Jump to content

Super League Greece 🇬🇷


Sepultura21
 Share

Recommended Posts

8 hours ago, stavros 9-11 said:

Δεν κατανοώ για ποιο λόγο υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα διαχείρισης της αντιπαλότητάς μας με αυτούς. Στην παρούσα φάση είναι ο ισχυρός αντίπαλος ή ο έτερος ισχυρός μαζί με το γαύρο. Επίσης δεν είναι αντίπαλος τύπου "μικρή επαρχιακή ομάδα που έπαθε Λέστερ και έχει φτιάξει ομαδάρα και πήρε μερικούς τίτλους". Έγιναν με λεφτά, έφτιαξαν παράγκα, έπιασαν μηχανισμούς και διαιτητές και προσπαθούν να κάνουν ακριβώς ό,τι έκανε ο γαύρος μέχρι προχθές.

Επίσης, είτε το πιστεύετε είτε όχι, η λέξη χάρτινος έχει γίνει συνώνυμο της ΑΕΚ εδώ στη Β. Ελλάδα. Έβγαιναν βουλευτές, ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΕΘΑΜΕΝΑ ΤΟΥΣ, και μιλούσαν δημοσίως κατά της ΑΕΚ. Αυτά τα πράγματα είναι πρωτοφανή, ανήκουστα και εξοργιστικά. Βουλευτές ΞΑΝΑΛΕΩ έπιασαν στο στόμα τους την ΑΕΚ για μια υπόθεση που η ΑΕΚ έχει 100% δίκιο. Δεν έχει ξαναγίνει να υφίσταται τέτοια επίθεση ομάδα από πρεζάκια μέχρι βουλευτές. Και επειδή στο θέμα προπαγάνδα σε γαμάνε ό,τι ώρα θέλουν και με όποιον τρόπο θέλουν (βασικά σε αυτό το θέμα σε γαμάει και ο Διαγόρας Ρόδου όποτε γουστάρει) σε έχουν πάρει στο κατόπι και δεν σε αφήνουν να αρθρώσεις λέξη.

Σε χρονιά που ήσουν off όπως φέτος, το μόνο που δεν έκαναν ήταν να βγάλει ανακοίνωση η ΠΑΕ τους ότι ο Μπακασέτας ήταν ντοπέ. Θα πουν και θα γράψουν για την ΑΕΚ ό,τι τους καυλώσει χωρίς την παραμικρή συνέπεια και χωρίς την παραμικρή αντίδραση. Ή μάλλον μπορεί κάποτε να απαντήσουμε σε κάτι και εμείς, αλλά πάντα προσεκτικά, πάντα συγκαταβατικά, πάντα με φόβο μη χαλάσουν οι ισορροπίες (?). Στη Βόρεια Ελλάδα η ιστορία της ΑΕΚ βιάζεται από αυτά τα σιχάματα με κάθε πιθανό τρόπο. Και σε τελική ανάλυση την ΑΕΚ όπως την έχουν προσβάλει αυτοί, δεν την έχει προσβάλει κανένας. Τα πράγματα που λένε αυτοί για την ΑΕΚ δεν τα έχει πει ποτέ κανείς. Ποτέ.

Στο αγωνιστικό τώρα, πέραν του ότι έχουν ανέβει για τα κυβικά τους, ήρθαν στο Βόλο και σε έσφαξαν στα ίσια χωρίς καμία ντροπή. Φταίμε και εμείς σε αυτό βέβαια γιατί ως ΑΕΚ πήγαμε στο Βόλο με τη λογική "εκδρομή στις εξοχές να μαζέψουμε πεταλούδες και να διασκεδάσουμε με το αδελφό σωματείο του παοκ". Γιατί απέκλεισες το γαύρο οπότε τελείωσε η χρονιά για σένα. Αυτοί ήρθαν με το μαχαίρι στα δόντια και όποιος ήταν στο γήπεδο εκείνη τη μέρα καταλαβαίνει απόλυτα τι θέλω να πω. Το κύπελλο είχε χαθεί από την προθέρμανση. Επίσης δεν περίμενα ότι θα τρώγαμε τέτοια ξεφτίλα σαν κόσμος εκείνη τη μέρα. Ακόμα φέρω βαρέως τις άδειες εξέδρες μας ενώ στις δικές τους ήταν υπεράριθμοι. Ναι ξέρω, η πραγματικά μεγάλη ομάδα δεν έχει κόσμο στους τελικούς γιατί ποιος παοκ μωρε και τέτοια. Οκ...

