Jump to content

2 γκολ της ΑΕΚ που θυμάσαι


Recommended Posts

12 minutes ago, Skepastos said:

Το γκολ του Ντέμη στο 2-0 με το γαύρο μέσα στη ΝΦ, κυριως για τον πανηγυρισμό στα κάγκελα. 
 

Το γκολ του Χρησταρα του Κωστή, στο 1-1 με το γαύρο, μέσα στη ΝΦ, ακόμα και αν δεν έφερε νίκη, κυρίως για τον πανηγυρισμό του. Το περίφημο «εγώ σας γαμησα». Για χρόνια η ασπρόμαυρη φωτογραφία του με τα κωλοδαχτυλα, από την εφημερίδα της επόμενης ημέρας  (νομίζω από το Φίλαθλο), κοσμούσε τον τοίχο του δωματίου μου. 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Καραγκιοζοπουλος ςκτος διααγωνισμου

1. Το γκολ του σαββιδη απο 40 μετρα με δρεσδη που εκανε το 3 1 κ ηταν σκορ προκρισης

Το γκολ του δημητριαδη με σπαρτακ μοσχας που εκανε το 2 1 παλι ακορ προκρισης

Και τα 2 ματς απο 0 1 ανατροπες. 

Ο ναος στον αερα. 

Λογω 1ης φορας φιλαδελφεια θα βαλω κ το 1 0 του πηττα με μπιλμπαο

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 4:24 PM, Zara said:

Καζαντζίδης mode:

Η μαλακία στη ΝΦ με τη Σύρο, που καυλαντίζαμε και στο τέλος κρατήσαμε τον Άρη Α1. Σα μαλάκες, 'ΑΕΚ είσαι' λολ. Αρχείδια είσαι. 
 

 

Νέο Ηράκλειο, στο κλειστό της Ζεφύρου.

Link to comment
Share on other sites

1. Η κεφαλιά του "Βλάχου" που έκανε το 3-0 κι έστειλε το ματς με την ΚΠΡ στην παράταση με τη ... γνωστή συνέχεια.

Στάτους : Live

Επειδή : Πρώτη φορά γήπεδο κι η ομάδα στους 4 της Ευρώπης.

2. Το φάουλ του Σέζαρ με τη Μίλαν στο ΟΑΚΑ.

Στάτους : Live

Επειδή : Πρώτη φορά του μικρού στο γήπεδο.

__________________________

Αν μου δίνατε κι ένα τρίτο ....

3. Το αυτογκόλ του Μαυρουδή Μπουγαΐδη με τον Πανθρακικό στο ΟΑΚΑ.

Στάτους : Live

Επειδή : Κοπάνησα το κεφάλι μου στον ώμο του @Stylianopoulos κι από τότε του έχει μείνει ένα μικρο-κουσούρι και ψιλογέρνει από εκείνη την πάντα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

τσαρτας με ρεαλ το φαουλ εδω μεσα. δοκαρι, επαναληψη, γκολ... σπασανε τα αλατα του κασιγιας.

ντεμης το γκολ με γαβρο με το διπλο κοντρολ στο μπουτι και τη βολιδα (αναλογα εβαλε και ο ουχο). πανηγυρισμος μετα στα καγκελα

 

 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω  3 γκολ από 3 διαφορετικές πόλεις. 

Το γκολ (γκολαρα βασικά) του Ντέμη με τον πανηγυρισμό στη σκεπαστή. Ήμουν 8 χρονων Αλεξανδρούπολη , εννοείται πως όταν το βλέπεις σε τέτοια ηλικία μαζί με ΑΕΚτζη πατέρα σε ένα ματς που δεν είσαι σίγουρος γιατί, αλλά  υπάρχει αυτή η ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα που  σε διαπερνάει , το   κουβαλάς μαζί σου για χρονια . 
 

