Jump to content

Μεταγραφές Αγιάς Σοφιάς Καλοκαίρι 2022


Recommended Posts

Ρε παιδιά για το κωλοπρωταθλημα της Ελλάδας μιλάμε. Βγήκε τριτος ο Άρης με Σασα, Ντιαγε, Ματιγια, σε πέρασε ο ζελας με Περεζ, Μαουριτσιο, Αλεξανδρόπουλο, Γκατσινοβιτς και ο ΠΑΟΚ με Κουρτιτς, Αουγκουστο, Σβαμπ, Έλ Καντουρι, Τσιγγαρα. 
 

Αν εξαιρέσεις τον Ντιαγε, τον Περεζ, τον Κουρτιτς και τον Έλ Καντουρι που είχαν ένα όνομα οι υπόλοιποι αν έρχονταν σε εμάς την πρώτη φορά θα πετάγαμε τη σκούφια μας; Αν ρωτήσουμε όμως ΑΕΚτζηδες σήμερα που τους έχουν δει όλους τους παραπάνω, θα έλεγαν οι περισσότεροι ναι για όλους σχεδόν 

 

Το θέμα μας είναι αν αυτοί που θα έρθουν μπορούν να σου δώσουν το πρωτάθλημα, το ότι ένας παίχτης με βασική καριέρα στα 4 μεγαλύτερα πρωταθλήματα μπορεί να κάνει τη διαφορά πιστεύω ότι είναι αδιαπραγμάτευτο 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν πρέπει να αποτελεί επιχείρημα  το αν είναι ένας παίκτης καλυτερος από αυτούς που έχεις τώρα. Μιλάμε για αποτυχημένους ατάλαντους ή παλαίμαχους που έγραψαν μια από τις χειρότερες χρονιές στην ιστορία σου. Δεν είναι κ δύσκολο να βρουν καλύτερους. Το ερώτημα είναι, μπορούν να χτυπήσουν γαύρο; Μπορούν να σηκώσουν κούπα;; Τα αλλά να είχαμε να λέγαμε, για μια ΑΕΚ που πάνε να την κάνουν αρουλη

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι τόσο δεδομένο ότι ένας παίκτης που κάποτε έπαιξε βασικός σε ένα από τα 4 μεγάλα πρωταθλήματα θα σου κάνει την διαφορά? Η καριέρα του δεν είναι το μόνο που απασχολεί. Πρεπει να δούμε τα χαρακτηριστικά του, τί ρόλο υπηρετούσε στην τότε ομάδα του, τί ρόλο θέλουμε να του δώσουμε εμείς κτλ Και να δούμε την καριέρα του αλλά τα τελευταία χρόνια, όχι τί έκανε πριν 3-4 χρόνια.

Και ο Τσουμπερ είχε βασική καριέρα στην Μπουντεσλίγκα. Καμία διαφορά δεν έκανε σε εμάς, εκτός Ευρώπης μείναμε. Καλός παίκτης, αλλά όχι ηγέτης, δεν μπορεί να σε πάρει από το χέρι και να σε οδηγήσει μόνος του στους στόχους σου. Είναι παίκτης που μπορεί να έχει κάποιο ρόλο, ένας παίκτης συστήματος, αλλά όχι να σου κάνει την διαφορά. Ας πούμε, ποιοτικά είναι χειρότερος από τον Λιβάγια που δεν ειχε βασική καριέρα πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Φετος δεν γινεται να γινει ουτε 1 μεταγραφικο λαθος. Γι αυτο και αυτα τα λεφτα τα δινουμε σε παιχτη με καλο βιογραφικο και ο οποιος εκανε θετικη μιση χρονια (χωρις προετοιμασια) στην Ελλαδα. Εμπιστευομαι Ματιας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ψήνει η μεταγραφή με τόσο μεγάλο συμβόλαιο.

Τον ειδα σε κάποια παιχνίδια του βαζελου πέρσι. Σίγουρα δεν με εντυπωσίασε.

Οκταρι νομίζω με τρεξίματα αλλα μέτρια τεχνική. Μια χαρά για ροτεισον αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατι γραφουν για Murillo που επαιζε δανεικός στην θελτα απο την σαμπντορια. Αλλα φυσικα θα θελουν λεφτα ολοι οι εμπλεκόμενοι.