Μετά σου κάνουν ένα μερακλήδικο στήσιμο στο πρωτάθλημα και το χάνουν γιατί είναι κόπανοι. Ε και φέτος τα γνωστά. Δηλαδή τι ακριβώς πρέπει να γίνει για να απαντήσει κάποιος σε αυτούς; Δε λέω να αρχίσουμε να ασχολούμαστε εμείς μαζί τους αλλά 1-2-3-4-5....

Βγαίνεις στην πλατεία για βόλτα. Είναι ένας μαλάκας που σε βλέπει και φωνάζει "να ο κλέφτης". Δεν αντιδράς. Όχι μόνο δεν αντιδράς, αλλά όταν σε ρωτάνε για το τι λέει αυτός απαντάς ένα "πρόκειται περί εξαιρετικού κυρίου και εγώ τον θεωρώ φίλο μου". Την επόμενη σε βλέπει και φωνάζει "να ο κλέφτης και φονιάς". Πάλι δεν αντιδράς γιατί "σιγά μη του δώσω αξία". Σε ένα μήνα πάντως για όλη την πλατεία θα είσαι ο κλέφτης και ας πιστεύεις εσύ ότι με τη στάση σου τον γάμησες. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με αυτούς και την ΑΕΚ. Σε έχουν πάει αίμα και εσύ ατενίζεις ρομαντικά το φεγγάρι.

 

ΟΚ λοιπόν ... Και οι Πανιώνιοι σε έχουν περάσει πριονοκορδέλα. Τι "Δραγουμάνο του ΠΟΚ" σε ανεβάζουνε, τι "Ντροπή της προσφυγιάς" σε κατεβάζουνε.

Να ξεκινήσουμε λακριντί ΚΑΙ με αυτούς ??? Να φτιάξουμε -ξέρω γω- την "Οδό Καππαδοκίας" και να ξημεροβραδιαζόμαστε να τους τη λέμε για το "κόκκινο" στη φανέλα και για τον Νεστορίδη, τον Μαύρο και τα γαριδάκια του Φάνη ???

Και μετά να πάρουνε σειρά ο ΟΦΗ που μας ευχόταν "καλό ταξίδι στα χωράφια", ο Κομπότης που έχει σούρει τα εξ αμάξης, ποιός έχει σειρά ?

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι μπαίνοντας σε αυτή τη διαδικασία "καθίζεις" (ΕΣΥ !) τον κάθε παοκ στο τραπέζι σαν ισότιμο συνομιλητή (ακόμα και στα μπινελίκια). Σε ένα τραπέζι που δεν έχει δει ούτε στα πιο τρελλά του όνειρα.

Ο παοκ και η "δυναμική Σαββίδη" μέχρι στιγμής. απτά και χειροπιαστά, σου έχουν κάνει ΕΝΑ στήσιμο (πούστικο και όχι "επίδειξη δύναμης") στον Βόλο, παλέψανε το περσινό Πρωτάθλημα με τα γνωστά αποτελέσματα και παίρνουνε "τρένο" το φετινό κυρίως λόγω παραρτημάτων. Απτά και χειροπιαστά -επαναλαμβάνω- αυτά ! Τώρα το πως θα εξελιχθεί είναι κάτι που θα το δούμε και θα το κρίνουμε. Μπορεί να γίνει δεύτερο Κοκκαλιστάν μπορεί και να ξεφουσκώσει ή να βρεθεί ο Τστσένος να παίζει ξερή στον Κορυδαλλό με τον Γιάννο Παπαντωνίου.

Στα "απτά και χειροπιαστά" λοιπόν, σό γουάτ ? Κι η Λάρισα πήρε ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ μουσαντένιο πρωτάθλημα για να μιλήσει άνετα ο Αντρέας στο Κιλελέρ. Τι έπρεπε να κάνουμε τότε ? Να αρχίζαμε "ανένδοτο" απέναντι στον Καντώνια και τη Βιοκαρπέτ ?

