Jump to content

ΑΕΚ Χάντμπολ 2023-24


Recommended Posts

Με την ομάδα της Πυλαίας θα συνεχίσει να αγωνίζεται ο Δημήτρης Μπαμπατζανίδης με ελεύθερη μεταγραφή από την ΑΕΚ.

Ο νεαρός τερματοφύλακας ο οποίος είχε δοθεί δανεικός πέρυσι το καλοκαίρι στη Πυλαία φέτος έμεινε ελεύθερος για να παραμείνει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

https://www.enwsi.gr/1183744/aek/handball/aek-paramenei-stin-pylaia-o-mpampatzanidis-me-eleytheri-metagrafi.html?utm_source=internal&utm_medium=home_section

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2022 at 11:07 PM, 1989 generation said:

Περίμενα πολύ καλύτερες κινήσεις έπειτα από μια κάκιστη χρονιά, αλλά από ότι φαίνεται είπαμε να ρίξουμε το βάρος στο γυναικείο βόλει..... Με εξαίρεση το Μάτσκεβιτς και το Μαντάλινιτς, οι υπόλοιποι είναι στοιχήματα. Και μαθαίνω και πάλι ότι βγαίνει φοβερή αισιοδοξία για τη νέα χρονιά. Η φετινή φάπα μάλλον δε μας έβαλε μυαλό. Τεσπα, μακάρι να δικαιωθούν οι αισιόδοξοι....

Πρακτικά πέρυσι αλλά και φέτος το δυναμικό της ομάδας δεν υπερτερεί αρκετά σε ποιότητα έναντι του Ολυμπιακου;

Η κάνουν και αυτοί καλές μεταγραφες;

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Bluesman said:

Πρακτικά πέρυσι αλλά και φέτος το δυναμικό της ομάδας δεν υπερτερεί αρκετά σε ποιότητα έναντι του Ολυμπιακου;

Η κάνουν και αυτοί καλές μεταγραφες;

Μέχρι στιγμής έχουμε χάσει Πλάθα, Ουγκάλδε, Τζηρά, Μυλωνά, Μπουκοβίνα, Άντζελιτς. Με εξαίρεση τα τέρματα, στις υπόλοιπες θέσεις δεν νομίζω ότι πήραμε καλύτερους. Ο γάβρος κράτησε τους πάντες πλην Αραπακόπουλου, ενώ πήρε και 2 καλούς ξένους από ότι ακούω, ένα Γάλλο και ένα Βόσνιο. Συν ότι πλέον δε σε φοβάται, γιατί εσύ του έδωσες το δικαίωμα. Και το χειρότερο είναι ότι πάλι έχουμε τη νοοτροπία του "θα τους πάρω άνετα"...Όταν σε έχουν φαπώσει, σοβαρεύεσαι, δε συνεχίζεις να σνομπάρεις...Δε μου άρεσε και η αποχώρηση Καφφάτου, δε γνωρίζω το λόγο που έφυγε, αλλά δε μου άρεσε...

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Bluesman said:

Π.χ. Ο Βέμπερ που πήρε σημερα ο Ολυμπιακός θεωρείται πολύ καλή μεταγραφη;

Όχι. Θα ήταν πριν αρκετά χρόνια πολύ καλή, αλλά πλέον κολλάει ένσημα, δεν έχει σχέση πχ με Ουγκάλδε ούτε σε κατάσταση σε παρόμοια ηλικία αλλά ούτε και σε στάτους στα πηκ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση της Handball Premier για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Το νέο πρωτάθλημα θα ξεκινήσει στις 17-18 Σεπτεμβρίου, με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει στην πρεμιέρα εντός έδρας τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή.

Το φετινό Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί στην Α’ Φάση σε 2 γύρους, όλοι εναντίον όλων. Ακολουθούν τα πλέι οφ στη Β’ Φάση για τις 4 πρώτες ομάδες της Α’ Φάσης, με χιαστί ημιτελικά (στις δύο νίκες), ενώ στον Τελικό θα προκριθούν οι δύο νικήτριες ομάδες των ζευγαριών των ημιτελικών (στις τρεις νίκες).