Παντως στην θελτα εφαγε παγκο επειδη φετος εκανε τρομερη σεζον ο Aidoo

https://www.transfermarkt.com/jeison-murillo/profil/spieler/131102

Link to comment
Share on other sites

Κανεις παίχτης στην Ελλάδα δεν μπορεί μόνος του να πάρει την ομάδα του από το χεράκι και να την πάει τρένο. Ούτε καν του γαύρου. Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των ομάδων πέρυσι ήταν οι προπονητες τους. Μια χαρά μεσοεπιθετική ομάδα είχες (και αυτό το αναγνώρισαν ολοι οι αντίπαλοι μας) απλά είχες ναυάγια προπονητες που δεν μπορούσαν να καμουφλάρουν τις αδυναμίες σου. Δεν λέω ότι ο Αλμειδα είναι ο προπονηταρας που θα τα βάλει όλα σε τάξη, αλλωστε έχω πει ότι τον βλέπω με σκεπτικισμό το λιγότερο. Χαιρομαι όμως που διαβάζω όνομα «αθλητών» όπως είπε και ο μάγος και όχι Σακχοφ, Λε Ταλεκ, Τανκοβιτς (όσο και αν τον γουστάρω τεχνικά) κλπ κλπ κλπ. Τώρα τον ρόλο που θα πάρει κάθε παίχτης θα τον ορίσει ο προπονητής 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikos said:

 Μια πρώτη ερώτηση μετά το σοκ της είδησης.

Με τόσα λεφτα που ξοδεύεις  για την μεταγραφή (και μπραβο ως εκεί) δεν έπρεπε να φέρεις κάτι πιο  δυνατο; 

Ο παίκτης έχει βιογραφικό, αλλά οσο επαιξε περυσι δεν νομιζω ότι έκανε και τρελα  πραγματα στον βαζελο..

Καθαρός κεντρικός χαφ, μοντέρνος. Καθορίζει ρυθμό, παίζει και στα πίσω και στα μπροστά μέτρα, με καλή (όχι τρομερή) πάσα και κάποιες δυνατότητες να πατάει περιοχή.

Αν θα τον παρομοίαζα με κάποιον είναι ο Μαουρίσιο, αλλά ο Βραζιλιάνος είχε ανώτερη τεχνική.

Δεν θα γίνει ηγέτης στη μεσαία γραμμή, αλλά είναι σχετικά κοντά στον Κριχόβιακ ποδοσφαιρικά. Παίκτης προπονητή.

Απαντώντας στην ερώτησή σου, πλέον στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, με αυτά τα λεφτά Γκατσίνοβιτς φέρνεις εκτός αν πέσεις σε περιπτώσεις να θέλει ο παίκτης να επιστρέψει από Τουρκίες, Αραβίες και τα συναφή.

Εδώ ο παίκτης φεύγει από Μπουντεσλίγκα, όπου το δίφραγκο στους παίκτες που δεν είναι βασικοί αλλά χρησιμεύουν στο ροτέησον, είναι η ταρίφα.

Καλή κίνηση. Όχι εντυπωσιακή, αλλά καλή.

  • Δικεφαλάκι 9
Link to comment
Share on other sites

Διευκρυνιση.

Αν ισχύουν τα 2 αγορά κι 1 συμβόλαιο ο Γκατσινοβιτς θα είναι σαν σουμα (αγορά+συμβόλαιο) μαζι με τον Τσουμπερ οι πιο ακριβες μεταγραφες της 9ετιας Μελισσανίδη.

Αρα όχι, δεν συγκρινουμε με τον Μανταλο και τον Μποτο, ούτε συζηταμε αν κάνει στην ΑΕΚ επιπέδου Ατρομητου που έχουν φτιάξει, προβληματιζομΕΘΑ αν με βάση τα ποσά που έχει δείξει να μπορεί η συγκεκριμένη διοίκηση άξιζε να τα δωσεις για τον συγκεκριμένο αθλητή ή θα έπρεπε να το ψάξεις λιγο περισσότερο το πού θα τα δωσεις αυτά τα ποσά.  
 

Τωρα από εκεί και περα αν η οικογένεια Μελισσανίδη τρελάθηκε ενόψει νέου γηπεδου και κάνει άλλες 3-4 μεταγραφες με τέτοια ποσά οκ, μια χαρα και πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω κατι.

