θα τα ξεπεράσουν από ενδιαφέρον τα Μουντιάλ. 

Άντε το επόμενο στην Ινδονησία παιδιά να γεμίσει η διοργάνωση Μίχους. 

Link to comment
Share on other sites

Το γιουρο ναι, το κοπα αμερικα δεν νομίζω -2.5 σοβαρές ομάδες, ασοβαρο σύστημα διεξαγωγής, το επίπεδο δεν είναι υψηλό έτσι κι αλλιώς ειδικά σε τακτική είναι παλιακες οι ομάδες.

Εγώ αυτό το παγκόσμιο κύπελλο δεν θα το παρακολουθήσω, το επόμενο που γίνεται σε καλές χώρες κιόλας θα έχει 48 ομάδες, δηλαδή διπλάσιες αφρικανικές, ασιατικές και κεντρικής Αμερικής. Πιο πολλες χώρες τύπου Κατάρ, δηλαδή ιδιαίτερα χαμηλό ποδοσφαιρικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Εσχάν Χατζισαφί και ο Μιλάντ Μοχαμάντι επελέγησαν στο βασικό σχήμα του Ιράν από τον Κάρλος Κεϊρόζ για την αναμέτρηση με την Αγγλία (15:00).

Ο πρώτος πιθανότατα θα παίξε ως χαφ και ο δεύτερος στη φυσική του θέση, του αριστερού μπακ.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, MITSAKLAS said:

Όπως το πάει η ΦΙΦΑ, τα Γιούρο και τα Κόπα Αμέρικα πολύ σύντομα θα τα ξεπεράσουν από ενδιαφέρον τα Μουντιάλ. 

Άντε το επόμενο στην Ινδονησία παιδιά να γεμίσει η διοργάνωση Μίχους. 

Το επόμενο Μεξικό-ΗΠΑ-Καναδάς.

4 hours ago, Epitaph21 said:

Το γιουρο ναι, το κοπα αμερικα δεν νομίζω -2.5 σοβαρές ομάδες, ασοβαρο σύστημα διεξαγωγής, το επίπεδο δεν είναι υψηλό έτσι κι αλλιώς ειδικά σε τακτική είναι παλιακες οι ομάδες.

Εγώ αυτό το παγκόσμιο κύπελλο δεν θα το παρακολουθήσω, το επόμενο που γίνεται σε καλές χώρες κιόλας θα έχει 48 ομάδες, δηλαδή διπλάσιες αφρικανικές, ασιατικές και κεντρικής Αμερικής. Πιο πολλες χώρες τύπου Κατάρ, δηλαδή ιδιαίτερα χαμηλό ποδοσφαιρικό επίπεδο.

Γίνεται ασόβαρο το σύστημα διεξαγωγής και στο Μουντιάλ από το επόμενο. 48 ομάδες, σε ομίλους των 3, περνάνε οι πρώτοι στην νοκ άουτ φάση. Χώρες τύπου Κατάρ μάλλον όχι, το Κατάρ ήταν καθαρά εκεί λόγω διοργανώτριας, βρίσκεις και 48 και 64 καλύτερες χώρες μακράν από δαύτους.

 

 

Από εκεί και πέρα για μένα δεν έχει σημασία το επίπεδο της μπάλας, με νοιάζει το πρεστίζ και αυτό πάνε να χαλάσουνε. Θα δούμε πως θα πάει, δεν είμαι αισιόδοξος για το νέο σύστημα, αλλά μπορεί να είμαι και συντηρητικός.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Γίνεται ασόβαρο το σύστημα διεξαγωγής και στο Μουντιάλ από το επόμενο. 48 ομάδες, σε ομίλους των 3, περνάνε οι πρώτοι στην νοκ άουτ φάση. Χώρες τύπου Κατάρ μάλλον όχι, το Κατάρ ήταν καθαρά εκεί λόγω διοργανώτριας, βρίσκεις και 48 και 64 καλύτερες χώρες μακράν από δαύτους.

