Jump to content

Προετοιμασία - Φιλικά 2022


AG21
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Epitaph21 said:

Μόνο στο ΤσουΛου το έπαιξε? Είναι η διάταξη που χρησιμοποιεί σε όλα τα παιχνίδια. Βέβαια άλλο να έχεις για wing backs James, Chilwell και Kante, Jorginho στα χαφ που μπορούν να τα βγάλουν πέρα ενώ αντιμετωπίζουν περισσότερους αντιπάλους και άλλο να έχεις τα δικά μας ακραία μπακ και χαφ.

Είναι άλλη η ασφάλεια που δίνουν σε οποιοδήποτε προπονητή αμυντικά χαφ σαν τον καντε και το ζορζίνιο. Δεν είναι σύνηθες το παράδειγμα της Τσέλσι.

Ομοίως αν οι 3 πίσω είναι επιπέδου εθνικής Ιταλίας τότε πράγματι μπορείς να παίξεις με όποιους θες σαν wing backs.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janjanin said:

Ομοίως αν οι 3 πίσω είναι επιπέδου εθνικής Ιταλίας τότε πράγματι μπορείς να παίξεις με όποιους θες σαν wing backs.

Δεν θα συμφωνήσω. Οι wing backs είναι σημαντικοί στην συγκεκριμένη διάταξη διότι πρέπει να προσφέρουν δημιουργικότητα και απειλή όταν επιτίθεσαι. Κι αν στα τουρνουά μπορείς να ξεπεράσεις την μη επιθετικότητα των ακραίων αμυντικών, αφού μιλάμε κατά βάση για αγώνες νοκ άουτ που κρίνονται στο γκολ, σε κανονική σεζόν συλλόγου είναι αυτοκτονικο να πας σταθερά με αυτή την διάταξη και να περιμένεις να σου δώσει πλάτος στην επίθεση κάποιος σαν τον Ρότα ή τον Μπακακη...

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για 3-5-2 λειπουν 3 στοπερ, 1 επιθετικος και δεν ξέρουμε αν θα ανταποκριθούν οι πλάγιοι χαφ.

 

για 4-3-3 (ή 4-2-3-1) λειπουν σιγουρα 2 στοπερ και 2 πλάγιοι μπακ.

 

Ετσι τα βλέπω πάνω κάτω. Άρα θα πρέπει να παρεις σιγουρα 2 στοπερ κι από εκεί και περα να δεις σε ποιο σύστημα θες να δωσεις προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τον Γκαρσία τον έπιασα κάνα δυο φορές να μανουριαζει με κάποιον γιατί δεν ήταν στη θέση του,  για να πιέσουν μαζί.

Η με τον Γκατσινοβιτς τα είχε ή με τον Πέτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχσάν Χατζισαφι

Από τους καλύτερους όχι μόνο της επανάληψης αλλά και του αγώνα. Ήταν πολλές οι περιπτώσεις που άκουσε τα μπράβο του Αλμέιδα, καθώς ο Ιρανός παίζοντας ως αριστερό στόπερ, έφερε σταθερότητα πίσω και παράλληλα με την τεχνική που διαθέτει έφτιαχνε και παιχνίδι από πίσω αλλάζοντας παιχνίδι και παίζοντας ψύχραιμα στον συμπαίκτη του. Καλό και ουσιαστικό παιχνίδι από τον Χατζισαφί. Εξελέντε! Που του φώναξε και ο Αλμέιδα μετά από μια αλλαγή παιχνιδιού που έσπασε την πίεση του αντιπάλου βγάζοντας στην αδύνατη πλευρά τον Άμραμπατ… 

https://www.aek365.org/a-871507/h-kritikh-ths-aek.htm

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Epitaph21 said:

Μόνο στο ΤσουΛου το έπαιξε? Είναι η διάταξη που χρησιμοποιεί σε όλα τα παιχνίδια. Βέβαια άλλο να έχεις για wing backs James, Chilwell και Kante, Jorginho στα χαφ που μπορούν να τα βγάλουν πέρα ενώ αντιμετωπίζουν περισσότερους αντιπάλους και άλλο να έχεις τα δικά μας ακραία μπακ και χαφ.

Ας μη βιαζόμαστε.

Η μεταγραφή Βίντα και τα ονόματα που κυκλοφορούν μπορεί να αλλάξουν πολλά.

Στη Σούπερ Λίγδα παίζεις, χωρίς Ευρώπη.

Εδώ ο μπυροκοιλιας ο Βιερίνια την έβγαλε μέχρι τα 35 παίζοντας στα πλάγια, ο Τσουμπερ δεν θα μπορούσε?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, No11 said:

Εδώ ο μπυροκοιλιας ο Βιερίνια την έβγαλε μέχρι τα 35 παίζοντας στα πλάγια, ο Τσουμπερ δεν θα μπορούσε?

