Jump to content

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ OPAP ARENA ​⚽


Recommended Posts

5 hours ago, mobster21 said:

Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα φτιάξει ένα βίντεο, ...

ΑΕΚ σαγαπώ.

 

ΑΕΚΑΡΑ μου, εσύ και τι δεν μας έχεις κάνει ...

Προπονητές, γιατρούς, δικηγόρους, εργοφυσιολόγους, λογιστές, οικονομολόγους, τραπεζικούς, πολεοδόμους, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, μηχανολόγους, καταμετρητές θέσεων, μετεΡΕωλόγους, crash testers καρεκλακίων, λογοτέχνες, ποιητές, τραγουδιστές, ζωγράφους, φωτογράφους, ...

... και ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ !!!!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, The Magician said:

99.jpg

ΚάντεΝΕ καγκουριές όσο προλαβαίνετε.

Άπαξ και μπει το ... ribbon ("φωτάκια που τρέχουνε" in ΔΜ language), τέρμα τα δίφραγκα και τέζα ο καμπούρης.

Δεν θα παίζετε εσείς και η καυλάντα σας με τα (ιερά και όσια) έσοδα της ΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Νονός said:

ΑΕΚΑΡΑ μου, εσύ και τι δεν μας έχεις κάνει ...

Προπονητές, γιατρούς, δικηγόρους, εργοφυσιολόγους, λογιστές, οικονομολόγους, τραπεζικούς, πολεοδόμους, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, μηχανολόγους, καταμετρητές θέσεων, μετεΡΕωλόγους, crash testers καρεκλακίων, λογοτέχνες, ποιητές, τραγουδιστές, ζωγράφους, φωτογράφους, ...

... και ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ !!!!!!

:lol:

Αποδοσυλλεκτες....

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Νονός said:

ΑΕΚΑΡΑ μου, εσύ και τι δεν μας έχεις κάνει ...

Προπονητές, γιατρούς, δικηγόρους, εργοφυσιολόγους, λογιστές, οικονομολόγους, τραπεζικούς, πολεοδόμους, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, μηχανολόγους, καταμετρητές θέσεων, μετεΡΕωλόγους, crash testers καρεκλακίων, λογοτέχνες, ποιητές, τραγουδιστές, ζωγράφους, φωτογράφους, ...

... και ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΣ !!!!!!

:lol:

Μεταφραστές 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράμα δεν κατάλαβα ποτέ. Γιατί στεκόμαστε στα καρεκλάκια αντί να πατάμε κάτω μπροστά από τα καρεκλάκια; Και πιο άνετα είναι και πιο ασφαλές. Η ορατότητα είναι η ίδια αν στέκονται όλοι στα καρεκλάκια ή όλοι κάτω. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, SpiRos said:

Εγώ ένα πράμα δεν κατάλαβα ποτέ. Γιατί στεκόμαστε στα καρεκλάκια αντί να πατάμε κάτω μπροστά από τα καρεκλάκια; Και πιο άνετα είναι και πιο ασφαλές. Η ορατότητα είναι η ίδια αν στέκονται όλοι στα καρεκλάκια ή όλοι κάτω. 

Για την αλητεία.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά δείχνει τη δύναμη ενός γηπέδου. Εχθές ειμασταν η τάξη του μεγάλου μου γιου μαζί για να παίξουν α παιδιά κτλ. Γήπεδο έχει πάει μια φορά ο δικός μας και ένα άλλο παιδί που έχει διάρκειας στα χιλιάρικα που προφανώς τους μιλάει συνέχεια . Στο τέλος έρχονται δύο μανάδες ( ο ένας με πατέρα βαζελο ο άλλος δεν ασχολείται) και μου λένε. Θα ήταν ωραίο να κανονιζαν μαζί σου τα παιδιά να πάνε στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ να δουν αγώνα. Εγώ συμφωνώ αλλά τους λέω ότι δεν υπάρχουν εισιτήρια εκεί που είμαι εγώ και εκεί  αλλάζει το ηφος τους και μου λένε << Δεν ξέρουμε τι θα κάνεις αλλά τα παιδιά θέλουν να πάνε στην ΑΕΚ >> χαχαχα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δούμε γρήγορα τις μεγάλες σημαίες να κυματίζουν ξανά, χαρτάκια από το πάνω διάζωμα, κορδέλες και μεγάλα πανιά σε όλο το πέταλο της 21.

