Jump to content

Προετοιμασία - Φιλικά 2022


Recommended Posts

Ολη η δουλεια γινεται απο τα χαφ μας. Το οτι δεν τρωμε γκολ ειναι γιατι δεν μενει εκτεθειμενη η αμυνα οπως περυσι στο ξεφωτο. Γιονσον Πινεδα και Σιμανσκι σημερα εκοψαν τις περισσοτερες φασεις. Μετα τις αλλαγες δεν ειδαμε μπαλα αλλα ολοι τουλαχιστον επαιζαν το ιδιο συστημα και τις ιδιες οδηγιες. Λειπουν 4 παικτες γιαυτο που θελει ο Αλμειδα

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bukowski said:

Ενω σε άλλο σύστημα, αν σπάσει η πρωτη ζώνη αμυνας η ομαδα θα τρωει πασατέμπο; 😂

Ε με 4-4-2 έχεις 4 πίσω σε όλο το πλάτος της άμυνας.

Ή όχι? Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, agelos said:

Ε με 4-4-2 έχεις 4 πίσω σε όλο το πλάτος της άμυνας.

Ή όχι? Τι λες?

Λεω πως αυτο το ροστερ, όπως και εκεινο του Χιμενεθ (που ηταν ακομα πιο φτωχο), οπως και του Πογιετ, μπορει να κρατηθεί ανταγωνιστικό μονο πυκνωνοντας τις γραμμές και φορτώνοντας τον άξονα. Δες ειναι ακριβως 3-5-2, κατι τυπου 3-1-4-1-1 παιζουμε, οποτε θεωρητικα δεν υπαρχει γραμμη να σπάσει ενω παντα υπάρχει ενδιάμεσος σε καθε γραμμη (Σιμανσκι, Γκατσινοβιτς) να κοιτάζει την άμυνα. Περισσοτερο προβλημα εντοπίζω στα τελειωματα μας. Χάνουμε αδιανοητα πολλες ευκαιρίες. Πρεπει να γίνουμε εντελως κυνικοι.

Σε οτι αφορα το 4-4-2 ή το 4-3-3 που γραφετε, για να τα παιξουμε θελουμε 3 παιχτες ακομα στην αμυνα και 2 παιχτες ακομα στην επιθεση.

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξεις σωστά το 3-5-2 για μένα θες τα εξης

..................... . Στανκοβιτς

Βιντα............. Πλανιτς...........Μεταγραφη

Μεταγραφή.. Γιονσον..Γκατς..Πινεδα..Τσουμπερ

..............Μεταγραφή... Αραουχο

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Aussie said:

Eιχα ρωτησει ενα φιλαρακι και μου ειπε οτι θεωρειται το μεγαλυτερο ταλεντο της Κυπρου αυτη τη στιγμη. Νομιζω τον εχει αναφερει και o @billy21.

Σωστά το μεγαλύτερο ταλέντο της Κύπρου αυτή τη στιγμή 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

Για να παίξεις σωστά το 3-5-2 για μένα θες τα εξης

..................... . Στανκοβιτς

Βιντα............. Πλανιτς...........Μεταγραφη

Μεταγραφή.. Γιονσον..Γκατς..Πινεδα..Τσουμπερ

..............Μεταγραφή... Αραουχο

Όχι γιατί τα λες αυτά.

Ρότα Τζαβελλας παικτουρες ολκής 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, agelos said:

Για να παίξεις σωστά το 3-5-2 για μένα θες τα εξης

..................... . Στανκοβιτς

Βιντα............. Πλανιτς...........Μεταγραφη

Μεταγραφή.. Γιονσον..Γκατς..Πινεδα..Τσουμπερ

..............Μεταγραφή... Αραουχο

Ε σωστα. 3 παιχτες λογικα θα παρουμε ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο προπονητής εφαρμόζει πολλά τρικ με αυτό το σύστημα αλλά μερικοί εδώ μέσα όπως ο Νικος πχ δεν λένε αυτό. Τους την κάνει η τοποθέτηση παιχτών σε άκυρες θέσεις. Δεν διαφωνώ. Οκ, θέλει να παιξει κάτι. Μαζί του. Δεν κάνει για δεξί φουλ μπακ ο ούτε ο Γκαρσια, ούτε ο Γκατσινοβιτς, ούτε ο Αμραμπατ (αυτός ίσως ήταν ο μόνος). Δεν κάνει για δεξί στόπερ ο Μητογλου. Είναι αργος. Δεν κάνει για αριστερό στόπερ ο Χατζισαφι. Είναι κακος αμυντικά (έχει θετικό ότι σπάει την πίεση με τις ψύχραιμες πάσες του). Προσωπικά θα ήθελα πιο μπροστά και τον Τσουμπερ. 
 

