Jump to content

Διοικητικά - Οικονομικά ΠΑΕ ΑΕΚ


nikos
 Share

Recommended Posts

Ενα μοντέλο που δεν έχει εμφανιστεί ποτέ μέχρι σήμερα στην Ελλάδα θα εφαρμοστει στη νέα ΠΑΕ ΑΕΚ. Συγκεκριμένα ιδιοκτήτης της νέας ΠΑΕ ΑΕΚ δεν θα είναι ο Δημήτρης Μελισσανίδης ή μια ομάδα 2-3 επιχειρηματιών αλλά μια μη κερδοσκοπική εταιρία που ήδη είναι στο τελικό στάδιο η σύσταση της. Το αρχικό μετοχικό κεφάλαιο που θα είναι ένα μικρό ποσό θα καλυφθεί από τα πέντε ιδρυτικά μεέλη της ΠΑΕ και εν συνεχεία θα γίνει άμεση αύξηση Μετοχικού κεφαλαίου και θα αγοράσει τις μετοχές που θα κυκλοφορήσουν η μη κερδοσκοπική εταιρία ώστε να είναι με συντριπτική πλειοψηφία η ιδιοκτήτρια της νέας ΠΑΕ ΑΕΚ. Eίναι μια ιδέα που επεξεργάστηκαν επί μήνες ο Δημήτρης Μελισσανίδης και οι στενοί του συνεργάτες και τελικά προκρίθηκε σαν η καλύτερη λύση για την ΑΕΚ. Η μη κερδοσκοπική εταιρία που θα φτιαχτεί θα είναι ιδιοκτήτρια της ΑΕΚ και ο σκοπός της εκτός από την απόκτηση των μετοχών μέσω αύξησης μετοχικού κεφαλαίου θα είναι στη συνέχεια η έξτρα χρηματοδότηση της ΠΑΕ όποτε αυτή απαιτείται για μεταγραφικές ή άλλου είδους υπερβάσεις. Συγκεκριμένα ο στόχος της νέας υγιούς ΠΑΕ ΑΕΚ δεν είναι άλλος από το να μην δημιουργήσει νέα χρέη και να κάνει πρωταθλητισμό βασισμένη σε μεγάλο βαθμό σι ισοσκελισμό εσόδων εξόδων. Επειδή αυτό είναι δύσκολο να γίνει από τις πρώτες σαιζόν στην Α Εθνική, η ιδιοκτήτρια μη κερδοσκοπική εταιρία θα χρηματοδοτήσει όσο χρειάζεται χωρίς να χρεώνει την ομάδα ούτε ευρώ. Εννοείται πως η εταιρία που θα διοικείται από διοικητικό συμβούλιο θα επιλέγει και τον πρόεδρο και το ΔΣ της ΠΑΕ ΑΕΚ.

 

