Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, parakmiakos said:

Έχει διαβάσει κανείς τον Οδυσσέα του Τζόυς? 

Μουα . 

Ο Τζόις είναι γραμμένος ουσιαστικά  σε μια παράγραφο, μην πω πρόταση.  Ξεκινάς από το πρώτο γράμμα και βάζεις τελεια στο τέλος.  

ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΟΔΗΓΌ 

Repeat 

ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΟΔΗΓΌ

Αν δεν σου βγαίνει,  το αφήνεις στην άκρη  και το πιάνεις μια άλλη στιγμή της ζωής σου 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Duck_Season said:

Μουα . 

Ο Τζόις είναι γραμμένος ουσιαστικά  σε μια παράγραφο, μην πω πρόταση.  Ξεκινάς από το πρώτο γράμμα και βάζεις τελεια στο τέλος.  

ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΟΔΗΓΌ 

Repeat 

ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΟΔΗΓΌ

Αν δεν σου βγαίνει,  το αφήνεις στην άκρη  και το πιάνεις μια άλλη στιγμή της ζωής σου 

 

Να πω την αλήθεια εσένα είχα στο νου μου ότι θα το χες διαβάσεις. 

Δεν είχα σκοπό να παρω οδηγό. Ασε που είναι άλλες 500 σελίδες κι αυτός. 

Θυμάσαι έκδοση που είχες διαβάσει? Λένε ότι του Κεδρου είναι καλύτερη. 

Ακουσα ενα podcast στη lifo για το βιβλίο και είχαν καλέσει έναν μεταφραστή του Τζόυς, ο οποίος αν θυμάμαι καλά ανέφερε ότι μάλλον θα το μεταφράσει και αυτός. Όποτε σκεφτόμουν μήπως περιμένω για νέα έκδοση μιας και δεν το βιάζομαι. Γενικά διάβαζα ότι και οι 2 εκδόσεις που έχουν βγει κάπου χολενουν. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Η δράση είναι ελάχιστη, όμως η τεχνική του «εσωτερικού μονολόγου» που επινοεί ο συγγραφέας για την έκθεση της αφήγησής του, του παρέχει τη δυνατότητα να σχολιάσει με λεπτομέρειες όλο το πλέγμα των σχέσεων των προσώπων που λαμβάνουν μέρος σ' αυτό το σε μικρογραφία έπος. 

824 σελίδες ! ΟΧΤΑΚΟΣΙΕΣ ΕΙΚΟΣΙΤΕΣΣΕΡΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ !!!!

Το στανιό μου μέσα, γαμώ τα εφτά μουνιά της πεταλούδας !!!!

Αλήτη Μελισσανίδη κοίτα ΠΟΥ κατάντησες τον ανθό της Κιτρινόμαυρης Νεολαίας !!!

Αντί να διαβάζει Κυριάκο Χήνα και ΦΑ.ΚΩ. "ψάχνει" τα ορφανά που πορεύονται και τις χήρες που κονομιούνται .......

:angry:

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, parakmiakos said:

Να πω την αλήθεια εσένα είχα στο νου μου ότι θα το χες διαβάσεις. 

Δεν είχα σκοπό να παρω οδηγό. Ασε που είναι άλλες 500 σελίδες κι αυτός. 

Θυμάσαι έκδοση που είχες διαβάσει? Λένε ότι του Κεδρου είναι καλύτερη. 

Ακουσα ενα podcast στη lifo για το βιβλίο και είχαν καλέσει έναν μεταφραστή του Τζόυς, ο οποίος αν θυμάμαι καλά ανέφερε ότι μάλλον θα το μεταφράσει και αυτός. Όποτε σκεφτόμουν μήπως περιμένω για νέα έκδοση μιας και δεν το βιάζομαι. Γενικά διάβαζα ότι και οι 2 εκδόσεις που έχουν βγει κάπου χολενουν. 

Από Κέρδο το παράτησα (λίγο πριν το τέλος. LoL), το τελείωσα από κάκτο με μετάφραση του Ανευλαβή (προ τελευταίο βιβλίο πριν γνωρίσω την γυναίκα μου). Ήμουν πολύ πιο έτοιμος (όχι ώριμος) και ο Ανευλαβής η περσόνα που έχω στο μυαλό μου για μεταφραστή του Τζόις
Ως Έλλην ξεκινάς με ένα μεγάλο πλεονέκτημα και με ένα μεγάλο μειονέκτημα 
Έχεις μια επαφή με την Οδύσσεια (πλεονέκτημα), αλλά ταυτοχρόνως η άποψη/θέση που έχουμε για τον Οδυσσέα μέσα από το σχολείο (κυρίως)  δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. (το μειονέκτημα). Ο Οδυσσέας του Τζόις είναι μια αποδόμηση του Ομηρικού Οδυσσέα. Να το πιο μια φιούζιον λογοτεχνική αποδόμηση ? Αν και όρος φιούζον έχει πια χιπστερικό αποτύπωμα. Τέσπα, κάνε refresh στην Οδύσσεια, έχε στο μυαλό σου ότι ο Οδυσσέας δεν ήταν ο δυστυχής θαλασσοπόρος που τον είχε βάλει στο μάτι ο νόμος του μέρφι και κυρίως κλείσε το ίντερνετ. 
Να πω την αμαρτία μου ο τρόπος γραφής του ήταν πολύ πιο κοντά στο τρόπο που εξωτερίκευα τις δικές μου σκέψεις. Έχοντας μπει στην διαδικασία εδω και καιρό να διορθώσω το χαοτικό μου ένστικτο , για να γίνω πιο λειτουργικός στην εργασία, στις σχέσεις μου, ακόμα και σε μια συζήτηση είμαι πολύ περίεργος πως θα το διαχειριστώ σήμερα. Θα το ξαναπιάσω κάποια στιγμή
 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...