το δεύτερο γκολ δεν το είδα ούτε από τηλεόραση ούτε από γήπεδο . Χιμπερνιαν ΑΕΚ , πάλι με πατέρα κλεισμένοι στο γραφείο του με το ματς στο ραδιόφωνο, Θεσσαλονίκη αυτή τη φορά . Άγχος φοβερό , στο 2 1 του Τσάρτα θυμάμαι να γίνεται της πουτανας να με έχει πάρει στους ώμους να χοροπηδαμε και κάτι υστερίες από την μάνα λόγω ώρας. 
 

Ο.τι γκολ «θυμάμαι» πάντως είναι συνδεδεμένο με την οικογένεια. Α εκτός από τα γκολ του Σκοκο στο τηγάνι. Αυτά μου μείναν γιατί φοιτώντας στην Ξάνθη    ήρθε στο ημίχρονο η τότε κοπέλα με κάτι απίστευτες ζαρτιέρες , έγινε ο.τι έγινε και προς τιμήν της (και κακης μου αποδοσης λόγω αγχους έφυγε πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου). Σπάνιο ενα τόσο καβλωτικο μισάωρο με γκολαρες του Αργεντινού και αποπλάνηση στην ανάπαυλα . Τεσπα , τελικά πιο πολύ μου έμεινε   ο Σκοκο . Αν κάτι λέει αυτό 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 4:49 PM, enck1 said:

Μιλεν πετκοφ οβιδα εξω απο τη περιοχη στο 3-0 με το γαυρο στη ΝΦ... Το είδα μικρούλης στη τηλεοραση, ειναι το ματς και οι εικονες της σκεπαστης που επιβεβαιωσαν εναν ερωτα που προυπηρχε

Κάθε μα κάθε γκολ του ντέμη στα παιδικά μου χρόνια... Και νομίζω οτι όλη η γενιά μου είχε το ίδιο θέμα,  3-4 ήμασταν σε όλο το σχολείο αλλα είχαμε το Ντέμη. Τι να μας πούν

Σχολείο εντός Αττικής;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι η εισαγωγή στην ΑΕΚ.

Το δεύτερο είναι αυτό το πέσιμο του σαγονιού και η προσπάθεια του μυαλού να καταλάβει τι στον πέοντα είδαν τα μάτια.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Janjanin said:

Το πρώτο είναι η εισαγωγή στην ΑΕΚ.

Το δεύτερο είναι αυτό το πέσιμο του σαγονιού και η προσπάθεια του μυαλού να καταλάβει τι στον πέοντα είδαν τα μάτια.

Νομιζω οτι του Σκοκο με τον Νοτιομακεδονικο που ειχε περασει 5 παικτες και πεφτανε σαν τα κοτοπουλα οι Πισπιριγκοι, το καλυτερο του. Αλλα κι αυτο, και τα 2 γκολ στο Καραισκακης, και το γκολ στο 4-4 με τον γαυρο, απο τα καλυτερα γκολ της Ελλαδας εκεινη την δεκαετια.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 5:07 PM, CHⓇIS said:

Καραγκιοζοπουλος ςκτος διααγωνισμου

1. Το γκολ του σαββιδη απο 40 μετρα με δρεσδη που εκανε το 3 1 κ ηταν σκορ προκρισης

Το γκολ του δημητριαδη με σπαρτακ μοσχας που εκανε το 2 1 παλι ακορ προκρισης

Και τα 2 ματς απο 0 1 ανατροπες. 

Ο ναος στον αερα. 

Λογω 1ης φορας φιλαδελφεια θα βαλω κ το 1 0 του πηττα με μπιλμπαο

 

Πω!! Κ στα τρία μέσα ήμουν παππούδες γίναμε ρε πουστημ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο στη καρδιά μου θα είναι πάντα το γκολ του Γιακουμάκη. 

Ήταν μήνυμα πως θα δω επιτέλους πρωτάθλημα. Ένα πρωτόγνωρο αίσθημα. Μεγάλο μέρος έπαιξε ο τσαμπουκας που έβγαζε η ομάδα κατά τη διάρκεια όλου του παιχνιδιού αλλά κυρίως το πως πέταξε κάτω τον Μποτια, ανδρικά, αυθεντικά αεκτσιδικα. 
 