Η μεγάλη διαφορά του μοντέλου αυτού με τις εταιρίες λαϊκής βάσης που κατά καιρούς έχουν παρουσιαστεί χωρίς καμία τύχη για επιτυχία αλλά και με την τελευταία πρόταση του Τάκη Κανελλόπουλου για ΑΕΚ που να ανήκει στον λαό της, αφού βέβαια ο ίδιος και η μετοχική ομάδα του 2004 την είχαν αφήσει στην τύχη της ενώ δεν συζήταγαν κάτι τέτοιο τα καλά χρόνια, είναι πως στην μη κερδοσκοπική εταιρία που θα φτιαχτεί βασικοί χρηματοδότες θα είναι μεγάλοι Ενωσίτες επιχειρηματίες και από εκεί και πέρα θα έχει δικαίωμα συμμετοχής και ο απλός οπαδός της ΑΕΚ με συμβολικό ή μεγαλύτερο ποσό. Ακόμη και... ένας μόνο οπαδός να αγοράσει μετοχή όμως η εταιρία θα μαζέψει το απαραίτητο κεφάλαιο από τα επιφανή μέλη της και η ΠΑΕ θα αγοραστεί κανονικά. Με λίγα λόγια για να το πούμε απλά δεν θα βάλει τα ίδια λεφτά ο εφοπλιστής με τον απλό οπαδό ούτε θα περιμένει η ΠΑΕ ΑΕΚ να ζήσει από εισφορές του κόσμου της. Η εταιρία και κατ επέκταση η ΑΕΚ θα βασιστεί στα βαριά πορτοφόλια αλλά σίγουρα αν το εγχείρημα αγκαλιαστεί από τον κόσμο τότε η ρευστότητα υπέρ της ΑΕΚ θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Ο κόσμος θα έχει το δικαίωμα να είναι μέλος της προσπάθειας για αναγέννηση της ΑΕΚ και να έχει λόγο και άποψη στις γενικές συνελεύσεις αλλά δεν θα κληθεί να είναι ο βασικός χρηματοδότης της ομάδας, σε ένα μοντέλο καταδικασμένο κυρίως αυτές τις δύσκολες εποχές. Ο απλός οπαδός θα βοηθάει όσο του επιτρέπει η τσέπη του αλλά δεν θα ξανακουστούν εκφράσεις του στιλ βάζουμε 1.000.000 Ενωσίτες από 20 ευρώ και σώζουμε την ομάδα ή μεγαλύτερα ποσά από λιγότερους όπως είχε προτείνει ο Τροχανάς. Ενα άλλο καλό της υπόθεσης είναι πως δεν δεσμεύονται οι μέτοχοι και κυρίως τα μεγάλα πορτοφόλια με την αγορά μετοχών της ΑΕΚ απευθείας στο όνομα τους. Αυτό σημαίνει πως πολύ πιο εύκολα κάποιος μπορεί να χρηματοδοτεί μέσω της μη κερδοσκοπικής εταιρίας με χρήματα μάλιστα που θα εκπίπτουν και φορολογικά γνωρίζοντας πως οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να αποχωρήσει χωρίς ευθύνη ενώ πάντα η βασική ευθύνη απέναντι στον διαχρονικό ιδιοκτήτη της ομάδας, τον κόσμο της, θα είναι πάνω στον Δημήτρη Μελισσανίδη. Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξης οι επιχειρηματίες που θα συμμετάσχουν στην μην κερδοσκοπική εταιρία θα αποτελούν την πιο δυνατή μετοχική ομάδα του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Θα είναι σχεδόν όλοι όσοι συμμετέχουν στο χτίσιμο του γηπέδου και όχι μόνο. Οι λεπτομέρειες για το πως θα συμμετάσχει ο κόσμος αναμένεται να γίνουν γνωστές με καμπάνια που θα ξεκινήσει σύντομα η ΑΕΚ ενώ τα βαριά χαρτιά αναμένεται να αποκαλυφθούν σε βάθος χρόνου. Τα ιδρυτικά μέλη της εταιρίας που υπέγραψαν το καταστατικό που προχωράει για έγκριση είναι παλαίοι παίκτες της ΑΕΚ και επώνυμοι Ενωσίτες ηθοποιοί, τραγουδιστές, δημοσιογράφοι κτλ

 

aek365

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαστειτε για ΔΣ με Κιαμο, Stan, Παντελιδη, Ευαγγελατο και Πασχαλη Τσαρουχα

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Απο μεγαλα πορτοφολια καηκαμε,καταλαβαινω οτι ο κετς προσπαθει να δοσει εναν τονο αισιοδοξιας στο κοσμακη,αλλα τα μεγαλα πορτοφολια δεν μου λενε τιποτε,μοντελο εσοδων-εξοδων..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εννοει οτι καποιοι (ο Μελ προφανως κυριως) θα χρηματοδοτησουν αρχικα σε στυλ δωρεας ωστε να μην χρεωνεται η εταιρεια.

Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εχω ξαναπει. Ολα κρινοντσι εκ του αποτελεσματος.

 

Φυσικα μεχρι τοτε μπορεις να κανεις μια εκτιμηση πώς σου φαινονται αυτα που γινονται.

 

Εγω λοιπον με αυτα που διαβαζω επι του θεματος, ουτε κρυο- ουτε ζεστη. Δεν βλεπω κατι να με χαλαει ιδιαιτερα, ουτε κατι να με φτιαχνει ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στα σοβαρα βρισκετε κατι μεμπτο ή απο την αλλη κατι αξιο αποθεωσης σε αυτο που διαβαζετε?

 

Τι ακριβως?

 

Γιατι εγω δεν βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αν το προβλημα ειναι οτι μπορουν να λακισουν οποτε θελουν αυτοι που θα βαλουν λεφτα (κυριως ο Μελισσανιδης), διοτι δεν μπορω να βρω αλλο θεμα προβληματισμου, να πω τα εξης.

 

 

Οπως αποδειχτηκε και στο προσφατο παρελθον νομικες ευθυνες στους χρηματοδοτες δεν υπαρχουν σε μια ΠΑΕ (πχ ο Νοτιας δεν προκειται να μπει ποτε φυλακη). Υπαρχουν ηθικες ευθυνες κατα την κριση του καθενος, βεβαια. Υπαρχουν και νομικες στους αχυρανθρωπους που μπαινουν προεδροι.

