Jump to content

ΑΕΚ Χάντμπολ 2023-24


Recommended Posts

Thanks, το είχα απορία αυτό, αλλά αυτό ήταν το λογικό, χωρίς να είμαστε πρωταθλητές έστω, δύσκολο το EHF League. Ας ξανασηκώσουμε την κούπα στο EHF Cup να δείξουμε χαρακτήρα και γυρνάμε μετά. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση της ΑΕΚ:

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Ίγκορ Άρσιτς. Ο 32χρονος (19/10/1989) Σέρβος τερματοφύλακας, ύψους 1,88 μ., υπέγραψε συμβόλαιο ενός έτους και επιστρέφει στο δυναμικό της ομάδας Χάντμπολ του Συλλόγου.

Ο Ίγκορ Άρσιτς έχει αγωνιστεί στη Σερβία με τις ομάδες των Napredak και HC Radnicki, με την οποία βρέθηκε και στα σαλόνια του Challenge Cup, ενώ φόρεσε και τις φανέλες των HC Pelister και Rabotnik, από τα Σκόπια. Το 2017 ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Διομήδη Άργους, ενώ τη σεζόν 2018-19 αγωνίστηκε στον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή. Ακολούθησε η μεταγραφή του στην ΑΕΚ, με την οποία στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος (2019-20), μετρώντας συνολικά 19 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις. Tην περασμένη αγωνιστική περίοδο μετακόμισε στο Ισραήλ για λογαριασμό της Hapoel SP Ashdod HC, η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Ο Ίγκορ Άρσιτς δήλωσε στο aek.gr: «Είναι μεγάλη η χαρά μου που επιστρέφω στην οικογένεια της ΑΕΚ. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα είναι διαφορετική σε σχέση με την τελευταία φορά που ήμουν εδώ, οι στόχοι ειναι πάντα ίδιοι και πιστεύω ότι με την εμπειρία μου από το ελληνικό πρωτάθλημα μπορώ να συμβάλλω στην επίτευξη τους. Το πρωτάθλημα γίνεται πιο δυνατό χρόνο με το χρόνο και πιστεύω ότι το φετινό πρωτάθλημα θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον. Πάμε να δουλέψουμε σκληρά, πάμε για μία δυνατή σεζόν και πάμε να κάνουμε χαρούμενους τους φιλάθλους μας».

Ίγκορ, καλώς ήρθες και πάλι στην οικογένεια της ΑΕΚ!

arsits-750x430.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Skepastos said:

Μόνο εγώ δεν ενθουσιάστηκα με τον Αρσιτς;

Κανένας δεν ενθουσιάστηκε πιστεύω. Κλασσική κίνηση οικονομίας, και έχεις καθαρά πρώτο και δεύτερο τερματοφύλακα, πράγμα ριψοκύνδινο, εγώ προτιμώ πάντα δύο σχεδόν ισάξιους τερματοφύλακες (για χάντμπολ μιλάμε όχι για ποδόσφαιρο). Βέβαια από την στιγμή που πήραμε Μάτσκεβιτς κάπου ήταν αναμενόμενο. Πρέπει να βάλουμε έναν πιτσιρικά τερματοφύλακα κοντά να μαθαίνει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Κανένας δεν ενθουσιάστηκε πιστεύω. Κλασσική κίνηση οικονομίας, και έχεις καθαρά πρώτο και δεύτερο τερματοφύλακα, πράγμα ριψοκύνδινο, εγώ προτιμώ πάντα δύο σχεδόν ισάξιους τερματοφύλακες (για χάντμπολ μιλάμε όχι για ποδόσφαιρο). Βέβαια από την στιγμή που πήραμε Μάτσκεβιτς κάπου ήταν αναμενόμενο. Πρέπει να βάλουμε έναν πιτσιρικά τερματοφύλακα κοντά να μαθαίνει.

Αυτόν που είχαμε δώσει δανεικό στην Πυλαία πχ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Κανένας δεν ενθουσιάστηκε πιστεύω. Κλασσική κίνηση οικονομίας, και έχεις καθαρά πρώτο και δεύτερο τερματοφύλακα, πράγμα ριψοκύνδινο, εγώ προτιμώ πάντα δύο σχεδόν ισάξιους τερματοφύλακες (για χάντμπολ μιλάμε όχι για ποδόσφαιρο). Βέβαια από την στιγμή που πήραμε Μάτσκεβιτς κάπου ήταν αναμενόμενο. Πρέπει να βάλουμε έναν πιτσιρικά τερματοφύλακα κοντά να μαθαίνει.