Αν δινει περίπου 2μ συν 1.2μ συμβολαιο σε μεσο, για την αμυνα τι λεφτα θα πέσουν, που λενε οτι θα δωθεί εκει το μεγαλυτερο μερος του μπατζετ;

Link to comment
Share on other sites

@nikos εγώ τοποθετούμαι πάντα με δεδομένο ότι θα έρθουν ακόμα 2 χαφ. Ο Γκατσίνοβιτς σκέτος με Σιμάνσκι και Μάνταλο στη μεσαία γραμμή δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Οπωσδήποτε ένας παίκτης να ταιριάζει με τον Γκατσίνοβιτς και οπωσδήποτε "Γιόνσον" πίσω τους να πνίγει. 

Εάν μείνουμε στον Γκατσίνοβιτς, έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό γιατί ο παίκτης ουσιαστικά αντικατέστησε τον Κριχόβιακ.

Από το στυλ παικτών που κοιτάς, καταλαβαίνω ότι θέλει τριάδα ο Αργεντινός. Εάν μιλάμε για τριάδα με Γιόνσον/Πέτρο/Γκατσίνοβιτς, προσωπικά δεν βλέπω τεράστια αναβάθμιση.

Από τους υπάρχοντες, μόνο ο Σιμάνσκι είναι μια σταθερά στο ροτέησον γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο Γαλανόπουλος. 

Στη θέση του Πέτρου είναι το ζήτημα. Αν φέρεις δεύτερο Γκατσίνοβιτς, τότε όλα καλά. Αν πας πάλι με Πέτρο να βάζει τα χέρια στο κεφάλι και να τρέχουν οι Βέγγοι για πάρτη του, παπαριές μαρίτσα μου.

Για να σχηματοποιήσω το 4-3-3 του Ματίας:

Στάνκοβιτς

Ρότα - μεταγραφή - μεταγραφή - Μοχαμάντι

Γιόνσον

Γκατσίνοβιτς - μεταγραφή

Λιβάι - Τσούμπερ

Αραούχο

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεί να εισηγηθεί ο Αλμειδα κανέναν Λατίνο σκύλο για το κέντρο; τα θέλω του σε αυτόν τον Πινεδα περιορίζονται; 

Συμφωνώ με Ζαστρο, θέλεις +2 χαφ ακόμα όχι του ροτεισον όμως, αλλά για ενδεκάδα. Και φυσικά δεν πρέπει να αφήσουμε την άμυνα για άλλη μια φορά σκορποχωρι. Μπουλο Τζαβέλας Βρανιες και φέρνεις 3 τοπ αμυντικούς να διεκδικήσουν τις 2 θέσεις πίσω 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, The Magician said:

@nikos εγώ τοποθετούμαι πάντα με δεδομένο ότι θα έρθουν ακόμα 2 χαφ. Ο Γκατσίνοβιτς σκέτος με Σιμάνσκι και Μάνταλο στη μεσαία γραμμή δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Οπωσδήποτε ένας παίκτης να ταιριάζει με τον Γκατσίνοβιτς και οπωσδήποτε "Γιόνσον" πίσω τους να πνίγει. 

Εάν μείνουμε στον Γκατσίνοβιτς, έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό γιατί ο παίκτης ουσιαστικά αντικατέστησε τον Κριχόβιακ.

Από το στυλ παικτών που κοιτάς, καταλαβαίνω ότι θέλει τριάδα ο Αργεντινός. Εάν μιλάμε για τριάδα με Γιόνσον/Πέτρο/Γκατσίνοβιτς, προσωπικά δεν βλέπω τεράστια αναβάθμιση.

Από τους υπάρχοντες, μόνο ο Σιμάνσκι είναι μια σταθερά στο ροτέησον γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο Γαλανόπουλος. 

Στη θέση του Πέτρου είναι το ζήτημα. Αν φέρεις δεύτερο Γκατσίνοβιτς, τότε όλα καλά. Αν πας πάλι με Πέτρο να βάζει τα χέρια στο κεφάλι και να τρέχουν οι Βέγγοι για πάρτη του, παπαριές μαρίτσα μου.