Δεν έχει σημασία αν βρίσκεις πολλές καλύτερες ομάδες από το Κατάρ, το expansion θα γίνει αναλογικά σε κάθε ήπειρο, δεν θα αυξηθούν οι ομάδες ερχόμενες από Ευρώπη μόνο. Απλά να σου πω ότι το Κατάρ είναι πρωταθλήτρια Ασιας δηλαδή κέρδισε το τελευταίο κύπελλο Ασίας το 2019 (το αντίστοιχο γιουρο). Οι ομάδες από την Ασία που θα περνάνε στα τελικά αυξάνονται σε 8 μπετοναρισμενες (από 5 που ήταν ως τώρα, φέτος είναι 6 λόγω διοργανώτριας). Το επίπεδο στην Ασία είναι χαμηλό, οπότε και Σαουδική Αραβία θα έχει μόνιμα το μενού και Κατάρ, μη σου πω ότι θα δούμε και τίποτα Συρία, Ιράκ, Αφγανιστάν να περνάνε.

Από Ωκεανία πχ θα περνάει στα τελικά μια ομάδα μπετοναρισμενη κι άλλη μια θα δίνει μπαράζ (σήμερα μια ομάδα παίζει μπαράζ και δεν περνά σχεδόν ποτέ) και με την Αυστραλία στην ζώνη της Ασίας θα έχεις Νέα Ζηλανδία μόνιμα στο μενού και είσαι ένα βήμα από το να δεις Κουκ Αιλαντς.

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2022 at 8:18 PM, nedved21 said:

Ποτε δεν με τραβηξανε οι Εθνικες ομαδες, χαμηλοτερο επιπεδο ποδοσφαιρου απ' οτι θα δεις στο Ch. L., Premier League, La Liga κλπ. Μπορει προ Bosman να ηταν η ανωτερη, ποιοτικα, διοργανωση αλλα πλεον δεν ειναι εδω και χρονια. Το μονο θετικο στο οτι γινεται στο Καταρ ειναι οτι ακουστηκαν οι συνθηκες που επικρατουν σε αυτα τα μερη, οι οποιες υπαρχουν γενικοτερα, οχι μονο στο ποδοσφαιρο.

ΥΓ. Η δηλωση Ινφαντινο ειναι μνημειο της σιχαμαρας του νεοφιλελευθερισμου. Επιασε ολες τις καταπιεσμενες ομαδες ανθρωπων, ολες τις εθνικοτητες που εχουν κακη φημη στον δυτικο κοσμο, τους αναπηρους(wtf) και χρησιμοποιοντας την τακτικη οροσημο του νεοφιλελε, υποκρισια, μας ειπε πως αν πεις κατι αρνητικο για αυτη την διοργανωση εισαι anti-gay, anti-muslim, anti-disabled, anti-football. Ολα αυτα για να καλυψει το οτι εγινε αλλο ενα σκανδαλο στο ονομα του ποδοσφαιρου.

Εμένα αυτό που μου αρέσει στα παγκόσμια κύπελλα είναι ότι βλέπεις διαφορετικές εθνικές ποδοσφαιρικές κουλτούρες, με τον δικό της τρόπο θα παίξει η Αγγλία, με τον δικό της η Γερμανία, με τον δικό της η Βραζιλία, η Αργεντινή, η Ισπανία, η Ιταλία όταν συμμετέχει, η Ολλανδία, οι παραδοσιακές δυνάμεις τουλάχιστον. Τώρα θα πει κάποιος ότι αυτό έχει χαθεί, αλλά νομίζω κάτι μένει, δεν είναι σαν τους συλλόγους όπου δεν βλέπεις καθόλου πια χαρακτηριστικά της κάθε σχολής ποδοσφαίρου.

Για το σίχαμα  τον  Ινφαντίνο συμφωνώ απόλυτα. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×