Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

Είπα να το ρίξω στο διάβασμα... Παρήγγειλα τον αναρχικό τραπεζίτη του πεσσοα. Ούτε τον πεσσοα ξέρω ούτε τι να περιμένω να διαβάσω

Ειμαι άσχετος με το αντικείμενο αλλά ας κάνω μια αρχή

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα να το ρίξω στο διάβασμα... Παρήγγειλα τον αναρχικό τραπεζίτη του πεσσοα. Ούτε τον πεσσοα ξέρω ούτε τι να περιμένω να διαβάσω

Ειμαι άσχετος με το αντικείμενο αλλά ας κάνω μια αρχή

Πολύ καλό είναι.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτη την εποχη διαβαζω το Berlin Alexanderplatz του Döblin.

Μπουκ εχεις δει αυτο το βιντεο με τον Bukowski, που πηγε σε μια εκπομπη περι λογοτεχνιας στην γαλλικη τηλεοραση και αφου τα ψιλοεκανε πουτανα, σηκωθηκε και εφυγε τυφλα στο μεθυσι, ενω ειχε φερει φερει μαζι του και τα ποτά του στο στούντιο;;

 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Μπουκ εχεις δει αυτο το βιντεο με τον Bukowski, που πηγε σε μια εκπομπη περι λογοτεχνιας στην γαλλικη τηλεοραση και αφου τα ψιλοεκανε πουτανα, σηκωθηκε και εφυγε τυφλα στο μεθυσι, ενω ειχε φερει φερει μαζι του και τα ποτά του στο στούντιο;;

 

 

Εν τω μεταξύ, το πάνελ φατσικά, "ένας κι ένας" !!! Μορφές.

"Ερωτοδικείο" Βίκυς Μιχαλονάκου στα ντουζένια του.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η ΑΕΚ στο Ευρωκοινοβούλιο!

Μεγάλες τιμές… για την ΑΕΚ που φτάνει μέσω του βιβλίου ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΕΚ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, του Νίκου Αγγελίδη, στο Ευρωκοινοβούλιο!
Η παρουσίαση του βιβλίου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου στις 19:00, στην αίθουσα P5B001 του Ευρωκοινοβουλίου.
Είναι η πρώτη φορά που ένας ελληνικός σύλλογος γίνεται θέμα μέσα από την ιστορία του, στην Ευρωβουλή!
Ο θρυλικός τερματοφύλακας της ΑΕΚ Στέλιος Σεραφείδης, ο κορυφαίος σπορτσκάστερ Μιλτιάδης Παναγιωτόπουλος και ο παλιός, γνωστός οπαδός της Ένωσης, Σωφρόνης Τιγκιρίδης είναι επίσημα προσκεκλημένοι. Θα βρεθούν στις Βρυξέλλες και θα μιλήσουν για την αγαπημένη τους ΑΕΚ στη Βουλή της Ευρώπης!
Η εκδήλωση διοργανώνεται από τον Ευρωβουλευτή της ΛΑΕ Νίκο Χουντή, ο οποίος και θα προλογίσει την έκδοση και τον συγγραφέα.
Το βιβλίο του δημοσιογράφου της ΕΡΤ, καταγράφει όλες τις ομάδες του κόσμου που λέγονται ΑΕΚ ή έχουν έμβλημα τον δικέφαλο αετό και αποτελεί ένα ξεχωριστό ταξίδι στα αχαρτογράφητα νερά της ιστορίας της ΑΕΚ και του δικέφαλου αετού.

