Jump to content

Προετοιμασία - Φιλικά 2022


AG21
 Share

Recommended Posts

5 minutes ago, Bukowski said:

Χαλκέντερος ο πουστης

Αξίζει να στηριχτείς πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, billy21 said:

Αξίζει να στηριχτείς πάνω του.

Eχει το ενας με εναν. 

Οταν παιζει...... 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, CHⓇIS said:

Eχει το ενας με εναν. 

Οταν παιζει...... 

Ο παίκτης δεν ολοκληρώνει ποτέ τπτ. Επειδή όμως στην Κύπρο, αρέσει στον Απόλλων, θα έπρεπε η ΑΕΚ να τον πουλήσει. Και με τα χρήματα από Αλμπάνη κ Τάνκοβιτς να φέρει έναν παίκτη σαν τον Ρουμάνο πχ που ακούστηκε ή κάποιον ποιοτικό παίκτη. Αυτό το να κρατάμε μετριότητες κ να μια ευκαιρία ακόμη κ άλλη μια ξανά κ ξανά άλλη μια, μόνο στην ΑΕΚ θα το δεις.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Στη Κυπρο τραυματιζοταν η μονο σε εμας τον πιανει η ευαισθησια;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NIS 9-11 said:

Στη Κυπρο τραυματιζοταν η μονο σε εμας τον πιανει η ευαισθησια;

Δεν θυμάμαι να έχει βγάλει θέματα εδώ. Όπως κ το να έχει κάνει κ κάτι τρομερό, να πεις, οκ να γυρίσει το παιδί να παίξει, κυριάρχησε στην Κύπρο. Not.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Αλμπανης έπρεπε να πουληθει στην Κυπρο. Μάλλον κάτι δεν κολλάει σε μας. Συνέχεια τραυματισμους βγάζει εδώ 

Link to comment
Share on other sites

προφανως η προετοιμασια που κανουν δεν ειναι σχολικου επιπεδου. αν δεν αντεχει το κορμι σου δε γινεσαι επαγγελματιας αδερφε.. πηγαινε παιξε σε πιο χαμηλους ρυθμους

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, chris manousopoulos said:

προφανως η προετοιμασια που κανουν δεν ειναι σχολικου επιπεδου. αν δεν αντεχει το κορμι σου δε γινεσαι επαγγελματιας αδερφε.. πηγαινε παιξε σε πιο χαμηλους ρυθμους

Ο αλμπανης νομίζω σε όλες τις προετοιπροετοιμασίες τραυματίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, chris manousopoulos said:

προφανως η προετοιμασια που κανουν δεν ειναι σχολικου επιπεδου. αν δεν αντεχει το κορμι σου δε γινεσαι επαγγελματιας αδερφε.. πηγαινε παιξε σε πιο χαμηλους ρυθμους

Μπορεις να σαι επαγγελματιαα ξερω γω σε επιπεδο Παφου ή Απολλωνα. Και ο Τσιγκρινσκι πχ δεν τραυματιστηκε φετος. Αλλα δεν ειναι ιδια η ενταση των τοπ4 ομαδων με τις υπολοιπες. Ο Αλμπανης πχ σε Ατρομητο ή Γιαννενα μπορει να επαιζε φουλ και να ταν και καλος. Ε σε ενταση ΑΕΚ, ποσο μαλλον σε αυτη που επιθυμει ο Αλμειδα απ οσο φαινεται δεν.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billy21 said:

Δεν θυμάμαι να έχει βγάλει θέματα εδώ. Όπως κ το να έχει κάνει κ κάτι τρομερό, να πεις, οκ να γυρίσει το παιδί να παίξει, κυριάρχησε στην Κύπρο. Not.

Νομίζω και από εκεί έλειψε κάπου στην αρχή αλλά στη πορεια έπαιξε και κάπως ξεχάστηκε. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AG21 said:

Νομίζω και από εκεί έλειψε κάπου στην αρχή αλλά στη πορεια έπαιξε και κάπως ξεχάστηκε. 

