Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ


Sepultura21
 Share

Recommended Posts

Οκο εφηβική καψούρα... θυμάμαι στα γεράματα του είχε έρθει Κόρινθο...  και πλήρωνα εισιτήριο στο σιχαμερό παράρτημα μόνο και μόνο για να βλέπω τον τεράστιο παιχταρά να εκτελεί κανα στημένο...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Σαββίδης: Ο Μελισσανίδης μου έκανε καλύτερη πρόταση να με κρατήσει, αλλά είχα δώσει τον λόγο μου

246bc87394d8bdbbd922e43f5fb21e9c.jpg

Ο Γιώργος Σαββίδης αποκαλύπτει γιατί έφυγε από την ΑΕΚ το 1992, την πρόταση που του έκανε ο Μελισσανίδης να τον κρατήσει και γιατί είχε πει «όχι» στον ΠΑΟΚ

Πάμε πολλά χρόνια πίσω. Καλοκαίρι του 1992. Η ΑΕΚ έχει πάρει ήδη το πρωτάθλημα και ο αρχηγός της, Γιώργος Σαββίδης αποχωρεί από την Ένωση. Ο «Κουμπάρος» μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Activeαποκάλυψε πως τότε ο Δημήτρης Μελισσανίδης του κατέθεσε καλύτερη οικονομικά πρόταση, ωστόσο γύρισε στην Κύπρο γιατί είχε δώσει τον λόγο του στην Ομόνοια. Παράλληλα, ο Σαββίδης, ο οποίος έπαιξε στην ΑΕΚ από το 1987 έως το 1992, αποκάλυψε επίσης πως ο ΠΑΟΚ του έκανε πρόταση, την οποία αρνήθηκε γιατί «δεν ήθελα να προδώσω την ΑΕΚ».

Αναλυτικά ο Σαββίδης είπε:

«Είχα δώσει τον λόγο μου στην Ομόνοια, δεν είχα υπογράψει. Τότε με πήρε τηλέφωνο ο Μελισσανίδης και μου έκανε πρόταση 75.000 λίρες για ένα χρόνο και η Ομόνοια μου έδινε 50.000 λίρες για δύο χρόνια. Του είπα ότι έδωσα τον λόγο μου, δεν ξέρω τι είπε από μέσα του για μένα (γέλια). Όταν πήρα την απόφαση να επιστρέψω, από την Κύπρο μόνο η Ομόνοια με είχε προσεγγίσει.

Από την Ελλάδα με πήραν τηλέφωνο από τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν ήθελα να πάω σε άλλη ελληνική ομάδα, δεν ήθελα να προδώσω την ΑΕΚ. Επέστρεψα στην Ομόνοια, με την οποία έζησα μεγάλες στιγμές. Κορυφαία μου στιγμή τη σεζόν 1984-85, όταν αναδείχθηκα πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος και ποδοσφαιριστής της χρονιάς.»

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για να γουσταρουμε.

Μου φάνηκε εντυπωσιακό το πόσα γκολ θυμόμουν live και σε πόσα ακόμη θυμόμουν ακριβώς πού ήμουν και τι έκανα όταν μπήκαν. Μας έχεις γαμήσει μωρη ΑΕΚΑΡΑ.

 

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, moukie said:

Ετσι για να γουσταρουμε.

Μου φάνηκε εντυπωσιακό το πόσα γκολ θυμόμουν live και σε πόσα ακόμη θυμόμουν ακριβώς πού ήμουν και τι έκανα όταν μπήκαν. Μας έχεις γαμήσει μωρη ΑΕΚΑΡΑ.

 

Like πριν καν το δω εννοειται.Ντανιελος λατρεια.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση. Δεν τον θυμαμαι να εκτελεί. Τώρα τελευταία ΝΟΜΙΖΩ τον είχα δει σε στιγμιότυπα του Εθνικού να εκτελεί ένα.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ πολύ καλο βίντεο. 
 

Ο τύπος πρέπει να είχε υπογραψει συμβολαιο οτι ολα τα γκολ που βαζει πρέπει να είναι θεαματικά.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, nikos said:

Δύσκολη ερώτηση. Δεν τον θυμαμαι να εκτελεί. Τώρα τελευταία ΝΟΜΙΖΩ τον είχα δει σε στιγμιότυπα του Εθνικού να εκτελεί ένα.

Ούτε εγώ τον θυμάμαι να εκτελεί, και μου κάνει εντύπωση γιατί είχε πολύ καλή τεχνική. Εν τω μεταξύ ήταν ικανός να βάλει πολύ δύσκολα γκολ, και να χάσει σχετικά εύκολα για την τεχνική του κατάρτιση  τετ α τετ. 

Πάντως ήταν παικταρας. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ούτε εγώ τον θυμάμαι να εκτελεί, και μου κάνει εντύπωση γιατί είχε πολύ καλή τεχνική. Εν τω μεταξύ ήταν ικανός να βάλει πολύ δύσκολα γκολ, και να χάσει σχετικά εύκολα για την τεχνική του κατάρτιση  τετ α τετ. 