Μπήκε στη ζωη μου στις γιορτες ο Σερ ο Τέρρυ ο Πράτσετ. Λες και γράφει κατά παραγγελία για τα γούστα μου είναι. Λογοτεχνία φανταστικού που παίρνει τον εαυτό της ακριβώς όσο στα σοβαρά πρέπει να τον πάρει με μπόλικο φλέγμα. Έβγαλα τα πρώτα δυο από την σειρά City Watch και τώρα θα στραφώ στο Children of Dune.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
3 hours ago, AG21 said:

Δεν έχει σημασία αν κάνουμε εμείς κριτική γιατί εκει που μετράει στο σκληρό πύρινα του οργανισμού ΑΕΚ ο Μελ είναι ο Ουσουλ Μουαντιπ. Το τι γράφουμε σε bytes μερικοί γραφικοί του είναι άγνωστο και αδιάφορο. 

Παίρνοντας αφορμή από το ποστ στο ποδοσφαιρικό τόπικ, τώρα τελειώνω το πρώτο βιβλίο και έχω ήδη και το δεύτερο. Ταινίες δεν έχω δει και ούτε πρόκειται μέχρι να τα διαβάσω όλα.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, SpiRos said:

Παίρνοντας αφορμή από το ποστ στο ποδοσφαιρικό τόπικ, τώρα τελειώνω το πρώτο βιβλίο και έχω ήδη και το δεύτερο. Ταινίες δεν έχω δει και ούτε πρόκειται μέχρι να τα διαβάσω όλα.

Εχω διαβάσει πριν 20 χρόνια 3 βιβλία τόμους του dune αφού ειδα την παλιά ταινία και μαγεύτηκα . Το Dune , H μπατλεριανή τζιχάντ , Οίκος των Χαρκόννεν και γιαυτο ξενέρωσα με τη νέα ταινία γιατί κάθε τι κουβαλάει μια τεράστια ιστορία απο πίσω και εξέλιξη και δεν δείχνουν τπτ στη νέα ταινία απλά τα παρουσιάζουν ούτε ένα μικρό πρόλογο όπως στη παλιά ταινία .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/26/2023 at 1:54 PM, AG21 said:

Εχω διαβάσει πριν 20 χρόνια 3 βιβλία τόμους του dune αφού ειδα την παλιά ταινία και μαγεύτηκα . Το Dune , H μπατλεριανή τζιχάντ , Οίκος των Χαρκόννεν και γιαυτο ξενέρωσα με τη νέα ταινία γιατί κάθε τι κουβαλάει μια τεράστια ιστορία απο πίσω και εξέλιξη και δεν δείχνουν τπτ στη νέα ταινία απλά τα παρουσιάζουν ούτε ένα μικρό πρόλογο όπως στη παλιά ταινία .

Eιναι εξαιρερικά δύσκολά βιβλία θεωρώ να γίνουν ταινιά γιατί εκτελύσονται στο μυαλό των χαρακτήρων σε μεγάλο βαθμό. Πιστεύω η νέα ταινία είναι όσο καλή όσο θα μπορούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Δεν περνάνε οι ώρες σήμερα και διαβάζω διάφορα τόπικς. Με καθυστέρηση διετίας, για τον Οδυσσέα του Joyce: Υπήρχαν σελίδες που δεν καταλάβαινα τίποτα, εκτός από δύο γραμμές, και αυτές οι δύο γραμμές ήταν τόσο όμορφες που έκαναν και την υπόλοιπη σελίδα να αξίζει. Δεν το τελείωσα, και δεν ξέρω αν έχει και νόημα. Δεν είναι βιβλίο που αρχίζει και φαντάζομαι πως ούτε είναι βιβλίο που τελειώνει.

Το ¨Portrait of the Artist as Young man" ήταν σαφώς πιο προσιτό αλλά αν είναι να παιδευτείς, παιδέψου με το Ulysses που θα σε ανταμείψει και περισσότερο. Ή και μην παιδευτείς με κανένα από τα δύο, it's not a sin.

Από την έκδοση του Ulysses που είχα, μου έχει μείνει μία μακροσκελής εισαγωγή κάποιου ακαδημαϊκού. Τελείωνε λέγοντας πως κάποιοι θα ισχυριστούν πως, στην προσπάθεια να καταλάβουμε τον Οδυσσέα του Τζέιμς Τζόις, δεν μπορούμε και να αφιερώσουμε ολόκληρη τη ζωή μας . Και κατέληγε: "But this is wrong. Of course we can!"

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα τώρα στις γιορτές το νο 31328 του Βενεζη. Πολύ καλό. Έχω πάρει και τις δυστυχες πουτανες της ζωής του Μαρκές που μάλλον θα είναι καλό. 

Σκέφτομαι για συνδρομή στο jukebooks, δε ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και αν αξίζει 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×