Jump to content

Προετοιμασία - Φιλικά 2022


Recommended Posts

14 minutes ago, Skepastos said:

3-4-2-1 έπαιζες. Στοχεύει στα τρίγωνα στις πλευρές. Δεξιά έστηναν συνδυασμούς Μητογλου, Γκατσινοβιτς, Γιονσον, Πινεδα και αριστερά Χατζισαφι, Τσουμπερ, Γιονσον και Μάνταλος. Ο Γιονσον έκανε τον πασπαρτού στο κέντρο να ακουμπάνε όλοι και ο Σιμανσκι του φύλαγε τα νώτα. 
 

Δεν είναι κακο σύστημα, δεν έχει κακές ιδέες. Πχ ο Χατζισαφι γίνεται αριστερό μπακ όταν ανεβαίνει ψηλά ο Τσουμπερ και Σιμανσκι οπισθοχωρεί, τα χαφ έχουν ελευθερία να αλλάξουν πλευρά αλλά και να φορτώσουν ταυτόχρονα την αδύνατη πλευρά του αντιπάλου (Πινεδα, Μάνταλος αρκετες φορεσ βρέθηκαν πολύ κοντά σε μια πλευρά του γηπέδου) κλπ κλπ….

Ένα το συμπέρασμα. Φερε παίχτες ρε πούστη. Δουλεύει ο άνθρωπος 

Α γεια σου. Οτιδήποτε άλλο είναι για κλοουν και για μπάρμπες οπως είπε και ο φίλτατος Μπουκόφσκι

Link to comment
Share on other sites

Στα επίσης θετικά οι Γιονσον, Πινεδα.

Ο Δανός είναι σοβαρός αμυντικά και έχει καλή πρώτη πασα.

Ο Μεξικανός έχει αυτόν τον διαφορετικό αέρα που του δίνει την ευχέρεια να ξεμαρκαρεται εύκολα και γρηγορα.

Ο Γκατσινοβιτς δεν με έχει πείσει ακόμα και μιλάω συνολικά, όχι μόνο για σήμερα. Ελπίζω να κολλήσει με τους άλλους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ να ξεκαθαρίσω προσωπικά ότι προτιμώ φουλ Αλμειδα από τους (πολλους) προηγούμενους.

Απλα ολοι πρέπει να κρίνονται αυστηρά.

Ο άνθρωπος δουλεύει σε όλους τους τομείς, απλά με προβληματίζει ότι του λειπουν παικτες από την κωλο διοίκηση και καπου παραειναι πολλες οι αλχημείες του (που περυσι τις ζήταγα απεγνωσμένα προσωπικά, αλλά καπου με μέτρο).

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CHⓇIS said:

Δν θα πω γ συστηματα φιφα προ κ  μλκς. 

Ειναι η πρωτη φορα μετα απο 3 χρονια που γινεται σεντρα απο φαουλ κορνερ, γενικα στημενο στην περιοχη που δν τρεμει το φυλοκαρδι μου. Σημερα παιζει να χασαμε μια κεφαλια στο 2ο ημιχρονο που την απεκρουσε ο γκαρσια με το κεφαλι στο καπακι

Μπραβο Κρις. Απόλυτο δικιο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παντως θα παίζουμε και με πολύ πιο δυνατές ομάδες από Ομόνοια, η ομάδα θέλει ενίσχυση και γενικά έχει μεγάλη ανηφόρα μπροστά.

Ας ελπίσουμε τουλαχιστον μέχρι την έναρξη να έχουν έρθει στοπερ (Πλανιτς;) και φορ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bluesman said:

Δεν είδα τον αγώνα αλλά επιστρέφοντας, ο δημοσιογράφος που μετέδιδε στον sport-fm ανέφερε πως ο Γκατσίνοβιτς σήμερα ήταν πολύ καλός. Ισχύει;

 

Εμένα μου άρεσε γενικά, αλλά σουτάρει σαν κορίτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CHⓇIS said:

Παρεπιμπτοντως

Σημερα παιζαμε αγια σοφια. 

Απιστευτο πεταλακι.... 

Είναι κρίμα που η ομάδα δεν έρχεται κάθε χρόνο Κύπρο. Υπάρχει μπόλικος κόσμος και με διαφορά οι πλείστοι ΑΕΚτζήδες δεν υποστηρίζουν Κυπριακή ομάδα (ένας από αυτούς εγώ). 

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Ειδα λίγο , και φάσεις.

Τι είδα ? 

