Jump to content

Recommended Posts

• 3 weeks later...

Αν οι νεκροί δεν ανασταινονται, Φίλιπ Κερ. Πολύ καλό, κλασικός Κερ. Δεν τον βαριέσαι. 

Η θεραπεία, Σεμπάστιαν Φιτζεκ. Πολύ δυνατό γιαυτό και πήρα στο καπάκι τη θέση 7Α την οποία την τελειώνω και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερη. Σίγουρα θα πάρω και άλλους τίτλους από τον Φιτζεκ. 

Πήρα και για τη γυναίκα τον ραγια του Καλπουζου. Θα του ρίξω μια ματιά ελπίζω να αξίζει 

Πολύ καλός ο Φιτζεκ. Αλλά λέω να κάνω μια παύση, πριν πάρω και τα άλλα βιβλία του. 

Γνώμες για Adrian Mckinty; (κρύο χώμα, ακούω τις σειρήνες στο δρόμο, το κορίτσι με τα όπλα). Αξίζει να πάρω κάτι; 

• 2 months later...
  • 3 months later...
32 minutes ago, parakmiakos said:

Έχει διαβάσει κανείς τον Οδυσσέα του Τζόυς? 

Ηθελα να το δοκιμάσω, αλλά δεν το χω πιάσει ακόμα. Όσοι το διάβασαν λένε ότι είναι ατελείωτο όχι μόνο επειδή είναι μεγάλο αλλά και επειδή είναι δύσκολο στο διάβασμα. Γνωρίζω κάποιον που το τελείωσε μετά από αρκετούς μήνες και άλλους που διάβασαν μόνο αποσπάσματα. Για το αν είναι καλό βιβλίο, οι απόψεις διίστανται. 

7 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ηθελα να το δοκιμάσω, αλλά δεν το χω πιάσει ακόμα. Όσοι το διάβασαν λένε ότι είναι ατελείωτο όχι μόνο επειδή είναι μεγάλο αλλά και επειδή είναι δύσκολο στο διάβασμα. Γνωρίζω κάποιον που το τελείωσε μετά από αρκετούς μήνες και άλλους που διάβασαν μόνο αποσπάσματα. Για το αν είναι καλό βιβλίο, οι απόψεις διίστανται. 

Κι εγώ αυτά έχω ακούσει. Υπάρχει οδηγός ανάγνωσης για το συγκεκριμένο βιβλίο. 

17 minutes ago, parakmiakos said:

Κι εγώ αυτά έχω ακούσει. Υπάρχει οδηγός ανάγνωσης για το συγκεκριμένο βιβλίο. 

Νομίζω ότι οδηγοί ανάγνωσης υπάρχουν για τα περισσότερα ξένα κλασσικά μυθιστόρηματα. 

1 hour ago, parakmiakos said:

Έχει διαβάσει κανείς τον Οδυσσέα του Τζόυς? 

Μουα . 

Ο Τζόις είναι γραμμένος ουσιαστικά  σε μια παράγραφο, μην πω πρόταση.  Ξεκινάς από το πρώτο γράμμα και βάζεις τελεια στο τέλος.  

ΜΗΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΟΔΗΓΌ 

Repeat 

Αν δεν σου βγαίνει,  το αφήνεις στην άκρη  και το πιάνεις μια άλλη στιγμή της ζωής σου 

29 minutes ago, Duck_Season said:

Μουα . 

Ο Τζόις είναι γραμμένος ουσιαστικά  σε μια παράγραφο, μην πω πρόταση.  Ξεκινάς από το πρώτο γράμμα και βάζεις τελεια στο τέλος.  

Repeat 

Αν δεν σου βγαίνει,  το αφήνεις στην άκρη  και το πιάνεις μια άλλη στιγμή της ζωής σου 

Να πω την αλήθεια εσένα είχα στο νου μου ότι θα το χες διαβάσεις. 

Δεν είχα σκοπό να παρω οδηγό. Ασε που είναι άλλες 500 σελίδες κι αυτός. 

Θυμάσαι έκδοση που είχες διαβάσει? Λένε ότι του Κεδρου είναι καλύτερη. 

