Jump to content

Προετοιμασία - Φιλικά 2022


Recommended Posts

Όλα τα συστήματα είναι για όλους τους τρόπους παιχνιδιού.

Ο Αλμέϊδα έχει τη λογική από την μία να εκπαιδευτούν παίκτες σε τομείς παιχνιδιού που ενισχύει το 3-5-2, ώστε όταν παίξουν και σε τετράδα σε άλλη θέση να παρουσιαστούν βελτιωμένοι, π.χ. ο Τσούμπερ μαθαίνει έτσι να είναι ακόμα πιο συγκεντρωμένος στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ώστε όταν θα παίζει σε ένα 4-3-3 για παράδειγμα, να δείξει καλύτερος.

Από την άλλη, αυτό το σύστημα θέλει δουλειά και αφομοίωση περισσότερη από τα άλλα, άρα δουλεύεται από την προετοιμασία και ακόμα και αν δεν αποδώσει, η προσαρμογή στην τετράδα είναι εύκολη.

Έτσι επιτυγχάνεται να εξασκούνται περισσότερο οι παίκτες ακόμα και αν δεν ανταποκρίνονται επιτυχώς, π.χ. Μήτογλου ή Τζαβέλλας όπως διαβάζαμε στην προετοιμασία, ώστε με την τετράδα που θα έχουν λιγότερα "κουτιά"-τετραγωνικά ίσως να παρουσιαστούν βελτιωμένοι, αφού θα έχει προηγηθεί κάτι πιο απαιτητικό. Και αυτό αφορά και τους άλλους παίκτες ανεξαρτήτως αξίας και φόρμας. Επιπλέον εμπεδώνεται το σύστημα ώστε αν χρειαστεί να εφαρμοστεί, να μην απαιτείται αρκετός χρόνος όπως θα ήταν αν δουλευόταν τετράδα και μεσούσης της περιόδου εμφανιζόταν η τριάδα.

Κάποτε ο Κωστένογλου για παράδειγμα έβαλε τριάδα με τον ΠΑΟΚ του Φερέιρα. Το παιχνίδι μπορούσε να ήταν 0-3, όταν το γύρισε σε τετράδα η ΑΕΚ κάπως ισορρόπησε.

Επίσης να τονίσω και έναν μύθο:
O Χιμένεθ σε ΟΛΑ σχεδόν τα ντέρμπι έπαιζε με τετράδα. Την τριάδα την έβαλε ως καθρέφτη σε Μπριζ, ΤΣΣΚΑ(δεύτερο παιχνίδι), αλλά και με ΠΑΣ, Απόλλωνα(!). Στους δύο αγώνες πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ, στους τέσσερις αγώνες(κύπελλο+πρωτάθλημα) με Ολυμπιακό(με εξαίρεση έναν αγώνα ή ένα...ημίχρονο), έπαιζε αυστηρά με τετράδα.

 

Ο Αλμέϊδα στοχεύει στο να παρουσιάσει μία ομάδα με ταυτότητα. Άλλωστε στην προετοιμασία δούλεψε σε όλους τους τομείς εντός παιχνιδιού κανονικής ροής αγώνα. Τώρα αν αποδώσει όλο αυτό θα το δούμε στον αγωνιστικό χώρο.

Σε τι δεν δούλεψε; Τουλάχιστον στην Ολλανδία;

Στις στημένες μπάλες. Λογικά ήθελε πρώτα να γίνει δουλειά σε φυσική κατάσταση, τεχνική ποδοσφαίρου και τακτικη λειτουργία, ώστε μετά να δουλευτούν συστηματικά και τα στημένα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Skepastos said:

Για την κουβέντα που είχαμε χθες για τους σχηματισμούς, πιστεύω οτι ο Αλμέιδα είχε καταλάβει με τι τσίρκο έχει να κάνει τόσο αγωνιστικά όσο και διοικητικά και για αυτό φαίνεται να προτιμά τριάδα πίσω το πρώτο διάστημα. Σου λέει με Τζαβέλλα - Μήτογλου δεν πάω πουθενά, στις μεταγραφές ο άλλος θα μου βγάλει την πίστη, οπότε ας φυλάξω τον κώλο μου στην αρχή με τριάδα πίσω. Κρατάω το μηδέν και ενα γκολ θα το βρω μπροστά με την ποιότητα που υπάρχει. Εχω την εντύπωση οτι άλλο σχήμα θα δούμε μόνο όταν δεήσει και έρθει το δεύτερο στόπερ και μάλιστα είναι του ίδιου επιπέδου με Βίντα. 

