Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

Μέσα σε 2 μήνες περίπου έχω διαβάσει ίσα με 6 μπορεί και 7 βιβλία. Το μόνο που άφησα γιατί δε με τραβούσε ήταν η Άννα Φρανκ. Πόσο τέλειος ο Κερρ..διαβαζεται χωρίς ανάσα όντως. Θέλω χρόνο και ησυχία. Τη δουλειά μου το γυμναστήριο μου και το καθιστικό μου με λίγο φωτισμό και ηρεμία. Μέσα στην εβδομάδα θα ετοιμάσω μια λίστα στη συμβία να μου πάρει κάποιο / κάποια βιβλία. Σας παραθέτω μερικά που έχω σκεφτεί και εννοείται πως αν έχετε κάτι και εσείς γράψτε το. 

Η λίστα με τυχαία σειρά είναι η εξής:

- η ώρα του διαβόλου (πεσσοα) 

-όταν σκοτώνουν τα κοτσυφια (χαρπερ λι) 

-η φάρμα των ζώων και το 1984 από ροντγουελ 

-ο ξένος (καμυ) 

-ο τρυποκαρυδος (Ρόμπινς) 

-σφαγείο νο5 (βονεγκατ) 

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει και παιζει να ειναι το αγαπημενο μου το "Η τριλογια της Μασαλιας" του Ιζζο.

Εχω ακουσει τα καλυτερα και το χω στη βιβλιοθηκη μου "Ο ανθρωπος που αγαπουσε τα σκυλια" Παδουρα.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, parakmiakos said:

Εχω διαβασει και παιζει να ειναι το αγαπημενο μου το "Η τριλογια της Μασαλιας" του Ιζζο.

Εχω ακουσει τα καλυτερα και το χω στη βιβλιοθηκη μου "Ο ανθρωπος που αγαπουσε τα σκυλια" Παδουρα.

 Την έχω τη Μασσαλία. Αλλά την είχα αγοράσει εποχές που ήμουν φαντάρος χωρίς να έχω την ίδια δίψα που με έχει πιάσει τώρα. Έχω διαβάσει το πρώτο μόνο. Ωραίο.. 

Επίσης σου προτείνω και τη βρώμικη τριλογία της Αβάνας από Γκουτιερες, το έχω αλλά έχω διαβάσει λίγες σελίδες. Καλά που μου τα θύμησες και αυτά 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Ban Viveur said:

To thanks το τσίμπησες γιατί νόμιζα ότι το είχα χάσει. Να μου το προσέχεις γιατί είναι συλλεκτικό 

Εγώ ξεκίνησα με υπόγειο κόσμο 

3160059.jpg

 

Εισαι παρα πολυ μοντεστ και γι αυτο τολμω και δημοσιοποιω και την προσκληση που πολυ ευγενικα μου εστειλες στο ηλεκτρονικο μου ταχυδρομειο. 

Ηταν μια υπεροχη βραδια, με κορυφαια στιγμη οταν θυμηθηκε ο Θανασης τη "Φαρμα των Ανθρωπων" το 1992 και τη συνεργασια του Γιωργου με το Βασιλη.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, The Magician said:

3160059.jpg

 

Εισαι παρα πολυ μοντεστ και γι αυτο τολμω και δημοσιοποιω και την προσκληση που πολυ ευγενικα μου εστειλες στο ηλεκτρονικο μου ταχυδρομειο. 

Ηταν μια υπεροχη βραδια, με κορυφαια στιγμη οταν θυμηθηκε ο Θανασης τη "Φαρμα των Ανθρωπων" το 1992 και τη συνεργασια του Γιωργου με το Βασιλη.

 

ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΕΖΕΙΣ ΡΕ ΝΤΑΛΑΡΑ???

 

 

Δεν μπορω, παιζω κιθαρα...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ban Viveur said:

Κερουακ, Μπαροουζ, Πιντσον &, Γουάλας είναι το τοπ 4 μου

Ο δρόμος ήταν το κομβικοτερο βιβλίο που έχω διαβάσει 

Μαζί με τις πόλεις της κόκκινης νύχτας τα πιο αγαπημένα μου

Νομίζω ότι το μεγαλύτερο παραμένει το ουράνιο τόξο της βαρύτητας, αλλά αν πολεμάς με το δρόμο αυτό άφησε το για καμια 20ετια αργότερα 

Το ειχα παρει μαζι με το Γυμνο Γευμα, το οποιο το παρατησα γιατι δεν εβγαζα κανενα νοημα οσο το διαβαζα. Οσον αφορα το Δρομο, ρε συ αληθεια δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουν γραφτει τοσοι διθυραμβοι γι αυτο το βιβλιο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ban Viveur said:

Ο Γιωργαρος μόνο με τον Γιακουμακη δεν έχει συνεργαστεί ακόμα. 