Μπορεί δεν το θυμάμαι, πάντως γενικότερα έπαιζε απλά όχι 90λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Η άσκηση της χθεσινής προπόνησης και η δουλειά στην ανάπτυξη με τέσσερα χάφ  (Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλο και Γκατσίνοβιτς) που βρίσκονταν ταυτόχρονα στην ίδια ενδεκάδα, όπως φαίνεται τελικά, ήταν ένα μήνυμα του Ματίας Αλμέιδα για τις σκέψεις που κάνει, τεστάροντας μια παραλλαγή του 3-5-2. Αυτό που φάνηκε στην σημερινή απογευματινή προπόνηση στο Αλκμάαρ της Ολλανδίας λοιπόν, είναι πως ο προπονητής, προτίθεται να κατεβάσει την ομάδα στο φιλικό της Παρασκευής κόντρα στην Φόλενταμ, με μια διάταξη που μοιάζει με 3-4-2-1, με τους Γιόνσον - Πινέδα να παίζουν στην ίδια ευθεία  στον άξονα και μπροστά τους, σε έναν πιο επιθετικό ρόλο στα χαφ, να βρίσκονται οι Μάνταλος Γκατσίνοβιτς, που πλαισιώνουν τον Αραούχο που βρισκόταν μόνος στην κορυφή.  

Επίσης, στο σχήμα που δοκίμασε το απόγευμα ο Αλμέιδα, υπήρχε διαφοροποίηση και στο δεξί άκρο της αμυντικής τριάδας εκεί όπου τοποθετήθηκε ο Ρότα αντί του Μήτογλου, ενώ δεξιά στην πλευρά ως δεξί μπακ-χαφ εξτρέμ μεταφέρθηκε ο Γκαρσία.  Κατά τ’ άλλα, o Σιμάνσκι ήταν στον γνωστό του πλέον ρόλο ως κεντρικό στόπερ που παίρνει την πρώτη μπάλα και λειτουργεί με την ταχύτητα του σαν… σκούπα αμυντικά, αριστερό στόπερ στην τριάδα ο Τζαβέλλας και αριστερά στην πτέρυγα ο Τσούμπερ.

Πρόκειται για μια διάταξη, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον απ’ όλες τις απόψεις. Με τον Αλμέιδα να δίνει μεγάλο βάρος στην λειτουργία του άξονα όσον αφορά το πρέσινγκ και την κυκλοφορία, εκεί όπου βρίσκονταν επαναλαμβάνουμε, οι Γιόνσον - Πινέδα στην ίδια ευθεία και οι Μάνταλος - Γκατσίνοβιτς μπροστά τους, μια συνθήκη που τη βλέπαμε καθαρά όταν η ομάδα αμυνόταν, διότι όταν ήταν η μπάλα στα πόδια των βασικών και γινόταν επίθεση, πραγματικά οι τέσσερις του άξονα άλλαζαν θέσεις και σε περίπτωση για παράδειγμα που ο Πινέδα έβγαινε πιο ψηλά τότε ένας εκ των Μάνταλου - Γκατσίνοβιτς έκανε αλληλοκάλυψη και γυρνούσε πιο πίσω. Βεβαίως, σε κατάσταση πρέσινγκ, δεν υπήρχαν… όρια και ακόμα και ο Γιόνσον έβγαινε πάρα πολύ ψηλά φτάνοντας ακόμη κι έξω από την αντίπαλη περιοχή!  Για την ιστορία, οι βασικοί επικράτησαν με σκορ 2-1 με δύο γκολ των Αραούχο - Μάνταλου, ενώ ο Απάτσι είχε επίσης μια ευκαιρία και ένα δοκάρι. Από την άλλη ομάδα, το γκολ πέτυχε ο Κοσίδης.  

Οι δύο ομάδες του διπλού:  (3-4-2-1) Αθανασιάδης, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Ρότα - Γκαρσία, Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ - Αραούχο.  (4-4-1-1) Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Ραντόνια, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Άμραμπατ, Γιούσης - Μπότος, Κοσίδης.


365

Link to comment
Share on other sites

Το αυριανό (20:00, ώρα Ελλάδος) φιλικό της ΑΕΚ κόντρα στη Φόλενταμ θα είναι λίγο διαφορετικό από όσα έχουμε συνηθίσει…

Ο αγώνας θα γίνει στο Αλκμάαρ, στο γήπεδο όπου η Ένωση κάνει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της, στο προπονητικό κέντρο Alkmaarsche Boys.

Όσον αφορά τον αγώνα, αυτός θα «χωριστεί» σε 4 μέρη των 30 λεπτών. Με τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου, θα υπάρξει διάλειμμα τριών λεπτών. Μόλις ολοκληρωθεί και το δεύτερο μισάωρο, το διάλειμμα θα είναι διάρκειας 15 λεπτών. Όταν ολοκληρωθεί και το τρίτο μισάωρο, πριν την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου, θα έχουμε εξίσου διάλειμμα τριών λεπτών.