Πάντως ήταν παικταρας. 

 

εδω Ραγιε. 2-2 εναντίον μας, έβαλε και τα 2 γκολ, αλλά έχασε και πεναλτυ.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, nikos said:

 

εδω Ραγιε. 2-2 εναντίον μας, έβαλε και τα 2 γκολ, αλλά έχασε και πεναλτυ.

Μάλλον δεν ήταν τυχαίο που δεν συνηθιζε να τα εκτελεί. Καλά εναντίων μας, έκανε τις καλύτερες εμφανίσεις του στον γαυρο. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, moukie said:

Ετσι για να γουσταρουμε.

Μου φάνηκε εντυπωσιακό το πόσα γκολ θυμόμουν live και σε πόσα ακόμη θυμόμουν ακριβώς πού ήμουν και τι έκανα όταν μπήκαν. Μας έχεις γαμήσει μωρη ΑΕΚΑΡΑ.

 

Βλέπεις το vid και προσπαθείς να χωνέψεις πόσο έχεις ρίξει τα standards σου σαν οπαδός.

Σήμερα ο Ντανιέλος θα ταν ΑΝΕΤΑ στην καλύτερη 20αδα επιθετικών στον κόσμο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει απιστευτα γκολ, τι να λεμε.Το αγαπημενο μου ειναι αυτο με τον Εθνικο στο Καραισκακη 0-3 το 95-96, που τσιμπαει την μπαλα πριν το κεντρο περναει τον αντιπαλο και καλπαζοντας φτανει εξω απο την περιοχη και σουταρει με εσωτερικο φαλτσο στο απεναντι παραθυρακι.

Υπαρχουν τα αλλα δυο απιστευτα γκολ παλι με τον Εθνικο, αυτο με την Τορινο, το τρομερο σουτ με την Παναχαικη, τα ξερα σουτ με τον Απολλωνα στο τελικο, τι να πρωτοδιαλεξεις, θεωρω ομως οτι αυτο που περιεγραψα χαρακτηριζει απολυτα τον Ντανιελο.

Τεραστιος παικτης συμφωνω απολυτα με αυτο που εγραψε ο @Janjanin

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Μάλλον δεν ήταν τυχαίο που δεν συνηθιζε να τα εκτελεί. Καλά εναντίων μας, έκανε τις καλύτερες εμφανίσεις του στον γαυρο. 

Ισχυει, τον φοβομουν πολυ ως αντιπαλο.Εναντιον μας πρεπει να εχει βαλει 6-7 γκολ σε ολες τις διοργανωσεις.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η θέση στην οποία έπαιξε το 91-92 του ταίριαζε καλύτερα από αυτή του φουνταριστου. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ή ποια γκολ του Θεωμα θυμάστε εντονότερα ζωντανά, όσοι θυμάστε; 

Εγω, πιτσιρίκος, μια θεϊκή κεφαλιά με τον αρη με την οποία ολοκλήρωσε το χατ τρικ του σε ένα ημίχρονο, σε αγώνα που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και νικήσαμε 3-1 το 85. Και τα δύο γκολ που έβαλε την τελευταία αγωνιστική της ίδιας χρονιάς με την Λάρισα, επίσης σε ένα 3-1, που όμως δεν του έφθασαν για να πάρει το χάλκινο παπούτσι που το έχασε για ένα γκολ, ενώ ο ίδιος είχε παραπονεθεί αργότερα  έμμεσα ότι δεν τον βοήθησαν αρκετά οι συμπαίκτες του για αυτό. 

Επισης μια άλλη στιγμή που θυμαμαι έντονα είναι την αποθέωση  χωρίς εισαγωγικά (με άλλο παίκτη δεν το χω ξαναδεί, ούτε και με Ντεμη) από 5 χιλιάδες κόσμο στην καπαδοκιας, ενώ έβγαινε απο την προπόνηση, παραμονές ενός αγώνα με βαζελο, στον οποίο έγινε και ρεκόρ εισιτηρίων όλων των εποχών, την επόμενη χρονιά. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ποιο ή ποια γκολ του Θεωμα θυμάστε εντονότερα ζωντανά, όσοι θυμάστε; 

Εγω, πιτσιρίκος, μια θεϊκή κεφαλιά με τον αρη με την οποία ολοκλήρωσε το χατ τρικ του σε ένα ημίχρονο, σε αγώνα που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και νικήσαμε 3-1 το 85. Και τα δύο γκολ που έβαλε την τελευταία αγωνιστική της ίδιας χρονιάς με την Λάρισα, επίσης σε ένα 3-1, που όμως δεν του έφθασαν για να πάρει το χάλκινο παπούτσι που το έχασε για ένα γκολ, ενώ ο ίδιος είχε παραπονεθεί αργότερα  έμμεσα ότι δεν τον βοήθησαν αρκετά οι συμπαίκτες του για αυτό. 