Έχει σπάσει ο κόσμος σε πολλά σημαία και πολλές θύρες, νομίζω από την νέα χρονιά θα "διορθωθούν" πολλές ατέλειες.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mobster21 said:

Μακάρι να δούμε γρήγορα τις μεγάλες σημαίες να κυματίζουν ξανά, χαρτάκια από το πάνω διάζωμα, κορδέλες και μεγάλα πανιά σε όλο το πέταλο της 21.

Έχει σπάσει ο κόσμος σε πολλά σημαία και πολλές θύρες, νομίζω από την νέα χρονιά θα "διορθωθούν" πολλές ατέλειες.

κορδέλες καλύτερα όχι γιατι αυτοί που τις πετάνε απο το πάνω δεν ξέρουν και δεν ανοίγουν και σκάνε στους κάτω σαν τούβλα . 

Link to comment
Share on other sites

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν την διακοπή της Super League, λόγω του Μουντιάλ, για να ομορφύνουν το γήπεδό τους στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Συγκεκριμένα στο άνω διάζωμα του νέου γηπέδου της ΑΕΚ δεσπόζει η περιμετρική οθόνη LED Ribbon με επιφάνεια 348τμ που διατρέχει την πρόσοψη του διαζώματος.

Η οθόνη θα παρουσιάζει στατιστικά στοιχεία του αγώνα, διαφημιστικά μηνύματα, προωθητικές ενέργειες και μηνύματα εμψύχωσης των θεατών.

315017708_673554970784042_40399140248356

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nedved21 said:

Πιο μακρια απο το γηπεδο δεν γινοταν να την βαλουνε την ταμπελα του ποδοσφαιριστη της ΑΕΚ; Φοβηθηκαν μην ενοχληθει ο "σχετικος" με την ΑΕΚ, Αδωνις;

Ίσως γιατί δεν ηθελαν να βάλουν μόνο το ποδοσφαιριστή αλλά από κάτω και το σήμα ΚΚΕ? Το κόμμα πάνω από όλα. 

Καλό θα ήταν να τιμήσουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AG21 said:

Ίσως γιατί δεν ηθελαν να βάλουν μόνο το ποδοσφαιριστή αλλά από κάτω και το σήμα ΚΚΕ? Το κόμμα πάνω από όλα. 

Καλό θα ήταν να τιμήσουν και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. 

Καλα μια ταμπελιτσα ουτε ενα μετρο ειναι, αν την βαζανε εξω απο καμια θυρα ουτε που θα ασχολιοταν ποτε κανεις. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nedved21 said:

Καλα μια ταμπελιτσα ουτε ενα μετρο ειναι, αν την βαζανε εξω απο καμια θυρα ουτε που θα ασχολιοταν ποτε κανεις. 

Δεν νομίζω ότι το έβαλε η παε να πω την αλήθεια γιατί νομίζω οτι είναι εκτός ορίων του οικοπέδου άρα είναι πολιτική πρωτοβουλία του ΚΚΕ που καλώς έγινε αλλά το σήμα από κάτω δείχνει και πολιτική στόχευση και εκμετάλλευση. Για την ιστορία δεν ήταν ο μόνος αντιστασιακος. 

Το «Αντιστασιακό Ντέρμπι» που έγινε διαδήλωση

Η Ένωση Ελλήνων Αθλητών είχε κανονίσει να αγωνιστούν, την άνοιξη του 1942, στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας ο Παναθηναϊκός με την ΑΕΚ και μέρος των εισπράξεων θα πήγαινε στους φυματικούς του "Σωτηρία". Τον αγώνα παρακολούθησαν 15.000 θεατές. Μια επιτροπή από ποδοσφαιριστές, ο Τάσος Κρητικός απο τον Παναθηναϊκό, ο Τζανετής και ο Κλεάνθης Μαρόπουλος (ο αρχηγός της Α.Ε.Κ.) πήγαν στο γραφείο του Απόστολου Νικολαΐδη, του πρόεδρου του ΠΑΟ και ζήτησαν μέρος από τις εισπράξεις να δοθεί στο νοσοκομείο Σωτηρία για τους ασθενείς από φυματίωση που ανάμεσά τους ήταν και αθλητές.
Ο Νικολαΐδης τους ενημέρωσε ότι το γήπεδο αφενός το έχουν επιτάξει οι Γερμανοί, οι οποίοι είχαν σκοπό να κρατήσουν τα κέρδη και αφετέρου είχαν σκοπό να επιβάλλουν ως διαιτητή έναν Αυστριακό λοχία των δυνάμεων κατοχής. Οι δυο ομάδες αποφάσισαν να μην αγωνισθούν. Έτσι οι παίκτες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και αντί να ξεκινήσουν τον αγώνα ανέβηκαν στις εξέδρες και εξήγησαν στο κατάμεστο γήπεδο τι είχε συμβεί.

