Jump to content

Recommended Posts

δες ρε -παναθεμα σε αντμιν του ελεους 21-

συζητηση σε πορνειο των ψυχων(καρφωνεσαι οτι ουτε απεξω δε περνας πλεον)

και σχολια-ποσταρισματα χρηστη παρακμιακου...

τα είδα αλλά δεν τα σχολιάζω :Ρ δεν θέλω να μπω σε αντιδικία με τον πνευματικό του πατέρα για τον τρόπο που τον γαλούχησε ΧΑΑΑΧΑΧΑΧ

εντιτ: τώρα είδα το παρακμιακός21 στο τέλος ΑΧΑΧΑΧΑΑΧ μετά το ζουμ στο πρόσωπο σταμάτησα να διαβάζω και έγραφα ριπλάι. "Ρομαντικός είσαι και έτσι;" ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧ

Αγαπητοι φιλοι, στο πλαισιο της ημεριδας "Βιβλιο - Κουλτουρα και ΣυΡιζΑ" η προτασις του Ζαστρο ειναι η ακολουθη:

attachment.php?attachmentid=730&d=1401144310

Με την πρωτη ματια ηθελα να σου γραψω οτι εκμαυλιζεις το τοπικ της μορφωσης και του πολιτισμου παραθετοντας ωμη σαρκα.

Με μια δευτερη ματια ομως στο μπουστο και στην προστυχοαλογουρα θα κανω τουμπεκι.

Αγαπητοι φιλοι, στο πλαισιο της ημεριδας "Βιβλιο - Κουλτουρα και ΣυΡιζΑ" η προτασις του Ζαστρο ειναι η ακολουθη:

attachment.php?attachmentid=730&d=1401144310

ρε συ το αριστερο μασταρ φαινεται διαφορετικο , και δεν πρεπει να ειναι η γωνια ληψης της φωτο . να γινει πολ για το αν ειναι προιον της σιλικον βαλεΪ¨.

Philip Kerr - Άνθρωπος χωρίς ανάσα και Μαρτσέλο Σιμόνι - Ο λαβύρινθος στην άκρη του κόσμου, παραγγέλθηκαν ήδη για τις διακοπές.

Θα μας τα φάνε πάλι οι εκδοτικές στην άδεια.

Αυτο το μήνα κλείνουμε τα βιβλία κι ανοίγουμε τις τηλεοράσεις... οι μεγάλοι λογοτέχνες παίζουν μπάλα στη Βραζιλία...

Μάρκες, Μπόρχες, Γκουτιέρες, Μπολάνιο κ.α. κάνουν όργια με τη στρογγυλή θεά στα πόδια...

Αυτο το μήνα κλείνουμε τα βιβλία κι ανοίγουμε τις τηλεοράσεις... οι μεγάλοι λογοτέχνες παίζουν μπάλα στη Βραζιλία...

Μάρκες, Μπόρχες, Γκουτιέρες, Μπολάνιο κ.α. κάνουν όργια με τη στρογγυλή θεά στα πόδια...

Για μετά το μουντιάλ μιλάμε. Αυτονόητα πράγματα...

Philip Kerr - Άνθρωπος χωρίς ανάσα και Μαρτσέλο Σιμόνι - Ο λαβύρινθος στην άκρη του κόσμου, παραγγέλθηκαν ήδη για τις διακοπές.

Θα μας τα φάνε πάλι οι εκδοτικές στην άδεια.

Ο "Άνθρωπος χωρίς ανάσα" εχει ηδη μπει στη λιστα. Βασικα ο Κερ ειναι οτι καλυτερο εχω διαβασει σε αστυνομικο. Μου αρεσει πολυ που εχει μεσα το ιστορικο στοιχειο.

Τσεκαρε λιγο και το Μαπουτσε του Φερι.

Επισης να ενημερωσω οτι πριν μερικες μερες κυκλοφορησε το Γυναικες του Μπουκοφσκι απο τις εκδοσεις μεταιχμιο. Το λεω γτ το εψαχνα απεγνωσμενα.