Έχουν ακουστει καλά λόγια για έναν πιτσιρικά μας δεν θυμάμαι όνομα. Μήπως θυμάσαι;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Skepastos said:

Έχουν ακουστει καλά λόγια για έναν πιτσιρικά μας δεν θυμάμαι όνομα. Μήπως θυμάσαι;

Όχι, δεν έχω εικόνα και άποψη για τους πιτσιρικάδες μας, @1989 generation o ειδικός σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Man Of Faith said:

Αυτοί οι παικταραδες που φερνουμε, είναι σαν τους περσινους που μας έφεραν το νταμπλ ή ακόμα καλυτεροι;

Διάβασε για τις φετινές και τις περσινές μεταγραφές και θα βγάλεις συμπεράσματα. Μπερία και σλοβάκο εξτρεμ που δεν θυμάμαι καν το όνομα δεν έχουμε φέρει πάντως ακόμα προς το παρόν. Με εξαίρεση τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Διάβασε για τις φετινές και τις περσινές μεταγραφές και θα βγάλεις συμπεράσματα. Μπερία και σλοβάκο εξτρεμ που δεν θυμάμαι καν το όνομα δεν έχουμε φέρει πάντως ακόμα προς το παρόν. Με εξαίρεση τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα.

Δεν γνωρίζω από παίκτες στο χάντμπολ, εμπιστεύομαι αυτά που γράφετε εσείς που ασχολείστε εδώ μέσα, απλά ότι μεταγραφή κάνουμε παρουσιάζεται ως σούπερ ντουπερ από τα sites μας.

Ο τρόπος που χάθηκε το νταμπλ φέτος ήταν πολύ σκληρός για μια ομάδα που πήγαινε από νικη σε νικη στην Ελλάδα όλη τη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2022 at 10:51 PM, SpiRos said:

Όχι, δεν έχω εικόνα και άποψη για τους πιτσιρικάδες μας, @1989 generation o ειδικός σε αυτά.

Μιλάμε μάλλον για Μπαμπατζανίδη και Ασλή. Για τον πρώτο θεωρώ πως θα γυρίσει από χρόνου, ο δεύτερος δε με πολυψήνει. Εντάξει, για μια σεζόν που θα παίζουμε στο ehf cup, το δίδυμο Μάτσκεβιτς-Άρσιτς είναι μια χαρά. Δυο χρόνια πάλευε ο Ίγκορ να γυρίσει, του κάνανε τη χάρη φέτος.

2 hours ago, SpiRos said:

Διάβασε για τις φετινές και τις περσινές μεταγραφές και θα βγάλεις συμπεράσματα. Μπερία και σλοβάκο εξτρεμ που δεν θυμάμαι καν το όνομα δεν έχουμε φέρει πάντως ακόμα προς το παρόν. Με εξαίρεση τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα.

Μπριάτκα ο Σλοβάκος παικτούρ...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Αρα χαμηλωσαμε τον πηχυ..

Δεν είχαμε ρεαλιστικές πιθανότητες να μπούμε στο EHF League αν διαβάσεις και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 said:

Αρα χαμηλωσαμε τον πηχυ..

Νομίζω είναι κ θέμα απώλειας του πρωταθλήματος. Και πέρυσι wild card πήραμε. Θα τα εξηγήσουν καλύτερα, τα παιδιά που το κατέχουν το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά πως έχει διαμορφωθεί το ροστερ της ΑΕΚ μέχρι τώρα:

Τερματοφύλακας: Μάτσκεβιτς, Άρσιτς, Καλαμάτας

Αριστερό ίντερ: Μαντάλινιτς, Νικολαϊδης, Καλόμοιρος

Αριστερό εξτρέμ: Τικ, Κεδέρης,

Δεξί ίντερ: Γιούκιτς, Ηλιόπουλος,

Δεξί εξτρέμ: Αραμπατζής,

Πίβοτ: Ρογκούλσκι, Μαρκατάτος, Παπαδιονυσίου,

Πλέι μέικερ: Μόγια, Κοτσιώνης, Λέμος.