Και στην τελική δεν ρίχνει νομίζω κανεις απόλυτα το φταίξιμο στον προπονητή. Πρέπει να του φέρει παίχτες. Όσους θέλει για να παιξει αυτό που θέλει. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, agelos said:

Για να παίξεις σωστά το 3-5-2 για μένα θες τα εξης

..................... . Στανκοβιτς

Βιντα............. Πλανιτς...........Μεταγραφη

Μεταγραφή.. Γιονσον..Γκατς..Πινεδα..Τσουμπερ

..............Μεταγραφή... Αραουχο

Βρε γαμημενε κωλογερε, θες τρεις μεταγραφές επιπέδου για να χτυπήσεις πρωταθλημα μετα απο 4 χρονια που λεγαμε καθε πέρσι και καλυτερα. Ποτε δεν ηθελες τόσες λιγες.

Τωρα αν θελει να φερει και εναν ακομα παιχτη για τα ρεπο του πινεδα ή του Γκατσινοβιτς ας φερει.

Και θα εχει Παγκο: Μανταλο, Λιβαι, Αμραμπατ, Γαλανο, και την αλλαγουλα του μεσοεπιθετικού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος με τη σοβαρότητα του προπονητή..... πορεύεται με βάση αυτά που βλέπει, αυτούς που έχει και στόχος είναι να μπετονιασει το κέντρο. Να μη φτάνουν εύκολα περιοχή. Από εκεί και πέρα αν δε στηριχτεί με πινέδες, ε τότε μπλέξαμε με μπινεδες 

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, τον Μάνταλο πώς τον είδατε; Εγώ πάντως δεν τον έχω ξαναδεί να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο και να σκοράρει, συνήθως κάπου έκοβε ή έκανε λάθος κάθετη. Βέβαια ίσως φταίει και το ότι ήταν φιλικό. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mporat said:

Καλά όλα αυτά, τον Μάνταλο πώς τον είδατε; Εγώ πάντως δεν τον έχω ξαναδεί να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο και να σκοράρει, συνήθως κάπου έκοβε ή έκανε λάθος κάθετη. Βέβαια ίσως φταίει και το ότι ήταν φιλικό. 

Προλαβε και εκανε 5 λαθος ενεργειες πριν το γκολ 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mporat said:

Καλά όλα αυτά, τον Μάνταλο πώς τον είδατε; Εγώ πάντως δεν τον έχω ξαναδεί να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο και να σκοράρει, συνήθως κάπου έκοβε ή έκανε λάθος κάθετη. Βέβαια ίσως φταίει και το ότι ήταν φιλικό. 

Μια χαρά ήταν ο Μανταλος σήμερα.

Να τον δούμε όμως να κάνει αντίστοιχο παιχνίδι και σε κάνενα ντέρμπι.

Link to comment
Share on other sites

3-4-2-1 έπαιζες. Στοχεύει στα τρίγωνα στις πλευρές. Δεξιά έστηναν συνδυασμούς Μητογλου, Γκατσινοβιτς, Γιονσον, Πινεδα και αριστερά Χατζισαφι, Τσουμπερ, Γιονσον και Μάνταλος. Ο Γιονσον έκανε τον πασπαρτού στο κέντρο να ακουμπάνε όλοι και ο Σιμανσκι του φύλαγε τα νώτα. 
 

Δεν είναι κακο σύστημα, δεν έχει κακές ιδέες. Πχ ο Χατζισαφι γίνεται αριστερό μπακ όταν ανεβαίνει ψηλά ο Τσουμπερ και Σιμανσκι οπισθοχωρεί, τα χαφ έχουν ελευθερία να αλλάξουν πλευρά αλλά και να φορτώσουν ταυτόχρονα την αδύνατη πλευρά του αντιπάλου (Πινεδα, Μάνταλος αρκετες φορεσ βρέθηκαν πολύ κοντά σε μια πλευρά του γηπέδου) κλπ κλπ….