Είναι ένα ταξίδι αγωνιώδες, έτσι ακριβώς περιγράφεται, για να διασωθεί η ρίζα, ο πολιτισμός, η γλώσσα, η θρησκεία, τα ήθη και έθιμα που κρατούσαν σαν φυλακτό στις αλλοτινές τους πατρίδες οι Μικρασιάτες, οι Ρωμηοί της Πόλης και της Σμύρνης, οι Πόντιοι…
Η ίδρυση της ΑΕΚ στην Αθήνα το 1924, από αθλητές που μεσουρανούσαν στα ελληνικά αθλητικά σωματεία της Κωνσταντινούπολης, είναι απλά η αφύπνιση για το τι θα επακολουθήσει.
Η πολυετής έρευνα του Νίκου Αγγελίδη, φέρνει στο φως, άγνωστες πτυχές της ιστορίας του δικέφαλου αετού και κατ’ επέκταση του Μικρασιατικού και Ποντιακού ελληνισμού.
Η 2η έκδοση, εμπλουτισμένη με περισσότερο υλικό, κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "Νότιος Άνεμος" και παρουσιάζει αναλυτικά 361 ομάδες σε όλο τον πλανήτη, μέσα από 320 πολύχρωμες σελίδες με 1500 φωτογραφίες και σπάνια αποκόμματα εφημερίδων.
Η παρουσίαση θα γίνει σε γιγαντοοθόνη, με ειδικά, ξεχωριστά αφιερώματα για τις ΑΕΚ όλου του κόσμου, με αδημοσίευτες μέχρι σήμερα φωτογραφίες και βίντεο.
Τεράστια είναι η κινητοποίηση των φίλων της ΑΕΚ στο Βέλγιο και την Ολλανδία. Αναμένεται η αίθουσα του Ευρωκοινοβουλίου να έχει έντονο κιτρινόμαυρο χρώμα.
Την αποστολή θα ακολουθήσει και δημοσιογραφική ομάδα από διάφορα μέσα ενημέρωσης (αθλητικά και πολιτικά!) από την Ελλάδα.

 

46491835_1376453402485094_73711270263521

 

https://www.facebook.com/olesoiAEKtoukosmou/photos/a.990218454441926/1376453399151761/?type=3&theater

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η ΑΕΚ στο Ευρωκοινοβούλιο!

Μεγάλες τιμές… για την ΑΕΚ που φτάνει μέσω του βιβλίου ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΕΚ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, του Νίκου Αγγελίδη, στο Ευρωκοινοβούλιο!

Η παρουσίαση του βιβλίου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου στις 19:00, στην αίθουσα P5B001 του Ευρωκοινοβουλίου.

Είναι η πρώτη φορά που ένας ελληνικός σύλλογος γίνεται θέμα μέσα από την ιστορία του, στην Ευρωβουλή!

Ο θρυλικός τερματοφύλακας της ΑΕΚ Στέλιος Σεραφείδης, ο κορυφαίος σπορτσκάστερ Μιλτιάδης Παναγιωτόπουλος και ο παλιός, γνωστός οπαδός της Ένωσης, Σωφρόνης Τιγκιρίδης είναι επίσημα προσκεκλημένοι. Θα βρεθούν στις Βρυξέλλες και θα μιλήσουν για την αγαπημένη τους ΑΕΚ στη Βουλή της Ευρώπης!

Η εκδήλωση διοργανώνεται από τον Ευρωβουλευτή της ΛΑΕ Νίκο Χουντή, ο οποίος και θα προλογίσει την έκδοση και τον συγγραφέα.

Το βιβλίο του δημοσιογράφου της ΕΡΤ, καταγράφει όλες τις ομάδες του κόσμου που λέγονται ΑΕΚ ή έχουν έμβλημα τον δικέφαλο αετό και αποτελεί ένα ξεχωριστό ταξίδι στα αχαρτογράφητα νερά της ιστορίας της ΑΕΚ και του δικέφαλου αετού.

Είναι ένα ταξίδι αγωνιώδες, έτσι ακριβώς περιγράφεται, για να διασωθεί η ρίζα, ο πολιτισμός, η γλώσσα, η θρησκεία, τα ήθη και έθιμα που κρατούσαν σαν φυλακτό στις αλλοτινές τους πατρίδες οι Μικρασιάτες, οι Ρωμηοί της Πόλης και της Σμύρνης, οι Πόντιοι…

Η ίδρυση της ΑΕΚ στην Αθήνα το 1924, από αθλητές που μεσουρανούσαν στα ελληνικά αθλητικά σωματεία της Κωνσταντινούπολης, είναι απλά η αφύπνιση για το τι θα επακολουθήσει.

Η πολυετής έρευνα του Νίκου Αγγελίδη, φέρνει στο φως, άγνωστες πτυχές της ιστορίας του δικέφαλου αετού και κατ’ επέκταση του Μικρασιατικού και Ποντιακού ελληνισμού.