Έχει γίνει και λίγο μόδα το "τρεις πισω" και προσπαθούν εμμονικα οι προπονητές να το επιβάλλουν. Έτσι έφαγε το κεφάλι του ο Μάρτινς στον Ολυμπιακό.

Είναι η "τάση" στην Ευρώπη η τριάδα, με φουλ μπακ στις πλευρές και τέσσερεις χαφ. 

Γκουαρδιολομαλακιες και κλοποσκορπισματα.

Για μένα διάταξη και σύστημα πρέπει να προσορμοζονται στα χαρακτηριστικά του υλικού και όχι το υλικό στις μεγαλοϊδέες των υποτιθέμενων μετρ των πάγκων. 

Έχει 2 δις ομάδα ο άλλος και δεν μπορεί να δει χαΐρι στο τζαμπιολι.

Ο Αλμέιδα όταν δει τι παίζει στο πρωτάθλημα θα το αφήσει το 3-5-2 σε χρόνο ρεκόρ. Το θέμα είναι να μην το έχεις πληρώσει με κουκούνα.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Κλοπ δεν έχει παίξει ποτέ με 3 πίσω στην καριέρα του πάντα 4-3-3 και ο Γουαρδιολα μόνο μια χρονιά στην Μπαρτσελόνα πριν από 10+ χρόνια, κατά τα άλλα 4-3-3 ή τα περίεργα που κάνει στην Σίτυ με τα 5 χαφ.

Συμφωνώ ότι είναι μόδα, παίζει έτσι ο Τουχελ και ο Κόντε και το έχουν πάρει πολλές ομάδες στην Ιταλία όπως η Αταλάντα (επιτυχημένα) και ο Μουρίνιο στην Ρόμα (αποτυχημένα imo)

Δεν είναι το θέμα η διάταξη, βέβαια πρέπει να έχεις οπωσδήποτε συγκεκριμένου τύπου wing backs για να παίξεις έτσι.

 

Link to comment
Share on other sites

Να μασάς και να φτύνεις είναι και το gegenschool και το Pepόνι και οι μπιελσισμοί με τους 3 πίσω αν έχεις στόπερ το Γιώργο το Τζαβέλα και wbr το Λαζαρ Ροτα.

Συγκεκριμένου τύπου ομάδες μπορούν να τα κάνουν αυτά και σίγουρα δεν είναι ομάδες πρωταθλητισμού. Ο Γκασπερίνι το έκανε καλά, αλλά το έκανε στην Αταλάντα. 

Για το χάλι του Μου έχω κατεβάσει μπορεί και 7 χιλιάδες λέξεις.

Ξαναλέω. Δύο δις ομάδα έχει ο Κελαϊφι και χαΐρι δε βλέπει.

Πρέπει να τελειώνουμε με τις "τάσεις" και τις παπαριες καμαρωτες. 

Ας μάθουμε πρώτα να μπουσουλάμε, μετά να περπατάμε κι αν φτιάξουμε τόσο καλό ροστερ, ας προσπαθήσουμε και να τρέξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι το σύστημα αλλά

-οι αμέτρητες αλλαγές θεσεων (ακόμα κι ο Τσουμπερ είναι δεξιοποδαρος btw και είναι αλλο να παίζει μπροστά και να συγκλίνει κι άλλο αυτό τώρα, το αναφέρω γιατί δεν το έχω δει πουθενά να αναφέρεται)

-ότι είναι αστείο να παιζεις με 1 ή 2 επιθετικογενεις παικτες στα περισσότερα ματς του Ελ πρωταθληματος 


Απλα πράγματα που με την πρώτη στραβή θα τα δει και ο τελευταίος αμπαλος, εδώ θα ´μαστε να τα πούμε 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ για το γκέγκεν που άλλωστε είναι νοοτροπία όχι σύστημα/διάταξη. Για τους παίκτες συμφωνώ, αλλά υπάρχει και ότι με Τζαβέλλα και Ρότα πρακτικά δεν μπορείς να παίξεις τίποτα. Είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψουν ακόμα και πιο παραδοσιακά συστήματα μ' αυτούς? Αισθάνεσαι ασφαλής με 4 πίσω και ο ένας να είναι ο κοντός και αργός Τζαβέλλας?