https://www.enwsi.gr/1173797/aek/handball/aek-to-enwsi-gr-analyei-to-roster-tis-omadas-chantmpol-pliris-me-dyo-akomi-prosthikes.html?utm_source=internal&utm_medium=feed

Προπονητης: Αλέξης Αλβανός

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του ΑΕΚ1924, ο Έλληνας διεθνής πίβοτ επιστρέφει στην χώρα μας για να φορέσει τα κιτρινόμαυρα. Απομένουν μονάχα οι ανακοινώσεις.

Έχοντας αποκτήσει μία σειρά… δυνατών επιλογών – με αποκορύφωμα αυτή του Στίπε Μαντάλινιτς – η ΑΕΚ συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του ΑΕΚ1924, στην ΑΕΚ έχουν έρθει σε πλήρη συμφωνία με τον Νίκο Λιάπη, με στόχο να επιστρέψει στην Ελλάδα και να φορέσει τα κιτρινόμαυρα.

Πρόκειται για τον Έλληνα βασικό διεθνή πίβοτ, έχοντας διατελέσει μέλος του Ολυμπιακού/ΙΕΚ Ξυνή, του Διομήδη Άργους και του ΠΑΟΚ. Τελευταίος του σταθμός η Αντεμάρ Λεόν της Ισπανικής Λίγκας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία γιατί με Ρογκούλσκι δεν ήμουν ήρεμος 100%. Κλείσαμε στο πίβοτ, είναι και νέος ακόμα. Φουλ για δυνατό δεξί εξτρέμ ελπίζω τώρα, και ο Μπουνέτα άμα γύριζε δεν θα με χάλαγε για εναλλακτική στο δεξί ιντερ και έκλεισε το ροστερ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, ο Λιάπης δε με πολυψήνει, αλλά αφού δεν υπολογίζεται ο Μαρκατάτος και αφού χρηματοδοτούμε και άλλα αθλήματα, ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να βρούμε. Άντε να έρθει και ο Μπουνέτα και κλείνουμε για φέτος. Για να δούμε πόσο σοβαρή θα παρουσιαστεί η ομάδα και αν έμαθε από τα φετινά...

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΕΚ ο Νίκος Λιάπης!

09/07/2022
281 Views
AEK_HANDBALL_2022_WELCOME_SITE_LIAPIS.jp

 

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Νίκο Λιάπη. Ο 23χρονος (24/08/1999) διεθνής πίβοτ, ύψους 1,93 μ., υπέγραψε διετές συμβόλαιο και ανήκει πλέον στο δυναμικό της ομάδας Χάντμπολ του Συλλόγου.

Ο Λιάπης ξεκίνησε την καριέρα του από τον Φοίβο Συκεών για να αγωνιστεί στη συνέχεια σε ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή, Διομήδη Άργους και ΠΑΟΚ. Εν συνεχεία έκανε το μεγάλο άλμα για το εξωτερικό προκειμένου να αγωνιστεί στην κορυφαία κατηγορία της Ισπανίας για λογαριασμό της CB Ademar Leon.

Link to comment
Share on other sites

H AEK βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Νεμάνια Ζίβκοβιτς. Ο 27χρονος (21/01/1995) διεθνής Σέρβος, ύψους 1,83 μ., αγωνίζεται ως δεξί εξτρέμ και εντάσσεται στο δυναμικό της ανδρικής ομάδας Χάντμπολ του Συλλόγου.

Ο Νεμάνια Ζίβκοβιτς ξεκίνησε την καριέρα του από την Παρτιζάν, με τη φανέλα της οποίας αγωνίστηκε από το 2012 έως το 2018. Μεταξύ άλλων κατέκτησε ένα ασημένιο μετάλλιο στο Πρωτάθλημα (2013), ένα Κύπελλο Σερβίας (2013), ενώ αγωνίστηκε στο Challenge Cup της σεζόν 2016-17.