Η 2η έκδοση, εμπλουτισμένη με περισσότερο υλικό, κυκλοφορεί από τις εκδόσεις "Νότιος Άνεμος" και παρουσιάζει αναλυτικά 361 ομάδες σε όλο τον πλανήτη, μέσα από 320 πολύχρωμες σελίδες με 1500 φωτογραφίες και σπάνια αποκόμματα εφημερίδων.

Η παρουσίαση θα γίνει σε γιγαντοοθόνη, με ειδικά, ξεχωριστά αφιερώματα για τις ΑΕΚ όλου του κόσμου, με αδημοσίευτες μέχρι σήμερα φωτογραφίες και βίντεο.

Τεράστια είναι η κινητοποίηση των φίλων της ΑΕΚ στο Βέλγιο και την Ολλανδία. Αναμένεται η αίθουσα του Ευρωκοινοβουλίου να έχει έντονο κιτρινόμαυρο χρώμα.

Την αποστολή θα ακολουθήσει και δημοσιογραφική ομάδα από διάφορα μέσα ενημέρωσης (αθλητικά και πολιτικά!) από την Ελλάδα.

 

46491835_1376453402485094_73711270263521

 

https://www.facebook.com/olesoiAEKtoukosmou/photos/a.990218454441926/1376453399151761/?type=3&theater

 

Θα θελα να του ριξω μια ματια αυτου του βιβλιου αν και εχω ακουσει οτι ειναι λιγο "κλεφτης" ο Αγγελιδης, σε κειμενα κτλ.

Περα απο αυτο δεν ξερω αν καπου τα μπλεκει, ας πουμε μια ομαδα που λεγεται ΑΕΚ και το "Κ" της δεν σημαινει Κωνσταντινοπουλη εχει θεση στο βιβλιο;;

Ή μια τουρκικη ομαδα που εχει σημα τον δικεφαλο, κολλαει;;

Παντως καλο ειναι που προβαλεται η ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει προβλημα προβολης η Α.Ε.Κ..Το βιβλιο ομως σιγουρα... Ουτε εχει θεση σε βιβλιο με αλλες ομαδες. η Α.Ε.Κ ειναι μια, δεν ειναι πολλες. Για την ακριβεια ολες οι υπολοιπες που ειναι μεταγενεστερες, ειναι copyright/trademark infringement, αλλωστε για αυτο ο ζμπαογκ ειναι ζμπαογκ κ οχι Α.Ε.Κ. Θεσσαλονικης.

Οπως κ το βιβλιο του Αγγελιδη, που για να μη πληρωσει ουτε δεκαρα royalty κανει παραποιηση συμβολου (δικεφαλος διχως στεματα, κ με σταυροσπαθο) κ γραφει το Α.Ε.Κ. διχως τις τελιτσες, ως μια λεξη.

Βεβαια πανω στην πλατη της Α.Ε.Κ. με παλαιμαχους, ε ας γινει μια διαφημιση βιβλιου με απλα διαφορες ομαδες που τυχαινει να εχουν δικεφαλο αετο, ή λεγονται Αραβικη Ενωση Κροκοδειλων.

Αντιγραφη της ΑΕΚ μπορει να ηταν, αλλα οκ υπηρξαν και νομιζω υπαρχουν Αθλητικες Ενωσεις Κωνσταντινουπολεως ανα την Ελλαδα, ενω συλλογοι οπως Περα Κλουμπ αμπελοκηπων, Ταταυλα στο φαληρο, ή ΑΣ Περα στο φαληρο και στην θεσσαλονικη ειναι και αυτες συνεχεια του ελληνισμου της Πολης στην Ελλαδα. Επισης υπαρχουν καποιες ΑΕΚ εμπνευσμενες απο την εδω ΑΕΚ και εκτος ελλαδος. 

Θα μου πεις ολα αυτα χωραγαν σε ενα αρθρο, αλλα για γινει βιβλιο προσθεσε και τις... Αραβικες Ενωσεις Κροκοδειλων.

Εχω περιεργεια να του ριξω μια ματια σε βιβλιοπωλειο για να κρινω, προσωπικα δεν θα το αγοραζα.

