Jump to content

Recommended Posts

Είχε κέφια ο Ματίας Αλμέιδα στη συνέντευξη Τύπου. Ο προπονητής της ΑΕΚ απάντησε σε εριστικό ρεπόρτερ των Πειραιωτών και τον… γλέντησε για τα καλά.

Ο ρεπόρτερ του Ολυμπιακού ρώτησε τον Αργεντίνο τεχνικό της Ένωσης πως αισθάνεται πως είναι δεύτερος για να δώσει την εξής απάντηση: “Καλύτερα δεύτερος παρά τρίτος”.

Ενώ σε άλλη ερώτηση για το γεγονός πως ο Άμραμπατ έπρεπε να αποβληθεί ο Αλμέιδα είχε κι εκεί απάντηση: “Το νούμερο 33 του Ολυμπιακού έκανε έξι φάουλ στο πρώτο ημίχρονο. Δείτε τα…”.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα να μεινει χρονια, αλλα οσο μεινει να αφησει εργο και να παρει κουπες λεω εγω.

αν συνεχισει ανοδικα, μεχρι και παγκο εθνικης Αργεντινης χτυπαει. αν και εκει βλεπω Τσολο Σιμεονε 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναδεί πιο επιδραστικό προπονητή στην ιστορίας μας μετά από 14 ματς. Πήρε ένα γκρουπ από λούζερς που μύριζε το βρακί τους όταν έπρεπε να αμυνθούν ή να παίξουν ντέρμπι και τους έκανε κομάντος. Η ομάδα έχει αρχή μέση και τέλος. Τον στήριξαν με κανονικές μεταγραφές και όλοι καταλάβαμε γιατί είχε τόση εμμονή με Πινέδα και το πλάνο που θέλει να δείξει στο γήπεδο. 

Η ομάδα έχει ξεφύγει από τους ρυθμούς της Σούπερ Λίγκας που έπαιζε τόσα χρόνια και παίζει στα κόκκινα. Αλληλοκαλύψεις, direct passing κτλ. Θέλεις μπιλντ απ από πίσω; Πέρασε Αραούχο/Γκαρσία/Γκάτσι/Πινέδα., Αφήνεις μπάλα να δημιουργήσει η ομάδα; Θα βγει μέχρι και ο Μοχαμάντι και ο Ρότα σε θέση βολής. 

Δώσε του τα κλειδιά παλαιόπουστα και λεφτά. Κράτησε τον και στήριξε τον γιατί θα έρθουν και τα δύσκολα. Όμως εμείς σαν οπαδοί βλέπουμε μια αχτίδα φωτός και οι αντιπάλοι νιώθουν το σκατό μέχρι την κάλτσα.

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Μακράν, προ κάτι μήνες πήρε ομάδα που δεν είχε βγει καν στο ιντερτότο από το ελληνικό πρωτάθλημα, με αρχηγό 10αρι έναν καρκίνο λουζερ ρουφιάνο του προέδρου της. Τεξτμπουκ ανίατη περίπτωση. 

Και δεν είναι ότι παίζουμε γιόμα και Απάτσι hero ball κι όλας. Μιλάμε για μάγο. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ok είμαστε χαρούμενοι για τον προπονητή και την οφθαλμοφανή βελτίωση ΑΛΛΑ ακόμα δεν έχει δείξει τίποτα απτό, οι ολοκληρωμένες χρονιές δείχνουν το έργο.

Όσο και αν "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται" πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως οι μεγάλοι σύλλογοι και οι οπαδοί τους δεν αντιδρούν εφήμερα.

Το πλέον ενθαρρυντικό είναι πως οι τελευταίες δηλώσεις του, δείχνουν άνθρωπο που απέκτησε εργασιακή αυτοπεποίθηση (πράγμα που έπρεπε να γίνει) και ταυτόχρονα εκτιμά και απολαμβάνει την προνομιακή εργασία του.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ολλανδία προετοιμασία στα κρύα για να σφύξουν οι κώλοι αφού πρώτα 2 εβδομάδες σχεδόν θα διακοπάρουν άλλωστε δεν υπάρχει παίκτης στα σπάτα με τους τραυματισμούς και τις εθνικές . Ίσως φράνσον γαλανό και κανενας άλλος που δεν έχει παιχνίδια μέχρι τώρα ( Φαν φέερτ) να πάρουν κανένα με τη Β ομάδα . 