Δεν είναι μόνο θέμα διάταξης αλλά και νοοτροπίας, όπως και μεταδοτικότητας του προπονητή. Υπάρχει το παράδειγμα του Κόντε που σε όποια ομάδα και να πήγε παρουσίασε αποτέλεσμα πολύ γρήγορα και επιτυχημένα χωρίς να εγκαταλείψει την αγαπημένη του διάταξη και τις αρχές του.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The Magician said:

Έχει γίνει και λίγο μόδα το "τρεις πισω" και προσπαθούν εμμονικα οι προπονητές να το επιβάλλουν. Έτσι έφαγε το κεφάλι του ο Μάρτινς στον Ολυμπιακό.

Είναι η "τάση" στην Ευρώπη η τριάδα, με φουλ μπακ στις πλευρές και τέσσερεις χαφ. 

Γκουαρδιολομαλακιες και κλοποσκορπισματα.

Για μένα διάταξη και σύστημα πρέπει να προσορμοζονται στα χαρακτηριστικά του υλικού και όχι το υλικό στις μεγαλοϊδέες των υποτιθέμενων μετρ των πάγκων. 

Έχει 2 δις ομάδα ο άλλος και δεν μπορεί να δει χαΐρι στο τζαμπιολι.

Ο Αλμέιδα όταν δει τι παίζει στο πρωτάθλημα θα το αφήσει το 3-5-2 σε χρόνο ρεκόρ. Το θέμα είναι να μην το έχεις πληρώσει με κουκούνα.

Δεν ξέρω αν είναι μόδα, μπορεί να έχεις δίκιο. Εγώ απλά βλέπω ότι με Κίτσο, Μητογλου, Ρότα και Μοχαμαντι, δηλαδή την ίδια άμυνα με πέρυσι, δεν μπορεις να προχωρήσεις με σχήματα τετράδας πίσω. Αν του φέρουν δίπλα στο Βιντα, ένα στόπερ και ένα δεξί μπακ της προκοπής δεν πιστεύω ότι θα συνεχίσει να επιμένει σε τριαδα. Προς το παρόν και εγώ κάτι ανάλογο θα έκανα. Πρώτα θα φυλαγα τον κωλο μου, έτσι και αυτός πρόσθεσε έναν παίχτη εκεί πίσω για να καλύπτει ποτε τα τσαφ του ενός ποτε του άλλου. 
 

Οσο για το Μαρτινς, σίγουρα έφαγε το κεφάλι του με την τριαδα πίσω και τα 3-4-3, ωστόσο ο πραγματικός λόγος (πιστεύω πως) είναι ότι κατέληξε εκεί για να χωρέσει Κωστακη-Παπασταθόπουλο ταυτόχρονα πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Τόσο ο Γενς Γιόνσον όσο και ο Νταμιάν Σιμάνσκι έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι ανασταλτικά και υπηρέτησαν ακριβώς το πλάνο του Αλμέιδα με τον Δανό μέσο να έχει σύμφωνα με το Wyscout επτά ανακτήσεις μπάλας και έξι κοψίματα και τον Πολωνό χαφ εννιά ανακτήσεις και οκτώ κοψίματα.
 

Gazzetta.gr 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε Ναιγκελσμαν μου παραπέμπει αυτο που παει να παιξει ο Αλμειδα. Ο οποιος ειχε και τον Ζούμπερ στην Χοφενχαιμ να παιζει (96 συμμετοχες) εκει που τον βάζει τώρα και ο Ματιας.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, The Magician said:

Ο Αλμέιδα όταν δει τι παίζει στο πρωτάθλημα θα το αφήσει το 3-5-2 σε χρόνο ρεκόρ. Το θέμα είναι να μην το έχεις πληρώσει με κουκούνα.

Μακάρι να είναι τυχερός για να κερδίσει τον απαιτούμενο χρόνο και τσάκαλος για να το αλλάξει γρήγορα.

Ακόμα καλύτερα θα είναι να έρθουν παίχτες άνω των 4Μ που θα λειτουργούν σαν αμορτισερ στις δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστή η λογική προσαρμογής του προπονητή στο ρόστερ . Προσωπική γνώμη τελείως φυσικά, μα θεωρώ πως φέρνεις έναν προπονητή για να σου παίξει το ποδόσφαιρο όπως αυτός το πρεσβεύει . Και του παρέχεις τα εργαλεία για να το κάνει . Δεν γίνεται πχ να πάρεις Κλοπ και να πεις δεν θα παίζεις με ένταση γιατί δεν το υποστηρίζει το ρόστερ σου , ούτε τον γκουαρδιολα να του πεις θα παίζουμε αντεπιθέσεις . Αν ο προπονητής δεν έχει όραμα για το τι θέλει να δει στο γήπεδο , πώς  θα ψήσει τους ποδοσφαιριστές;  Από την άλλη οκ μπορεί να λέω και ουτοπικές μαλακιες. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