οπως ελεγε κ ο συγχωρεμενος ο τζιμακος

δεν συμμετεχει ο γιωργος νταλαρας

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Hades said:

 

Η λίστα με τυχαία σειρά είναι η εξής:

- η ώρα του διαβόλου (πεσσοα) 

-όταν σκοτώνουν τα κοτσυφια (χαρπερ λι) 

-η φάρμα των ζώων και το 1984 από ροντγουελ 

-ο ξένος (καμυ) 

12 hours ago, CHRIS said:

orwell

kai ta 2polu kala

idios to 2o profhtiko

-

 

Ωραιο το To Kill a Mockingbird- οταν σκοτωνουν τα κοτσυφια. Το διαβασα περσι. Ειχε  βγει και σε ταινια αλλα ξερω οτι δεν σου αρεσουν οι κινηματογαφικες διασκευες ταινιών. Εγω καμια φορα οταν τελειωσω ενα βιβλίο και αν ξερω οτι εχει βγει καποια καλη, την ψάχνω για να την δω.

Από Orwell παρα πολυ καλά και το "η φαρμα των ζωων" οσο και το "1984"  Το πρωτο θεωρθηκε κριτικη της ρωσικης επαναστασης αλλα για μενα το να το δεις μονο ετσι ειναι πολυ περιοριστικό. Περισσοτερο αναφερεται, εμμεσα, στο πως απο οποιαδηποτε επανασταση μπορει να γεννηθει μια νέα κοινωνικη ιεραρχία  παρόμοια με αυτη που ανατραπηκε.  Αλλο πολυ καλο βιβλίο, στο ειδος της δυστοπίας- αρνητικη ουτοπία, είναι το θαυμαστός καινούριος κόσμος-brave new world του  Aldous Huxley.  Προχειρα βρηκα μια κριτικη τωρα που το εξηγει αρκετα καλά:

Το 1932 o Huxley έγραψε το μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας "Θαυμαστός Νέος Κόσμος" όπου περιέγραφε μια μελλοντική κοινωνία βασισμένη στην γραμμή παραγωγής του Ford.  Σε ένα ορατό μέλλον, η βιοεπιστήμη και η γενετική έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο που υποκαθιστούν τη φυσική εξέλιξη του ανθρώπινου είδους. Ο χαρακτήρας, ο ψυχικός κόσμος, η ευτυχία, η κοινωνική θέση κάθε ανθρώπου είναι προκαθορισμένα πολύ πριν τη γέννησή του. Όλα ήταν τυποποιημένα και το ανθρώπινο συναίσθημα είχε εξαφανιστεί. Τα άτομα ήταν να σαν να έβγαιναν από εργοστάσιο και χωρίζονταν όπως τα προϊόντα, σε κοινωνικές τάξεις και ομάδες. Μάλιστα σε κάθε άτομο εμφύτευαν συγκεκριμένες σκέψεις και πιστεύω ανάλογα της τάξης που ανήκε και του αφαιρούσαν το... meme της αντίδρασης. Όποιος "παρέκλινε" απλά του χορηγούσαν ναρκωτικές ουσίες για να τον κρατήσουν σε συνειδησιακή καταστολή. [...] Οι ανατρεπτικές ιδέες είναι απαγορευμένες στον Θαυμαστό Νέο Κόσμο, γι' αυτό υπάρχει μια ηθική επίπλαστη που θέτει τους κανόνες. Η πολιτική από την άλλη είναι μια σκηνή, όμοια με του θεάτρου. Οι πολίτες δεν ενδιαφέρονται για τα παρασκήνια και μένουν παθητικοί δέκτες. Ο Θαυμαστός Νέος Κόσμος, έχει μετατρέψει τους ανθρώπους σε όντα που δέχονται την καταπίεση. 

