Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

Τελειωσα το Τοστ Ζαμπον πριν λιγο. Ο Μπουκοφσκι ειναι ο αγαπημενος μου συγγραφεας τελικα.

 

Κοκκινίζω

Link to comment
Share on other sites

Ε γραψε κι εσυ τπτ ρε Τσαρλς. Εχω παρει να διαβασω και το Γυναικες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στη λιστα Κρις..

Τωρα ξεκινησα "Το μυθιστορημα ενος ανθρωπου διχως πεπρομενο" του Ιμρε Κερτες.

Link to comment
Share on other sites

Naufana οπως λες κι εσυ, γουστα ειναι αυτα.

Προτεινε καποια ενδεικτικα βιβλια αυτων των δυο.

Link to comment
Share on other sites

Το γυμνο γευμα μπηκε ηδη στη λιστα.

 

Υ.Γ. Τι ειναι η μπιτ λογοτεχνια;

Link to comment
Share on other sites

Ευγε Ναουφανα! Κι αυτο μ αρεσει. Να γραφεις πιο συχνα ρε συ, αφου διαβαζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει ανέβει σε προηγούμενες σελίδες, εγώ το διάβασα μέσα σε μια μέρα.

Ντέιβιντ Πις - "Καταραμένη ομάδα" και αναφέρεται στην Leeds united και τον εκκεντρικό προπονητή Μ.Κλαφ τη δεκαετία του 1970.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Ξεκινησα να διαβαζω το Γυναικες του Μπουκοβσκι. Παιζει να ειναι απο τα ελαχιστα βιβλια που με αρπαξε απο την πρωτη κιολας σελιδα απο τα μουτρα. Εχω διαβασει καμια 20αρια σελιδες μεχρι στιγμης και προκειται για την απεικονιση του Μπουκοβσκι στο χαρτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεχρι στιγμης το Γυναικες ειναι το καλυτερο βιβλιο του Μπουκοφσκι κατ' εμε.

 

«Ήμουν αυτό που λένε αισθηματίας. Συγκινιόμουν με ένα σωρό χαζά πράγματα: γυναικεία παπούτσια κάτω από ένα κρεβάτι, μια ξεχασμένη φουρκέτα στο νεροχύτη, από τον τρόπο που έλεγαν «πάω να κατουρήσω», από τις κορδέλες τους, όταν τις έβλεπα να διασχίζουν το δρόμο 1.30 το απομεσήμερο, από τα ατέλειωτα βράδια του συντροφικού πιοτού, από τους καβγάδες, τις ψιλοκουβέντες, τότε που σκέφτεται κανείς την αυτοκτονία. Και ακόμα έλιωνα όταν ένιωθα να συντελείται το θαύμα, όταν καθόμουν μαζί τους στο αμάξι μου, όταν αναθυμιόμουν τους έρωτές μου στις 3 τα ξημερώματα, όταν μου έλεγαν ότι ροχαλίζω, όταν άκουγα τα ροχαλητά τους, όταν μόνος μου σε ένα εστιατόριο διάβαζα την εφημερίδα μου και ήθελα να ξεράσω γιατί σκεφτόμουν πως τώρα είναι παντρεμένη με έναν διανοητικά ανάπηρο οδοντίατρο. Όταν έπινα, όταν χόρευα. Όταν φλέρταρα, όταν φλέρταραν. Όταν κοιμόμουν μαζί τους.»

Link to comment
Share on other sites

Guest Cm punk

Αυτη την περιοδο διαβαζω το ''Στον Κηπο με τα θηρια'' του Ερικ Λαρσον. Αναφερεται στην ναζιστικη Γερμανια και ειναι πλουσιο σε πολιτικα και οικονομικα στοιχεια για την εποχη . Πολυ ενδιαφερον βιβλιο ,σας το συστηνω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την περιοδο διαβαζω το ''Στον Κηπο με τα θηρια'' του Ερικ Λαρσον. Αναφερεται στην ναζιστικη Γερμανια και ειναι πλουσιο σε πολιτικα και οικονομικα στοιχεια για την εποχη . Πολυ ενδιαφερον βιβλιο ,σας το συστηνω ανεπιφυλακτα.

