Jump to content

Βιβλία 📖


parakmiakos
 Share

Recommended Posts

Πολυ καλα καταλαβατε κυριοι.

Το ΚΜ δεν ειναι ενα απλο φορουμ. Ειναι η κοιτιδα του κιτρινομαυρου πολιτισμου. Ειναι το ανδρο της κουλτουρας και της μορφωσης.

Σ' αυτο το τοπικ λοιπον θα μπορουμε να αναπτυσσουμε αποψεις-κριτικες για βιβλια που διαβασαμε και να προτεινουμε αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Μέγας φαν στο στρατό των βιβλίων. Ένα καιρό είχα ασχοληθεί έντονα με Κωνσταντινούπολη και στο τέλος κατέληξα με Ίμια του Μιχάλη Ιγνατίου. Πέρα από αυτά εντυπωσιάζομαι ιδιαίτερα με τα βιβλία του Hawking (όσα περισσότερα μπορώ να καταλάβω ή να κατανοήσω στο μυαλό μου). Από λογοτεχνία δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα γιατί προτιμώ ιστορικά-πολιτικά ή επιστημονικής φύσεως βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτά εντυπωσιάζομαι ιδιαίτερα με τα βιβλία του Hawking

 

Ριξε μια ματια στον David Bodanis.Επιδερμικα και εκλαικευμενα μεν,αλλα ειναι ευχαριστο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Rebo μιλα μας για τους καταραμενους ποιητες.

Εγω ψαχνομουν να διαβασω Μπουκοφσκι. Ηθελα να διαβασω κατι που να ειναι αντιπροσωπευτικο. Ημουν αναμεσα στο Γυναικες και στο Τοστ Ζαμπον. Τελικα κατεληξα στο πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο τοπικ.

Δε διαβαζω. Ισως λογω δουλειας που εχω πηξει στο manual, και δε με ξεκουραζει να διαβασω.

Στ αρχιδια σας, το ξερω,αλλα συνεχιζω.

Κι απο μικρος πάντως, δε με τραβαγε το βιβλιο, λογοτεχνια καθολου σχεδον, κανα πολιτικο - ιστορικο μπορει να παιζε.

Περιστασιακα επεσε στα χερια μου λιγος καμυ, αρκετος τομ ρομπινς και διαφοροι αλλοι απο δω κι απο κει.

Ειμαι ομως περηφανος, που εχω διαβασει και εχω ακομα στη κατοχή μου, στο υπογειο του πατρικου μου (ή του πατρικού του κουμπαρου μου του Λεωνίδα),

όλη την παρακάτω σειρα:

 

Η Βιβλιοθηκη του τρόμου

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο τρίμηνο έμπλεξα με Philip Kerr, την "Τριλογία του Βερολίνου" και τη "Μοιραία Πράγα". Ιστορικό νουάρ θα το έλεγα αν έπρεπε να το ορίσω κάπως που διαδραματίζεται στη Γερμανία πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Το καλοκαίρι στις διακοπές ανακάλυψα τυχαία, ψάχνοντας κάτι να διαβάσω τον Marcello Simoni και διάβασα τον "Έμπορο των καταραμένων βιβλίων" και τη "Χαμένη βιβλιοθήκη του Αλχημιστή", μεσαιωνικά μυθιστορήματα αξιοπρεπή σε ένα είδος που το στοιχειώνει ο Έκο.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο τρίμηνο έμπλεξα με Philip Kerr, την "Τριλογία του Βερολίνου" και τη "Μοιραία Πράγα". Ιστορικό νουάρ θα το έλεγα αν έπρεπε να το ορίσω κάπως που διαδραματίζεται στη Γερμανία πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Το καλοκαίρι στις διακοπές ανακάλυψα τυχαία, ψάχνοντας κάτι να διαβάσω τον Marcello Simoni και διάβασα τον "Έμπορο των καταραμένων βιβλίων" και τη "Χαμένη βιβλιοθήκη του Αλχημιστή", μεσαιωνικά μυθιστορήματα αξιοπρεπή σε ένα είδος που το στοιχειώνει ο Έκο.

 

Διαβαζω αστυνομικα και μπορω να πω οτι η Μοιραια Πραγα ηταν το καλυτερο μεχρι στιγμης. Ενθουαστικα παρα πολυ με τον Κερ και εννοειται πως θα διαβασω και την Τριλογια του Βερολινου.