Καλή ψυχολογία στην ομάδα με πειθαρχεια αλλα και ελευθερια.

Και εναν προπονητη που πρεπει να στηριχθει με παιχτες. 

Αν δεν στηριχθει , θα εχουμε θεμα 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να αναφέρω ότι είδα γκολ Πετράκη live με ωραία κίνηση με το αριστερό πόδι.... νιώθω ευλογημένος

Η ομάδα δεξιά έχει τεράστιο θέμα. Πρέπει άμεσα να βρεθεί λύση αν δεν κάνουν στον Ματίας τα δεξιά μπακ κ χαφ. Εκεί κ στα φορ θέλουμε παίκτη άμεσα. Χρειάζεται στήριξη ο Αραούχο στο 3-5-2 από παίκτη που ξέρει την θέση.

Τζαβέλας μου γλύκανε την εικόνα του σήμερα.

Μήτογλου, θέλει δουλειά κ βελτίωση. Ανέβηκε στην διάρκεια του αγώνα, αλλά όταν έβγαινε μακριά απ΄την περιοχή για να καλύψει ήταν εκτεθειμένος ήδη στα μάτια του επιτιθέμενου.

Δεν τρώμε φάσεις γιατί τα χαφ δουλεύουν. Και μιλάμε για σκυλιά, Πινέδα κ Γιόνσον-λαχείο μεγάλο βρήκαμε- συν τον Σιμανσκί. Η πίεση κ τα τρεξίματά τους μείωσαν τις φορές που η άμυνα μας μένει ακάλυπτη, άρα μειώνονται αυτόματα κ όλες οι αρνητικές πιθανότητες για λάθη κλπ κλπ.

Η ομάδα παίζει με την μια. Βλέπει γήπεδο. Υπάρχει κίνηση. Δεν διστάζει να κάνει φαουλ όταν χάνει αντίπαλο. Επίσης η πίεση που δημιουργεί αγχώνει πολύ τον αντίπαλο. Δεν είναι το θέμα να κάνει λάθος μόνο, τον αναγκάζει να αυξήσει ρυθμό στις πάσες, στην κίνηση τους κ στις αλληλοκαλύψεις. Δεν θα είναι εύκολο για όλους τους αντιπάλους μας.

Υπήρχαν κάποια περσινά κατάλοιπα σε λάθος πάσες από τους γνωστούς άγνωστους. Ελπίζω να μειωθούν με την αύξηση της ποιότητας.

Να πω κ για τον Χατζισαφί.... δεν ξέρω... είναι ήρεμος, σίγουρος με την μπάλα, αλλά του λείπει η ταχύτητα. Μοχαμαντί γιατί έτσι χαμένος? Στο τελευταίο φιλικό ήταν καλός.

Χρειαζεται δουλειά ακόμη η ομάδα κ ενέσεις ποιότητας

 

Τέλος, Πινέδα... Θα τον δείτε κ εσείς στο γήπεδο.... ξεχωρίζει.... ΞΕΧΩΡΊΖΕΙ. ΚΑΥΛΙΑΡΗΣ.

Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΔΙΚΕΦΑΛΕ ΑΕΤΕ!!

  • Δικεφαλάκι 21
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να δω ινφο απο τα κλεψιματα στο μισο της ομονοιας. Πρεπει να ηταν παρα πολλα. 

Γκγκεν πρες γιαννικη, να τρεχουν γ πιεση χωρις σχεδιο κ πρες με αλμεϋδα με σχεδιο..... 

Μερα με νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Μετα από τόσα χρόνια επιτέλους πάλι ΑΕΚ μπροστά μου και μάλιστα πρώτο αγώνα παρέα με το γιο μου.... 

Εγώ είδα μια ομάδα με πολλά τρεξίματα και με αυτόπεποιθηση. Επιτέλους είδα παίχτες να στρίβουνε όλοι μαζι. Ατομικά ο πινεδα είναι παιχταράς ήταν παντού. Ακόμα και στα πλάγια έτρεχε να πάρει μπάλα να παίξει γρήγορα. Ο Γκάτσι έκανε πολλές κινήσεις στο χώρο αλλά ο μητογλου δεν τον έβρισκε με τιποτα. Μου άρεσε. Τσουμπι ορεξάτος αλλά ημιτελέις προσπάθειες. Αραουχο χαμένος... 

Μακάρι να έρθουνε οι μεταγραφές να δυναμώσουμε και άλλο. 

Η Κύπρος είναι κίτρινη! 