 

Αν λοιπον συσταθει αυτη η μη κερδοσκοπικη εταιρεια και λακισει ο Μελ, θα εχει (απεναντι μας) τις ηθικες ευθυνες που θα ειχε ετσι κι αλλιως (απλα πιθανως θα λακισει καπως πιο ευκολα απο οτι εγινε στο παρελθον με κατι Παππαδες και σια -παπαρια μαντολες λεω εγω).

 

Κστα τα λοιπα μια χαρα ειναι αυτο που διαβαζω. Η ΠΑΕ θα ειναι εσοδα-εξοδα και τα επιπλεον που θα χρειαστουν για επενδυση στην αρχη ή και αργοτερα, θα τα βαλει η εταιρεια της οποιας βασικος χρηματοδοτης θα ειναι ο Μελισσανιδης.

 

Φανταζομαι λοιπον οτι ο Μελισσανιδης δεν το κανει για να λακισει ευκολα (ειδαμε κι αυτους που δεν λακιζαν ευκολα πχ Κανελλοπουλος και Πολυς, ελεος δλδ), αλλα για τους εξης λογους.

1) ΟΠΑΠ

2) δεν ξαναδημιουργουνται χρεη (ετσι το καταλαβαινω τουλαχιστον)

3) μπορει να ψηθουν πιο ευκολα κατα καιρους τιποτα Πολυδες και τετοιοι

4) ολο και κατι ψιλα μπορει να βαλει κι ο κοσμος οταν βλεπει οτι αυτοι που μπορουν βαζουν πολλαπλασια

 

Υγ. Σοβαρη ομαδα/ΠΑΕ με κερδος δεν υπαρχει. Ο Μαρινακης μπαινει μεσα ή ερχεται μια η αλλη παρα το 20αρικο που αρπαζει καθε χρονο. Η διαφορα ειναι οτι εχει υποτιθεται και μεγαλυτερη ευθυνη ας πουμε, αλλα αυτα ειναι παπαριες τελικα, οπως ανελυσα και παραπανω.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα ποια θα ειναι η διαφορα με το μοντελο 2004

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα ποια θα ειναι η διαφορα με το μοντελο 2004

 

δεν θα ειμαστε τρεντι, θα ειμαστε λαικοι

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα ποια θα ειναι η διαφορα με το μοντελο 2004

 

Καμια σχεση. Εχω την εντυπωση απο αυτα που διαβαζω οτι τωρα η ΠΑΕ δεν θα μπαινει μεσα και καποιοι θα της βαζουν λεφτα ως δωρεα.

 

Αλλα οκ, να βιαστουμε να κραξουμε οπως βλεπω και στα παραπανω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

με απογοητευεις...

περιμενα απο την ωρα που διαβασα την ειδηση,

επικο σχολιο σου...

 

Εγω δεν εχω να γραψω κατι. Εχει μιλησει επισημως αλλος για μας οταν μεταξυ πολλων αλλων ειπε:

«Εκτιμώ ότι η ΑΕΚ χρειάζεται γενναία χρηματοδότηση προκειμένου να δημιουργήσει τις απαραίτητες για την ιστορία της προϋποθέσεις πρωταθλητισμού και ότι δεν της είναι αρκετή ακόμα και η ορθολογική διαχείριση των εσόδων της.»

Αλλαξανε τα πλανα μου, κοιμηθηκα στη μανα μου. Καλησπερα και καλη βραδια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενοχλει ειναι αυτα τα γλυκουλια "διαχρονικος ιδιοκτητης" και "ιδιοκτητης της καρδιας μας". Ενταξει κανεις δεν περιμενε να βαλει λεφτα σοβαρα στην ομαδα, αλλα οκ. Παλι με νεφελωδη κατασταση στα διοικητικα παμε, αλλος θα εχει τις μετοχες, αλλος θα λεει οτι κανει κουμαντα, αλλος θα κανει κουμαντα και λεφτα δεν θα βαζει κανεις. Οτι βαλει ο κοσμος δηλαδη, μπατζετ μεταγραφων 200κ και παμε για πρωταθλημα καθε χρονο.