Το φιλικό θα διεξαχθεί με την παρουσία μόνο των φίλων της ΑΕΚ, όπου αναμένεται να είναι αρκετοί από διάφορα μέρη της Ευρώπης, αλλά και εκδρομείς από την Ελλάδα.

Να υπενθυμίσουμε πως μπορείτε να δείτε τον αγώνα, εκτός από το enwsi.gr γραπτώς, τόσο από το Cosmote TV τηλεοπτικά, όσο και από το επίσημο κανάλι του ολλανδικού κλαμπ στο Youtube.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο περνάνε οι μέρες βλέπω ότι ο Αλμειδα επιλέγει σχήματα και συνθέσεις με πολλούς μέσους και λιγότερο με παίχτες εξτρέμ η παίχτες που παίζουν στα πλαγια. Έχω την αισθηση ότι δίνει πολύ μεγάλη σημασία στον άξονα και εμένα γενικότερα μου αρέσει αυτή η λογική όπως μου αρέσουν και τα σχήματα με 2 φορ. Μήπως τελικά να ψάχναμε κανέναν μέσο ακόμα -έστω ελπιδοφόρο- για καβάτζα και αντί για εξτρέμ έναν παίχτη τύπου Εντινιο να μπορεί να παιξει και κορυφή; Εκτός απο το φορ εννοώ 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα ψάχνεται γιατί τα γουστάρει τα συστήματα με τρια σέντερ-μπακ και πιστεύει οτί κολλάνε στο ρόστερ της ομάδας, τοτε ΟΚ...

Αμα ψάχνεται γιατί είδε το Ρότα και το Μοχαμαντί και συμπέρανε οτί με αυτούς βασικούς πάλι με Αστέρα και Γιάννενα θα παλεύουμε για τα πλέυ-οφ... οπότε ας σκαρφιστώ οτιδήποτε ωστέ να μην παίζουν, τότε όχι ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, nikos said:

Εμένα παντως μου αρέσει ότι είναι σατανάς που ψάχνεται 

Εγώ άρχισα και φοβάμαι. 
 

μην μας κατεβάσει κάνα 3/4/2/1 με Σιμάνσκι στους 3, Τσούμπερ Αμραμπατ μπακ χαφ τους 4 του κέντρου και Αραούχο 😅

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, yiannis_21 said:

Εγώ άρχισα και φοβάμαι. 
 

μην μας κατεβάσει κάνα 3/4/2/1 με Σιμάνσκι στους 3, Τσούμπερ Αμραμπατ μπακ χαφ τους 4 του κέντρου και Αραούχο 😅

ΑΕΚ σημαίνει επίθεση 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γράφω -το έλεγα κι περυσι- υπο την έννοια ότι βαρεθήκαμε να παίζουμε με συστήματα και σχηματα λες και είναι αποθηκευμένα σε παιχνίδι PlayStation, συνεχεια το ίδιο πραγμα από το πρώτο φιλικό μέχρι που έμεινες 20 πόντους πίσω, ειδικα με τους 3 υπνους που είχαμε περυσι.

Καλο είναι να έχεις κάποιον να ψάχνεται, στην φαση που έχεις φτάσει σαν ομάδα πλέον. Φαίνεται ότι το ζορίζει το μυαλό του στα παντα.

Απο εκεί και περα θα δείξει αν ολα αυτά καταληξουν σε κάτι καλο ή θα έχουμε κλοουνιστικες καταστάσεις…

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Skepastos said:

ΑΕΚ σημαίνει επίθεση 

Πολυ ΤσακιRη διαβαζεις Σκεπάστε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει και το ψάχνει. Αλλά να έχει  plan B στο μυαλό του αν κολλήσει. Γιατί δεν είναι δυσκολο να γίνει το κακό και η εμμονή δεν μας έχει βγει ποτε σε καλό. Επίσης το Σιμανσκι στοπερ στα επίσημα μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ... 

Βεβαία δεν έχει και αυτους που θέλει

Link to comment
Share on other sites

Αντε κωλοφαρδοι. 2 γεματες ωρες φιλικο ΑΕΚ θα δειτε σημερα. Κανονισε ο ματιας. 

Μετα θα εχει αναλυσεις συστηματων.... 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι μου θυμιζει??? 

Αλμέιδα στους παίκτες: Όταν πρεσάρουμε το κάνουμε με όλη μας τη δύναμη, όχι με... τζόκινγκ! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×