O Μάρτινς το έχασε το παιχνίδι όταν τα χαφ του κατέρρευσαν σε απόδοση. Παράλληλα πίσω είχε τον αργοκίνητο Παπασταθόπουλο. Με τα χαφ του σε πτώση, πίσω την μαούνα, αλλά κ με μέτρια ακραία μπακ το έχασε το παιχνίδι κ αν δεν ήταν πέρυσι ο Μαρκ να παίζει άμυνα πιθανών θα έχανε κ το πρωτάθλημα. Αυτό το κομμάτι είναι καμπανάκι αν εξαιρέσουμε τα χαφ μέχρι στιγμής κ για εμάς.

Είναι έγλημα που δεν του έχουν φέρει τον επιθετικό ακόμη, αν ξεκινήσει με τριάδα πίσω. Έτσι όπως τους είδα την Παρασκευή αν ο Βίντα είναι οκ θα έχουμε μια αξιοπρεπή άμυνα στην αρχή, εξαιτίας των σκυλιών χαφ, αλλά χωρίς βοήθεια δίπλα στον Αραούχο θα υποφέρουμε μπροστά κ θα ψάξουμε το γκολ από κλεψίματα. Οι ομάδες της Λίγκας μας, ξεφορτώνονται βέβαια, πολύ εύκολα την μπάλα, σαν μπόμπα τις περισσότερες φορές, γυρίζουν αμέσως στο ταμπόυρι κ σε πάνε αυτές στο κλέψιμο-κόντρα αμέσως. Οπότε θα πας σε ματς κατοχής. Εκεί ο Λιβάι που ονειρεύονται οι αρδ μας σαν δεύτερο επιθετικό μπορεί να καταστεί άχρηστος. Δεν ξέρω αν μπορεί πχ να παίξει  με πλάτη κ να σπάσει την μπάλα. Χώρους δεν θα έχει. Κόντρα δύσκολα θα βρεις, αλλά έχει καλό άλμα κ κεφάλι. 

Η ομάδα έχει βασικά κενά ακόμη. Θέλει παίκτη στα δεξιά, 2 μπακ, 1 επιθετικό... 2 καλύτερα γνώμη μου κ άλλο 1 παίκτη στα αριστερά ας είναι πιο επιθετικογενής. Άντε ρε κάντε καμιά κίνηση σε 10 μέρες έχουμε αγώνα.

Μια σημείωση, προχτές χτήυπησαν 2 κόρνερ χαμηλά στο πρώτο δοκάρι με σκοπό να κάνει παίκτης μας την πρώτη επαφή κ μετά να επικρατήσει.... χάος στην αντίπαλη περιοχή. Νομίζω θα το ξαναδούμε αυτό.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ενοχλήσεις στον αχίλλειο λέει ο Μάνταλος. Μήπως να τον δεί ο κύριος Νικολάου που είναι και ειδικός; Δεν ειναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα ίσως χρειαστεί χειρουργείο απο τον καλύτερο 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λέει και το 4-2-2-2 σήμερα ο Αλμειδα με 2 αμυντικά χαφ και 2 να κινούνται πιο κλειστά πίσω από τους επιθετικούς. Αδικία για αυτό το ρόστερ να μη δοκιμάσει και το 4-4-2 σε ρομβο και μιλάω σοβαρά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tarasfw said:

Το 4-2-2-1-1 το έπαιζε και ο Ουζουνίδης 

Ισχύει. Είχαμε χορτάσει πουτσα βέβαια μέχρι να το γυρίσει σε 3-5-2 όπου πραγματι βρήκε χημεία η ομάδα με 3αδα στο κέντρο Μάνταλο-Μπακασετα ως οχταρια, ένα εξάρι και Πόνσε - Λιβαγια μπροστά. Με αυτό το σχήμα η ομάδα ρολαρε είναι αλήθεια και έπαιξε και καλή μπάλα κατά διαστηματα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Araujo21 said:

Η αρχική ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Τζαβέλλας, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Αμραμπατ, Πινέδα, Μάνταλος, Αραούχο

Εξω γκατσι... 

Μαλιστα. 

Μανταλε γαμωσπιτε σηκω φυγε

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×