Ακουσα ενα podcast στη lifo για το βιβλίο και είχαν καλέσει έναν μεταφραστή του Τζόυς, ο οποίος αν θυμάμαι καλά ανέφερε ότι μάλλον θα το μεταφράσει και αυτός. Όποτε σκεφτόμουν μήπως περιμένω για νέα έκδοση μιας και δεν το βιάζομαι. Γενικά διάβαζα ότι και οι 2 εκδόσεις που έχουν βγει κάπου χολενουν. 

Η δράση είναι ελάχιστη, όμως η τεχνική του «εσωτερικού μονολόγου» που επινοεί ο συγγραφέας για την έκθεση της αφήγησής του, του παρέχει τη δυνατότητα να σχολιάσει με λεπτομέρειες όλο το πλέγμα των σχέσεων των προσώπων που λαμβάνουν μέρος σ' αυτό το σε μικρογραφία έπος. 

824 σελίδες ! ΟΧΤΑΚΟΣΙΕΣ ΕΙΚΟΣΙΤΕΣΣΕΡΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ !!!!

Το στανιό μου μέσα, γαμώ τα εφτά μουνιά της πεταλούδας !!!!

Αλήτη Μελισσανίδη κοίτα ΠΟΥ κατάντησες τον ανθό της Κιτρινόμαυρης Νεολαίας !!!

Αντί να διαβάζει Κυριάκο Χήνα και ΦΑ.ΚΩ. "ψάχνει" τα ορφανά που πορεύονται και τις χήρες που κονομιούνται .......

:angry:

41 minutes ago, parakmiakos said:

Να πω την αλήθεια εσένα είχα στο νου μου ότι θα το χες διαβάσεις. 

Δεν είχα σκοπό να παρω οδηγό. Ασε που είναι άλλες 500 σελίδες κι αυτός. 

Θυμάσαι έκδοση που είχες διαβάσει? Λένε ότι του Κεδρου είναι καλύτερη. 

Ακουσα ενα podcast στη lifo για το βιβλίο και είχαν καλέσει έναν μεταφραστή του Τζόυς, ο οποίος αν θυμάμαι καλά ανέφερε ότι μάλλον θα το μεταφράσει και αυτός. Όποτε σκεφτόμουν μήπως περιμένω για νέα έκδοση μιας και δεν το βιάζομαι. Γενικά διάβαζα ότι και οι 2 εκδόσεις που έχουν βγει κάπου χολενουν. 

Από Κέρδο το παράτησα (λίγο πριν το τέλος. LoL), το τελείωσα από κάκτο με μετάφραση του Ανευλαβή (προ τελευταίο βιβλίο πριν γνωρίσω την γυναίκα μου). Ήμουν πολύ πιο έτοιμος (όχι ώριμος) και ο Ανευλαβής η περσόνα που έχω στο μυαλό μου για μεταφραστή του Τζόις
Ως Έλλην ξεκινάς με ένα μεγάλο πλεονέκτημα και με ένα μεγάλο μειονέκτημα 
Έχεις μια επαφή με την Οδύσσεια (πλεονέκτημα), αλλά ταυτοχρόνως η άποψη/θέση που έχουμε για τον Οδυσσέα μέσα από το σχολείο (κυρίως)  δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. (το μειονέκτημα). Ο Οδυσσέας του Τζόις είναι μια αποδόμηση του Ομηρικού Οδυσσέα. Να το πιο μια φιούζιον λογοτεχνική αποδόμηση ? Αν και όρος φιούζον έχει πια χιπστερικό αποτύπωμα. Τέσπα, κάνε refresh στην Οδύσσεια, έχε στο μυαλό σου ότι ο Οδυσσέας δεν ήταν ο δυστυχής θαλασσοπόρος που τον είχε βάλει στο μάτι ο νόμος του μέρφι και κυρίως κλείσε το ίντερνετ. 
Να πω την αμαρτία μου ο τρόπος γραφής του ήταν πολύ πιο κοντά στο τρόπο που εξωτερίκευα τις δικές μου σκέψεις. Έχοντας μπει στην διαδικασία εδω και καιρό να διορθώσω το χαοτικό μου ένστικτο , για να γίνω πιο λειτουργικός στην εργασία, στις σχέσεις μου, ακόμα και σε μια συζήτηση είμαι πολύ περίεργος πως θα το διαχειριστώ σήμερα. Θα το ξαναπιάσω κάποια στιγμή

• 6 months later...