Jump to content

Recommended Posts

16 minutes ago, SpiRos said:

1) Τρία χρόνια και σ' αυτόν, ούτε μέρα λιγότερη. (πάγεια θέση πλην περίπτωση Ζούζου)

2) Καθαρά αγωνιστικά έχω αντιρρήσεις και τον αμφισβητώ, αλλά σιγά, δεν είναι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, ελπίζω να με διαψεύσει. 

3) Θα παραμείνω στην άποψή μου, ότι παίζει να φύγει πριν τον Σεπτέμβρη. Είτε θα τον διώξουν είτε θα σηκωθεί να φύγει.

 

Συμφωνούμε απόλυτα και στα 3

Link to comment
Share on other sites

Συγκρατημένη αισιοδοξία.

Τα "σημάδια" δείχνουν καλά.

"Καθ'όλη τη διάρκεια της καριέρας μου κάπνιζα 10 τσιγάρα τη μέρα. Το αλκοόλ ήταν επίσης μεγάλο πρόβλημα αν και έκαιγα τα πάντα στην προπόνηση. Μια φορά που είχα γυρίσει στην Αργεντινή είχα κατεβάσει 5 λίτρα κρασί και μετά ήταν σαν να ήμουν σε κώμα. Αν μαθευόταν θα ήταν σκάνδαλο, μιας και τότε έπαιζα στην Ίντερ. Ο γιατρός μου έβαλε ορό για 5 ώρες. Όταν ξύπνησα και είδα όλη την οικογένεια μου πάνω από το κρεβάτι νόμιζα πως ήταν η κηδεία μου!"

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχα δικιο. Πρωτος Αργεντινος προπονητης στην ΑΕΚ

Ο Ματίας Αλμέιδα συμφώνησε με την ΑΕΚ και γίνεται ο πρώτος Αργεντίνος προπονητής σε μια από τις μεγάλες ελληνικές ομάδες

https://www.enwsi.gr/1149168/retro-aek/aek-protos-argentinos-proponitis-o-almeida-protos-se-oles-tis-megales-ellinikes-omades.html?utm_source=internal&utm_medium=feed

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

San Jose Earthquakes' Matias Almeyda leans into his Pelado nickname with  new 'do | MLSSoccer.com

Έχουμε να κάνουμε με τρελό. 

Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει στο βιότοπο.

Θα είμαι ικανοποιημένος ακόμη κι αν έρθει 3ος, αρκεί να ξηλώσει και τα πλακάκια από τα Σπάτα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, The Magician said:

San Jose Earthquakes' Matias Almeyda leans into his Pelado nickname with  new 'do | MLSSoccer.com

Έχουμε να κάνουμε με τρελό. 

Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει στο βιότοπο.

Θα είμαι ικανοποιημένος ακόμη κι αν έρθει 3ος, αρκεί να ξηλώσει και τα πλακάκια από τα Σπάτα.

Έτσι θα έρθει ??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Έτσι θα έρθει ??? 

Μονο μην μας πει κανα κουλο τυπου "θα μακραινω τα μαλλια μου μεχρι να παρουμε πρωταθλημα" και καταντησει Ραπουντζελ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Και θα έρθει ο Παναγιώτης - δείχνω τον Μάνταλο - να κάνει οτιδήποτε σε αυτόν τον Τύπο πέραν του να προπονηθεί ? 

Οχι αλλα μπορει καθως θα φευγει να γκρινιαξει λιγο στον Ατματσιδη ξερω γω που περνουσε τυχαια εξω απο τα Σπατα στο σχολασμα και ο οποιος μιλαει με Μελισσανιδη και Τσακιρη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bukowski said:

Οχι αλλα μπορει καθως θα φευγει να γκρινιαξει λιγο στον Ατματσιδη ξερω γω που περνουσε τυχαια εξω απο τα Σπατα στο σχολασμα και ο οποιος μιλαει με Μελισσανιδη και Τσακιρη.

Δεν είναι ότι ο τύπος είναι τρομακτικός ας πούμε .

Είναι ότι ήταν άπειρος καλύτερος τερματοφύλακας από τον Λιάκο .

Παίζει και να τον έχει αφίσα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikos said:

Τους βλέπω και τους χαίρομαι τους ψυχοπαθείς.

Ή θα πετύχουν ή θα φύγουν Σεπτέμβριο.

Σεπτεμβριο με τιποτα.  Δεν εφυγε καλα καλα ο ΜΙλογεβιτς που σε αφησε εκτος Ευρωπης 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΕΝΝΙΑ_ΕΝΤΕΚΑ said:

Επίσης διάβασα στον zastro την ιστορία του Σιμεονε και πήρα ελπίδες καθώς με παρόμοια βιογραφικά έρχονται Ευρώπη.