<<Στην Ολλανδία θα ταξιδέψει για μίνι προετοιμασία η ΑΕΚ. Αμέσως μετά την μακροχρόνια άδεια, 12 ημέρες, που έδωσε ο Αλμέιδα στους παίκτες για να ξεκουραστούν λόγω της διακοπής του Μουντιάλ η ομάδα θα μαζευτεί και ένα μέρος της προετοιμασίας της για τον Β γύρο και τα πλέι οφ θα γίνει στην Ολλανδία. Συγκεκριμένα η ομάδα του Αλμέιδα θα προετοιμαστεί επί Ολλανδικού εδάφους από 27 Νοεμβρίου εώς 5 Δεκεμβρίου. Την προηγούμενη μέρα στις 26 Νοεμβρίου οι παίκτες θα έχουν επιστρέψει από την άδεια και θα υποβληθούν σε εξετάσεις. Έως τις 5 Δεκεμβρίου θα γίνει προετοιμασία στο Burgh-Haasmstede, στο προπονητικό κέντρο που είχε πάει η ΑΕΚ το καλοκαίρι του 2021 με προπονητή τον Μιλόγιεβτς. Το φιλικό θα γίνει στις 4 Δεκεμβρίου και θα είναι διάρκειας 3 σαρανταπεντάλεπτων. Ο αντίπαλος θα γίνει γνωστός τις επόμενες μέρες. >>

Link to comment
Share on other sites

Απο πορτοκαλι, οποτε ας εχουμε και μια ή και δυο πισινες

Τεράστια αποδοχή και αναγνώριση της δουλειάς του βιώνει ο Ματίας Αλμέιδα στην ΑΕΚ. Πριν από λίγο καιρό, ο Δημήτρης Μελισσανίδης είχε πει δημόσια πως τρελαίνεται για την ομάδα του Αργεντινού, το είχε δείξει και σε μια κοινή συνεύρεση τους. Ετσι, μη σας φανεί διόλου περίεργο στην περίοδο της δοκιμής που θα πέσουν οι τόνοι, να τεθεί άμεσα θέμα επέκτασης της συνεργασίας της ΑΕΚ με τον Αλμέιδα ως επιβράβευση των όσων γίνονται μέχρι τώρα… (SDNA)

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Hades said:

δυσκολα να μεινει χρονια, αλλα οσο μεινει να αφησει εργο και να παρει κουπες λεω εγω.

αν συνεχισει ανοδικα, μεχρι και παγκο εθνικης Αργεντινης χτυπαει. αν και εκει βλεπω Τσολο Σιμεονε 

Εγω λεω αν μεινει 5ετια θα κανει και πορεια στην Ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, αυτό με την Ολλανδία καταχείμωνο δεν το καταλαβαίνω.

Εκεί πας το κατακαλόκαιρο που εδώ σκάνε τα τζιτζίκια, όχι Νοέμβρη - Δεκέμβρη μήνα.

Εδώ, σε προηγούμενες μη καραγκιοζομουντιάλ χρονιές που κάνανε εκείνη τη χειμερινή διακοπή, όλοι οι βόρειοι κατεβαίνανε Κύπρο, Ισπανία κλπ. κι εμείς φεύγουμε από τον παράδεισο της καλοκαιρίας να πάμε στα βροχερά Burgh-Haasmstede ????

Παλιά, που όλοι ψάχνανε τα ψώνια στα duty free ίσως και να το καταλάβαινα, αλλά σήμερα ???

ΥΓ : Η τσεπούλα του Τίγρεως likes this post ......

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Νονός said:

Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, αυτό με την Ολλανδία καταχείμωνο δεν το καταλαβαίνω.

