Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

Μια και λέμε για μεταφρασμένη λογοτεχνία, αυτό μου το χαν χαρίσει όταν πήγαινα σχολείο ακόμα και τελικά το διάβασα πολλά χρόνια αργότερα. Κάτι σαν επιστημονική φαντασία, εμπνευσμένο από την βιολογία,  την θεωρία της εξέλιξης κτλ. 

Πολύ ωραίο. 

 

 

 

 

IMG_20191003_182501.jpg

IMG_20191003_180701.jpg

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ερώτηση. Πως προτιμάτε να διαβάζετε ξένη λογοτεχνία, στο πρωτότυπο ή σε μετάφραση; Εγώ γαλλικά, ισπανικά που τα ξέρω πάρα πολύ  καλά διαβάζω στο πρωτότυπο και καμιά φορά αγγλικά για εξάσκηση. 

Στα ελληνικα. Τα αγγλικα/γαλλικα μου δεν ειναι στο επιπεδο που πρεπει ωστε να διαβασω ενα βιβλιο οπως θελω. Απ την αλλη βεβαια σκεφτομαι οτι διαβαζοντας μεταφρασμενη λογοτοχνια, διαβαζεις τον μεταφραστη και οχι τον συγγραφεα. Οσο αψεγαδιαστη μεταφραση και να εχει γινει ποτε δεν θα γινει το πρωτοτυπο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, parakmiakos said:

Στα ελληνικα. Τα αγγλικα/γαλλικα μου δεν ειναι στο επιπεδο που πρεπει ωστε να διαβασω ενα βιβλιο οπως θελω. Απ την αλλη βεβαια σκεφτομαι οτι διαβαζοντας μεταφρασμενη λογοτοχνια, διαβαζεις τον μεταφραστη και οχι τον συγγραφεα. Οσο αψεγαδιαστη μεταφραση και να εχει γινει ποτε δεν θα γινει το πρωτοτυπο.

Το ίδιο με εμένα στα αγγλικά. Επειδή όμως είναι πολύ καλή εξάσκηση να διαβάσεις στο πρωτότυπο και σε βάζει και στην ατμόσφαιρα του βιβλίου, καμία φορά βρίσκω και διαβάζω πρώτα την αναλυτική περίληψη ενός αγγλικού βιβλίου, με λεξικό, για να έχω μια ιδέα και να μην χαθώ μετά, και ύστερα  διαβάζω ολόκληρο το βιβλίο. Έτσι χάνεις το σασπένς βεβαια.

Βέβαια θα μπορούσε κάποιος πρώτα να διαβάσει ολόκληρο το βιβλίο σε μετάφραση και μετά το πρωτότυπο. 

Και οι διγλωσες εκδόσεις είναι ωραίες, μια σελίδα στο πρωτότυπο και μια σε μετάφραση, αλλά αυτό γινεται σε  ποίηση συνηθως, όχι σε μυθιστόρηματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Επιμένουμε αμερικανικά με Χέμινγουεϊ - μέσα από το ποτάμι και στα δέντρα 

Ανυπομονώ να το τελειώσω και να ξεκινήσω κατευθείαν αγαπημένο Κερρ με την τριλογία του Βερολίνου 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/20/2020 at 9:37 PM, Hades said:

Επιμένουμε αμερικανικά με Χέμινγουεϊ - μέσα από το ποτάμι και στα δέντρα 

Ανυπομονώ να το τελειώσω και να ξεκινήσω κατευθείαν αγαπημένο Κερρ με την τριλογία του Βερολίνου 

Τελικά άλλαξα τη σειρά και έπιασα πρώτα τον Κερρ. Ρισπεκτ.. Μπερνι Γκουντερ ο μπαμπάς σας και τέτοια. Έχω ξεκινήσει χλιαρά τον Χέμινγουεϊ αλλά δε με έχει ενθουσιάσει.. Θα το συνεχίσω όμως ελέω καραντίνας. Το θέμα είναι τι διαβάζουμε μετά. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, parakmiakos said:

Πανουκλα - Αλμπερ Καμυ

Καμυ φοβερός, μόνο τον ξένο έχω διαβάσει. Την πανούκλα που λες, την πέτυχε το μάτι μου σε κάτι χαζογκομενες που ανέβαζαν stories. Αξίζει; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hades said:

Καμυ φοβερός, μόνο τον ξένο έχω διαβάσει. Την πανούκλα που λες, την πέτυχε το μάτι μου σε κάτι χαζογκομενες που ανέβαζαν stories. Αξίζει

Ναι ρε. Μαζι με την πτωση ειναι η αγια τριαδα του Καμυ.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, parakmiakos said:

Ναι ρε. Μαζι με την πτωση ειναι η αγια τριαδα του Καμυ.

Για την πτώση έχω διαβάσει καλές κριτικές. Οκ με έψησες. Όταν θα βρω την ευκαιρία, θα το αγοράσω. Ίσως πακετάκι με την πανούκλα 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/7/2019 at 8:13 AM, parakmiakos said:

Το ειχα παρει μαζι με το Γυμνο Γευμα, το οποιο το παρατησα γιατι δεν εβγαζα κανενα νοημα οσο το διαβαζα. Οσον αφορα το Δρομο, ρε συ αληθεια δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουν γραφτει τοσοι διθυραμβοι γι αυτο το βιβλιο.