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να του ριξω μια ματια αυτου του βιβλιου αν και εχω ακουσει οτι ειναι λιγο "κλεφτης" ο Αγγελιδης, σε κειμενα κτλ.

Περα απο αυτο δεν ξερω αν καπου τα μπλεκει, ας πουμε μια ομαδα που λεγεται ΑΕΚ και το "Κ" της δεν σημαινει Κωνσταντινοπουλη εχει θεση στο βιβλιο;;

Ή μια τουρκικη ομαδα που εχει σημα τον δικεφαλο, κολλαει;;

Παντως καλο ειναι που προβαλεται η ΑΕΚ.

δεν το εχω διαβασει καν, ουτε εχω ψαξει αυτο το θεμα. Παντως πωλειται και στο e-shop της ΠΑΕ

 

https://www.aekfc.gr/bdp/vivlio-oles-oi-aek-tou-kosmou-50389.htm?lang=el&path=1289411146

 

λεει στη περιγραφη

 

Πολυτελής έκδοση 300 σελίδων με αναφορά όλων των ομάδων του κόσμου που λέγονται ΑΕΚ ή έχουν έμβλημα τον δικέφαλο αετό. Περιλαμβάνει 1000 ασπρόμαυρες και έγχρωμες φωτογραφίες (αδημοσίευτες οι πιο πολλές) αλλά και δυσεύρετα αποκόμματα παλιών εφημερίδων. Από τον εκδοτικό οίκο «Νότιος Άνεμος».

 

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει και τα περιεχομενα

https://www.politeianet.gr/books/9789609511520-aggelidis-nikos-notios-anemos-oles-oi-aek-tou-kosmou-272427?gclid=EAIaIQobChMIhIe3z4Tp3gIVpx-tBh236QQ9EAAYASAAEgKNAvD_BwE

 

Περιεχόμενα

 

Τοπικές ΑΕΚ
Οι ΑΕΚ των Εθνικών κατηγοριών
ΑΕΚ που πέρασαν στην ιστορία
ΑΕΚ στο νησί της Αφροδίτης
Οι ΑΕΚ της Τουρκίας
ΑΕΚ στην ξενιτιά
ΑΕΚ με άρωμα γυναίκας
ΑΕΚ εκτός ποδοσφαίρου
ΑΕΚ χωρίς δικέφαλο
Το δίκτυο Ακαδημιών της ΑΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν δε τσιγκουνευομουν τα 25ευρω θα το παιρνα.

Ο,τι γράφει για ΑΕΚ είναι ευανάγνωστο και ποθητό.

Ακόμα και το Ζέβα μου κωλοχαρτο ναγραφε πανω ΑΕΚ θαριχνα μια προσεκτικη ματιά 

να δω αν εκανε το Ε στρογγυλό α λα σκεπαστής.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το αναρχικός τραπεζίτης.. Σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες. Δεν είμαι κατάλληλος να κρίνω αυτά που διάβασα, αλλά μου άρεσε ο τρόπος ανάλυσης και σκέψης του πεσσοα. Ενδιαφέρον.

Σειρά η μοιραία Πράγα που τα πήρα πακέτο...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Καλο και κλασικο το Γκατσμπυ. Να το διαβασεις.

Για την μοιραια Πραγα να σου πω οτι ο Φιλιπ Κερ εγραψε το μυθιστορημα αφου πρωτα ειχε μεινει αρκετο καιρο στον πυργο που εκτυλισεται η πλοκη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι όσο το διαβάζω. Και προφανώς όχι μόνο εκεί. Γενικότερα στο Βερολίνο και ίσως στα πέριξ. Έχει γίνει φοβερή καταγραφή περιοχών, καταστάσεων και συνθηκών της εποχής

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hades said:

Τελείωσα τη μοιραία Πράγα. Φανταστικό. Τον άνθρωπο χωρίς ανάσα τον διάβασε κάνεις? 

Σειρά παίρνει ο Γκατσμπυ 

Τον διαβασα περσι τον Γκατσμπυ. Μου αρεσε, και σε ταινια ειναι ωραιο οχι ομως η τελευταια με τον ντι καπριο, ισως καλυτερα αυτη του 1974 με τον  Ρόμπερτ Ρέντφορντ.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×