Αναλυτικά το πρόγραμμα αγώνων:
1η αγωνιστική (17-18/09/2022): ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή
2η αγωνιστική (24-25/09/2022): ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΑΕΚ
3η αγωνιστική (01-02/10/2022): ΑΕΚ – Αερωπός Έδεσσας
4η αγωνιστική (22-23/10/2022): Διομήδης Άργους – ΑΕΚ
5η αγωνιστική (29-30/10/2022): ΑΕΚ – ΕΣΝ Βριλησσίων
6η αγωνιστική (05-06/11/2022): ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
7η αγωνιστική (12-13/11/2022): ΑΕΚ – Δράμα Bianco Monte
8η αγωνιστική (16/11/2022): Ιωνικός Affidea – ΑΕΚ
9η αγωνιστική (19-20/11/2022): ΑΕΚ – ΧΑΝΘ
10η αγωνιστική (26-27/11/2022): Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΕΚ
11η αγωνιστική (03-04/12/2022): ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα
12η αγωνιστική: Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή – ΑΕΚ
13η αγωνιστική: ΑΕΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας
14η αγωνιστική: Αερωπός Έδεσσας – ΑΕΚ
15η αγωνιστική: ΑΕΚ – Διομήδης Άργους
16η αγωνιστική: ΕΣΝ Βριλησσίων – ΑΕΚ
17η αγωνιστική: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ
18η αγωνιστική: Δράμα Bianco Monte – ΑΕΚ
19η αγωνιστική: ΑΕΚ – Ιωνικός Affidea
20η αγωνιστική: ΧΑΝΘ – ΑΕΚ
21η αγωνιστική: ΑΕΚ – Ζαφειράκης Νάουσας
22η αγωνιστική: ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Λούκα Σόκολιτς. Ο 32χρονος (15/04/1990) διεθνής Κροάτης αριστερός ίντερ, ύψους 1,94 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της ομάδας Χάντμπολ του Συλλόγου.

Ο Λούκα Σόκολιτς ξεκίνησε την καριέρα του από την Μέντβεντσακ της Κροατίας, όπου αγωνίστηκε από το 2008 έως το 2011. Ακολούθησαν η Κόλντινγκ της Δανίας (2011-12) και η Εσκλιστούνα της Σουηδίας (2012-13), με τις οποίες αγωνίστηκε στα σαλόνια του EHF Cup. Την επόμενη τριετία φόρεσε τη φανέλα της Νέξε, επιστρέφοντας στην Κροατία. Mε την Νέξε κατέκτησε τρεις φορές τη 2η θέση στο Πρωτάθλημα και το Κύπελλο, ενώ παράλληλα ήταν η αιχμή του δόρατος της ομάδας στο EHF Cup. Το καλοκαίρι του 2016 πήρε μεταγραφή για τη γαλλική Ποντόλτ, όπου και έμεινε για 4 χρόνια, αποτελώντας ακρογωνιαίο λίθο στην κατάκτηση της ανόδου στην Λιγκ 1 (2018). Τα τελευταία δύο χρόνια φόρεσε τη φανέλα της Τουλούζ, φτάνοντας έως τους «16» του EHF European League, μένοντας εκτός συνέχειας από τη μετέπειτα κάτοχο του τίτλου, Μπενφίκα, στη διαφορά τερμάτων.

Μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας ο Λούκα Σόκολιτς δήλωσε στο aek.gr: «Είμαι πολύ χαρούμενος που έρχομαι στην ΑΕΚ. Ανυπομονώ να γνωρίσω όλους τους ανθρώπους του κλαμπ και φυσικά την πόλη της Αθήνας. Θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό για να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει σπουδαία πράγματα και να κερδίσει όλους τους τίτλους».

Λούκα, καλώς ήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

AEK_HANDBALL_2022_WELCOME_SITE_SOKOLIC-7

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι καλύτερος του Καλόμοιρου καλώς να έλθει. Για να είμαι ειλικρινής πάντως πιο πολύ την βλέπω ως μεταγραφή που έγινε απλά για να γίνει.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στα διάφορα σάιτ για μπαμ και μεγάλο χτύπημα και γελάω. Παιδιά, δεν είναι κακό να πείτε ότι επειδή ο πρόεδρος σπρώχνει λεφτά κι αλλού είπε να κατεβάσει το μπάτζετ εδώ γιατί δε βγαίνει.... Με εξαίρεση το τέρμα και το Μαντάλινιτς, όλοι οι άλλοι που αποκτήθηκαν είναι στοιχήματα. Μπορεί και να βγουν όλοι και να πάμε για νταμπλ, μπορεί και όχι και να έχουμε τα περσινά. Όπως και να έχει, φαβορί δεν ξεκινάμε φέτος..Και δε μας νοιάζει κιόλας, αφού έχουμε το γυναικείο βόλει....

