Jump to content

2 γκολ της ΑΕΚ που θυμάσαι


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Καλοκαίρι είναι, Ευρώπη δεν παίζουμε, ειδήσεις δεν έχουμε, πρόεδρο αδερφαρα έχουμε. Κλασική ΑΕΚτζηδικη μιζέρια με αναδρομές στο παρελθόν και ΑΕΚ θα πει να τραγουδάς στη βροχή κι άλλα τέτοια γραφικά.

 

Καλείστε να επιλέξετε 2 γκολ της ΑΕΚ, αυτά που σας έρχονται πρώτα στο νου. Δεν έχει σημασία αν τα είδατε από το γήπεδο ή από οθόνη.

Αλλά γράψτε και 2 λόγια, μην είστε πουσταραδες σαν τον Μελισσανίδη

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και αγέννητος το είδα 1000 φορές σε βίντεο. 0-1 το 1989 με γαύρο με Καραγκιοζόπουλο.

τα πιο έντονα συναισθήματα εν ζωή σίγουρα με το γκολ του Μίτσελ στο 2-3 με βάζελο στο κύπελλο. Το θυμάμαι σαν χτες.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το γκολ του Κοπιτσή στο 2-0 με τον ΠΑΟ το 1994.

Το γκολ του Μιτσελ σε ενα παιχνιδι που όδευε σε αποκλεισμό της ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Του Κατσουρανη στην Ριζουπολη

Του Γιακουμακη στο Καραϊσκακης

Link to comment
Share on other sites

Γκολ Σαραβάκου με ρέιντζερ και την ιστορική είσοδο μας στο πρώτο τσουλου

Γκολ καράφλα με Μίλαν και τη πρώτη νίκη στο τσουλού 

Link to comment
Share on other sites

Ντέμης Νικολαΐδης μετά από κατεβασιά του Κετσπάγια και 0-1 στο Καραϊσκάκη για το κύπελλο την πρώτη χρονιά του βατράχου σε αυτούς, χειμώνας του 97. Μάλλον η μαζικότερη παρουσία μας στον Πειραιά ως φιλοξενούμενοι.

Προηγήθηκαν 2 νίκες της ΑΕΚ στη ΝΦ μια για το πρωτάθλημα και μια τα το κύπελλο (ο πρώτος αγώνας πριν τη ρεβάνς το γκολ της οποίας μνημονεύεται). Οι μουλοι μείωσαν σε 2-1 στο τέλος του πρώτου αγώνα και αναθάρρησαν. Τον κλίμα σε αυτούς ήταν ότι αυτή τη φορά θα σας γαμησουμε. Μεγάλη καύλα στην αρχή της χούντας τους, πολύ σημαντικό βράδυ εκείνο.

92-93 κερδίζουμε βαζελα 3-1 στο Ν. Γκούμας. Το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, αυτό που κάρφωσε ο Κοπιτσής. Νομίζω ότι εκείνο το γκολ κλείδωσε το πρωτάθλημα τότε, ή τουλάχιστον έτσι μου είχε φανεί, μικρός ημουν

Link to comment
Share on other sites

Το 0-1 με τον Καραγκιοζόπουλο στην TV. Δευτέρα γυμνασίου, είχε χαλάσει η TV στο σπίτι είχαμε πάει σε ένα θείο μου να το δούμε. Γαύρος ο θείος, γαύρος ο πατέρας, γαύρος ο αδερφός, θυμάμαι έπαιζα ένα στυλό στα χέρια μου απ την αγωνία.... Στο γκολ, έσπασε ο στυλός, έτριξαν τα παράθυρα απ το ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ.... Οριακά, με άφησαν να δω το τέλος. Οι δύσκολες εποχές είχαν περάσει....

Το 2-3 του Μπατίστα στην Πάτρα. Με τρόπο που δεν θα αναλυθεί, κατάφερα να είμαι εκεί, να ταξιδέψω κ να λείψω απ το σπίτι μια μέρα σχεδόν αν κ.... ανήλικος LOL. Απλά ΗΔΟΝΉ.