Link to comment
Share on other sites

Η κλασική τριλογία των δυστοπιων είναι το 1984 (Orwell), το Brave New World (Huxley) και το Fahrenheit 451 (Bradbury). Προσωπικά θεωρώ μακράν πιο "εφιαλτικό" το Brave New World, καθώς και αυτό που σε κάνει να σκεφτείς περισσότερο. Είναι πιο εύκολο να καταλάβεις και να αντιδράσεις σε μια καταπίεση απολυταρχικού τύπου, παρά σε μια καταπίεση "ευχαρίστησης".

Ράγιε στην φάρμα των ζώων είναι ξεκάθαρη η αλληγορία και η σύνδεση με την Ρωσική επανάσταση κι αυτό φαίνεται από την σύνδεση Ναπολέωντα-Στάλιν και Snowball-Τρότσκι. Προφανώς μπορεί να γίνει generalize το μήνυμα, αλλά ακόμα και ο ίδιος είχε παραδεχθεί ότι το βιβλίο είναι σατιρική κριτική στον σταλινισμό.

Και μιας και πιάσαμε λογοτεχνία με βάση την Ρωσική πολιτική, προτείνω ανεπιφύλακτα τους Δαιμονισμένους (Dostoevsky). Προσωπικά το θεωρώ ίσως το πιο υποτιμημένο του έργο, αφού για τα δικά μου γούστα ανταγωνίζεται στα ίσια τα 2 πιο "διαφημισμένα" του έργα (Έγκλημα και τιμωρία, Αδερφοί Καραμαζόφ).

Link to comment
Share on other sites

νερακι φευγουν οι Δαναοι του Κερρ. φοβερο, ισως καλυτερο και απο την Πραγα αλλα θα το κρινω αυτο μολις το ολοκληρωσω. με βαλατε σε σκεψεις για το επομενο βιβλιο. θα ψαξω λιγο περισσοτερο τι γραψατε και θα αποφασισω. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Hades said:

νερακι φευγουν οι Δαναοι του Κερρ. φοβερο, ισως καλυτερο και απο την Πραγα αλλα θα το κρινω αυτο μολις το ολοκληρωσω. με βαλατε σε σκεψεις για το επομενο βιβλιο. θα ψαξω λιγο περισσοτερο τι γραψατε και θα αποφασισω. 

'Η ιστορια της καποτας' του Ηλία Πετρόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, firebird said:

Η κλασική τριλογία των δυστοπιων είναι το 1984 (Orwell), το Brave New World (Huxley) και το Fahrenheit 451 (Bradbury). Προσωπικά θεωρώ μακράν πιο "εφιαλτικό" το Brave New World, καθώς και αυτό που σε κάνει να σκεφτείς περισσότερο. Είναι πιο εύκολο να καταλάβεις και να αντιδράσεις σε μια καταπίεση απολυταρχικού τύπου, παρά σε μια καταπίεση "ευχαρίστησης".

Ράγιε στην φάρμα των ζώων είναι ξεκάθαρη η αλληγορία και η σύνδεση με την Ρωσική επανάσταση κι αυτό φαίνεται από την σύνδεση Ναπολέωντα-Στάλιν και Snowball-Τρότσκι. Προφανώς μπορεί να γίνει generalize το μήνυμα, αλλά ακόμα και ο ίδιος είχε παραδεχθεί ότι το βιβλίο είναι σατιρική κριτική στον σταλινισμό.

Και μιας και πιάσαμε λογοτεχνία με βάση την Ρωσική πολιτική, προτείνω ανεπιφύλακτα τους Δαιμονισμένους (Dostoevsky). Προσωπικά το θεωρώ ίσως το πιο υποτιμημένο του έργο, αφού για τα δικά μου γούστα ανταγωνίζεται στα ίσια τα 2 πιο "διαφημισμένα" του έργα (Έγκλημα και τιμωρία, Αδερφοί Καραμαζόφ).

Η συγκεκριμενη αλληλογορια δεν αποκλειει ταυτοχρονα και ενα γενικοτερο μηνυμα, το οποιο αν δεν το βλεπεις, περιοριζεις την κατανοηση σου, ετσι νομιζω. Η ενεργητικη αναγνωση ενος βιβλιου  μας κανει να σκεφτομαστε. Το γενικοτερο μηνυμα της φαρμας  θα μπορουσε να το καταλαβει και καποιος που δεν θα γνωριζε το context, με την ρωσικη επανασταση, ισως και καλύτερα από καποιον που διαβασε καπου εξηγησεις του βιβλιου.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μπορείς να κάνεις generalize, άλλωστε η όλη ιδέα της καταγραφής της ιστορίας (με οποιοδήποτε τρόπο, είτε επίσημο, είτε σατιρικό) έχει σαν στόχο να εξάγεις γενικά συμπεράσματα. Απλά το point μου είναι ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είναι γραμμένο με στόχο την κριτική στον σταλινισμό, όχι κάποιο άλλο generic καθεστώς που θα μπορούσε να γεννηθεί σε τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, firebird said:

Τα πάντα μπορείς να κάνεις generalize, άλλωστε η όλη ιδέα της καταγραφής της ιστορίας (με οποιοδήποτε τρόπο, είτε επίσημο, είτε σατιρικό) έχει σαν στόχο να εξάγεις γενικά συμπεράσματα. Απλά το point μου είναι ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είναι γραμμένο με στόχο την κριτική στον σταλινισμό, όχι κάποιο άλλο generic καθεστώς που θα μπορούσε να γεννηθεί σε τέτοιες καταστάσεις.

Περα απο την γενικευση, ενα βιβλιο μπορει να εχει ταυτοχρονα δυο νοηματα, ενα πιο επιφανειακο και ενα βαθυτερο.

Παντως θα ηταν ενδιαφερον να συγκρινουμε τι κραταει απο την αναγνωση ενος βιβλιου καποιος που διαβασε πρωτα μια κριτικη ή μια παρουσιαση του του και καποιος που το διαβαζει κατευθειαν. Η κριτικη ή η παρουσιαση  μπορει να στο εξηγησει καλυτερα, απο την αλλη καθοδηγοντας τον αναγνωστη,  ισως τον εμποδιζει να δει και καποια "αλλα πραγματα". Ειλικρινα δεν ξερω αν ειναι προτιμοτερο να διαβαζει κανεις   περί ενος βιβλιου πριν ή μετα την αναγνωση του.

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα να μου φερουν την ωρα του διαβολου απο πεσσοα και τους δαιμονισμενους του ντοστογεφσκυ.

ειμαι στα μισα των Δαναων. αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites

To 1984 με κούρασε από ένα σημείο και μετά, γενικώς με κουράζει ο Orwell, για την φάρμα το είδα κι εγώ γενικά σαν τον Rayo, αλλά έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε, ίσως θα έπρεπε να το ξαναδιαβάσω.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, διαβάζετε ποτέ δεύτερη φορά βιβλίο; Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ νομίζω, δεν θέλω να αφιερώσω κιόλας χρόνο για δεύτερη φορά όταν θα μπορούσα να διαβάσω κάτι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βιβλία που έχουν "πυκνό" περιεχόμενο τα διαβάζω πολλαπλές φορές. Ένα παράδειγμα είναι "Ο Κόσμος της Σοφίας" (Gaarder) που το είχα διαβάσει μικρός αρκετές φορές και το "Τάδε έφη Ζαρατούστρα" (Nietzsche) που το διάβασα και 2η φορά παρότι και οι 2 αναγνώσεις μου πήραν μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, έπρεπε να διευκρινήσω, δεν μιλάμε για βιβλία με φιλοσοφικό περιέχομενο, εκεί σχεδόν εννοείται. :) Και γενικά διαβάζεις εντελώς διαφορετικά ένα τέτοιο βιβλίο από ένα κλασσικό. Προχωράς αργά, γυρίζεις πίσω σελίδες, ξαναματά και όπως είπες συνήθως παίρνει μήνες. Άλλωστε δεν είναι και του τύπου να διαβάσω λίγο το μισάωρο στο τρένο. Θέλει να έχεις όρεξη. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SpiRos said:

To 1984 με κούρασε από ένα σημείο και μετά, γενικώς με κουράζει ο Orwell, για την φάρμα το είδα κι εγώ γενικά σαν τον Rayo, αλλά έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε, ίσως θα έπρεπε να το ξαναδιαβάσω.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, διαβάζετε ποτέ δεύτερη φορά βιβλίο; Εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ νομίζω, δεν θέλω να αφιερώσω κιόλας χρόνο για δεύτερη φορά όταν θα μπορούσα να διαβάσω κάτι καινούριο.

Μονο σε βιβλία ιστοριας ή κάτι εγκυκλοπαιδικό. Και σε ποιηση επισης. Μυθιστορηματα συνηθως δεν διαβαζω δευτερη φορα, μ αρεσει ομως καμια φορα να βλεπω την μεταφορα τους σε κινηματογραφο ή θεατρο αν είναι καλή.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×