Προσωπικά θεωρώ το μέγεθος "ΑΕΚ" υπερβολικά μεγάλο για να αναλώνεται σε ότι παπαριά ποστάρει στο ίνσταγκραμ ο Μπιρικόνγκοςςςς ή επινοούν για να βγάλουν το ψωμάκι τους οι Κόλκες αυτής της Γης. Πολλώ δε μάλλον να τα βάλω -έστω- σε ζυγαριά με τον βαρδινογιαννισμό των 80's ή το Κοκκαλιστάν από το '96 μέχρι πρόσφατα. Και να τα "ξεχάσω" χάριν του Μίνου ....

Τελειώνοντας και σχετικά με το παράδειγμα της "πλατείας', αφ' ενός εξαρτάται από το ποιός είναι αυτός που σε λέει "κλέφτη" και "φονιά". Άλλο να σε αποκαλεί έτσι ο Πρόεδρος του χωριού ή ο Αστυνόμος κι ο Παπάς και άλλο να σε "κράζει" ο γύφτος που ήρθε κι έστησε το τσαντίρι έξω από το χωριό πρόπερσι. Αφ' ετέρου δε, ότι και να λέει και όπως και αν σε αποκαλεί ο "κράχτης" της πλατείας, είναι τόσο μικρή και ασήμαντη η συγκεκριμένη "πλατεία" που δυόμιση γειτονιές παραπέρα κανείς δεν ενδιαφέρεται για ότι λέγεται σε αυτήν.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Για την φαση της "πλατειας" να πω και γω οτι δεν πιστευω πως πειθονται οι υπολοιποι οτι εισαι κλεφτης, ισα ισα οσο περισσοτερο σκουζει ο "μαλακας" τοσο περισσοτερο εκτιθεται ο ιδιος. Με οσους -νορμαλ- αλλοθρησκους εχω πιασει κουβεντα εγω ο ιδιος ολοι παιρνουν το μερος της ΑΕΚ και ειτε γελανε με τις μαλακιες του ΠΑΟΚ ειτε και οι ιδιοι τους εχουν σιχαθει τελειως.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νονός said:

ΟΚ λοιπόν ... Και οι Πανιώνιοι σε έχουν περάσει πριονοκορδέλα. Τι "Δραγουμάνο του ΠΟΚ" σε ανεβάζουνε, τι "Ντροπή της προσφυγιάς" σε κατεβάζουνε.

Να ξεκινήσουμε λακριντί ΚΑΙ με αυτούς ??? Να φτιάξουμε -ξέρω γω- την "Οδό Καππαδοκίας" και να ξημεροβραδιαζόμαστε να τους τη λέμε για το "κόκκινο" στη φανέλα και για τον Νεστορίδη, τον Μαύρο και τα γαριδάκια του Φάνη ???

Και μετά να πάρουνε σειρά ο ΟΦΗ που μας ευχόταν "καλό ταξίδι στα χωράφια", ο Κομπότης που έχει σούρει τα εξ αμάξης, ποιός έχει σειρά ?

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι μπαίνοντας σε αυτή τη διαδικασία "καθίζεις" (ΕΣΥ !) τον κάθε παοκ στο τραπέζι σαν ισότιμο συνομιλητή (ακόμα και στα μπινελίκια). Σε ένα τραπέζι που δεν έχει δει ούτε στα πιο τρελλά του όνειρα.

Ο παοκ και η "δυναμική Σαββίδη" μέχρι στιγμής. απτά και χειροπιαστά, σου έχουν κάνει ΕΝΑ στήσιμο (πούστικο και όχι "επίδειξη δύναμης") στον Βόλο, παλέψανε το περσινό Πρωτάθλημα με τα γνωστά αποτελέσματα και παίρνουνε "τρένο" το φετινό κυρίως λόγω παραρτημάτων. Απτά και χειροπιαστά -επαναλαμβάνω- αυτά ! Τώρα το πως θα εξελιχθεί είναι κάτι που θα το δούμε και θα το κρίνουμε. Μπορεί να γίνει δεύτερο Κοκκαλιστάν μπορεί και να ξεφουσκώσει ή να βρεθεί ο Τστσένος να παίζει ξερή στον Κορυδαλλό με τον Γιάννο Παπαντωνίου.