 

Υποψήφιοι Αδαμιδη 12 φορές κσλυτεροι κατα μέσο όρο από υποψήφιους τίγρεως.

Ξερει μπάλα ο πρόεδρος ομως. 

Link to comment
Share on other sites

Για το θετικό αντίκτυπο που εχει ο ερχομός μιας τέτοιας προσωπικότητας στην ομάδα, αρκεί μόνο και μόνο να ρίξεις μια μάτια στο twitter το τελευταίο 8ωρο. Το όνομα της ΑΕΚ ταξιδεύει παγκόσμια παρέα με αυτό του Αλμειδα. Αν μας βγει και προπονητικά πιάσαμε το τζόκερ. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ξαναβγάζω να υπάρχουν καποιες δηλώσεις του Ρότσα 

 

Αναλυτικά όλα όσα είπε στο aek365 ο Χουάν Ραμόν Ρότσα: 

Γνωρίζετε όσο λίγοι την αγορά της Αργεντινής. Ποια είναι η άποψη σας για τον Ματίας Αλμέιδα με τον οποίο συνομιλεί η ΑΕΚ για την επόμενη μέρα;

«Θα σου πω το εξής. Συναντώ πολλούς φίλους της ΑΕΚ. Έρχονται και με ρωτάνε “Κάνει ο Ματίας Αλμέιδα για την ΑΕΚ;”. Εγώ λοιπόν εκτιμώ, πως η ερώτηση θα έπρεπε να αντιστραφεί και να γίνει: “Είναι η ΑΕΚ έτοιμη να υποδεχτεί μια τόσο μεγάλη προσωπικότητα όπως αυτός;”. Πολλές φορές, υπάρχει άγνοια. Υπό την έννοια ότι, όταν κάτι είναι μακριά από εμάς δεν το γνωρίζουμε. Ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου, αρέσκεται στο να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με την ομάδα του και από εκεί και πέρα δεν γνωρίζει. Είναι επόμενο λοιπόν να υπάρχει αυτό το ερωτηματικό γιατί ο κόσμος δεν γνωρίζει. Εγώ πιστεύω λοιπόν ότι ο Ματίας Αλμέιδα είναι μια μεγάλη προσωπικότητα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Ας ξεκινήσουμε από εκεί. Πολύ μεγαλύτερη για παράδειγμα από τον Μπούργος, που ήρθε στον Άρη, και αποτελούσε τον συνεργάτη του Σιμεόνε. Ο Ματίας Αλμέιδα, είχε μια τεράστια πορεία ως ποδοσφαιριστής. Είναι επαναλαμβάνω μεγάλη προσωπικότητα και γνωρίζω πως πρόκειται για έναν κύριο. Μου θυμίζει έντονα τον Χόρχε Βαλντάνο, που είναι προσωπικός μου φίλος, στον τρόπο ζωής, στην φιλοσοφία του. Είναι μια σταθερή προσωπικότητα. Ο Αλμέιδα μεγάλωσε σε έναν πολύ μεγάλο σύλλογο. Την Ρίβερ Πλέιτ. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Πίεση. Πρωταθλητισμός. Ο κόσμος δεν έχει ιδέα για τι προσωπικότητα μιλάμε. Διέγραψε αυτήν την πορεία ως ποδοσφαιριστής παίζοντας στο πιο υψηλό επίπεδο που υπάρχει. Δεν είναι τυχαίο. Η ΑΕΚ αλλάζει σελίδα προς το καλύτερο μπαίνοντας στο καινούργιο της γήπεδο που θα είναι μεγάλο όπλο. Και εκτιμώ, πως αν συνδυαστεί και με την έλευση του Αλμέιδα, τότε θα αλλάξει σελίδα και στο αγωνιστικό. Έρχεται μια παγκόσμια προσωπικότητα που θα δώσει κύρος στην ΑΕΚ. Η είδηση θα γίνει γνωστή παγκοσμίως». 

Πολλοί μιλούν για ρίσκο λόγω του ότι δεν έχει δουλέψει στην Ευρώπη ως προπονητής… 