Για να σχηματοποιήσω το 4-3-3 του Ματίας:

Στάνκοβιτς

Ρότα - μεταγραφή - μεταγραφή - Μοχαμάντι

Γιόνσον

Γκατσίνοβιτς - μεταγραφή

Λιβάι - Τσούμπερ

Αραούχο

Υποτιθεται ότι για αυτό το σχήμα πας.
 

Παρεθεσα παραπανω ότι το κυβερνητικό λέει ότι η ΠΑΕ είπε ότι θα πάνε και για Πινεδα ή άλλον τύπου Πινεδα, ανεξαρτητα από αυτό. Επισης γράφουν ότι ο Γιονσον είναι ανεξάρτητος.

Το θέμα είναι τι λεφτα θα έχουν, εκεί προβληματίζομαι εγώ. Δλδ πλην Γκατσινοβιτς θες (βάσει ρεπορτάζ) για βασικους σιγουρα 2 στοπερ, αμυντικο χαφ, έναν στην θέση του βλάκα του Μάνταλου κι 1 φορ εν δυνάμει βασικό να μοιράζεται με ουχο. Έχεις να παρεις κι έναν αντι-Αμραμπατ λογικά.

Σιγουρα δλδ θες ακόμα 6 παικτες ποιοτικους  που θα πρέπει να σου κοστίσουν. Αν είναι να έδωσαν τόσα λεφτα για τον Γκατσινοβιτς και φέρουν για πίσω καναν Χνιντ πάλι, θα μιλάμε για αυτοκτονίες.

 

Ιδωμεν.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα ξεφορτωθούν κ κάποιους από τους 6-7 που δεν υπολογίζονται. Μην ξεχνάμε επίσης ότι τα έσοδα φέτος θα εκτοξευθούν με το νέο γήπεδο. Είμαι αισιόδοξος ότι θα κινηθούν κ οι επόμενες μεταγραφές στα ίδια κ σε λίγο καλύτερα στάνταρ. Αρκεί βέβαια να μην φάει μέσα στο καλοκαίρι κανένα τρελό κόλλημα ο ΑΕΚαρχης.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η δουλειά όπως το βλέπω εγώ είναι να γίνει ο Πέτρος "παίκτης ροτέησον" και όχι βασικούρα και ηγέτης επτά θαλασσών και πέντε ηπείρων.

Τί 'χες ΑΕΚ, τί 'χα πάντα.

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει όλο αυτό θέλεις ενα 6άρι με αρχίδια και να συμπληρώνει καλά το σέρβο και να ελπίζεις σε σιμάνσκι γαλανό να μπορούν να καλύψουν όποτε χρειαστεί εναν απο τους δύο . Δεν ξέρω αν αυτός ο Δανός είναι τέτοιος .

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσουν τον Πετράκη βασικό κ φέτος είτε με ευθύ, είτε με πλάγιο τρόπο όπως πέρυσι, να την πάμε fast forward την χρονιά για κάνουμε κ το τελευταίο που έχει μείνει μετά τις αλλαγές παικτών, προπονητών, στελεχών κ γηπέδου. ΑΕΚαρχη μουυυυυ.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, The Magician said:

Όλη η δουλειά όπως το βλέπω εγώ είναι να γίνει ο Πέτρος "παίκτης ροτέησον" και όχι βασικούρα και ηγέτης επτά θαλασσών και πέντε ηπείρων.

Τί 'χες ΑΕΚ, τί 'χα πάντα.

ο πογέτ έδειξε στον αλμέιδα τι είναι ο μάνταλος , παίκτης για να παίξει έξω αριστερά όταν δεν υπάρχει αλλη επιλογή ή πρώτη αλλαγή . Θέωρω οτι έχουν μιλήσει και οι δύο τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό για μένα θα ήταν Γιονσον και ένας Ντιοπ στο 6, Γκατσινοβιτς/Γαλανοπουλος (αν είναι καλά το παλικάρι) το ενα διδυμο και το δεύτερο διδυμο Πινεδα (αφού τον θέλει τόσο πολύ ο προπονητής)/τύπου Κουρτιτς ο άλλος. Αυτό για να συνδυάζεις κάθε τύπο χαρακτηριστικών και να ματσαρεις τους αντιπάλους σου στα ίσα; Θες δύναμη; Πάρε δύναμη; Θες διείσδυση; Και από αυτό έχω. Ένας εκ των Μάνταλου και Σιμανσκι πασπαρτού και ο άλλος πώληση. Να δούμε τι θα φτιαχτεί στο τέλος όμως και αυτό το καλοκαίρι ευελπιστώ να γίνουν διορθωτικές κινήσεις ακόμα και στο 90 βάσει των θέλω του προπονητή. Πχ αν πει ότι δεν μου κάνει ο Γαλανόπουλος η ο Μάνταλος η ο Σιμανσκι, να βρεθεί λύση και όχι να ψωλαρμενιζουμε με φόντο το…Γενάρη γιατί ολοι ξέρουμε τι θα έχει συμβεί μέχρι τότε 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Σιμανσκι για μένα είναι καλος αναπληρωματικος.

