Jump to content

Μεταγραφές Αγιάς Σοφιάς Καλοκαίρι 2022


Recommended Posts

19 minutes ago, Araujo21 said:

Νομιζω παοδες αλλο ενταση και αλλο δυναμισμος στα μαρκαρισματα Το πρωτο εχει να κανει με την διαρκεια και το ποσο πιεζεις (οχι σαν τον μανταλο που αφηνει φασεις) και το σςυτερο εχει ποσο δυναμικος εισαι σε φασεις για να κερδισεις την μπαλα. Εμας μας εχει λειεψει η ενταση και να πιεζουν για 90 λεπτα οπως επι Μανολο 

 

24 minutes ago, Skepastos said:

Τζαβ σε αυτό που λες για πίεση ψηλά κλπ και εγώ το φοβάμαι αλλά γενικά σαν στυλ ποδοσφαιρου. Όταν όμως λέμε για ένταση δεν σημαίνει απαραίτητα «δυναμισμός» και το αντίστροφο. Ένταση σημαίνει να έχει ένταση στα τρεξίματα, να είναι καλός στο τρανζισιον, στην πίεση ψηλά και να έχει γρήγορες επιστροφές. Δυναμισμό πχ έχει ο Κουρτιτς, ο Μαντι Καμαρα, είναι δυνατά παιδιά, στο τζαρτζ, στις μονομαχίες. Αυτό σίγουρα δεν το έχει. Αλλά ένταση έχει στον παιχνίδι του, δεν είναι Σακχοφ, Λε Ταλεκ, αργοκουρουτα. Θα πρεσάρει μπροστά και θα γυρίσει γρήγορα στην άμυνα. Έχω την εντύπωση ότι τέτοιους παίχτες θέλει ο Αλμειδα και όχι ντουκια, υψους 1,87, επιβλητικούς κλπ. Τώρα αν θα δικαιωθεί εδώ είμαστε 

Καλά τα λέτε, ο tzav ίσως τα ερμηνεύει αλλιώς. Εξάλλου από το μεσημέρι έγραψα πως ο Γκατσίνοβιτς δεν είναι τανκ σαν τον Αμραμπατ και μπορεί ενίοτε να τον εκτοπίσει ένας αθλητικός αντίπαλος.

Για να καταλάβει κάποιος την συνεισφορά του ποδοσφαιριστή, μέχρι να έρθει ο Γκατσίνοβιτς στον ΠΑΟ, δηλαδή ουσιαστικά αρχές Φεβρουαρίου, ο ΠΑΟ είχε 9 νίκες-3 ισοπαλίες-9 ήττες. Με τον Γκατσίνοβιτς έπειτα να έχει πολλές συμμετοχές ως μεταγραφή, ο ΠΑΟ σημείωσε 8 νίκες-2 ισοπαλίες-2 ήττες. Οι άλλες παράμετροι δεν άλλαξαν.

Ο παίκτης χαρακτηρίστηκε για την ταχύτητα, την πίεση, την σύνδεση άμυνας και επίθεσης και της καλής τακτικής αντίληψης. Υστέρησε στο γκολ, δεν έδωσε δε και απλόχερα ασίστ αλλά μεταξύ μας μία χρονιά στην Ελλάδα πρώτος σε ασιστ ήταν ο...Σεμπά του Ολυμπιακού, ενώ και ο Μάνταλος έβγαλε πολλές αφού κιόλας εκτελούσε διαρκώς τις στημένες μπάλες.

Και τα λέω αυτά αν και διέκρινα πολύ καλά στοιχεία στον ποδοσφαιριστή αλλά πιο πολύ με έχει ενθουσιάσει έστω και σε άλλη θέση ο δανός ή και θα προτιμούσα κάτι άλλο παρότι δεν είμαι αρνητικός. Θα μπορούσε η ΑΕΚ ίσως και να βρει ελεύθερο χαφ π.χ. στα 30 με 1,2 εκατομμύρια ευρώ ετήσιο συμβόλαιο. Κάτι τέτοια τα έκανε ο Ολυμπιακός, π.χ. με Εμβιλά.

Όμως ο Γκατσίνοβιτς δεν μπορεί να υποτιμηθεί.