«Δεν το βλέπω έτσι. Έχει από πίσω του μια καριέρα τεράστια ως ποδοσφαιριστής στο κορυφαίο επίπεδο της Ευρώπης. Άρα ξέρει το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Από εκεί και πέρα, έκανε την πορεία του ως προπονητής στην Αργεντινή σε σημαντικές ομάδες. Ακολούθησε το Μεξικό με τρομερές επιτυχίες στην Τσίβας. Το πρωτάθλημα του Μεξικού, μην το υποτιμάμε. Πρόκειται για μια τεράστια αγορά με ομάδες κολοσσούς που τα οικονομικά μεγέθη είναι υψηλά. Από εκεί και πέρα ήρθε μια αλλαγή για εκείνον και πήγε στην Αμερική. Το MLS είναι ένα πρωτάθλημα περίεργο που προσπαθεί να ανεβάσει το επίπεδο του.Ο ίδιος ο Ματίας Αλμέιδα πλέον νομίζω ζητάει και ψάχνει το επόμενο βήμα προς την Ευρώπη. Ίσως να το βλέπει και σαν ένα βήμα για να κάνει το άλμα μετά για το τοπ επίπεδο. Όμως αυτό, μπορεί να κρατήσει και να μείνει χρόνια στην ΑΕΚ. Δεν γνωρίζουμε. Είναι στην ιδανική ηλικία. Ξέρει τι ζητάει σαν προπονητής. Και το υπογράφω από τώρα. Αν έρθει στην ΑΕΚ, θα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ. Είναι δουλευταράς. Τόσο πάνω στον τρόπο δουλειάς όσο και στην ανάλυση. Είναι σίγουρο, πως θα βρίσκεται πολλές ώρες με τους ποδοσφαιριστές του. Όχι μόνο στα Σπάτα για προπόνηση. Γενικά, για να χτίσει μια προσωπική σχέση μαζί τους. Θα ζητήσει ενδεχομένως από την ομάδα κι άλλα πράγματα εκτός αγωνιστικού...». 

Ποιο είναι το κλειδί για να πιάσει ο Ματίας Αλμέιδα στην ΑΕΚ; 

«Καταρχήν, είμαι βέβαιος πως γνωρίζει καλά από πριν, τι ποδοσφαιριστές χρειάζεται για να δουλέψει και να εξυπηρετήσει το στυλ του. Το κλειδί είναι να του δώσουν όλα τα εφόδια που θα ζητήσει για να δουλέψει όπως θέλει. Προσοχή. Επειδή έχει περάσει από τοπ συλλόγους, είχε τα πάντα στην καριέρα του. Ότι ζητούσε του το προσέφεραν. Είμαι σίγουρος πως θα μπουν συγκεκριμένοι όροι από την πλευρά του Αλμέιδα. Ο κύριος Μελισσανίδης, ίσως ακούσει πράγματα που δεν είχε ακούσει ξανά. Και σίγουρα και ο ίδιος, θα πρέπει να πειστεί για να δώσει το τιμόνι της ΑΕΚ, που είναι ένα μεγάλο καράβι». 

Σίγουρα το γεγονός πως Ελλάδα και Αργεντινή, μοιάζουν σε πολλά βοηθά. Σωστά;

«Η Ελλάδα ταιριάζει απόλυτα με την Αργεντινή. Η φιλοσοφία, το πάθος. Ταιριάζουμε απόλυτα. Είναι δεδομένο, πως του Αλμέιδα θα του αρέσει η Αθήνα. Υπάρχει τρομερή ποιότητα ζωής στην Ελλάδα. Θα του αρέσουν όλα. Το κλίμα. Το ποδόσφαιρο. Τα πάντα». 

Και κάτι τελευταίο. Η ΑΕΚ επιστρέψει στη Νέα Φιλαδέλφεια, θα θέλαμε ένα σχόλιο για το πως είχατε βιώσει εσείς, την έδρα της ομάδας τα δικά σας χρόνια… 

«Σου είπα πριν για τον Βαλντάνο, ότι είναι φίλος μου. Το τελευταίο παιχνίδι που είχα παρακολουθήσει στη Νέα Φιλαδέλφεια ως θεατής λοιπόν, ήταν το ΑΕΚ – Ρεάλ 3-3. Είχα πάει μαζί του και το είχαμε δει το παιχνίδι παρέα. Η έδρα της ΑΕΚ ήταν φανταστική! Τώρα το νέο γήπεδο, ο κόσμος πρέπει να το προσέχει σαν το σπίτι του. Η ΑΕΚ είναι μια πληγωμένη ομάδα. Πολλά χρόνια μακριά, χωρίς σπίτι. Δύσκολο. Πέρασε πολλά. Τώρα έχει το παλάτι της και ο Μελισσανίδης θα μείνει στην ιστορία με αυτό που κατάφερε». 

ΝΙΚΟΣ ΤΖΑΛΙΔΗΣ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Προπονητικά δεν μπορώ να το κρίνω , δεν είμαι και ο κατάλληλος . Εχω καταλάβει με όση έρευνα έκανα ότι είναι κοντά στη φιλοσοφία μπιελσα με ενα ποδοσφαιρο κάπως ξεπερασμένο για την Ευρώπη . Χρειάζονται και η κατάλληλοι παίκτες να το υπηρετήσουν αλλα όπως είδα δεν κολλάει σε συστήματα και προσπαθεί να βρεί τη κατάλληλη χημεία . 