Θα ισχυε το ιδιο και για τον Μάνταλο αν ερχόταν σήμερα, πλέον είναι τοξικός.

3 βασικους χαφ φαίνεται ότι θα παρουμε, ένα εξάρι, ένα οκταρι κι ένα δεκάρι. Με φαβορί Γιονσον, Γκατσινοβιτς και κάποιον τύπου Πινεδα (χλωμό τον ιδιο).
 

Από εκεί και περα μονο αν φύγει κανένας (δεν λεω για τον Λε Ταλεκ που είναι σαν να μην υπαρχει, όπως και οι υπόλοιποι κομμενοι, μονο οικονομικό είναι πλέον το ζήτημα με αυτους) πχ Φρανσον ή πουληθεί κάποιος (Σιμανσκι ή Μάνταλος).

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Araujo21 said:

Για Γιονσεν υπαρχει ενδιαφερον και απο Θελτα , Οσασουνα Εσπανιολ

Για να δουμε

Ειναι ακριβή η Ιμπιθα για διακοπες Γιονσεεεν.

Καμ του αστερας βουλιαγμενης αντ μικονος

Link to comment
Share on other sites

 Η ΑΕΚ παρακολουθούσε καιρό την υπόθεση του Γκατσίνοβιτς, καθώς ο Σέρβος μέσος είχε γυαλίσει στον Αλμέιδα από νωρίς. Ο ατζέντης του ποδοσφαιριστή τον πρότεινε στην Ένωση, βλέποντας εδώ κι εβδομάδες πως ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση να τον αγοράσει με τα χρήματα που αξίωνε η Χόφενχαϊμ. Ο Γκατσίνοβιτς άρεσε στην Ένωση και το γεγονός ότι είχε εκφραστεί κολακευτικά γι' αυτόν ο Γιοβάνοβιτς έπαιξε επίσης τον ρόλο του. Πρόκειται άλλωστε για έναν έτοιμο παίκτη, που δεν θα χρειαστεί καθόλου χρόνο προσαρμογής. Σε όλα αυτά πάντως ήρθε να κολλήσουν τα όσα συνέβησαν πριν τρεις μέρες, από το απόγευμα της Τετάρτης, κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε κάνει ήδη την τελευταία του προσπάθεια να τον αποκτήσει. 

Ο Μελισσανίδης εκτίμησε ότι η πλευρά Αλαφούζου πρωταγωνίστησε στην ανατροπή του Πανουργιά Παπαϊωάννου  τον οποίο στήριζε σφόδρα η ΑΕΚ κι ουσιαστικά εκεί άναψε το πράσινο φως για να προχωρήσει η μεταγραφή του Γκατσίνοβιτς.

Μπορει στο τέλος της ημέρας να ψήφισε λευκό (ο Παναθηναϊκός), αλλά τα όσα συνέβησαν πριν φτάσουμε στην τελική ψηφοφορία έπαιξαν τον ρόλο τους για να γίνει η επιθυμία του Αλμέιδα, πραγματικότητα. (SDNA)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, The Magician said:

Όλη η δουλειά όπως το βλέπω εγώ είναι να γίνει ο Πέτρος "παίκτης ροτέησον" και όχι βασικούρα και ηγέτης επτά θαλασσών και πέντε ηπείρων.

Τί 'χες ΑΕΚ, τί 'χα πάντα.

ναι αλλα θα παίρνει γυρω στα 900 χιλιάρικα που ειναι πολλά για παικτη ροτεισον

Link to comment
Share on other sites

  • nikos locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×