Πάντως ο πικ Βιερίνια ήταν ανώτερος από τον Τσουμπερ.

Link to comment
Share on other sites

Μου γράφει φίλος που ήταν χθες στο γήπεδο πως τους έκανε μανουρες ο ΤΤ για να μπουν και ήθελε λίστες,εξακριβώσεις κλπ λες και τους έκανε χάρη κιόλας.

Τα παιδιά στο μεταξύ είχαν πάει εκεί από διάφορες γωνιές της Ευρώπης. Ε τον παραμέρισαν χωρίς ευγένειες,άκουσε και τα μπινελικια του και κάθησε μετά ησυχος στην καρέκλα του.

Κάτι άλλο από χθες ,δείγμα ανοργανωσιας οποιου εκεί στην ΠΑΕ κανονιζει τα της προετοιμασίας.Δεν έπαιξε η ΑΕΚ εχθές τελικά στο κεντρικό βοηθητικο γήπεδο του προπονητικού κέντρου όπως νόμιζαν& έπρεπε δλδ ΑΕΚ εισαι.. αλλά στο βοηθητικό (του βοηθητικού) γιατί λέει στο μεγάλο,στο καλό γινόταν σπορά..

  • Δικεφαλάκι 14
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Stylianopoulos said:

Μου γράφει φίλος που ήταν χθες στο γήπεδο πως τους έκανε μανουρες ο ΤΤ για να μπουν και ήθελε λίστες,εξακριβώσεις κλπ λες και τους έκανε χάρη κιόλας.

Τα παιδιά στο μεταξύ είχαν πάει εκεί από διάφορες γωνιές της Ευρώπης. Ε τον παραμέρισαν χωρίς ευγένειες,άκουσε και τα μπινελικια του και κάθησε μετά ησυχος στην καρέκλα του.

Κάτι άλλο από χθες ,δείγμα ανοργανωσιας οποιου εκεί στην ΠΑΕ κανονιζει τα της προετοιμασίας.Δεν έπαιξε η ΑΕΚ εχθές τελικά στο κεντρικό βοηθητικο γήπεδο του προπονητικού κέντρου όπως νόμιζαν& έπρεπε δλδ ΑΕΚ εισαι.. αλλά στο βοηθητικό (του βοηθητικού) γιατί λέει στο μεγάλο,στο καλό γινόταν σπορά..

Ρε μονο με σφαλιαρες καταλαβαινουν αυτοι

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stylianopoulos said:

Μου γράφει φίλος που ήταν χθες στο γήπεδο πως τους έκανε μανουρες ο ΤΤ για να μπουν και ήθελε λίστες,εξακριβώσεις κλπ λες και τους έκανε χάρη κιόλας.

Τα παιδιά στο μεταξύ είχαν πάει εκεί από διάφορες γωνιές της Ευρώπης. Ε τον παραμέρισαν χωρίς ευγένειες,άκουσε και τα μπινελικια του και κάθησε μετά ησυχος στην καρέκλα του.

Κάτι άλλο από χθες ,δείγμα ανοργανωσιας οποιου εκεί στην ΠΑΕ κανονιζει τα της προετοιμασίας.Δεν έπαιξε η ΑΕΚ εχθές τελικά στο κεντρικό βοηθητικο γήπεδο του προπονητικού κέντρου όπως νόμιζαν& έπρεπε δλδ ΑΕΚ εισαι.. αλλά στο βοηθητικό (του βοηθητικού) γιατί λέει στο μεγάλο,στο καλό γινόταν σπορά..

Ήταν η Ορίτζιναλ Λονδίνου, τα παιδιά που τα είχανε βάλει με 50 Πορτογάλους. 
 

Στη φωτογραφία, ο λεβέντης στην άκρη είναι ο αρχηγός. Κάτι Τασουληδες δεν τους βλεπει ούτε τους ακούει. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stylianopoulos said:

Μου γράφει φίλος που ήταν χθες στο γήπεδο πως τους έκανε μανουρες ο ΤΤ για να μπουν και ήθελε λίστες,εξακριβώσεις κλπ λες και τους έκανε χάρη κιόλας.

Τα παιδιά στο μεταξύ είχαν πάει εκεί από διάφορες γωνιές της Ευρώπης. Ε τον παραμέρισαν χωρίς ευγένειες,άκουσε και τα μπινελικια του και κάθησε μετά ησυχος στην καρέκλα του.

Κάτι άλλο από χθες ,δείγμα ανοργανωσιας οποιου εκεί στην ΠΑΕ κανονιζει τα της προετοιμασίας.Δεν έπαιξε η ΑΕΚ εχθές τελικά στο κεντρικό βοηθητικο γήπεδο του προπονητικού κέντρου όπως νόμιζαν& έπρεπε δλδ ΑΕΚ εισαι.. αλλά στο βοηθητικό (του βοηθητικού) γιατί λέει στο μεγάλο,στο καλό γινόταν σπορά..