Οι κριτικοί λογοτεχνίας θα έχουν σίγουρα κάποια αντικειμενικά κριτήρια, σύμφωνα με τα οποία έγραψαν τους διθυράμβους :)

Link to comment
Share on other sites

Βρόμικη τριλογία της Αβάνας από Γκουτιερες

Το έχω εδώ και χρόνια αλλά ποτέ δεν το είχα πιάσει και του έδωσα μια ευκαιρία τώρα στην καραντίνα

Αξίζει...εστω τα μισά να είναι αλήθειες που γράφει. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NIS21 said:

Οτι σχεση εχω με καμυ ειναι αυτη η ρημα.

Τα μονα βιβλια που εχω διαβασει ειναι αστεριξ λουκυ λουκ μπλεκ και αγορι ?

Τα Αστεριξ και τα  Λουκυ Λουκ τα έχω κρατήσει όλα.  Ειχα  διαβάσει και τα τεν τεν που επίσης τα έχω ακόμα και κάτι άλλα κόμικς. Μπλεκ, αγόρι ή Κόναν που διάβαζαν κάτι φίλοι μου παλιά, δεν τα είχα πολύ κοιτάξει. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Τα Αστεριξ και τα  Λουκυ Λουκ τα έχω κρατήσει όλα.  Ειχα  διαβάσει και τα τεν τεν που επίσης τα έχω ακόμα και κάτι άλλα κόμικς. Μπλεκ, αγόρι ή Κόναν που διάβαζαν κάτι φίλοι μου παλιά, δεν τα είχα πολύ κοιτάξει. 

Υπηρχε και το γκολ αν θυμαμαι καλα που ειχε μονο αθλητικα με ερικ καστελ μεσα που ηταν δυνατο αν και ερικ καστελ ειχε και το μπλεκ νομιζω.

Το γαμησαμε και αυτο το τοπικ δεν πειραζει υγεια μονο ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NIS21 said:

Υπηρχε και το γκολ αν θυμαμαι καλα που ειχε μονο αθλητικα με ερικ καστελ μεσα που ηταν δυνατο αν και ερικ καστελ ειχε και το μπλεκ νομιζω.

Το γαμησαμε και αυτο το τοπικ δεν πειραζει υγεια μονο ΑΕΚ.

Και τα ερικ καστελ τα είχα. Καθόλου δεν το γαμησαμε, και τα κόμικς βιβλία είναι, μόνο κάτι δήθεν  τα περιφρονουν. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 Μια και μιλάμε για κόμικς, πολύ καλός δημιουργός είναι ο Γάλλος  Ταρντι. Πολλές φορές παίρνει   λαϊκά η αστυνομικά μυθιστορηματα που δεν είναι γνωστά και τα διασκευάζει στην 9η τέχνη. 

Το συγκεκριμένο είναι ιστορία που  διαδραματιζεται παράλληλα με την  εποχή της κομμούνας στο Παρίσι. 

oldphotos130467351375.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε κομικς με αυτα μεγαλωσαμε εξαλλου, με Μπλεκ, Αγορι, Λουκι Λουκ, Περιπετεια.Να πω εδω οτι μεταξυ του Λουκι Λουκ και Αστεριξ ημουν με την πλευρα του Λουκι, οχι οτι δεν μου αρεσει ο Αστεριξ αφου εχω σχεδον ολα τα τευχη.

Για οποιον θελει τωρα να ασχοληθει λιγο παραπανω προτεινω ευρωπαικα κομικς εναντι των αμερικανικων.

Moebius, Enki Bilal, Alan Moore.

Αρκετα ευρωπαικα κομικς εχει κυκλοφορησει η Μαμουθκομικς που ειναι κορυφη.

Τελος τα τελευταια χρονια εχει ανεβει πολυ το ειδος και στην Ελλαδα και κυκλοφορουν καταπληκτικες δουλειες που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο το εξωτερικο.Αγαπημενα μου οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει ο Θανασης Πετρου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Εννοειτε κομικς με αυτα μεγαλωσαμε εξαλλου, με Μπλεκ, Αγορι, Λουκι Λουκ, Περιπετεια.Να πω εδω οτι μεταξυ του Λουκι Λουκ και Αστεριξ ημουν με την πλευρα του Λουκι, οχι οτι δεν μου αρεσει ο Αστεριξ αφου εχω σχεδον ολα τα τευχη.

Για οποιον θελει τωρα να ασχοληθει λιγο παραπανω προτεινω ευρωπαικα κομικς εναντι των αμερικανικων.

Moebius, Enki Bilal, Alan Moore.

Αρκετα ευρωπαικα κομικς εχει κυκλοφορησει η Μαμουθκομικς που ειναι κορυφη.

Τελος τα τελευταια χρονια εχει ανεβει πολυ το ειδος και στην Ελλαδα και κυκλοφορουν καταπληκτικες δουλειες που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο το εξωτερικο.Αγαπημενα μου οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει ο Θανασης Πετρου.

Moebius και Bilal λατρεία. Τον Alan Moore δεν τον ξέρω αλλά θα τον ψάξω, όπως και τον Θανάση Πέτρου. Πράγματι πρέπει να κυκλοφορούν καλά ελληνικά. Thanks. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×