Το στοίχημα με τον Γκατσίνοβιτς είναι το να βγάλει διάρκεια σε τομείς του παιχνιδιού που χρειάζεται και όχι αν κάποιες φορές θα χάσει ένα τζαρτζάρισμα ή θα χάσει και ένα άχαστο.

 

Link to comment
Share on other sites

Κώστας Τσίλης 26.06.22 | 

ΑΕΚ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ: «Τρέλα» Αλμέιδα για Γκατσίνοβιτς, «τρέλα» Γκατσίνοβιτς για Ελλάδα

https://www.sportday.gr/Article/Podosfairo/Top_Clubs/AEK/aek-metagrafes-trela-almeida-gia-gkatsinobits-trela-gkatsinobits-gia-ellada/26-6-2022/60155?fbclid=IwAR1PE_0DvsEEEkW_6tWXCqJXfMSHuMf7WBNAcv-Ossu4pxPa9ftVPTjIRlA

 

μυησε μας Τσιλη 

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρουν το θέμα του Τσιτσαρίτοστο Μεξικό για την ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα, δημοσίευμα της ιστοσελίδας laopinion.com αναφέρει ότι η Ενωση και η Τσίβας είναι δύο από τις επιλογές για να συνεχίσει την καριέρα του ο Χαβιέρ Ερνάντες, ο οποίος αποχωρεί από το MLS.

Το δημοσίευμα για τον Τσιτσαρίτο

Αναλυτικά, το ρεπορτάζ αναφέρει: «Ο Χαβιέρ Ερνάντες έδειξε κάποια σημάδια που θα τον απομάκρυναν από το MLS. Ο Τσιτσαρίτο μόλις πούλησε την έπαυλή του και το μέλλον του φέρεται να είναι στην ΑΕΚ στην Αθήνα με τον Ματίας Αλμέιδα ή με μια πιθανή επιστροφή στην Γουαδαλαχάρα για την Τσίβας».

Link to comment
Share on other sites

Και Τουμπά επαναφερουν αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο που ψαχνουμε. Θα προτιμουσα εναν τιμιο βορειο Ευρωπαιο τυπου Ινγκασον Μελμπεργκ παρα απιθανους Αλγερινους

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελε τον Γκατσίνοβιτς στα 3,2 εκ. θα τον είχε πάρει, εμπιστοσύνη στα θέλω του Γιοβάνοβιτς

26-06-2022 23:45

 Τάσος Νικολογιάννης
Πρώτο θέμα: Γκατσίνοβιτς: Εδώ και καιρό ήταν φανερό, ότι ο Παναθηναϊκός δεν τον είχε σε πρώτο πλάνο. Πριν από λίγες ημέρες ο Γιοβάνοβιτς είχε πει ξεκάθαρα την άποψη του στον Αλαφούζο, ότι δεν αξίζει να δοθούν 2 εκ.ευρώ για την αγορά του και κυρίως 1,2 εκ. ευρώ συμβόλαιο στον παίκτη. Ναι είναι πολύ καλός παίκτης ναι βοήθησε το εξάμηνο, αλλά η αξιολόγηση ήταν αυτή και όποιος το πιστεύει το πιστεύει. Και αν μπορούμε να πούμε ότι του έλειπε κάτι είναι το γκολ, που ο Γιοβάνοβιτς το θέλει σε αυτή την θέση. Και είναι φανερό ότι να δοθεί το μεγαλύτερο συμβόλαιο στον Γκατσίνοβιτς θα ήταν λάθος όταν στην ομάδα υπάρχουν Παλάσιος, Αϊτόρ, Σένκεφελντ και άλλοι βασικοί παίκτες που ήταν καθοριστικοί όλη την χρονιά.  Οποιος δεν το πιστεύει και θεωρεί ότι ο Γιοβάνοβιτς είχε εισηγηθεί την αγορά του Γκατσίνοβιτς και η διοίκηση δεν το έκανε ας ρωτήσει τον ίδιο τον Ιβάν, η ας περιμένει μέχρι κάποια στιγμή να το πει ο ίδιος.

 

Νταξει δεν τον ηθελαν γιαυτο τον πηραμε εμεις. Καμια αρπαγη λοιπον προχωραμε 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

@billy21 super τα στατιστικά. Ευχαριστούμε.