Εύγε στα παιδιά, έπρεπε να του ρίξουν και 2-3 παταριές (έτσι λέν στο χωριό μου) στον σβέρκο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Carlos Gamara21 said:

Ήταν η Ορίτζιναλ Λονδίνου, τα παιδιά που τα είχανε βάλει με 50 Πορτογάλους. 
 

Στη φωτογραφία, ο λεβέντης στην άκρη είναι ο αρχηγός. Κάτι Τασουληδες δεν τους βλεπει ούτε τους ακούει. 

Τους πρωτοσυνάντησα τελευταία βδομάδα στο Γκένκ μια χαρά παιδιά 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gybe21 said:

Τον Γκαρσία τον έπιασα κάνα δυο φορές να μανουριαζει με κάποιον γιατί δεν ήταν στη θέση του,  για να πιέσουν μαζί.

Η με τον Γκατσινοβιτς τα είχε ή με τον Πέτρο.

 

Ο Αραουχο του έβαζε πολύ χέρι 

Link to comment
Share on other sites

 Η… ψυχή της παρέας είναι στο Άλκμααρ, ο Πέτρος Μάνταλος. Ο εκ των αρχηγών της ΑΕΚ, φαίνεται να είναι γνωστό πειραχτήρι. Πολλές φορές έχουν κυκλοφορήσει οι ατάκες που λέει στους συμπαίκτες του, μέχρι και το… ποντάρισμα έναν καφέ, αν πετύχαινε το πέναλτι κόντρα στον Αθανασιάδη σε προπόνηση. Ο Μάνταλος αυτή τη σεζόν δείχνει πιο χαλαρός και άνετος στην ΑΕΚ. (ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ)

 

🤡🤡

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Araujo21 said:

 Ο Μάνταλος αυτή τη σεζόν δείχνει πιο χαλαρός και άνετος στην ΑΕΚ. (ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ)

Τον περιμενουμε να βαρεσει κορνερ στην Αγια Σοφια

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ενοχλησεις ο Αραουχο, δε θα παιξει στο φιλικο της Τεταρτης. Ετοιμαζεται ο Κοσιδης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Araujo21 said:

Ο Μάνταλος αυτή τη σεζόν δείχνει πιο χαλαρός και άνετος στην ΑΕΚ. (ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ)

Να μας πουν πότε θα αρχίσει να.... αυγοκόβει ματσάκια ο... χαλαρός.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Araujo21 said:

 Η… ψυχή της παρέας είναι στο Άλκμααρ, ο Πέτρος Μάνταλος. Ο εκ των αρχηγών της ΑΕΚ, φαίνεται να είναι γνωστό πειραχτήρι. Πολλές φορές έχουν κυκλοφορήσει οι ατάκες που λέει στους συμπαίκτες του, μέχρι και το… ποντάρισμα έναν καφέ, αν πετύχαινε το πέναλτι κόντρα στον Αθανασιάδη σε προπόνηση. Ο Μάνταλος αυτή τη σεζόν δείχνει πιο χαλαρός και άνετος στην ΑΕΚ. (ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ)

 

🤡🤡

Αυτή τη προετοιμασία αντί να βγάζει μάτια όπως συνήθως μας λένε πήρε το ρόλο του γεωργεα και κορομηλα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, moukie said:

Ενοχλησεις ο Αραουχο, δε θα παιξει στο φιλικο της Τεταρτης. Ετοιμαζεται ο Κοσιδης.

Έχει καταντήσει αηδία αυτό με τον Αραουχο. Κάθε τρεις και λίγο έξω και αντί να φέρουν επιθετικό παίζουν το πουλάκι τους 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Τζαβελλας

 

Σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα από πέρυσι. Και σε επίπεδο οργάνωσης. Και σε επίπεδο δουλειάς. Νομίζω έχουμε ξεκινήσει να δουλεύουμε σαν μια φυσιολογική, μεγάλη, ομάδα.

Τι χαρακτήρα θα έχει η ΑΕΚ του χρόνου, αν μπορούσες να το περιγράψεις με τρεις λέξεις; 

Θεωρώ ότι η ομάδα θα είναι σκληρή, δυναμική και νομίζω θα είναι ΟΜΑΔΑ με όλη την έννοια της λέξης.