  • Δικεφαλάκι 1
  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ βρίσκεται στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την έναρξη της συνεργασίας της με τον Ορελιέν Τσιτομπί. Ο 29χρονος (03/08/1993) Γάλλος πλέι μέικερ, ύψους 1,85 μ., υπέγραψε μονοετές συμβόλαιο και εντάσσεται στο δυναμικό της ομάδας Χάντμπολ του Συλλόγου.

Ο Ορελιέν Τσιτομπί ξεκίνησε την καριέρα του από την Tremblay-en-France Handball το 2011, ενώ δύο χρόνια αργότερα αγωνίστηκε στην Pontault-Combault Handball όπου παρέμεινε επί μία 5ετία. Το 2018 «μετακόμισε» στην C Chartres Metropole Handball, ενώ τα τελευταία δύο χρόνια έπαιζε για λογαριασμό της Grand Nancy Métropole Handball. Ο Τσιτομπί στο Παναφρικανικό Πρωτάθλημα Χάντμπολ, που πραγματοποιήθηκε στην Αίγυπτο, συμμετείχε με το Κογνκό, με το οποίο τερμάτισε στην 7η θέση, ενώ ο ίδιος ήταν ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης!

Μετά την επισημοποίηση της συμφωνίας ο Ορελιέν Τσιτομπί δήλωσε στο aek.gr: «Είμαι πολύ χαρούμενος που έρχομαι σε ένα τόσο μεγάλο κλαμπ, όπως η ΑΕΚ. Είμαι ενθουσιασμένος και ανυπομονώ να ξεκινήσει η νέα σεζόν. Θα τα δώσουμε όλα και ελπίζω ότι θα πετύχουμε τους στόχους μας».

Ορελιέν, καλώς ήρθες στην οικογένεια της ΑΕΚ!

Clipboard01-750x430.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Στοίχημα, καλή ηλικία, όπως λέει είναι βήμα μπροστά γι' αυτόν η Α.Ε.Κ., εγώ θέλω παίκτες που είμαστε βήμα πίσω γι' αυτούς. Αθλητικό πλέι πάντως που σκοράρει, μπορεί να ανοίξει διαδρόμους. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, 1989 generation said:

Τρία πλέι είχαμε και πήραμε και τέταρτο????Για ποιόν να χτυπάει άραγε καμπανάκι???

Μογια και Λεμος είχαν προβλήματα τραυματισμού, Κοτσιώνης θέλει δουλειά, δεν είναι κακό μια έξτρα λύση.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SpiRos said:

Μογια και Λεμος είχαν προβλήματα τραυματισμού, Κοτσιώνης θέλει δουλειά, δεν είναι κακό μια έξτρα λύση.

Ναι, ίσως. Αν και σαν εξτρά λύση παίζει και ο Καλόμοιρος...Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, 1989 generation said:

Ναι, ίσως. Αν και σαν εξτρά λύση παίζει και ο Καλόμοιρος...Θα δείξει.

Ισχύει, όπως και ο Λέμος πιστεύω ίντερ αν θέλει να ανακατέψει την τράπουλα. Δεν τον ξέρω πάντως τον καινούριο, αλλά του πούστη, μαύρος είναι, λογικά αθλητικός και δυνατός, δεν βλάπτει ένας τέτοιος.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SpiRos said:

Ισχύει, όπως και ο Λέμος πιστεύω ίντερ αν θέλει να ανακατέψει την τράπουλα. Δεν τον ξέρω πάντως τον καινούριο, αλλά του πούστη, μαύρος είναι, λογικά αθλητικός και δυνατός, δεν βλάπτει ένας τέτοιος.

Και με μεγάλο πέος Σπύρο μου για τα γαυράκια, όντως δεν βλάπτει ένας τέτοιος. Συγγνώμη για την παρατήρηση 

Link to comment
Share on other sites

Πανωραφάτος, μπράβο. Ίσως χαιρετήσει ο Ρογκούλσκι έτσι. Ελπίζω να φέρουν κάτι ανάλογο και σε εξτρέμ, είτε δεξί είτε αριστερό, γιατί εκεί πονάμε κατά την γνώμη μου.

Edit: να το κάνω πιο χειροπιαστό, έπαιζε πέρσι σε ομάδα που βγήκε 5η (οκ 6η στην ισοβαθμία) στο ισπανικό πρωτάθλημα (16 ομάδες η Α εθνική)

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

  • Stylianopoulos changed the title to ΑΕΚ Χάντμπολ 2023-24
  • AG21 featured and unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×