MONO AEK!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stavros 9-11 said:

Ντέμης Νικολαΐδης μετά από κατεβασιά του Κετσπάγια και 0-1 στο Καραϊσκάκη για το κύπελλο την πρώτη χρονιά του βατράχου σε αυτούς, χειμώνας του 97. Μάλλον η μαζικότερη παρουσία μας στον Πειραιά ως φιλοξενούμενοι.

Προηγήθηκαν 2 νίκες της ΑΕΚ στη ΝΦ μια για το πρωτάθλημα και μια τα το κύπελλο (ο πρώτος αγώνας πριν τη ρεβάνς το γκολ της οποίας μνημονεύεται). Οι μουλοι μείωσαν σε 2-1 στο τέλος του πρώτου αγώνα και αναθάρρησαν. Τον κλίμα σε αυτούς ήταν ότι αυτή τη φορά θα σας γαμησουμε. Μεγάλη καύλα στην αρχή της χούντας τους, πολύ σημαντικό βράδυ εκείνο.

92-93 κερδίζουμε βαζελα 3-1 στο Ν. Γκούμας. Το τρίτο γκολ της ΑΕΚ, αυτό που κάρφωσε ο Κοπιτσής. Νομίζω ότι εκείνο το γκολ κλείδωσε το πρωτάθλημα τότε, ή τουλάχιστον έτσι μου είχε φανεί, μικρός ημουν

Νομίζω ότι  εξίσου αν όχι μεγαλύτερη παρουσία στο Καραϊσκάκη είχαμε το 92-93 και το 91-92, στο πρωτάθλημα. Με τον παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα το 93 φάνηκε να κλειδώνει ο τίτλος  αλλά μια βδομάδα μετά χάσαμε αναπάντεχα στην Τούμπα και βρεθήκαμε ξανά πίσω στην βαθμολογία. Πάντως ήταν καθοριστική αλλα και ιστορική  νίκη, αφού είχαμε 10 χρονια να νικήσουμε τους ζελες στην ΝΦ, και από τότε έγινε συνήθεια και... λατρεία. 

Τώρα στο θέμα του τοπικ, οκ για την δική μου γενιά προφανώς το γκολ του Τακαρου το 89, που το είδα και ζωντανά  από το πέταλο, στο οποίο είχε λίγο κόσμο, ενώ οι πάνω θύρες ήταν τίγκα Ακόμα θυμάμαι τα διαδοχικά 1-2 με τον Οκο που μου είχαν φανεί αιωνας και την αγωνία τι θα γίνει τώρα όταν κλείστηκε στο τέλος ο Τάκης, μέχρι που ξεμαρκαριστηκε, είδα την μπάλα να αναπαυεται στο πλεχτο και βρεθήκαμε να πανηγύριζουμε όλοι μαζί στην εξέδρα κτλ. Άλλο γκολ δεν ξέρω τώρα, είναι πολλά, ας πούμε του Δημητριάδη το δεύτερο με την Σπαρτακ που ανατρεψαμε το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου σε 2-1, προκριθηκσμε μετά από 15 χρόνια σε τρίτο γύρο ευρωπαϊκής διοργάνωσης   και "γκρεμίστηκε" το γήπεδο  από τους πανηγύρισμους, εγώ ήμουν σκεπαστή και βρέθηκα από πάνω σχεδόν στα κάγκελα οπότε είναι και αξέχαστο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γκολ.

Είναι η λήξη του αγώνα του γαύρου στην Κόρινθο, όπου ήδη κάνα 5λεπτο είμαστε η παρέα, με όλους όσους είχαν μπει στον αγωνιστικό χώρο και πανηγυρίζουμε χωρίς να έχει τελειώσει το άλλο.