Ένα το συμπέρασμα. Φερε παίχτες ρε πούστη. Δουλεύει ο άνθρωπος 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, agelos said:

Μια χαρά ήταν ο Μανταλος σήμερα.

Να τον δούμε όμως να κάνει αντίστοιχο παιχνίδι και σε κάνενα ντέρμπι.

Εκεί αναλαμβάνει τις ευθύνες του😁😁

Link to comment
Share on other sites

Δν θα πω γ συστηματα φιφα προ κ  μλκς. 

Ειναι η πρωτη φορα μετα απο 3 χρονια που γινεται σεντρα απο φαουλ κορνερ, γενικα στημενο στην περιοχη που δν τρεμει το φυλοκαρδι μου. Σημερα παιζει να χασαμε μια κεφαλια στο 2ο ημιχρονο που την απεκρουσε ο γκαρσια με το κεφαλι στο καπακι

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μην περιμένουμε πολλά.....ας γίνουμε μια μέτρια δουλεμένη ομάδα που δεν τρώει γκολ εύκολα. Αυτό θα είναι αρκετό για να είμαστε μέσα στο κόλπο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bukowski said:

Σε ολα τα φιλικά, ενα γκολ εχεις φαει απο μαλακια Αθανασιάδη. Ουτε ευκαιρίες πολλες σου βγαζουν, ε ξερω γω κατι λεει αυτο.

Επειδή στα φιλικά οι αντίπαλοι κοιτάζουν να βελτιώσουν την ομάδα τους, δεν έχουν διαβάσει το παιχνίδι σου και δεν σημαδεύουν με κάθετες τους αργούς αμυντικούς.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως χρειάζεται να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερός ο προπονητής για να περάσει ακίνδυνα ο πρώτος καιρός και να καταλάβει πως είναι τα πράγματα στη λίγκα,

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω η τεράστια καθυστέρηση στις μεταγραφές να μην μας στοιχίσει βαθμούς στις πρώτες αγωνιστικές, που αναγκαστικά θα πάμε με τις υπάρχουσες τρύπες.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αποψη για αποδοση παικτων που ξεκίνησαν αποψε 

Στανκοβιτς + 

Μητογλου - -

 Χατζισαφι -

Τζαβέλλας -

Γκατσινοβιτς + 

Γιονσον + 

Σιμανσκι +

Πινέδα + +

Μανταλος + 

Τσουμπερ + 

Αραουχο + -

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, agelos said:

Ελπιζω η τεράστια καθυστέρηση στις μεταγραφές να μην μας στοιχίσει βαθμούς στις πρώτες αγωνιστικές, που αναγκαστικά θα πάμε με τις υπάρχουσες τρύπες.

Το ότι δεν αγχώνομαι προς το παρόν δεν σημαίνει ότι υπάρχει οποιαδήποτε δικαιολογία για τα πρώτα ματς. Αποτέλεσμα από το πρώτο λεπτό του πρωταθλήματος, τίποτα λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Skepastos said:

Η αλήθεια είναι ότι ο προπονητής εφαρμόζει πολλά τρικ με αυτό το σύστημα αλλά μερικοί εδώ μέσα όπως ο Νικος πχ δεν λένε αυτό. Τους την κάνει η τοποθέτηση παιχτών σε άκυρες θέσεις. Δεν διαφωνώ. Οκ, θέλει να παιξει κάτι. Μαζί του. Δεν κάνει για δεξί φουλ μπακ ο ούτε ο Γκαρσια, ούτε ο Γκατσινοβιτς, ούτε ο Αμραμπατ (αυτός ίσως ήταν ο μόνος). Δεν κάνει για δεξί στόπερ ο Μητογλου. Είναι αργος. Δεν κάνει για αριστερό στόπερ ο Χατζισαφι. Είναι κακος αμυντικά (έχει θετικό ότι σπάει την πίεση με τις ψύχραιμες πάσες του). Προσωπικά θα ήθελα πιο μπροστά και τον Τσουμπερ. 
 

Και στην τελική δεν ρίχνει νομίζω κανεις απόλυτα το φταίξιμο στον προπονητή. Πρέπει να του φέρει παίχτες. Όσους θέλει για να παιξει αυτό που θέλει. 

Έτσι ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×