-Παίζεις επί σειρά ετών στο κορυφαίο επίπεδο, αντιλαμβάνεσαι πιο εύκολα όταν κάτι χτίζεται και είναι υγιές. Που νομίζεις ότι μπορεί να φτάσει αυτή η ΑΕΚ μαζί με τις προσθήκες που έρχονται; 

Ο κόσμος της ΑΕΚ, η διοίκηση και η Ιστορία του κλαμπ, θέλουν την ΑΕΚ στην κορυφή. Για να έρθει η κορυφή όμως, πρέπει να έχεις τη βάση. Αυτό έχει ξεκινήσει να κάνει ο προπονητής και εγώ μπορώ να σου υπογράψω ότι οι βάσεις μπαίνουν. Από εκεί και πέρα, το που μπορούμε να φτάσουμε, θα πρέπει να δουλέψουμε όλοι και να κάνουμε το καλύτερο και όχι μόνο για τη φετινή χρονιά, γιατί τώρα κάτι χτίζεται, θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία, να μεγαλώνει και να μεγαλώνει τα επόμενα χρόνια. Σίγουρα είναι ένας παράγοντας και το γήπεδο που έρχεται. Είμαστε μια ομάδα που για μένα πέρυσι το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν το γήπεδο. Ήμασταν μια ομάδα, που δυσκολευόμασταν να καταλάβουμε τη ζεστασιά της έδρας και του κόσμου, όταν για παράδειγμα σε παιχνίδια είχαμε 20-25.000 κόσμο νομίζαμε ότι παίζαμε μόνοι μας. Ήταν κάτι πολύ κακό για εμάς. Οπότε, όταν ξεκινήσουν να μπαίνουν οι βάσεις, που όπως σου είπα, έχουν ξεκινήσει να μπαίνουν, όλα θα πάνε καλύτερα.

-Ποιες είναι οι βασικές αρχές του ποδοσφαίρου που θέλει να παίξει ο Ματίας Αλμέιδα; Βλέπουμε για παράδειγμα ότι το κομμάτι του πρέσινγκ το ζητάει και το δουλεύει συνέχεια… 

Αυτά είναι τεχνικά ζητήματα. Σίγουρα δουλεύουμε κάτι διαφορετικό φέτος, σίγουρα ελπίζουμε να μας βγει αυτό που δουλεύουμε στην προετοιμασία. Εγώ θα ξεκινούσα όμως πριν φτάσουμε στο γήπεδο από το γενικό κομμάτι. Το γκρουπ. Από εκεί ξεκινάει η σωστή δουλειά. Όλα τα πράγματα έχουν μπει στην θέση τους όπως πρέπει να είναι για μια μεγάλη ομάδα για να μπορεί να δουλεύει και να καταλήξουμε στο ποδοσφαιρικό κομμάτι που εσείς βλέπετε στο γήπεδο. Είναι δηλαδή, θέλω να πω, και θέμα κλίματος που από εκεί ξεκινάει η σωστή οργάνωση για να φτάσει στο αγωνιστικό. Οργάνωση και όρεξη για δουλειά που προκύπτει από την προσέγγιση του τεχνικού τιμ από την πρώτη μέρα.

Από τις πρώτες ασκήσεις τακτικής και τα δύο ματς ο Αλμέιδα δείχνει πως στηρίζεται στην τριάδα στην άμυνα και από εκεί και πέρα υπάρχουν παραλλαγές, είτε μιλάμε για 3-5-2 είτε για 3-4-2-1. Η τριάδα στο κέντρο της άμυνας είναι μια διάταξη που γνωρίζεις πολύ καλά αφού στην προηγούμενη ομάδα αγωνιζόσουν έτσι. Μπορείς να μας μιλήσεις για τα μυστικά αυτού του σχηματισμού και τις προϋποθέσεις για να βγει;

Αρχικά, δεν δουλεύουμε μόνο το σύστημα που φαίνεται στα φιλικά. Νομίζω ότι ο προπονητής δίνει λίγο μεγαλύτερη βάση σε αυτό διότι είναι κάτι άγνωστο για την ομάδα μας, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια. Εκεί προσπαθεί να δώσει έμφαση για να το αφομοιώσουμε για να μπορέσουμε να δουλέψουμε και με αυτό το σύστημα αλλά και με το γνωστό σύστημα που αγωνιζόμασταν πέρυσι (με τετράδα στην άμυνα) το οποίο ήδη γνωρίζουμε. Είναι καλό μια ομάδα να μπορεί να αλλάζει διάταξη και να προσαρμόζεται σε κάθε παιχνίδι διαφορετικά. Όσο για αυτό το σύστημα, χρειάζεται σκληρή δουλειά απ’ όλους μέσα στο γήπεδο, χρειάζεται φυσική κατάσταση, συγκέντρωση… Νομίζω δουλεύουμε πάνω σε αυτό και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

-Τι προσωπικότητα είναι ο Ματίας Αλμέιδα; Θα ασχοληθεί με το πρόβλημα κάθε ποδοσφαιριστή, αγωνιστικό και μη; Γιατί αυτή είναι η εντύπωση που δίνει… 