Απλά πανζουρλισμος μετά.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Τάκης βιαστής ΟΑΚΑ στην κορυφή … όσα ζήσαμε live εκείνο το βράδυ στο ΟΑΚΑ τη στιγμή του γκολ-πρωτάθλημα, είναι πέρα από κάθε φαντασία.

Για δεύτερο θα έβαζα το 0-1 με τη γκολάρα του Θωμά στο τηγάνι , κύπελλο 1983 που πήρε τη μπάλα από το κέντρο και τους γάμησε… σαν τώρα το θυμάμαι,15 χρονών από τα πρώτα μου ματς  με μπαμπά γαύρο και ξάδερφο γαύρο μες στη θύρα 7 …κι εγώ εκεί μέσα μαζί τους με φανέλα της ΑΕΚ! …

άλλες εποχές … ☺️

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1. Γκολ Σλισκοβιτς στο 3-4 με ξανθη. 7 χρονων αλλα το θυμαμαι ακομα, δεν ξερω γιατι. 

2. Το γκολ του Καφε.

 

Link to comment
Share on other sites

Το 3 2 του Λύμπε με τον ΟΦΗ το 2004/2005 ως σήμερα δεν ξέρω γιατί είχα βάλει τα κλάματα τότε από συγκίνηση και το 1 0 από τον καράφλα με την Μίλαν 

Link to comment
Share on other sites

Ένα γκολ του Νικολαΐδη σε ασσιστ Σαβεφσκι στο ΟΑΚΑ, 0-1 με γαυρο, μπορεί και να ήταν η μοναδική μας επίθεση στον αγώνα. Θυμάμαι είχαμε πάρει λίγα εισητηρια και πήγαμε πολύ περισσοτεροι

 

Το γκολ του Κοπιτση που γραψατε και άλλοι.... Λύτρωση 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη η επιλογη

1) Καραγκιοζοπουλος

2) 1ο γκολ Σαραβακου με Ρεηντζερς 

----------------------------------------

3) Λυμπε με ΟΦΗ

4) Δημητριαδης με Εδεσσαικο

5) Ντεμης + Κωστης σε πρωτη επιστροφη βατραχου

6) Ντεμης 0-1 ΟΑΚΑ με γαυρο επι  Ντουντου

7) Ντεμης 0-1 Καραισκακης κυπελλο 96/97 (ενεργεια και πασα Τιμουρ) 

8 ) Μπατιστα και Κασαπης με γαυρο στο κυπελλο 96/97

9) Κοπιτσης 92/93 και 93/94 με βαζελο

10) Σεζαρ με Μιλαν

11) γκολ Μιτσελ με βαζελο

ευκολα θα εβαζα αλλα τοσα, αλλα μην το κουρασω.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθαν πολλά στο μυαλό, αλλα τα δυο πρώτα που σκέφτηκα ειναι του Σεντένο με την ρεαλ και του Κατσουράνη στην ριζούπολη με τους πούστηδες.

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι βάση τοπ 10 (οχι με σειρά αλλά τα πρώτα δέκα που μου έρχονται στο μυαλό)

- Λύμπε με ΟΦΗ 

- Καράφλας με Μίλαν 

- Σκόκο στο 3 2 με τον Γαύρο 

- Μίτσελ με βάζελο 

- Λάκης με γαύρο στην Ριζούπολη 

- Κατσουράνης με γαύρο στην Ριζούπολη 

- Τσιάρτας με Ρεάλ 

- Τσάνκο με βαζέλα στο 3 0 

- Λάζαρος με γαύρο 

- Τσιρίλο με Αντερλεχτ 

Link to comment
Share on other sites

Κατσουράνη 1-2 Ριζούπολη

Σεντενο 2-2 Ρεάλ

(Για πάγκο)

2-3 Λυμπερόπουλος οφη

1-0 Λυμπερόπουλος Λιλ

Λυμπερόπουλος έξω με χαρτς

Link to comment
Share on other sites

2 που θυμαμαι απο κοντα και τα βλεπω μπροστα μου αν κλεισω τα ματια μου:

Λαζαρος φαουλ με γαυρο

Ουχο με παοκ φαλτσαριστό 

τι να κανουμε ειμαστε με το νεο ΑΦΜ

Link to comment
Share on other sites

Το γκολ του Καραγκιοζοπουλου είναι εκτός συναγωνισμού, είναι αυτό που με έκανε ΑΕΚ (όπως και τους περισσότερους 40αρηδες) και δεν θα το βάλω δίπλα σε κανένα άλλο. 