Στα "απτά και χειροπιαστά" λοιπόν, σό γουάτ ? Κι η Λάρισα πήρε ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ μουσαντένιο πρωτάθλημα για να μιλήσει άνετα ο Αντρέας στο Κιλελέρ. Τι έπρεπε να κάνουμε τότε ? Να αρχίζαμε "ανένδοτο" απέναντι στον Καντώνια και τη Βιοκαρπέτ ?

Προσωπικά θεωρώ το μέγεθος "ΑΕΚ" υπερβολικά μεγάλο για να αναλώνεται σε ότι παπαριά ποστάρει στο ίνσταγκραμ ο Μπιρικόνγκοςςςς ή επινοούν για να βγάλουν το ψωμάκι τους οι Κόλκες αυτής της Γης. Πολλώ δε μάλλον να τα βάλω -έστω- σε ζυγαριά με τον βαρδινογιαννισμό των 80's ή το Κοκκαλιστάν από το '96 μέχρι πρόσφατα. Και να τα "ξεχάσω" χάριν του Μίνου ....

Τελειώνοντας και σχετικά με το παράδειγμα της "πλατείας', αφ' ενός εξαρτάται από το ποιός είναι αυτός που σε λέει "κλέφτη" και "φονιά". Άλλο να σε αποκαλεί έτσι ο Πρόεδρος του χωριού ή ο Αστυνόμος κι ο Παπάς και άλλο να σε "κράζει" ο γύφτος που ήρθε κι έστησε το τσαντίρι έξω από το χωριό πρόπερσι. Αφ' ετέρου δε, ότι και να λέει και όπως και αν σε αποκαλεί ο "κράχτης" της πλατείας, είναι τόσο μικρή και ασήμαντη η συγκεκριμένη "πλατεία" που δυόμιση γειτονιές παραπέρα κανείς δεν ενδιαφέρεται για ότι λέγεται σε αυτήν.

Πάντα ήμουν υπέρ της συντριπτικής απάντησης στον Πανιώνιο και απ' όσο ξέρω έφαγαν τόσο πολύ ξύλο που εμένα μου αρκεί. Τα γεγονότα της Λάρισας δεν τα έζησα, παρ' όλα αυτά ακόμα βγάζω αφρούς με όσους αγαθιαρηδες δικούς μας λένε ότι "καλώς το πήρε η Λάρισα". Αν είχα συναίσθηση τοτε, πιθανόν να υποστήριζα να πάμε κι εμείς εθνική οδό και να τους ρημαξουμε. Γενικά είμαι πολύ εναντίον στο να "κάνεις πίσω" αποδίδοντας αυτή την πρακτική στην ανωτερότητα σου.

Το πρωτάθλημα της Λάρισας ειδικά πέρασε στην ιστορία σαν ένα ρομαντικό συμβάν στο βρώμικο ελληνικό ποδόσφαιρο, ενώ στην πραγματικότητα απλά το έκλεψε από την ΑΕΚ. Νομίζω ότι στη θέση της ΑΕΚ κάθε άλλη ομάδα θα το είχε αναδείξει και το πρωτάθλημα αυτό θα είχε καθιερωθεί ως κλεμμένο. Εξαίρεση ίσως η βαζελα σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, stavros 9-11 said:

Πάντα ήμουν υπέρ της συντριπτικής απάντησης στον Πανιώνιο και απ' όσο ξέρω έφαγαν τόσο πολύ ξύλο που εμένα μου αρκεί. Τα γεγονότα της Λάρισας δεν τα έζησα, παρ' όλα αυτά ακόμα βγάζω αφρούς με όσους αγαθιαρηδες δικούς μας λένε ότι "καλώς το πήρε η Λάρισα". Αν είχα συναίσθηση τοτε, πιθανόν να υποστήριζα να πάμε κι εμείς εθνική οδό και να τους ρημαξουμε. Γενικά είμαι πολύ εναντίον στο να "κάνεις πίσω" αποδίδοντας αυτή την πρακτική στην ανωτερότητα σου.