Κοίταξε, δεν μου αρέσει να μιλάω για τους προπονητές όταν υπάρχει μια συνεργασία σε εξέλιξη. Προτιμώ να μιλήσω όταν ολοκληρωθεί η συνεργασία. Το μοναδικό που μπορώ να σου πω μέχρι στιγμής, είναι πως μαζί του νιώθεις, ότι μπορεί να έχεις μια ειλικρινή σχέση. Εγώ προσωπικά όταν το νιώθω αυτό με έναν άνθρωπο, παίζω καλύτερα, νιώθω καλύτερα στην καθημερινότητα μου και είμαι καλά μέσα μου, γιατί ξέρω ότι είτε παίξω είτε όχι, είτε συμβεί κάτι θα είμαι ο πρώτος που θα το ξέρω και θα μπορέσω να το λύσω μαζί του. Όταν δύο άνθρωποι είναι ειλικρινείς σπάνια υπάρχει πρόβλημα…

-Έχεις παίξει με την Άιντραχτ στην Γερμανία, στην Μονακό στην Γαλλία, πρωταθλήματα που έχουν απαιτήσεις. Είναι μια από τις πιο σκληρές προετοιμασίες που έχεις κάνει όλα αυτά τα χρόνια η φετινή; Οι προπονήσεις απαιτούν μεγάλη ένταση και διαρκούν και περίπου 2,5 ώρες…

Ναι. Νομίζω οι Γερμανοί και κάποιοι Ιταλοί στην Μονακό και η δουλειά που γίνεται τώρα στην ΑΕΚ, είναι πάνω-κάτω στο ίδιο επίπεδο. Αλλά χωρίς δυνατή και καλή προετοιμασία, ο αθλητής δυσκολεύεται μετά μέσα στη σεζόν. Είναι υψηλού επιπέδου η δουλειά που κάνουμε.

-Είδαμε και στα δύο φιλικά, την ομάδα να έρχεται από σημαντική επιβάρυνση, αλλά εντός γηπέδου να βγάζει ένταση, πολλά τρεξίματα. Θεωρείς ότι αρχίζει να φαίνεται η εκγύμναση που γίνεται ή αυτό είναι κάτι που θα το δούμε σε βάθος χρόνου; 

Η δουλειά που γίνεται στην προετοιμασία δεν φαίνεται κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. Αυτή η δουλειά, θα φανεί σταδιακά και μέσα στη χρονιά. Αυτή τη στιγμή ίσα-ίσα που τα πόδια τα δικά μας είναι πιο βαριά, σε σχέση με πέρυσι για παράδειγμα, στα φιλικά αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με απασχολεί. Όλα αυτά τα χρόνια όπου έχω κάνει τόσες προετοιμασίες, θεωρώ ότι όλα αυτά που κάνουμε θα είναι καλά για το μέλλον της ομάδας μέσα στη σεζόν.

-Βλέπουμε ότι συνεχώς κατά τη διάρκεια της προπόνησης υπάρχει το στοιχείο της επιβράβευσης. Επίσης αν εκτελούνται σωστά οι ασκήσεις ακολουθούν κάποια διασκεδαστικά παιχνίδια τόσο εντός γηπέδου όσο και στο ξενοδοχείο. Πόσο σημαντικό είναι όλο αυτό για το κλίμα στην ομάδα; 

Είναι σημαντικό για εμάς τους ποδοσφαιριστές, επειδή δουλεύουμε σκληρά και σε υψηλούς ρυθμούς… Η επιβράβευση, είναι μια ωραία λέξη για εμάς και φιλική. Από εκεί και πέρα, με τα συστήματα που υπάρχουν πλέον στο σύγχρονο ποδόσφαιρο, δεν μπορείς να κοροϊδέψεις κάποιον, είτε είναι καρδιοαναπνευστικά, είτε τακτικά κομμάτια, τα βλέπουμε όλα στο βίντεο και εκεί υπάρχουν οι κατάλληλες διορθώσεις…

-Η πρόσφατη ομιλία του Αλμέιδα μετά από κάποιες διαμαρτυρίες που υπήρξαν στην προπόνηση και κάποιες γκρίνιες, όπου είπε πως θέλω από εσάς περισσότερη δουλειά και λιγότερο να μιλάτε, θεωρείς ότι έγινε για να ξεκόψει από την αρχή κάποια πράγματα που είδε και δεν του άρεσαν; 

Ο κάθε προπονητής βάζει τους όρους του σίγουρα. Εμείς οι ποδοσφαιριστές, εντάξει, όταν παίζουμε κάποια παιχνίδια τέσσερις-τέσσερις, κλπ, βγάζουμε ένταση, θα βγει μια μπάλα έξω, θα μπει ένα γκολ και εμείς θέλουμε, όπως και στα παιχνίδια, κάτι να κερδίσουμε. Αυτά συμβαίνουν, παίζει ρόλο και η κούραση.