Ο κόσμος εξοργίστηκε και όρμησε στον αγωνιστικό χώρο, καταστρέφοντας τα πάντα. Ξερίζωσαν εξέδρες, δοκάρια ενώ ακούγονταν συνθήματα υπέρ των αθλητών και των δύο ομάδων κυρίως υπέρ του Κρητικού που ήταν αρχηγός του Παναθηναϊκού και του Μαρόπουλου, του «ξανθού αετού» της Ένωσης.
Τα επεισόδια πήραν έκταση. Οι παίκτες και των δύο ομάδων μαζί με τους φιλάθλους πραγματοποίησαν πορεία διαμαρτυρίας στους δρόμους της Αθήνας με τελικό προορισμό την Ομόνοια. Ήταν μια μεγάλη διαδήλωση κατά της κατοχής. Η διαδήλωση διαλύθηκε βίαια.

Ο Κλεάνθης Μαρόπουλος θεωρούσε καθοριστικά τα γεγονότα εκείνης της ημέρας αφού συγκεντρώθηκαν όλοι σχεδόν οι ποδοσφαιριστές στην Ε.Ε.Α. και έγινε πρωτάθλημα στο γήπεδο της Νήαρ Ηστ που πήραν μέρος όλες οι αθηναϊκές ομάδες με προσωπική ευθύνη των ίδιων των ποδοσφαιριστών. Το πρωτάθλημα σημείωσε τεράστια επιτυχία, χιλιάδες φίλαθλοι παρακολούθησαν όλους τους αγώνες και οι εισπράξεις έσωσαν πολλούς αθλητές. Κι όλα α

Σπύρος Κοντούλης (ΑΕΚ):
Ο Κοντούλης γεννήθηκε το 1915 στην Κοκκινιά και έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στην Άμυνα Νικαίας. Σε ηλικία 20 ετών, το 1935, πήρε μεταγραφή στην ΑΕΚ. Συμπαίκτης με τον Μαρόπουλο και τον Τζανετή, κατέκτησε το νταμπλ το 1939 και έναν χρόνο αργότερα πάλι το πρωτάθλημα, ενώ φόρεσε, 3 φορές, τη φανέλα της Εθνικής ομάδας. Να σημειώσουμε πως ο Κοντούλης, αγωνιζόταν στη θέση του κεντρικού χαφ.

Ο Σπύρος, όπως και άλλα μέλη της Ένωσης, είχαν αντιστασιακή δράση. Τον Απρίλιο του 1944 συνελήφθη από τους Ναζί, (μόλις είχε βγει από ένα κρησφύγετο στα Πατήσια για να δει την μάνα του την οποία πρόλαβε να αγκαλιάσει), στο Πεδίο του Άρεως και οδηγήθηκε στο στρατόπεδο Χαϊδαρίου. Εκεί συνάντησε τον αδελφό του Βασίλη που εκτελέστηκε και τον συμπαίκτη του στην ΑΕΚ Κώστα Χριστοδούλου που βασανίστηκε φρικτά πριν τον αφήσουν ελεύθερο. Τον Ιούνιο του ίδιου έτους ο Κοντούλης και άλλοι συναγωνιστές του οδηγήθηκαν με ένα καμιόνι προς το σκοπευτήριο της Καισαριανής για να εκτελεστούν. Ο Κοντούλης προσπάθησε να αποδράσει στη διαδρομή, στην περιοχή του Μετς, πηδώντας από το όχημα που τον μετέφερε. Όμως οι Γερμανοί στρατιώτες τον γάζωσαν στην πλάτη… Άφησε την τελευταία του πνοή σε ηλικία 29 ετών πεθαίνοντας ελεύθερος…
 

Κλεάνθης Μαρόπουλος

 

Ο Κοντούλης αποτελούσε κολώνα της μεσαίας γραμμής της ΑΕΚ, της ομάδας που κατέκτησε το νταμπλ το 1939 και το πρωτάθλημα το 1940, στην τελευταία διοργάνωση πριν τον πόλεμο.