 

Και να πεις οτι το ποδοσφαιρικο κομματι ηταν σε καλο δρομο. Σερβος λυμπε και μεταγραφες για ΚΤΕΛ Δημητρης Παπαδοπουλος(το σκεφτεται κιολας) και Κατσουρανης με τη γυναικα του που ειναι ΑΕΚτζου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ''μη κερδοσκοπικη εταιρεια'' το προσεξε κανεις;;

 

ΟΚ,επι της ουσιας το αποτελεσμα δεν εχει καμια διαφορα.Δηλαδη ανακαλυψε την Αμερικη το αρθρο οταν λεει οτι οι επιφανεις θα βαζουν τα πολλα,θα κανουν οποτε κανουν την υπερβαση(δηλαδη ποιος θα την εκανε) και απλα οτι παραπανω βαζει ο κοσμος τοσο το καλυτερο.

 

Το οτι μπροστα θα μπει μια κερδοσκοπικη εταιρεια ειναι αυτο που κανει τη διαφορα.Γιατι ομως;;

Anyone?

Link to comment
Share on other sites

ε αφου εχεις ηδη μια κερδοσκοπικη εταιρεια (δικεφαλος α.ε)

καιρος να αποκτησεις και μια μη κερδοσκοπικη..

το μονο που μενει για να ολοκληρωθει το προτζεκτ ειναι να φτιαξεις

και μια τριτη , μη κυβερνητικη..

 

Επος.

Edited by Fermion
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση. Εχω την εντυπωση απο αυτα που διαβαζω οτι τωρα η ΠΑΕ δεν θα μπαινει μεσα και καποιοι θα της βαζουν λεφτα ως δωρεα.

 

Αλλα οκ, να βιαστουμε να κραξουμε οπως βλεπω και στα παραπανω ποστ.

 

Δεν ειναι απαραιτητως κραξιμο, αλλα εγω δε διαβαζω τπτ για δωρεες κ δε βλεπω κ την παραμικρη διαφορα απτο παλιο καλο καθεστως.

 

Θα πηγαινει η ομαδα εσοδα εξοδα κι οταν μπαινει μεσα θα λεμε στον κοσμο να βαλει λεφτα. Ο κοσμος δε θα βαζει λεφτα κ τη διαφορα θα την πληρωνει ο μελ. Τωρα το αντικρυσμα της αμκ σε μετοχες και ποσιστα λιγη αξια θα εχει αφου ολοι ξερουμε ποιος θα κανει κουμαντο στην ομαδα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυουν αυτα που γραφεις, διαβασε το καλυτερα.

 

Η λεξη δωρεες δεν γραφτηκε ως λεξη, ειναι η ερμηνεια η δικια μου απο την μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα εταιρεια που θα φτιαχτει.

Για τον κοσμο το εξηγει το ιδιο το αρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας αρνουμαι να δωσω μεγαλη βαση σε ένα αρθρο που εχει τρανταχτα ορθογραφικα λαθη. Μπορει να ειπαν στον συντακτη οτι θα γινει το Α αλλα επειδη ο συντακτης ειναι βλακας να καταλαβε το Υ.

 

Επισης, εχω να δηλωσω οτι αυτο ειναι ακομα πιο γκευ και από τους σαππορτερς.

 

Τελος το καλο που σου θελω Τιγρη, να ειναι καμια κομπινα λογω ασυμβιβαστου. Διαφορετικα παιρνω Χαμπο και ξεκινω αντιτιγρικο αγωνα μεχει εμετου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα πως θα συσταθεί ΠΑΕ με μικρό αρχικό κεφαλαίο που θα το καλύψουν 5-6 άτομα (ιδρυτικα στελέχη).

Μετά θα προκηρυχθεί ΑΜΚ την οποία θα καλύψει η μη κερδοσκοπική εταιρεία συμφερόντων Μελισσανίδη η οποία θα είναι μεγαλομέτοχος.

Ο Μελ έχει ασυμβίβαστο για την ΠΑΕ λόγω ΟΠΑΠ.

Η μη κερδοσκοπική είναι για να παρακάμψει το πρόβλημα αυτο.

Προσωπικα φρονώ (!!!!!!!) πως ο Μελ μπορεί να βρει καμιά 10αριά επιχειρηματίες (εδώ βρήκε ο Ντέμης 5-6) όχι μόνο από Ελλάδα να συμμετάσχουν στο όλο project.

Γενικά το προτιμάω από το κλασσικό του μεγαλομετόχου-πατερουλη.

Θεωρώ πως έχουμε γίνει καχύποπτοι (λογικό) άλλα δεν βλέπω κάπου πρόβλημα με το όλο πλάνο.

Ο Μελισσανίδης δεν θα φαίνεται πουθενά στην ΠΑΕ ωστόσο αυτος θα ναι από πίσω.