-Τον Σεπτέμβρη είναι προγραμματισμένα τα εγκαίνια της Αγία Σοφίας και πολύ σύντομα το νέο γήπεδο θα φιλοξενήσει και το πρώτο παιχνίδι. Πως το περιμένετε εσείς οι ποδοσφαιριστές; 

Επειδή έχω παίξει σε ομάδες που είχαν σύγχρονα όμορφα γήπεδα, είχαν τον κόσμο κοντά… Νομίζω ότι όλο αυτό που συνέβαινε μέχρι στιγμής, ακόμα και ανάμεσα στην ομάδα και στους φιλάθλους, έπαιζε πάρα πολύ σημαντικό ρόλο το γήπεδο. Είναι διαφορετικό να υπάρχει ένα σπίτι και να νιώθουν όλοι οικεία μέσα σε αυτό, γιατί ομάδα, ποδοσφαιριστές, διοίκηση και κόσμος, για να προχωρήσει κάτι σωστά θα πρέπει να είναι ένα. Δεν έχουμε καταλάβει, γιατί δεν το έχουμε βιώσει ακόμα, το τι θα συμβεί… Είναι πολλά τα χρόνια που η ομάδα είναι χωρίς γήπεδο και πιστεύω ότι θα βοηθήσει πάρα, πάρα πολύ όχι μόνο τον κόσμο αλλά και τη διοίκηση στο να προσελκύσει ακόμα περισσότερους αθλητές αλλά και εμάς τους παίκτες έτσι ώστε να νιώθουμε οικεία και να δίνουμε ότι περισσότερο μπορούμε σε ένα ποδοσφαιρικό και ωραίο γήπεδο και με τον κόσμο μας δίπλα!

-Είναι φανερό πως έχετε αναπτύξει μεταξύ σας οι ποδοσφαιριστές ένα αρκετά δυνατό  δέσιμο. Που οφείλεται; Και το ρωτάω γιατί πολλά λεγόντουσαν πέρυσι για την ενότητα του γκρουπ. Υπάρχουν διαφορές σε σχέση με πέρυσι, είναι κάτι άλλο; 

Κοίταξε, κάτι που μισώ είναι όταν ένας ποδοσφαιριστής προσπαθεί να θυματοποιεί τον εαυτό του. Εμένα αυτό δεν μου αρέσει. Μπορεί κάπου να με βρίσουν, μπορεί από κάπου να φύγω, θα συνεχίσω όμως γιατί νιώθω καλά μέσα μου. Το τι συνέβη πέρυσι, δεν έχει να κάνει προσωπικά για εμένα, ούτε με αυτό που συνέβη στο ξεκίνημα με την Βέλεζ και τον αποκλεισμό ούτε με κάτι άλλο. Κάποιες φορές στο ποδόσφαιρο θα ευνοηθείς, μπορεί να λείπεις δηλαδή από ένα παιχνίδι, κάτι να πάει στραβά και να λένε έλειπε ο Τζαβέλλας, ή μπορεί σε άλλο παιχνίδι να είσαι εσύ μέσα και να πάνε όλα στραβά σε αυτό. Είναι μέσα στο ποδόσφαιρο αυτά. Το ποδόσφαιρο όμως όταν το αγαπάς, όταν δουλεύεις είναι μια μεγάλη διαδρομή. Επομένως δεν θυματοποιούμε τον εαυτό μας, εργαζόμαστε και πληρωνόμαστε καλά για αυτό, προσπαθούμε για το καλύτερο και όταν δεν πάει καλά πρώτα τα βάζουμε με τον εαυτό μας και ψάχνουμε να βρουμε τι δεν πήγε καλά με εμάς. Όσον αφορά τα αποδυτήρια, για μένα σε μια ομάδα, ο καθένας πρέπει να έχει τον ρόλο του. Το αφεντικό να είναι αφεντικό και ο προπονητής να είναι αφεντικό μέσα στα αποδυτήρια. Κανένας άλλος δεν μπορεί να βάλει τον εαυτό του πάνω απ’ αυτό. Κανένας! Όταν, λοιπόν, κάποιος προσπαθεί να το κάνει το σταματάς. Αν δεν το σταματήσεις, αυτό το πράγμα διογκώνεται. Προβλήματα μεταξύ ποδοσφαιριστών, δεν υπήρχαν. Υπήρχαν μικροπράγματα χωρίς συνέχεια, όπως υπάρχουν σε όλες τις ομάδες στην καθημερινότητα τους. Το θέμα είναι οι όροι που μπαίνουν και ο σεβασμός προς τον από πάνω μας που είναι ο προπονητής. Εφόσον λοιπόν τώρα που μιλάμε έχουν μπει αυτοί οι κανόνες, οποιοσδήποτε θεωρώ δεν κάνει αυτό που ζητάει η ομάδα και ο προπονητής, θα είναι εκτός γκρουπ. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Οπότε δουλεύουμε πάνω σε κάτι συγκεκριμένο και ο κάθε παίκτης κάνει τη δουλειά του. Αυτό έχω μάθει από το ποδόσφαιρο. Όπως πέρυσι στο τελευταίο τρίμηνο είχαμε μια καταπληκτική συνεργασία με τον Οφρυδόπουλο, ήταν ένας άνθρωπος ο οποίος, εκτός του ότι ήξερε την ΑΕΚ, ήρθε με καλοσύνη και αγάπη να μαζέψει όλο αυτό και προσπαθήσαμε μαζί του να σώσουμε την παρτίδα στο τέλος. Δεν τα καταφέραμε προσπαθήσαμε όμως. Ήρθαν κάποια νέα παιδιά. Τα έβαλε να παίξουν. Πολλά απ’ αυτά τα παιδιά, όπως φαίνεται εδώ και στα φιλικά, αξίζουν τις ευκαιρίες και αξίζουν της εμπιστοσύνης, δεν έρχονται για να συμπληρώσουν, έρχονται για να διεκδικήσουν μια θέση. Υπάρχει πολύ καλό υλικό και υπάρχουν πολλοί νεαροί παίκτες που αξίζουν. Όταν, λοιπόν, όλο αυτό δουλευτεί σωστά, μπουν οι βάσεις που είπαμε και πριν, θα δούμε ότι και αυτά τα παιδιά θα μπουν στο γκρουπ και έχει να κερδίσει πολλά περισσότερα η ΑΕΚ απ’ αυτά τα παιδιά.