Δεύτερο, το γκολ του Μίτσελ που το πανηγύρισα ως μόνος Αεκτζής ανάμεσα σε καμία 60 βαζελους. Τι ποσοστό αυτό το έμαθα ενώ πανηγύριζα το γκολ, μου το έκαναν γνωστό με διάφορους τρόπους, φτηνά τη γλίτωσα 

Link to comment
Share on other sites

1) Γκολ Ντέμη που πάει στη σκεπαστή. Γκολάρα με άψογη εκτέλεση απ' την αρχή με το τέλειο κοντρόλ. Ψυχολογικά ήταν μεγάλο γκολ με αποτέλεσμα σε μια περίοδο που ο γαύρος έδειχνε ότι δεν υπολογίζει τίποτα και θέλει να ισοπεδώσει το ποδόσφαιρο και η τελευταία μεγάλη αντίσταση ήταν της ΑΕΚ που δεν μπορούσε να μας κάνει καλά με τίποτα. Το έδειξαν κιόλας το κόμπλεξ που τους είχαμε δημιουργήσει την επόμενη μόλις σαιζόν φέρνοντας μπράβους, Δημητρόπουλο, Κόκκαλη, κεκλεισμένων και κάνοντας όργια ώστε και σπάσουν την αντίσταση της ΑΕΚ.

2) Τόνι Σαβέφσκι στο Άιμπροξ, στην έδρα της Ρέιτζερς. Ένα γκολ που επισφράγιζε κάτι μεγάλο και πρωτόγνωρο για την ΑΕΚ και γενικά το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Την πρόκριση για πρώτη φορά σε ομίλους του ΤσουΛου. Και μάλιστα με γεμάτες εμφανίσεις και στα δύο ματς με τους Σκωτσέζους. Γενικά δείχναμε μια άλλη δυναμική, έναν άλλο αέρα πού ερχόταν σε αυτή την ομάδα και το γκολ του Σαβέφσκι ήταν η σφραγίδα σε όλο αυτό. Μην ξεχνάμε κιόλας τη δύναμη και τις μεταγραφές που έκανε τότε η Ρέιτζερς, έτσι! Ήταν φόβητρο όπως και να το κάνουμε. Μετά από αυτό το ματς νιώθαμε όλοι μια υπερηφάνεια, είχαμε ένα χαμόγελο ότι κάτι μεγάλο έγινε.

Και τα δύο αυτά γκολ που μου έχουν καρφωθεί στο μυαλό και στην καρδιά τα παρακολούθησα από μακριά.

Ξέρω ότι υπάρχουν άλλα πόσα, όπως το γκολ του Τάκη αλλά ήμουν μικρός ώστε να καταλάβω τότε τι ακριβώς συνέβη. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Carlos Gamara21 said:

Δεύτερο, το γκολ του Μίτσελ που το πανηγύρισα ως μόνος Αεκτζής ανάμεσα σε καμία 60 βαζελους. Τι ποσοστό αυτό το έμαθα ενώ πανηγύριζα το γκολ, μου το έκαναν γνωστό με διάφορους τρόπους, φτηνά τη γλίτωσα 

Καλά ρε συ που έβλεπες το ματς; Γηπεδούχοι ήμασταν. Μέσα ήμουν στη 2 και από την κορυφή βρέθηκα στο κάγκελο χωρίς να το καταλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 4:24 PM, Zara said:

Καζαντζίδης mode:

Η μαλακία στη ΝΦ με τη Σύρο, που καυλαντίζαμε και στο τέλος κρατήσαμε τον Άρη Α1. Σα μαλάκες, 'ΑΕΚ είσαι' λολ. Αρχείδια είσαι. 
Ο Λάζαρος στο Καφέ Πωλίνα να λέει για τον Ενσιαμπαφούμου της Τσέλσι.