 

Αν σου αρεσουν τετοιου ειδους βιβλια με ναζι, γερμανια κλπ ο λαικος συνδεσμος ΚΜ σου προτεινει τον Φιλιπ Κερ. Ο καλυτερος στο ειδος του.

Link to comment
Share on other sites

Søren Aabye Kierkegaard, "Η Έννοια της Αγωνίας". Αν υπάρχει κάποιος συν(ψυχ)ανώμαλος να μου πει να ανταλλάξουμε ιδέες. :D

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το Γυμνο γευμα του Μπαροουζ και το Στο Δρομο του Κερουακ. Για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

πες μου κατι ..

το γεγονος οτι 3 μερες τωρα δεν σου χει απαντησει κανενας συνανωμαλος

ενω βρισκεσαι σε ενα φορουμ με την αφροκρεμα των ψυχανωμαλων γραμμενων μεσα,

σε προβληματιζει καθολου για τα αναγνωσματα σου ?

 

Απλά επιβεβαίωσε τους προβληματισμούς μου. Ή πρέπει να πίνω λιγότερο αλκοόλ ή περισσότερο. Έτσι όπως είναι τώρα δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πςςς... Φυσικά και διάβαζα πολύ Κίρκεγκωρ (προφέρεται 'στρίκυ') ως νέος αλλά δεν θυμάμαι πλέον πολλά πράγματα :)

 

Σημαντικό πνεύμα, τεράστια επιρροή, φαντάζομαι το πιο μεγάλο όνομα του θρεντ εκτός αν έχει αναφερθεί ο Ντοστογιέφσκυ ή ο Νίτσε. Θηρία τύπου Χάινριχ Μπελ και Βιτγκενστάιν ας πούμε είναι γατάκια μπροστά του.

 

Σαίρεν ψυχάρα, για πάντα Αεκάρα. Εύγε Σπύρο!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω προτάσεις περί βιβλίων ιστορίας - πολιτικής. Έχω τελειώσει με Κωνσταντινούπολη ασχολήθηκα λίγο με Ίμια (βιβλίο Ιγνατίου) και Ισραήλ-Παλαιστίνη. Υπάρχει κάτι που είναι must και καλή αρχή για ενασχόληση μου στον χώρο; θενξ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω προτάσεις περί βιβλίων ιστορίας - πολιτικής. Έχω τελειώσει με Κωνσταντινούπολη ασχολήθηκα λίγο με Ίμια (βιβλίο Ιγνατίου) και Ισραήλ-Παλαιστίνη. Υπάρχει κάτι που είναι must και καλή αρχή για ενασχόληση μου στον χώρο; θενξ

 

Νομιζω οτι στις προηγουμενες σελιδες εχουν γραφτει καποια βιβλια αυτου του ειδους. Για ριξε μια ματια.

Εγω προσωπικα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το πολυκατέχω το άθλημα αλλά το γουστάρω και δεν ξέρω από που να αρχίσω..

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να αρχίσω μετά το 1900. Μικρασιατική καταστροφή, γενοκτονία Αρμενίων παγκόσμιοι μέχρι και cold war και Ισραήλ - Παλαιστίνη.

Γενικώς εποχές 1000-1400 την έχω ψιλοκαλύψει με Κων/πολη.

 

Τώρα τραβιέμαι με Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας το extraction τους και γενικότερα management γιατί υπάρχουν αρκετά περιθώρια για κάτι στην Κύπρο λόγω κυρώσεων Ευρωπαικής Ένωσης. Ωραίο βιβλίο έχει βγάλει ο Καλδέλλας επί του θέματος της αιολικής ενέργειας με πολλές χρήσιμες πληροφορίες ιδιαίτερα επί της γεωγραφικής έκτασης της Ελλάδας κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τους λατρεις του Φιλιπ Κερ.

 

11407013_10206385073127099_9036298382578346067_n.jpg?oh=83e217ce69f60b5411615e29dcda1bd4&oe=55FA7440&__gda__=1443499364_8b919992d97cb5b874570bc0f9c14bd1

 

1950. Μπουένος Άιρες. Ο Μπέρνι Γκούντερ εναντίον των Ναζί που διέφυγαν στην Αργεντινή.

Στις 15 Ιουνιου.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×