Ακολούθησε η Ζελέζνιτσαρ Νις (2018-19), για να επιστρέψει στην Παρτιζάν το 2019. Στη συνέχεια φόρεσε τη φανέλα της σλοβενικής Σλόβεν Γράντετς, για να φορέσει εκ νέου τη φανέλα της Παρτιζάν την περασμένη αγωνιστική περίοδο, κατακτώντας τη 2η θέση στο Πρωτάθλημα και σημειώνοντας 17 τέρματα στην πορεία της ομάδας του στο EHF European Cup. Αγωνίστηκε επίσης με την Εθνική Ανδρών Σερβίας στα προκριματικά του EURO 2020.

Μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας ο Νεμάνια Ζίβκοβιτς δήλωσε στο aek.gr: «Η αλήθεια είναι πως όταν δέχθηκα την πρόταση από την ΑΕΚ, δεν το σκέφτηκα και πολύ. Είμαι χαρούμενος που θα γίνω μέλος μιας τόσο μεγάλης οικογένειας. Είναι ένα βήμα για την καριέρα μου και είμαι έτοιμος για νέες προκλήσεις. Όταν είχα έρθει διακοπές στην Ελλάδα πριν μερικά χρόνια, είχα εξαιρετικές αναμνήσεις. Μου αρέσει ως χώρα, ενώ ταιριάζουμε ως λαοί, Έλληνες και Σέρβοι. Όσον αφορά στην προσαρμογή μου, νομίζω πως δεν θα έχω πρόβλημα στην Αθήνα, μιας και είμαι από το Βελιγράδι, μια εξίσου μεγάλη πόλη. Ο προσωπικός στόχος μου και είμαι βέβαιος και των συμπαικτών μου, είναι να κάνουμε όσες περισσότερες νίκες γίνεται για να κατακτήσουμε τα τρόπαια. Ελπίζω να προσαρμοστώ άμεσα στα “θέλω” του προπονητή και να έχω μεγάλη συμμετοχή σε μια ομάδα που θα πάρει τίτλους. Η ΑΕΚ είναι μια τεράστια ομάδα, με υπέροχη ιστορία και τρομερούς οπαδούς. Κάτι που είναι πολύ σημαντικό για εμένα. Θα δώσω όλη την ενέργειά μου γι’ αυτούς τους υπέροχους οπαδούς. Πάμε ΑΕΚ!».

Νεμάνια, καλώς ήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

286A2E9F-B3A5-4906-BB70-AA9B58FB067B-750

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα οι μεταγραφές για τα ψηλά στάνταρ που έχω ήταν από ΟΚ μέχρι καλές και πολύ καλές. Αυτή είναι απογοητευτική στα χαρτιά, θα έχουμε θέμα στο δεξί εξτρέμ. Αν δεν απειλούμε από εκεί θα κλείνει ο αντίπαλος πιο εύκολα πάνω στον Γιούκιτς. Αν δεν βγει και ο Τικ στο άλλο άκρο (η μεταγραφή στα όρια του ΟΚ) θα επηρεάσει όλη τη λειτουργία της ομάδας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πολύ καλύτερες κινήσεις έπειτα από μια κάκιστη χρονιά, αλλά από ότι φαίνεται είπαμε να ρίξουμε το βάρος στο γυναικείο βόλει..... Με εξαίρεση το Μάτσκεβιτς και το Μαντάλινιτς, οι υπόλοιποι είναι στοιχήματα. Και μαθαίνω και πάλι ότι βγαίνει φοβερή αισιοδοξία για τη νέα χρονιά. Η φετινή φάπα μάλλον δε μας έβαλε μυαλό. Τεσπα, μακάρι να δικαιωθούν οι αισιόδοξοι....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολλά τα καρπούζια. Κρίμα, θα προτιμούσα να αφιερωθεί μόνο στο χάντμπολ μαζεύοντας επιτυχίες και να δημιουργήσει ακλόνητη βάση για τα επόμενα 10-20 χρόνια, δίνοντας έτσι ίσως το παράδειγμα σε άλλους να ενδιαφερθούν για αλλα τμήματα όπως το βόλλεϋ. Ελπίζω να μην πάθει Μάκης δλδ να έχει αυτοσκοπό να μαζέψει μερικές κούπες όσο αντέχει και μετά στην μοίρα τους τα τμήματα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos changed the title to ΑΕΚ Χάντμπολ 2023-24
  • AG21 featured and unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×