-Τώρα που η κουβέντα έφτασε στους νεαρούς ποδοσφαιριστές της ομάδας, βλέπουμε σχεδόν καθημερινά, το στοιχείο της καθοδήγησης από σένα προς αυτούς. Θα τους μιλήσεις, θα τους κατευθύνεις, θα τους εμψυχώσεις σαν πιο έμπειρος… 

Αυτό είναι κάτι δικό μου, εντός αποδυτηρίων, και δεν είναι προς αναπαραγωγή από την πλευρά μου. Δεν θέλω να προβάλω κάτι που είναι δικό μου και κάτι το οποίο γουστάρω που το κάνω. Και κάτι που θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι αυτονόητο για όλους να το κάνουν και να καθοδηγούν τα νέα παιδιά όταν είναι μεγαλύτεροι και έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Τζαβελλας 2ο μέρος 

 

Είναι πολύ εύκολο, γενικά το έχουμε σαν άνθρωποι όχι μόνο σαν ποδοσφαιριστές, να ρίχνουμε πάντα τις ευθύνες στους άλλους. Για να μην πήγε κάτι καλά, σίγουρα όλα τα κομμάτια και όλοι όσοι εργάστηκαν πάνω εκεί, είτε μιλάμε για ποδοσφαιριστές, είτε για προπονητές, είτε άνθρωποι της ομάδας, έκαναν λάθη. Το σημαντικό είναι που βρισκόμαστε φέτος, το τι έχουμε αλλάξει απ’ αυτά, το τι πρέπει να αλλάξουμε για να μπορούμε να επανέλθουμε εκεί που αξίζει στην ομάδα. Οπότε, η απάντηση μου είναι ότι πήγαν όλα λάθος πέρυσι, εγώ είμαι υπεύθυνος για τα λάθη που έκανα εντός και εκτός γηπέδου, όπως και όλοι οι άλλοι στο μερίδιο που τους αναλογεί. 

-Μετά τον αγώνα με τον Άρη που χάθηκε η Ευρώπη, υπήρξε έκρηξη οργής του κόσμου. Ήσουν ένας από αυτούς που πήρε περισσότερο η μπάλα με συνθήματα, αποδοκιμασίες κτλ. Ακόμη και για ένα σκηνικό με το αυτοκίνητο σου ειπώθηκε. Υπήρξε έντονη φημολογία ότι θα ζητήσεις να φύγεις. Το σκέφτηκες ποτέ; Κι αν ναι γιατί είσαι εδώ κι αν τα έχεις αφήσει όλα πίσω; 

Πρώτον, αυτό το συμβάν που μου λες, δεν έχει υπάρξει ποτέ με το αυτοκίνητο. Δεν ξέρω τι συνέβη εκείνη την ημέρα, εγώ πάντως δεν είχα αυτοκίνητο, δεν οδηγούσα και δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά που βγήκανε. Αν με ρωτάς για την αντίδραση του κόσμου, εγώ αυτή την έκρηξη θα την περίμενα νωρίτερα. Νομίζω άργησε να έρθει. Εγώ το είχα στο μυαλό μου και το κουβέντιαζα και με τα παιδιά εντός αποδυτηρίων, ότι απορώ με την υπομονή. Και δεν το λέω για να γίνω καλός στον κόσμο ή κάτι άλλο δεν έχω προσπαθήσει, έτσι κι αλλιώς να το κάνω ποτέ. Με όλο αυτό που παρουσιάσαμε, ήταν φυσιολογικό να έρθει. Τώρα, για ποιο λόγο άκουσα εγώ κάτι παραπάνω ή κάποιος άλλος, αυτό δεν είναι κάτι που με απασχολεί εφόσον όπως είπα και πριν συμμετείχα σε αυτό, είμαι μέρος αυτού, οπότε ο καθ’ ένας μπορεί να βγει και να πει οτιδήποτε θέλει. Τώρα, το εάν ήμουν εγώ καλά, ή αν ζήτησα να φύγω όλα αυτά δεν υπάρχουν και δεν υπήρξαν ποτέ. Εγώ κάνω τη δουλειά μου, ξέρω τι μπορώ να προσφέρω και έχω ακόμα απόλυτη εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. 