Από εκεί και πέρα, αν έπρεπε να διαλέξω 2 αυτά είναι σίγουρα του Μίτσελ που πώς δεν έπαθα εγκεφαλικό ακόμα το αναρωτιέμαι και δεύτερο το γκολ του Λυμπεροπουλου στο 4-0 με γαυρο, έκλαιγα χωρίς να ξέρω γιατί. 

Link to comment
Share on other sites

Κοπιτσής και Μαρτσέλο. Παραπάνω λόγια δεν γράφω γιατί φτιάχνω Γκούλας στη φωτιά με το ένα χέρι, με το άλλο πίνω μπύρα, με το τρίτο σφηνάκι Jägermeister και με το τέταρτο κρατάω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Το τρίποντο του Ζήση στην Εφές, που φώναζα 'γκοολ'.

290204.jpg

Την σέντρα με το δεξί του Τσάρτα και κεφαλιά του Νικολαϊδη στο βάζελο, με βροχή. Το έβαλα να το βρω, μλκ ναι, με τις λάσπες εκεί μετά το ψαράκι, επί Σάντος. Αύρα Άδαρου, ομάδας όχι γκέι.

Καμία σχέση αυτή η ΑΕΚ, μόνο οι γκολάρες του Αραούχο μας ξεγέλασαν λίγο και φαπ, χυσοδοχείο.

 

Καζαντζίδης mode:
Η μαλακία στη ΝΦ με τη Σύρο, που καυλαντίζαμε και στο τέλος κρατήσαμε τον Άρη Α1. Σα μαλάκες, 'ΑΕΚ είσαι' λολ. Αρχείδια είσαι. 
Ο Λάζαρος στο Καφέ Πωλίνα να λέει για τον Ενσιαμπαφούμου της Τσέλσι.

 

Link to comment
Share on other sites

Γκολ Λαζαρου με γαυρο ηρθε πρωτο πρωτο στο μυαλο, μετα ηρθαν 2, Γιακουμακης και ξανα Λαζαρος με Λαρισα.

Και ενα πιο παλιο, Τσιαρτας το φαουλ στο 3-3 με Ρεαλ.

Link to comment
Share on other sites

Το γκολ του Ντέμη στο 2-0 με το γαύρο μέσα στη ΝΦ, κυριως για τον πανηγυρισμό στα κάγκελα. 
 

Το γκολ του Χρησταρα του Κωστή, στο 1-1 με το γαύρο, μέσα στη ΝΦ, ακόμα και αν δεν έφερε νίκη, κυρίως για τον πανηγυρισμό του. Το περίφημο «εγώ σας γαμησα». Για χρόνια η ασπρόμαυρη φωτογραφία του με τα κωλοδαχτυλα, από την εφημερίδα της επόμενης ημέρας  (νομίζω από το Φίλαθλο), κοσμούσε τον τοίχο του δωματίου μου. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Μιλεν πετκοφ οβιδα εξω απο τη περιοχη στο 3-0 με το γαυρο στη ΝΦ... Το είδα μικρούλης στη τηλεοραση, ειναι το ματς και οι εικονες της σκεπαστης που επιβεβαιωσαν εναν ερωτα που προυπηρχε

Κάθε μα κάθε γκολ του ντέμη στα παιδικά μου χρόνια... Και νομίζω οτι όλη η γενιά μου είχε το ίδιο θέμα,  3-4 ήμασταν σε όλο το σχολείο αλλα είχαμε το Ντέμη. Τι να μας πούν

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×