Εχω στο μυαλο μου κι εγω να αναπτυξουμε το θεμα της νουαρ λογοτεχνιας/

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο τοπικ.

Δε διαβαζω. Ισως λογω δουλειας που εχω πηξει στο manual, και δε με ξεκουραζει να διαβασω.

Στ αρχιδια σας, το ξερω,αλλα συνεχιζω.

Κι απο μικρος πάντως, δε με τραβαγε το βιβλιο, λογοτεχνια καθολου σχεδον, κανα πολιτικο - ιστορικο μπορει να παιζε.

Περιστασιακα επεσε στα χερια μου λιγος καμυ, αρκετος τομ ρομπινς και διαφοροι αλλοι απο δω κι απο κει.

Ειμαι ομως περηφανος, που εχω διαβασει και εχω ακομα στη κατοχή μου, στο υπογειο του πατρικου μου (ή του πατρικού του κουμπαρου μου του Λεωνίδα),

όλη την παρακάτω σειρα:

 

Η Βιβλιοθηκη του τρόμου

 

Με βιβλια τρομου δεν εχω ακομα καταπιαστει αλλα θελω να διαβασω.

Α! Μονο το Δρακουλα του Στοκερ βασικα εχω διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω αστυνομικα και μπορω να πω οτι η Μοιραια Πραγα ηταν το καλυτερο μεχρι στιγμης. Ενθουαστικα παρα πολυ με τον Κερ και εννοειται πως θα διαβασω και την Τριλογια του Βερολινου.

Εχω στο μυαλο μου κι εγω να αναπτυξουμε το θεμα της νουαρ λογοτεχνιας/

 

Έχε υπόψη σου ότι η Τριλογία είναι περί τις 1000 σελίδες, αλλά διαβάζετε φίλε απνευστί.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι τοπικ επρεπε να δημιουργηθει τελικα για να εμφανιστει..:drinks:

 

Αν υπήρχε ένα τόπικ που θα εμφανιζόταν δε θα ήταν άλλο από αυτό. Όπως δε θα μου κάνει εντύπωση αν εμφανιστεί και ο Σήφης του οποίου χρωστάω να διαβάσω ένα βιβλίο που μου είχε προτείνει σε μια διαφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω αστυνομικα και μπορω να πω οτι η Μοιραια Πραγα ηταν το καλυτερο μεχρι στιγμης

 

Ίσως το βιβλίο με τη χειρότερη μετάφραση που'χω διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το βιβλίο με τη χειρότερη μετάφραση που'χω διαβάσει...

 

Συμφωνω. Και απ οτι θυμαμαι ειχε και λαθος ιστορικα ονοματα.

 

Μητσακλα το ξερω, εχω ψαχτει με τον Κερ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έψαξα κε λογοτεχνικά βιβλία αλλά όσο αναφορά βιβλία που θέλω για το πανεπιστήμιο τα αγοράζω όλα από άμαζον μεταχειρισμένα 80% κάτω από την αρχική τιμή και πραγματικά είναι αχρησιμοποίητα

Link to comment
Share on other sites

filos tsekare to protoporia to bibliopoleio.exei polu kaluteres times

ego apo ekei agorazo

http://www.protoporia.gr/

 

Κρις σου χρεωνει τπτ στα μεταφορικα ή πληρωνεις μονο την τιμη του βιβλιου; Επισης αγοραζεις μονο με πιστωτικη ή μπορεις και με prepaid;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι σε αρκετα εχει εκπτωση πανω απο 10%. Την τριλογια του Βερολινου πχ που θελω να παρω την εχει 17 και κατι ενω στο public την βρισκεις στα 26.5 ευρω.

Απλα θελω να την ψαξω με το ιντερνετ γτ βολευει καλυτερα πιστευω.

Σ ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι τα ειδα κι εγω, οποτε θα πηγαινω να τα παιρνω απ ευθειας απο κει σαν κι εσενα. Συμφερει αρκετα βασικα.

Κρις αφου εισαι του διαβασματος κι εσυ, ριχνε καμια προταση εδω μεσα οποτε σου ρχεται.

Link to comment
Share on other sites

To ψαξα κι εχει πολυ καλες κριτικες.

Ενα αλλο που κοιταζα τωρα και μπορει να εχει μια μικρη σχεση με αυτο που λες ειναι το "Ο ανθρωπος που αγαπουσε τα σκυλια" του Παδουρα.

http://www.protoporia.gr/o-anthropos-poy-agapoyse-ta-skylia-p-349698.html

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×