Αυτό το κάτω από 40% μονομαχίες κερδισμένες (ground+aerial) είναι που δεν μου κάθεται καλά αν προσθέσουμε τις επιδόσεις του Πινέδα εδώ. 

Θα έχεις την "άγκυρα" Γιονσεν αλλά θα έχει πέσει μεγάλο βάρος μεσοαμυντικα.

Θα μου καθόταν καλύτερα ο άλλος ο Μεξικανός ο Έρικ Γκουτιέρες (που δεν μπορείς βέβαια να αγορασεις ή κάτι σαν τον Φαμπιαν Βάργκας) για το τρίγωνο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Araujo21 said:

Αν ήθελε τον Γκατσίνοβιτς στα 3,2 εκ. θα τον είχε πάρει, εμπιστοσύνη στα θέλω του Γιοβάνοβιτς

26-06-2022 23:45

 Τάσος Νικολογιάννης
Πρώτο θέμα: Γκατσίνοβιτς: Εδώ και καιρό ήταν φανερό, ότι ο Παναθηναϊκός δεν τον είχε σε πρώτο πλάνο. Πριν από λίγες ημέρες ο Γιοβάνοβιτς είχε πει ξεκάθαρα την άποψη του στον Αλαφούζο, ότι δεν αξίζει να δοθούν 2 εκ.ευρώ για την αγορά του και κυρίως 1,2 εκ. ευρώ συμβόλαιο στον παίκτη. Ναι είναι πολύ καλός παίκτης ναι βοήθησε το εξάμηνο, αλλά η αξιολόγηση ήταν αυτή και όποιος το πιστεύει το πιστεύει. Και αν μπορούμε να πούμε ότι του έλειπε κάτι είναι το γκολ, που ο Γιοβάνοβιτς το θέλει σε αυτή την θέση. Και είναι φανερό ότι να δοθεί το μεγαλύτερο συμβόλαιο στον Γκατσίνοβιτς θα ήταν λάθος όταν στην ομάδα υπάρχουν Παλάσιος, Αϊτόρ, Σένκεφελντ και άλλοι βασικοί παίκτες που ήταν καθοριστικοί όλη την χρονιά.  Οποιος δεν το πιστεύει και θεωρεί ότι ο Γιοβάνοβιτς είχε εισηγηθεί την αγορά του Γκατσίνοβιτς και η διοίκηση δεν το έκανε ας ρωτήσει τον ίδιο τον Ιβάν, η ας περιμένει μέχρι κάποια στιγμή να το πει ο ίδιος.

 

Νταξει δεν τον ηθελαν γιαυτο τον πηραμε εμεις. Καμια αρπαγη λοιπον προχωραμε 

Και τελικα τον πηραμε με 1.5 και συμβολαιο μικρότερο απο 1μ… 

Νικολογιαννη σουβλακοφαγεεεεε

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, No11 said:

@billy21 super τα στατιστικά. Ευχαριστούμε.

Αυτό το κάτω από 40% μονομαχίες κερδισμένες (ground+aerial) είναι που δεν μου κάθεται καλά αν προσθέσουμε τις επιδόσεις του Πινέδα εδώ. 

Θα έχεις την "άγκυρα" Γιονσεν αλλά θα έχει πέσει μεγάλο βάρος μεσοαμυντικα.

Θα μου καθόταν καλύτερα ο άλλος ο Μεξικανός ο Έρικ Γκουτιέρες (που δεν μπορείς βέβαια να αγορασεις ή κάτι σαν τον Φαμπιαν Βάργκας) για το τρίγωνο.

Θα δούμε πως θα κλείσουν οι χαφ κ θα πούμε, θεωρητικά πάντα, περισσότερα. Περισσότερο για αντιπετράκης μου κάνει πάντως για αρχή. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vamos bien said:

2 μύρια δε λέγανε αρχικά; ΓΠ έτσι κι έκανες τελικά ψαλίδι σ ευχαριστώ … 😂

πλάκα πλάκα όταν αυτός ο καρκίνος ο άσβερκος μένει στον ρόλο που πρέπει να έχει …δλδ στα παζάρια για παίκτες που θέλει ο προπονητής…. μπορεί να καταλήξει και χρήσιμος. Το πρόβλημα είναι όταν φτιάχνει τις δικές του λίστες και καταφέρνει και πείθει τον ηλίθιο μπάρμπα «αυτός είναι παικταράς μεγάλη ευκαιρία μπορώ να τον φέρω με λιγότερα» και τα λοιπά, γνωστά.