Εκεί πας το κατακαλόκαιρο που εδώ σκάνε τα τζιτζίκια, όχι Νοέμβρη - Δεκέμβρη μήνα.

Εδώ, σε προηγούμενες μη καραγκιοζομουντιάλ χρονιές που κάνανε εκείνη τη χειμερινή διακοπή, όλοι οι βόρειοι κατεβαίνανε Κύπρο, Ισπανία κλπ. κι εμείς φεύγουμε από τον παράδεισο της καλοκαιρίας να πάμε στα βροχερά Burgh-Haasmstede ????

Παλιά, που όλοι ψάχνανε τα ψώνια στα duty free ίσως και να το καταλάβαινα, αλλά σήμερα ???

ΥΓ : Η τσεπούλα του Τίγρεως likes this post ......

Μετά απο 12 μέρες άδειες θέλει να τους σφίξει το κώλο . Στάνταρτ θα τους βάλει να κόβουν και ξύλα εκεί . 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Νονός said:

ΥΓ : Η τσεπούλα του Τίγρεως likes this post ......

Μήπως επειδή πάμε εκτός εποχής τελικά καταλήγουμε να είναι φθηνότερα τα προπονητικά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει ενδιαφέρων ποιους θα πάρει για να συμπληρώσει τουλάχιστον μια 25αδα. 

Εγώ θα ήθελε να μην πάρει χατζιεμμανουηλ μαχαιρες κοσιδης και ραντονια γιατί πιο χρήσιμο είναι να πάρουν παιχνίδια με τη Β ενώ έτσι και αλλιώς δεν αναμένεται να παίξουν στο Β γυρο αλλά να συμπληρώσει την αποστολή για να βγαίνει ένα διπλό με ταλαντούχα παιδιά μεταξύ της Κ19 και Β ομάδας που το καλοκαίρι δεν θα έχουν την ευκαιρία να ακολουθήσουν την ομάδα. Θα είναι ότι καλύτερο για την εξέλιξη τους. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έχω ξαναδει εδώ και πολλά χρονια προπονητη που να έχει ένα πακέτο που να μου αρέσει τόσο πολύ.

Δουλευταρας,  να έχει λογο στις μεταγραφες, να γεμίσει  τα Σπατα με δικό του επιτελείο, με σύγχρονες ιδέες αλλά όχι της θεωρίας ώστε να μας το παίζει και καλά προφεσορας, με προσωπικοτητα (κουβαλάει και ένα όνομα πίσω του), με δηλωσεις που ταιριάζουν στο dna της ΑΕΚ, με ισορροπία στα παντα στον χαρακτήρα του, με ταμπεραμέντο αλλά χωρις να το παρακάνει, δικαιος γενικά στις επιλογες παικτων, που να ψάχνεται και να μην κοιμάται με έναν συγκεκριμένο τροπο παιχνιδιού και που να μην είναι εγωιστής ώστε όταν κάτι του πήγε λαθος να φροντίζει να το παραδέχεται και να το αλλάζει.

Δλδ τους συγχωρείς με την καρδιά σου και κάποια λάθη, ολοι οι προπονητες κάνουν λαθη. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2022 at 11:45 PM, Hades said:

δυσκολα να μεινει χρονια, αλλα οσο μεινει να αφησει εργο και να παρει κουπες λεω εγω.

αν συνεχισει ανοδικα, μεχρι και παγκο εθνικης Αργεντινης χτυπαει. αν και εκει βλεπω Τσολο Σιμεονε 

Εθνική Αργεντινής δεν το βλέπω, αλλά σε μερικά χρόνια εθνική Κολομβίας ανετα όταν ανέβει πάλι επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί αφού ειναι πολλή παλιό όταν είχε ακουστεί για εμάς αλλα το βρήκα τώρα . Δείχνει ακριβώς πόσο μεγάλη προσωπικότητα είναι και γιατί έχει προκαλέσει τόσο επίδραση στον οργανισμό . Τπτ τυχαίο .  

https://www.sport-fm.gr/article/Stories/matias-almeida-i-istoria-tis-zwis-tou/4273536

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×