Ο παίκτης σύμβολο της ΑΕΚ δεν ήταν όμως ο μόνος που συμμετείχε στην Αντίσταση…

Η ιστορία λέει ότι η μισή ομάδα της Ένωσης, είχε αντιστασιακή δράση και μάλιστα η διοίκηση του σωματείου έδινε μάχη με τις Γερμανικές δυνάμεις κατοχής για να γλυτώνει τους παίκτες της από κυνηγητά, συλλήψεις και βασανιστήρια…

Η διοίκηση των Κωνσταντινουπολιτών πέρασε στην ιστορία για αυτή την δράση, για την αρωγή της δηλαδή στο πρόσωπο των παικτών που αγωνίζονταν για τα ιδεώδη της ελευθερίας…

Αντίθετα η διοίκηση του Ολυμπιακού που είχε και αυτός αθλητές με αντιστασιακή δράση, όπως ο πρόσφυγας από το Αϊβαλί Νίκος Γόδας, λοχαγός του ΕΛΑΣ και μέλος του ΚΚΕ, είχε κατηγορηθεί για απραξία απέναντι στους Γερμαναράδες, όταν παίκτες της σάπιζαν στα μπουντρούμια της Κομαντατούρ…

Ένας παίκτης της ΑΕΚ που υπέστη φρικτά βασανιστήρια στα χέρια των Ναζί, ήταν ο ΗΛΙΑΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ο οποίος γλύτωσε από θαύμα την εκτέλεση… Ο Παπαγεργίου συμμετείχε και στην ποδοσφαιρική ομάδα της ΕΠΟΝ Πειραιώς, όπως ένας ακόμη ποδοσφαιριστής της Ένωσης ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΨΗΣ. Αντίστοιχα στην ποδοσφαιρική ομάδα της ΕΠΟΝ Αθηνών συμμετείχε ο αξεπέραστος Μιχάλης Δελαβίνιας, το πουλί της ΑΕΚ, ο φύλακας άγγελος των κιτρινόμαυρων γκολποστ…

Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΔΕΛΑΒΙΝΙΑΣ που αγαπήθηκε όσο λίγοι στην οικογένεια της ΑΕΚ, είχε αντιστασιακή δράση, ουκ ολίγες συλλήψεις και σκληρές ανακρίσεις από τους αιμοδιψείς κατακτητές…

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το βρήκα η τ.ο. ΚΚΕ το έβαλε και μπράβο της. Η μόνη ένσταση είναι για το σήμα από κάτω αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Το ΚΚΕ φυσικά μίλαγε για σηπεδο των συμφερόντων και το πολεμουσε αλλά οκ νερό και αλάτι πλέον. 

https://www.ertnews.gr/eidiseis/ellada/politiki/timitiki-ekdilosi-gia-ton-spyro-kontoyli-tis-aek-apo-to-kke/

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στο ρεπορτάζ

Υπερκομματικος Μελ 

Με παρουσία κουτσουμπα και με έγκριση Μελ μπήκε η πλακέτα. Έγινε εκδήλωση κτλ κτλ 

Το τελευταίο καιρό φαίνεται να υπάρχουν καλές σχέσεις αφού το ΚΚΕ έβγαλε άρθρο καλοσορισματος στην επιστροφή της ΑΕΚ στη Ν Φιλαδέλφεια αλλά άδειασε και όσες κινήσεις έγινα για τα πουλιά από διάφορες οργανώσεις της αριστεράς. 

Τωρα που διαβάζω διαφορά λένε ότι οκ δεν ψήφιζε το ΚΚΕ αλλά πιο πολλή το έκανε σαν συνέπεια στη διαχρονική τους σταση και όχι σαν αντίθεση στο χτίσιμο του γηπεδου. 

Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος ανήκει στον Δήμο ΝΦ ΝΧ, ο οποίος λογικά έδωσε την άδεια να μπει η πλακέτα, χωρίς όμως και να το υποστηρίξει επίσημα, αφού η εκδήλωση δεν αναφέρεται στο σαϊτ ή στις σελίδες του στα κοινωνικά δίκτυα ενώ δεν έστειλε και εκπρόσωπο του. Μάλλον και η ΠΑΕ, δηλαδή ο Μελισσανιδης, το ενέκρινε σιωπηλά, χωρίς να το προβάλει η ίδια. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×