Ο "Άνθρωπος χωρίς ανάσα" εχει ηδη μπει στη λιστα. Βασικα ο Κερ ειναι οτι καλυτερο εχω διαβασει σε αστυνομικο. Μου αρεσει πολυ που εχει μεσα το ιστορικο στοιχειο.

Τσεκαρε λιγο και το Μαπουτσε του Φερι.

Επισης να ενημερωσω οτι πριν μερικες μερες κυκλοφορησε το Γυναικες του Μπουκοφσκι απο τις εκδοσεις μεταιχμιο. Το λεω γτ το εψαχνα απεγνωσμενα.

Θεός Kerr, διαβάζεται απνευστί λΑΙμΑΙ...

Έφυγε σε 3 μέρες.

Και ο Σιμόνι καλός, καλύτερος από τα προηγούμενα.

Για πες. Καλυτερο απο τη Μοιραια Πραγα;

Εγω πηρα να διαβασω την Τριλογια της Μασαλιας του Ζαν-Κλωντ Ιζζο.

Ναι, καλύτερο από την Πράγα ή τουλάχιστον εφάμιλλο. Είναι πως το εκτιμά κανείς.

Διαβαζω την Τριλογια της Μασαλιας και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο. Προκειται κλασικο νουαρ μυθιστορημα. Ο Ιζζο, οντως Μαρσεγεζος, κανει φυλλο και φτερο την πολη του. Απο κοινωνικης εως πολιτικης αποψης.

Διαβαζω την Τριλογια της Μασαλιας και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο. Προκειται κλασικο νουαρ μυθιστορημα. Ο Ιζζο, οντως Μαρσεγεζος, κανει φυλλο και φτερο την πολη του. Απο κοινωνικης εως πολιτικης αποψης.

το εχω παρατησει καπου στα μισα του 2ου βιβλιου.... ωραιος ο Ιζζο οντως....

διαβασε μετα και την βρωμικη τριλογια της Αβανας απο Γκουτιερες

επεσε στα χερια μου το πορτρετο του Ντοριαν Γρκεη απο Γουαιλντ. καλο ? να το διαβασω παρακουμη ?

το εχω παρατησει καπου στα μισα του 2ου βιβλιου.... ωραιος ο Ιζζο οντως....

διαβασε μετα και την βρωμικη τριλογια της Αβανας απο Γκουτιερες

επεσε στα χερια μου το πορτρετο του Ντοριαν Γρκεη απο Γουαιλντ. καλο ? να το διαβασω παρακουμη ?

Την βρωμικη τριλογια την ειδα που τη διαβαζε ενας στην παραλια αλλα ειχα ξεχασει να ψαξω περι τινος προκειται.

Απο Ουαιλντ εχω διαβασει το De profundis μονο, αλλα ο Ντοριαν Γκρει νομιζω πως ειναι το σημα κατατεθεν του Ουαιλντ. Οποτε αφου το εχεις διαβασε το. Και μετα πες μας και τη γνωμη σου.

Που λέτε, τέλειωσα προ ημερών τις "Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλμοσίνο" και πραγματικά μου άρεσε πολύ αν και γενικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση τους Έλληνες συγγραφείς ομολογώ ότι ο Ζουργός έγραψε κάτι πολύ πάνω από το Μ.Ο. των εγχώριων συναδέλφων του.

Τεχνικά έχει θεματάκια, από κάποια στιγμή και μετά το πάει πολύ γρήγορα και πηδάει χρονικές περιόδους, αλλά γενικά είναι διήγηση που σου μένει.

Σε πιστευω. Αφου κι εγω που δεν διαβαζω τετοια, σκεφτομαι να το αγορασω καποια στιγμη.

Γενικά όπως έγραψα παραπάνω, έχω θέμα με τους Έλληνες συγγραφείς. Γράφουν πολύ παιδαριωδώς να το θέσω. Γνώσεις μηδέν, έρευνα μηδέν, ιδεοληψίες στο φουλ, γενικά δεν τους προτιμώ.