Το ποδόσφαιρο του Για την Ευρώπη μπορεί να είναι λίγο γιατι στην Ελλάδα μπορεί να φέρει αποτελέσματα . 

Για τον ίδιο το να έρθει Ελλάδα σαν βήμα στην Ευρώπη ήταν το κατάλληλο γιατί το ποδόσφαιρο μας μιάζουν όχι στη ποιότητα αλλα σε όλα τα άλλα . Οι αργεντίνοι γενικά πιάνουν στην Ελλάδα γιατί το ποδόσφαιρο μας είναι 2-3 ταχύτητες πίσω και ανοίγουν άνετα οι άμυνες με τεχνίτες παίκτες  Θεωρώ οτι μπορεί να βγεί κερδισμένη η ΑΕΚ απο αυτό .

Τώρα σαν θετικά βλέπω τα παρακάτω :

Η ΑΕΚ πάει καλά όταν έχει συναίσθημα και με αυτον θα έχουμε πολλή (βλέπε χιμένεθ κτλ)

Η ΑΕΚ χρειάζεται κίνητρο και ενα προπονητή που να το σέβονται και να τους δίνει κίνητρο ( πογιέτ) . Πιστεύω μπορεί να το κάνει

Η ΑΕΚ έχει ανάγκη να απεξαρτηθεί αγωνιστικά απο το περιβάλλον και ελπίζω να γίνει 

Κάποιος προπονητής που σήκωσε τα πάντα με τη τσίβας σίγουρα μπορεί να σηκώσει και στην Ελλάδα με στο αστείο πρωτάθλημα . Αν δεν ερχόταν η κακή χρονιά στη σαν χοσε μετά απο 2 χρόνια παρουσίας δεν θα ερχόταν στην ΑΕΚ . Να ξέρουμε τι λέμε . 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα με την Σιβας παντως το CL μια χαρα στην κοψη με εμφαση στην αμυνα το σηκωσε. Γενικα πιθανοτερο το κοβω να ακολουθησει πλανο Σιμεονε. 

Στην Αμερικη πχ του ζητουσαν γκολ και θεαμα γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφια τους εκει. Και αγωνιστικα δεν του βγηκε, αν και τις πρωτες χρονιες την συμαζεψε την ομαδα και την ειχε βγαλει και po.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The Magician said:

Έχουμε να κάνουμε με τρελό. 

Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει στο βιότοπο.

Θα είμαι ικανοποιημένος ακόμη κι αν έρθει 3ος, αρκεί να ξηλώσει και τα πλακάκια από τα Σπάτα.

Ή τρελός ή λαμόγιο αναλαμβάνει αυτή την ΑΕΚ...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η ομάδα δεν φέρει αθλητές.... ΑΘΛΗΤΕΣ...  στην μεταγραφική περίοδο, ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ, όχι γερόντια, όχι ξεζουμισμένους, ΑΘΛΗΤΕΣ το ξαναγράφω να ξέρετε θα γραφτεί αρνητική ιστορία. Μακάρι να το πράξουν. Πλην Στάνκοβιτς, Γκαρσία, Ρότα, Μισελέν, Μοχαμαντί, Κριχόβιακ λόγω ποιότητας, Άμπραμπατ, Τσούμπερ λόγω ποιότητας κ Αραούχο κανείς μα κανείς δεν θα έπρεπε να είναι στο νεο ρόστερ αφού επέλεξαν τον Ματίας. Αν ονειρέυονται κάποιοι κέντρο με Μάνταλο κ Σιμόες πχ ξανά κ Σιμανσκί η τσαπού θα διαπεράσει τον φάρυγγα. Εγώ απλά τα γράφω γιατί το μέλλον αν δεν παρθεί η άνωθεν απόφαση διαβλέπεται σκληρό. Ο άνθρωπος θέλει φυσική κατάσταση. ΄Οχι αυτή που έχουν συνηθίσει στα Σπάτα. ΤΕΛΟΣ. Εάν δεν έχουν τέτοιο σκοπό στο μυαλό τους καλύτερα να πάρουν ένα πιο... βατό κόουτς σε όλα τα επίπεδα.

Μελέτη: Poetry in Motion: Bielsa’s Influence on Leeds, Almeyda, and the Earthquakes – Quakes Epicenter

Link to comment
Share on other sites

Έχει να πέσει πριονοκορδελα φουλ. Ο κιοφτες πρώτος θα γράφει:" είναι ντροπή για την ΑΕΚ, με Αλμέιδα Προπονητή, να μην μπορεί να παίξει ποδόσφαιρο κυριαρχίας και άλλες τέτοιες παπαριές"

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×