-Πόσο σε επηρέασε ο Τάσος Μπακασέτας για να αποφασίσεις να έρθεις στην ΑΕΚ. Επίσης γνωρίζουμε ότι υψηλόβαθμο στέλεχος του Ολυμπιακού είχε μιλήσει μαζί σου το καλοκαίρι του 21 για να πας εκεί. Θες να μιλήσεις για αυτό και το κριτήριο της επιλογής; 

Ο Τάσος είναι ένα παιδί που τον θεωρώ πολύ καλό μου φίλο. Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ, τον έχω βοηθήσει και εγώ. Έχουμε χτίσει μια πάρα πολύ καλή σχέση. Ήταν ένας από τους λόγους που με βοήθησε και αυτός να έρθω στην ομάδα. Από εκεί και πέρα, σε όλη μου την καριέρα σεβόμουν και τις ομάδες και τους ανθρώπους που με ήθελαν να δουλέψω για αυτούς οπότε δεν θα ήταν ωραίο να μιλήσω όχι για τον Ολυμπιακό, αλλά για οποιαδήποτε ομάδα, για το τι συνέβη. Ήμουν καθαρός στο μυαλό μου, είχα ξεκάθαρη κατεύθυνση με το τι ήθελα να κάνω, η ΑΕΚ ήταν η επιλογή μου και δεν δυσκολεύτηκα στο να συμφωνήσω με την ΑΕΚ. Ηταν όλοι οι άνθρωποι πολύ φιλικοί και μου έδωσαν να καταλάβω ότι θα είμαι σημαντικός εδώ για το κλαμπ οπότε δεν υπήρξε κάποια δεύτερη σκέψη για εμένα. 

-Είχες φύγει με άσχημο τροπο από τον ΠΑΟΚ και παρότι ο τότε προπονητής δεν σου φέρθηκε καλά δεν έχεις μιλήσει για αυτό. Θα ήθελες να πεις κάτι τώρα;

Νομίζω πως η απάντηση που σου έδωσα πριν και για τον Αλμέιδα, μπορεί να απαντήσει και αυτή την ερώτηση. Ειλικρινής σχέση. Δεν είμαι ένας άνθρωπος που εκτός αγωνιστικού χώρου, προσπαθεί να διατηρεί εντάσεις και να δημιουργεί προβλήματα. Ίσα-ίσα, είμαι τελείως διαφορετικός έξω από αυτό. Τα περασμένα σίγουρα τα αφήνω και κρατάμε αυτό που σου είπα πριν. Μ’ αρέσει στη ζωή μου, αυτούς που έχω απέναντι μου, να είναι ειλικρινείς είτε αγωνίζομαι είτε όχι, να μπορώ να έχω μια ειλικρινή σχέση με κάποιον γιατί αυτό πάνω απ’ όλα είναι η δουλειά. Αυτό κάνω από μικρός και το ζητάω. Όταν το βρίσκω στους προπονητές το λατρεύω γιατί μπορώ να δουλέψω ακόμα καλύτερα για αυτούς.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Araujo21 said:

 Η… ψυχή της παρέας είναι στο Άλκμααρ, ο Πέτρος Μάνταλος. Ο εκ των αρχηγών της ΑΕΚ, φαίνεται να είναι γνωστό πειραχτήρι. Πολλές φορές έχουν κυκλοφορήσει οι ατάκες που λέει στους συμπαίκτες του, μέχρι και το… ποντάρισμα έναν καφέ, αν πετύχαινε το πέναλτι κόντρα στον Αθανασιάδη σε προπόνηση. Ο Μάνταλος αυτή τη σεζόν δείχνει πιο χαλαρός και άνετος στην ΑΕΚ. (ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ)

 

🤡🤡

Μέχρι πέρυσι έγραφαν "ο αρχηγός" τώρα το παραμύθι έχει "ο εκ των αρχηγών"

Δλδ ρε κοπριτες πότε θα τελειώσει αυτη η αηδία ? 

Για πόσο καιρό ακόμα θα τον κρατάτε στον αφρό τον άχρηστο?

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε τραβατε γαμηθειτε που μου βγαλατε συνεντευξη-αβαντα με το μουνοσκυλο τον Τζαβελλα. Δεν την γλιτωνουν φετος ουτε αυτος ουτε ο Πετρης.

Link to comment
Share on other sites

  • George_D unpinned this topic
  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×