  • Δικεφαλάκι 20
Link to comment
Share on other sites

Για την κουβέντα που είχαμε χθες για τους σχηματισμούς, πιστεύω οτι ο Αλμέιδα είχε καταλάβει με τι τσίρκο έχει να κάνει τόσο αγωνιστικά όσο και διοικητικά και για αυτό φαίνεται να προτιμά τριάδα πίσω το πρώτο διάστημα. Σου λέει με Τζαβέλλα - Μήτογλου δεν πάω πουθενά, στις μεταγραφές ο άλλος θα μου βγάλει την πίστη, οπότε ας φυλάξω τον κώλο μου στην αρχή με τριάδα πίσω. Κρατάω το μηδέν και ενα γκολ θα το βρω μπροστά με την ποιότητα που υπάρχει. Εχω την εντύπωση οτι άλλο σχήμα θα δούμε μόνο όταν δεήσει και έρθει το δεύτερο στόπερ και μάλιστα είναι του ίδιου επιπέδου με Βίντα. 

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα συστήματα που έπαιζε πέρσι η Μπεσικτας στην Τουρκία και είδα ότι η τριάδα στην άμυνα ήταν συχνή επιλογή με το Βιντα μέσα ως αρχηγό κιόλας. Άρα δε νομίζω να ήταν τυχαία η επιλογή του για μεταγραφή. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει η 3αδα αλλά χρειάζεσαι μεταγραφή 2 στόπερ ( 1 βασικό, ένα συμπληρωματικά) και ενός δεξί μπακ χαφ μεγάλης αξίας. 

Στόπερ γιατί χρειάζεται 6 και έχεις 4 αν βάλεις μέσα λατσι και ο κορνεζος θα πάει Λαμία όπως γράφτηκε. 

Δεξί μπακ χαφ με Ροτα μισελεν δεν θα πάει πολλή καλά για βασικός. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Araujo21 said:

Ολη η δουλεια γινεται απο τα χαφ μας. Το οτι δεν τρωμε γκολ ειναι γιατι δεν μενει εκτεθειμενη η αμυνα οπως περυσι στο ξεφωτο. Γιονσον Πινεδα και Σιμανσκι σημερα εκοψαν τις περισσοτερες φασεις. Μετα τις αλλαγες δεν ειδαμε μπαλα αλλα ολοι τουλαχιστον επαιζαν το ιδιο συστημα και τις ιδιες οδηγιες. Λειπουν 4 παικτες γιαυτο που θελει ο Αλμειδα

Δικαιωση Τζαβελλα..🤡

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, AG21 said:

Εμένα μου αρέσει η 3αδα αλλά χρειάζεσαι μεταγραφή 2 στόπερ ( 1 βασικό, ένα συμπληρωματικά) και ενός δεξί μπακ χαφ μεγάλης αξίας. 

Στόπερ γιατί χρειάζεται 6 και έχεις 4 αν βάλεις μέσα λατσι και ο κορνεζος θα πάει Λαμία όπως γράφτηκε. 

Δεξί μπακ χαφ με Ροτα μισελεν δεν θα πάει πολλή καλά για βασικός. 

Συμφωνώ. Στην τριάδα χρειάζεται να έχεις και άλλους παίχτες. 

Μέχρι και Λαμπρόπουλο μνημόνευσε ένας φίλος χτες και τώρα που το σκέφτομαι από Μητογλου και Τζαβέλα είναι Καναβάρο μπροστά τους. 

Όταν είχαμε αμυντικό επιπέδου, πήγαμε σφαίρα και φαινόταν η ομάδα να εμπιστεύεται τις δυνάμεις της. Και δεν χρειάζεται μόνο ένας παιχταράς, όπως λέγαμε για τον παρτενέρ του Γκαμάρρα πού δυστυχώς ήταν ο Φερουζεμ ή του Άλβες που είχε παρτενέρ Κωστενογλου ή Μόρα. Αν είχαμε όντως δύο βαρβάτους αμυντικούς ίσως είχε εξελιχθεί και πολύ διαφορετικά η ιστορία. 

Ας αλλάξουμε μια φορά αυτό το διαχρονικό μειονέκτημα πού μας έχει στοιχίσει και ας φέρουμε έναν ακόμα παιχταρά. 

Link to comment
Share on other sites

Θετική η εικόνα ως τώρα στα φιλικά, με μόλις τρεις καινούργιους παικτες. Χρειαζόμαστε κι άλλη ποιότητα και από εκεί και πέρα την 10η αγωνιστική θα ξέρουμε που βαδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×