 

Τωρα εσυ σοβαρά πιστευεις οτι ο αθλητής είναι επιλογή Αλμέιδα κι όχι ακριβώς προιον της λίστας ΓΠ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο Αλμειδα έχει εγκρίνει τον παίχτη και γενικά οποίος έρθει θα είναι έγκρισης του.

ετσι και αλλιώς και είναι δουλειά του προπονητή να προτείνει παίχτες ( πλην μετρημένων εξαιρέσεων ) 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχουν προσλαβει 3 (?)  άτομα γιαυτη τη δουλειά που λες κ τελικά τις μεταγραφές τις κάνει παλι ο ΓΠ.

Το ότι προτεινε ο Αλμέιδα, ο οποιος κάνει τον προπονητη 10 χρονια στο Δυτικό ημισφαίριο, για μεταγραφή έναν Σέρβο της Χόφενχαϊμ, είναι σεναριο που που δεν αντέχει σε κριτικη

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι υπέρ να μην προτείνει ο προπονητής παίκτες. Άλλη είναι η δουλειά του. Τους παίκτες πρέπει να τους φέρνουν άνθρωποι της ομάδας, ο προπονητής μπορεί να έχει άποψη στην θέση και στα χαρακτηριστικά. Έτσι γλιτώνεις πολλά παλτά που θα φέρει κάποιος που θα μείνει 3 μήνες, όπως ο Καρντοζο, ο Μιλοβελιξ κτλ

Θα είναι ανησυχητικό βέβαια αν την δουλειά την έκανε ο ΓΠ. Αν και οκ, εδώ έπαιζε ο παίκτης δεν μπορείς να πεις ότι τον βρήκε κάποιος συγκεκριμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι εμείς τον χειμώνα πήραμε εκείνον τον απίθανο που δεν έπαιξε ποτέ και ο βάζελος τον Γκατσίνοβιτς δείχνει πολλά. Όχι ότι δεν τα γνωρίζαμε.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sepultura21 said:

Βασικά έχουν προσλαβει 3 (?)  άτομα γιαυτη τη δουλειά που λες κ τελικά τις μεταγραφές τις κάνει παλι ο ΓΠ.

Το ότι προτεινε ο Αλμέιδα, ο οποιος κάνει τον προπονητη 10 χρονια στο Δυτικό ημισφαίριο, για μεταγραφή έναν Σέρβο της Χόφενχαϊμ, είναι σεναριο που που δεν αντέχει σε κριτικη

Μια χαρά αντέχει. Είναι γνωστός παίκτης, διεθνής , έπαιξε μπουντεσλίγκα έχει βάλει γκολ σε τελικό κυπέλλου Γερμανίας σε Μπάγερν νομίζω, έπαιξε και σε ημιτελικό Γιουρόπα όπου η Άιντραχτ έφτασε με δικά του γκολ …. Αυτή είναι η δουλειά του προπονητή και είναι πανεύκολο να έχει άποψη ,άσε που δε μου φαίνεται καθόλου καραγκιοζάκος ο Αλμέιδα ώστε να αφήνεται στις «διαθέσεις» του ΓΠ για μια τόσο σημαντική μεταγραφή για τα οικονομικά δεδομένα της ομάδας που είναι βέβαιο ότι τα γνωρίζει…  και το πιθανότερο είναι να έχει και ενεργή συμμετοχή στη μεταγραφή ο Αλμέιδα και να έχει ψήσει και ο ίδιος τον παίκτη αν κρίνουμε από τη μη διαρροή στο βάζελο, το ότι τον έπιασες στον ύπνο και ο παίκτης έγραψε και το συμπατριώτη του προπονητή που τον έφερε … κι ας λένε οι νικολογιάννηδες τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από καλή μεταγραφή έγινε και καλό ντιλ από τον Κουχάρσκι στο οικονομικό. 

Επειδή δεν έχουμε τίποτε άλλο να πιαστούμε, ας (ξανά)ελπίσουμε ότι αυτή τη φορά πιάσαμε την καλή στο μεταγραφικό παιχνίδι. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • nikos locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×