Αν μάλιστα λάβω υπόψιν κάτι άρθρα πως θέλει να την βάλει την ΠΑΕ στο χρηματιστήριο στο μέλλον, πιστεύω πως αυτο είναι καθαρά μεταβατικό στάδιο.

Ούτε το ίσα βάρκα ίσα πανιά έσοδα-έξοδα με χαλάει καθώς η ΠΑΕ θα χρηματοδοτείται μια χαρά από τις "δωρεές".

Ο Ασλανίδης πρόεδρος της ΠΑΕ δηλαδή (άνθρωπος του Μελισσανίδη 100%) και από πίσω η εταιρεία-μεγαλομέτοχος.

Θα πει κάποιος βέβαια τώρα: Αν η εταιρεία σκορπίσει και μείνει η ΠΑΕ χωρίς πλάτες τι χαμπαρια μάστορα; Δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα αυτο όμως καθότι θεωρώ απίθανο ο Μελισσανίδης να έχει σκοπό να παει στράφι η όλη επένδυση κυρίως χρόνου άλλα και γηπέδου (εδώ να πω αγχωθηκα με την φωτό από ΟΑΚΑ στο 365) και πως το τρικ της εταιρείας αυτής ίσως είναι ευκαιρία να έρθουν πολλοί λεφταδες γιατί θα έχουν φοροαπαλλαγες (;).

Γενικά θα με αγχωνε περισσότερο πάντως μια ΑΜΚ με τον Μελισσανίδη να μην έχει καθόλου μετοχές και να φαινόταν μόνο στο γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Μλκς θα το γραψω οσο πιο απλα μπορω αλλη μια.

 

-θα φτιαχτει μια εταιρεια της οποιας μεγαλομετοχος θα ειναι ο Μελ. Μη κερδοσκοπικη.

-η εταιρεια αυτη θα παρει την παε και θα την διαχειριζεται

-αν η παε λογω κακης διαχειρισης μπαινει μεσα 5 μυρια, η εταιρεια θα βαλει αυτα τα λεφτα και η παε δεν θα μπαινει μεσα.

-στην εταιρεια αυτη μπορω να βαλω κι εγω 100 ευρω εφοσον γουσταρω.

 

Ειναι προφανες σε ολο αυτο ποιος θα εχει την ηθικη ευθυνη οσων θα γινονται.

 

Περαν του πιθανου ξεκολληματος με οπαπ (λογικα ειναι κι αυτος ενας βασικος λογος), η δευτερη διαφορα ειναι οτι οσο υπαρχει Μελ δεν θα μπαινει μεσα η ΠΑΕ δλδ δεν θα υπαρχουν χρεη οσο υπαρχει αυτος. Μη κερδοσκοπικη σημαινει οτι τα λεφτα αυτα η εταιρεια θα τα δωριζει στην ΑΕΚ, δλδ δεν παει για κερδος.

Αν βεβαια φυγει ο Μελισσαν θα γινουν τα ιδια που θα γινονταν ετσι κι αλλιως, δλδ την γαμησαμε. Αλλα τουλαχιστον δεν θα εχουμε χρεη. Το μονο αρνητικο ειναι οτι λογικα φευγει ακομα πιο ευκολα, αλλα ειδαμε κι αυτους που εφευγαν πιο δυσκολα.

 

Οποιος καταλαβε κατι αλλο ας το γραψει. Με κανα επιχειρημα ομως, οχι αρλουμπες.

Edited by nikos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλο το ζουμί ειναι εκεί που λέει "επειδή αυτο είναι δύσκολο από τις πρώτες σεζόν... θα χρηματοδοτεί όσο χρειάζεται για να μην έχει χρέη". Άρα στόχος θα είναι ξεκάθαρα η ΠΑΕ να γιγαντωθεί τόσο (εμπορικο τμήμα, γήπεδο, ευρωπαϊκές συμμετοχές) που να μην έχει κάποια στιγμή ανάγκη την μη κερδοσκοπική εταιρεία. Το να μην έχει χρέη-ζημίες το θεωρώ απαραίτητο αν ισχύουν τα περί χρηματιστηρίου. Κλείνω λέγοντας πως θεωρώ ότι είναι η πρώτη ίσως σοβαρή προσπάθεια για σταδιακή μετατροπή της ομάδας σε εταιρεία λαϊκής βάσης όχι μόνο από Ελληνες και ΑΕΚτζηδες αλλά και από κόσμο σε ρόλο μικρομετόχων..

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21

Εμαθα απο αξιοπιστη πηγη οτι η μη κερδοσκοπικη αυτη εταιρια θα την ονομασει ippoventuri.xD

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×