Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

9 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Moebius και Bilal λατρεία. Τον Alan Moore δεν τον ξέρω αλλά θα τον ψάξω, όπως και τον Θανάση Πέτρου. Πράγματι πρέπει να κυκλοφορούν καλά ελληνικά. Thanks. 

Ο Alan Moore ειναι ο συγγραφεας του Watchmen, του V  for Vendetta και αλλων σπουδαιων graphic novels.

Αρκετα ελληνικα κομικς αντλουν την θεματολογια τους απο την νεοελληνικη λογοτεχνια η οποια θεωρω ειναι σε μεγαλο βαθμο ανεξερευνητη και σπουδαια πρωτη υλη για graphic novels.

Προσφατα διαβασα τον Ζητιανο του Ανδρεα Καρκαβιτσα απο τον Κανελλο Cob, εξαιρετικη δουλεια.Θελουμε κι αλλα σαν κι αυτο.

Επισης εξαιρετικο το "Ρεμπετικο το κακο βοτανι", ελληνικη θεματολογια απο ξενο συγγραφεα και σκιτσογραφο ομως.

Απο Ενκι Μπιλαλ αγαπημενο το The hunting party.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 7/30/2020 at 1:27 PM, parakmiakos said:

Εγώ διάβασα την τριλογία της Νέας Υόρκης του Auster αλλά δεν μου άρεσε. 

Τώρα ξεκίνησα το "Ο άνθρωπος που αγαπουσε τα σκυλιά" του Παδουρα. 

Ωραίο είναι το βιβλίο του Παδούρα, διαβάζεται ευχάριστα αλλά λίγο το παρακάνει με τη φλυαρία, όπως και στους Αιρετικούς. Κλασσικός Κουβανός συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2020 at 1:27 PM, parakmiakos said:

Εγώ διάβασα την τριλογία της Νέας Υόρκης του Auster αλλά δεν μου άρεσε. 

Τώρα ξεκίνησα το "Ο άνθρωπος που αγαπουσε τα σκυλιά" του Παδουρα. 

Τελείωνε ... Οι σωστές τριλογίες για σένα είναι ΑΛΛΕΣ :

xar.jpg

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω πέσει με τα μούτρα και τελειώνω το όνομα του Ρόδου. Φοβερό βιβλίο περιμένω να διαβασω και το τέλος. 

Το εκκρεμές του φουκω αξίζει? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hades said:

Έχω πέσει με τα μούτρα και τελειώνω το όνομα του Ρόδου. Φοβερό βιβλίο περιμένω να διαβασω και το τέλος. 

Το εκκρεμές του φουκω αξίζει? 

Ανωτερο του ονοματος του ροδου, αν δεν βαρεθεις τις πρωτες 50 σελιδες. Αξιζει με 1000!

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2020 at 11:12 AM, Rayo Vallecano 21 said:

Τα Dylan Dog το ειχα ανακαλυψει τυχαια στην ιταλια καποτε. Ιταλικο κομικ φαντασίας και τρόμου, με έναν ντετέκτιβ που αναλαμβάνει υποθέσεις που "αγγιζουν" το παραφυσικο κτλ.

 

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

Μεταφυσικο ή παρα φυσειν κο;

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Hades said:

Έχω πέσει με τα μούτρα και τελειώνω το όνομα του Ρόδου. Φοβερό βιβλίο περιμένω να διαβασω και το τέλος. 

Το εκκρεμές του φουκω αξίζει? 

Απο Εκο αυτα τα δυο μαζι με την Μυστηριωδη φλογα της βασιλισσας Λοανα, κάθονται στο ραφι χρονια τωρα αδιαβαστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πτώση, το διάβασα σε μια ημέρα οκ το περίμενα κάπως καλύτερο. Σίγουρα θέλει άλλη μια ανάγνωση 

Τώρα έπιασα την πανούκλα, το βρήκα πιο ενδιαφέρον αλλά θα δούμε 

Μετά περιμένει το 100 χρόνια μοναξιά. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, parakmiakos said:

Ατελείωτο μου φάνηκε. Παραείναι πολυλογας ο Μάρκες. 

Το θέμα είναι, πρέπει να έχω διαβάσει πρώτα κάποιο η κάποια άλλα βιβλία του γιατί είναι συνέχεια αυτών η είναι αυτοτελές; μόνο το χρονικό ενός προαναγγελθεντος θανάτου έχω διαβάσει από Μαρκές 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×