Επισης μια άλλη στιγμή που θυμαμαι έντονα είναι την αποθέωση  χωρίς εισαγωγικά (με άλλο παίκτη δεν το χω ξαναδεί, ούτε και με Ντεμη) από 5 χιλιάδες κόσμο στην καπαδοκιας, ενώ έβγαινε απο την προπόνηση, παραμονές ενός αγώνα με βαζελο, στον οποίο έγινε και ρεκόρ εισιτηρίων όλων των εποχών, την επόμενη χρονιά. 

 

1) Τα γκολ στο οφη ΑΕΚ 1-2 το 84 στο ηρακλειο, μια και ηταν η πρωτη φορα που ειδα πιτσιρικας την ΑΕΚ και τον παικταρα απο κοντα 

2) Το γκολ στον Σαργκανη στον γαυρο το ΟΑΚΑ στο 0-1 την περιοδο των Χριστουγεννων του 84 νομιζω

3) Το γκολ του στο τελικο κυπελλου του 83 στο 2-0 με το παοκακι.

Μπονους: Το γκολ του μετα απο 5 διαδοχικες κεφαλιες με τον Σαντμπεργκ προς την Σκεπαστη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

δεν τα εζησα μεσα απο το γηπεδο, αλλα μου εχουν μεινει πολυ το γκολ στον τελικο κυπελλου με τους βου και το γκολ με τις κεφαλιες με τον Χοκαν.

 

επισης μου εχει μεινει παρα πολυ μια φαση στην τελευταια του εμφανιση που του εκανε μια σεντρα ο Δυντσικος και προσπαθησε ανεπιτυχως να σκοραρει με κεφαλια ψαρακι, με ολον τον κοσμο να ειναι μαζι του. πιθανοτατα αν τα καταφερνε καποιοι δεν θα τολμουσαν να τον διωξουν...

Link to comment
Share on other sites

TΡΙΤΗ 28 ΑΠΡ 2020 - 16:0516 ΣΧΟΛΙΑ

0SHARES

Κατσουράνης: Ο Ιβάν Σαββίδης είναι ο καλύτερος παράγοντας στην Ελλάδα

Τον επέλεξε ως τον παράγοντα που έχει κάνει καλό στο ελληνικό ποδόσφαιρο

Συνέντευξη στην ιστοσελίδα gazzetta.gr παραχώρησε ο Κώστας Κατσουράνης και σε ερώτηση για τον παράγοντα που θεωρεί ότι έχει κάνει καλό στο ελληνικό τόνισε: «Ο Ιβάν Σαββίδης. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το λέω απ’ έξω πως βλέπω τα πράγματα. Χωρίς να λέω ότι και οι άλλοι δεν έχουν καλή διάθεση για να φτιάξουν ένα καλό ποδόσφαιρο. Μπορεί να το πετύχουν. Δεν υπάρχει πιο κάτω από εδώ που φτάσαμε. Πρέπει να παίζουν επαναλαμβάνω οι Έλληνες παίκτες στις ομάδες. Είναι κάτι που θα μας αφήσει πράγματα στο μέλλον» τόνισε ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής που έχει περάσει από τον ΠΑΟΚ και έχει εργαστεί και στο OPEN.

Σε ερώτηση για τα ματς που θα ήθελε να παίξει ξανά ο Κατσουράνης είπε, μεταξύ άλλων, πως θα ήθελε να είχε την ευκαιρία να αγωνιστεί και πάλι το ΑΕΚ-Ιωνικός όπου η Ένωση ουσιαστικά έχασε ένα πρωτάθλημα. «Θα το ξαναέπαιζα με κανονικούς διαιτητές. Ξένους, αν γίνεται. Άμα είχαμε ξένους διαιτητές θα βλέπαμε ποιος θα είχε πάρει εκείνο το πρωτάθλημα» τονισε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι ότι προτιμάει το αφεντικό του ΠΑΟΚ (που στην τελική  αγωνιστικά έχει μεγαλώσει πολύ την ομάδα του).

Το πρόβλημα είναι ότι αποθεωνει κάποιον που έχει αποδειχτει (και με την βούλα πλέον) απατεώνας.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλος παικτης ο κατσουρνης αλλα μεγαλυτερος καραγκιοζης.Απο τους αγαπημενους μου παικτες,με τις επιλογες που εκανε ουτε να τον βλεπω δε θελω.

Λεμε πολλες φορες για τους παραγοντες στην ελλαδα αλλα οι ποδοσφαιριστες ειναι τρισχειροτεροι.Ντεμης κατσουρανης ζαγορακης δελλας τους εκαναν το νιτρο και ο σπορφμ το μυαλο κομποστα.

Link to comment
Share on other sites

Την αλήθεια του λέει ο Κατσου.

Αυτόν που του έδωσε γλυκό ψωμάκι σε μια ηλικία που ούτε ο ίδιος δεν πίστευε ότι θα έπαιρνε ποτέ το χρήμα που πήρε, εκθειάζει.

Χηρεύει κι η θέση του Τ.Δ. του Ιβανιακου και που ξέρεις καμιά φορά, το γλυψιμο στο Μίμη δεν είχε πιάσει...

Link to comment
Share on other sites

  • George_D locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×