 

Νομίζω τα έχεις μπλέξει. Πέρα το ν.ηρακλειο που σωστά σου είπε ο νονος, έχεις μπερδέψει δύο παιχνίδια.

Με Σύρο πράγματι παίξαμε Ηράκλειο κ ανεβήκαμε Α1. Αλλο παιχνίδι είναι που πρέπει να χάσουμε για να πεσει ο Άρης κ δεν μπορούν οι άλλοι να κερδίσουν κ ας τους το δίνουμε (δεν θυμάμαι αντίπαλο).

Τώρα μπορεί να λέω κ μαλακίες έχουν περάσει πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται, τον έκοβα κι αν είχα! Με Σύρο (οκ νόμιζα στο γήπεδο του ιωνικού) έπρεπε να χάσουμε για να πέσει ο Άρης, είχαμε πάει όλοι υπερσιγουροι και με διάθεση μικτής κερκίδα ("Α-ΕΚ!, ΣΥ-ΡΟΣ!, παίζει να ανέβαιναν με νίκη). Κερδάγανε αυτοί ωραία και καλά, κάναμε μπραφ ("θα έπεσε κάνα πακέτο στο ιντερβεττεν" είπε ένας) και έφτασει τάι μπρεηκ, βγαίνανε αυτοί πόντο μπροστά και στο ματς ποιντ τους ισοφαρίζαμε, ξαναβγαίνανε πόντο μπροστά, ξαναισοφαρίζαμε, μιλάμε για κάνα δεκάλεπτο αιωνιότητας όπου στο τέλος πήραμε δύο πόντους και μείναμε μαλάκες. Έλεγαν κάποιοι οκ είχαν τόσες ευκαιρίες να κερδίσουν τον πόντο είναι μαλάκες μπλα μπλα, αλλά ένας επικός και ψιλόηρωικός ψιλοομορφάντρας (όχι ο Στυλ...) φώναζε ανεξίτηλα σχεδόν με δάκρυα "με δουλεύετε ρε μαλάκες, τι είναι δηλαδή, αντί να κάνεις τη μανσέτα έτσι την κάνεις έτσι" (στρίβοντας το χέρι λίγο στα αριστερά). "Κρατήσατε τα σκουλίκια", σπάραζε το μέσα του...

Δεν ξέρω για να θυμάσαι άλλο αν η ιστορία επαναλήφθηκε ως φάρσα και άλλη χρονιά, ικανούς μας έχω.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να έχεις δίκιο. Έχω την αίσθηση άλλο με την Σύρο, και άλλο το ματς που έπρεπε να χάσουμε για να πέσει το σκουλήκι (ή να μην ανέβει κ αυτό μαζί μας).

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Skepastos said:

Καλά ρε συ που έβλεπες το ματς; Γηπεδούχοι ήμασταν. Μέσα ήμουν στη 2 και από την κορυφή βρέθηκα στο κάγκελο χωρίς να το καταλάβω. 

Γ μαγαζι πρεπει ναα λεει ρε

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Skepastos said:

Καλά ρε συ που έβλεπες το ματς; Γηπεδούχοι ήμασταν. Μέσα ήμουν στη 2 και από την κορυφή βρέθηκα στο κάγκελο χωρίς να το καταλάβω. 

Αυτο ειχα παθει στο 1 0 με γκαιη στο τςλευταιο λεπτο με μπλανκο. Κ εγω στη 2.ουτε καταλαβα πως βρεθηκα στο καγκελο. Ενας αλλος χαλια παραλιγο να φυγει στη 1.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, CHⓇIS said:

Αυτο ειχα παθει στο 1 0 με γκαιη στο τςλευταιο λεπτο με μπλανκο. Κ εγω στη 2.ουτε καταλαβα πως βρεθηκα στο καγκελο. Ενας αλλος χαλια παραλιγο να φυγει στη 1.

Και σε εκείνο το ματς με Μίτσελ ήταν ένας μπροστά μπροστά τέζα και κόντεψε να φύγει 2-3 φορές απο κάτω. Μπας και ήταν ο ίδιος; Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×