Το πρωτάθλημα της Λάρισας ειδικά πέρασε στην ιστορία σαν ένα ρομαντικό συμβάν στο βρώμικο ελληνικό ποδόσφαιρο, ενώ στην πραγματικότητα απλά το έκλεψε από την ΑΕΚ. Νομίζω ότι στη θέση της ΑΕΚ κάθε άλλη ομάδα θα το είχε αναδείξει και το πρωτάθλημα αυτό θα είχε καθιερωθεί ως κλεμμένο. Εξαίρεση ίσως η βαζελα σε αυτό

Επειδή εκείνο το πρωτάθλημα με τη Λάρισα ήταν το πρώτο που παρακολούθησα πολύ, και θυμάμαι πολλά από αυτό, η ΑΕΚ δεν το έχασε μόνο από τα ούρα του Τσίγκοφ. Το έχασε στην ήττα στην Πάτρα, σε ένα παιχνίδι ροντέο, και λίγες μέρες μετά σχεδόν βαρέσαμε διάλυση στον περιβόητο επαναληπτικό κυπέλλου με τον ΟΣΦΠ του Κοσκωτά. Η Λάρισα τότε είχε ομαδάρα, στο αποφασιστικό μεταξύ μας παιχνίδι στο Αλκαζάρ, που αν το παίρναμε θα είχαμε πολλές πιθανότητες για τίτλο, μας πάτησε και μας έβαλε 2 γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο, και θα ήταν πραγματικά ξεφτίλα να χάσει ένα μοναδικό επίτευγμα επειδή πιάστηκε ένας παίκτης ντοπέ. Καλώς για μένα άλλαξε ο νόμος, γιατί ήταν ένας νόμος που μετέτρεπε την προσωπική ευθύνη σε ομαδική, και καλώς μεγάλο μέρος του οργανισμού ΑΕΚ δεν το θεωρεί κλοπή αλλά απόδοση ποδοσφαιρικής δικαιοσύνης.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Αγωνιστικά δεν το αξίζαμε αν και θα το παίρναμε αν εφαρμοζόταν ο νόμος. Μακροπροθεσμα δεν ξέρω αν θα ήταν καλό, θα έμενε ο τοζα βεσελινοβιτς στον πάγκο και στην διοίκηση ο ζητα.Μάλλον δεν θα είχαμε ζήσει την εποχή 1988-1996, και το πιθανότερο να είχαμε λιγότερα πρωταθλήματα σήμερα. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Το θέμα είναι ότι αν στην θέση της ΑΕΚ ήταν η βαζέλα, ο γαύρος ή ακόμα κι ο μπαοκ ο νόμος δεν θα άλλαζε ποτέ. Αντίστοιχα το 2008, με ολέθριο λάθος της ΕΠΟ ο γαύρος πήρε στα χαρτιά πρωτάθλημα που αν το παίρναμε ούτε υποβιβασμούς θα είχαμε ούτε τίποτα. Και είμασταν χαλαρά η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και 4αρα έφαγε ο γαύρος. Όλα τα στραβά κατά μας γίνονται (παραλίγο να το βλέπαμε και πέρυσι αυτό), αλλά είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fadrhonc21

Ξέχασα να αναφέρω, ότι βέβαια θα το παίρναμε το 2008 αν ο πρίγκιπας του Νερέτβα δεν ήταν τόσο αντιαεκτζής

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

Αγωνιστικά δεν το αξίζαμε αν και θα το παίρναμε αν εφαρμοζόταν ο νόμος. Μακροπροθεσμα δεν ξέρω αν θα ήταν καλό, θα έμενε ο τοζα βεσελινοβιτς στον πάγκο και στην διοίκηση ο ζητα.Μάλλον δεν θα είχαμε ζήσει την εποχή 1988-1996, και το πιθανότερο να είχαμε λιγότερα πρωταθλήματα σήμερα. 

Δυο φορες turning point στην ιστορια της ΑΕΚ ο Ντουσαν.

Κι εγω την ιδια σκεψη εκανα.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, 1989 generation said:

Επειδή εκείνο το πρωτάθλημα με τη Λάρισα ήταν το πρώτο που παρακολούθησα πολύ, και θυμάμαι πολλά από αυτό, η ΑΕΚ δεν το έχασε μόνο από τα ούρα του Τσίγκοφ. Το έχασε στην ήττα στην Πάτρα, σε ένα παιχνίδι ροντέο, και λίγες μέρες μετά σχεδόν βαρέσαμε διάλυση στον περιβόητο επαναληπτικό κυπέλλου με τον ΟΣΦΠ του Κοσκωτά. Η Λάρισα τότε είχε ομαδάρα, στο αποφασιστικό μεταξύ μας παιχνίδι στο Αλκαζάρ, που αν το παίρναμε θα είχαμε πολλές πιθανότητες για τίτλο, μας πάτησε και μας έβαλε 2 γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο, και θα ήταν πραγματικά ξεφτίλα να χάσει ένα μοναδικό επίτευγμα επειδή πιάστηκε ένας παίκτης ντοπέ. Καλώς για μένα άλλαξε ο νόμος, γιατί ήταν ένας νόμος που μετέτρεπε την προσωπική ευθύνη σε ομαδική, και καλώς μεγάλο μέρος του οργανισμού ΑΕΚ δεν το θεωρεί κλοπή αλλά απόδοση ποδοσφαιρικής δικαιοσύνης.

1. Δυστυχώς, από καταβολής ποδοσφαίρου και απανταχού της Γης, είναι αδιάφορο αν μια ομάδα είναι "ομαδάρα" ή όχι. Τα πονταλάκια μετράνε για να βγάλουνε από Πρωταθλητή ΕΠΣ Κυκλάδων μέχρι Παγκόσμιο Κυπελλούχο. Τα υπόλοιπα είναι για κουβεντούλα ρετρό μεταξύ μας και η Ολλανδία του Κρόϊφ που έμεινε χωρίς Μουντιάλ, η Ουγγαρία του Πούσκας, η ΑΕΚ του '96 και πάει λέγοντας.

2. ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος που αλλάζει νύχτα και μεσούσης της περιόδου δεν αλλάζει καλώς. Ακόμα και την επιτομή της δικαιοσύνης να φέρνει, αν δεν γίνει στο ξεκίνημα της περιόδου και ΠΟΤΕ με αφορμή συγκεκριμένο "φωτογραφικό" περιστατικό παραμένει μια "μαϊμουδιά" και ένα σκανδαλό ολκής. Τώρα για τον συγκεκριμένο νόμο χωράει πολλή και μεγάλη συζήτηση. Δηλαδή ο ΝΤΟΠΕ παίκτης είναι πάντα ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ της ομάδας ? Δεν είναι κάποτε και ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ της ομάδας το ντοπάρισμα ? Τι εννοούμε με τις θρυλικές "πορτοκαλάδες" που επικαλούμαστε συχνά ? Και ο ντοπέ παίκτης βελτιώνει ΠΑΡΑΝΟΜΑ μόνο τον εαυτό του όταν συμμετέχει σε ΟΜΑΔΙΚΟ άθλημα ? Η ΟΜΑΔΑ δεν καρπώνεται όφελος από το ντοπάρισμα του ? 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Fadrhonc21 said:

Το θέμα είναι ότι αν στην θέση της ΑΕΚ ήταν η βαζέλα, ο γαύρος ή ακόμα κι ο μπαοκ ο νόμος δεν θα άλλαζε ποτέ. Αντίστοιχα το 2008, με ολέθριο λάθος της ΕΠΟ ο γαύρος πήρε στα χαρτιά πρωτάθλημα που αν το παίρναμε ούτε υποβιβασμούς θα είχαμε ούτε τίποτα. Και είμασταν χαλαρά η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και 4αρα έφαγε ο γαύρος. Όλα τα στραβά κατά μας γίνονται (παραλίγο να το βλέπαμε και πέρυσι αυτό), αλλά είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ.

Για τον μπαοκ δεν ξερω αλλα στους αλλους δυο σιγουρα δεν θα συνεβαινε ποτε.

Ισχυουν τα λεγομενα σου και για τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Νονός said:

1. Δυστυχώς, από καταβολής ποδοσφαίρου και απανταχού της Γης, είναι αδιάφορο αν μια ομάδα είναι "ομαδάρα" ή όχι. Τα πονταλάκια μετράνε για να βγάλουνε από Πρωταθλητή ΕΠΣ Κυκλάδων μέχρι Παγκόσμιο Κυπελλούχο. Τα υπόλοιπα είναι για κουβεντούλα ρετρό μεταξύ μας και η Ολλανδία του Κρόϊφ που έμεινε χωρίς Μουντιάλ, η Ουγγαρία του Πούσκας, η ΑΕΚ του '96 και πάει λέγοντας.

2. ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος που αλλάζει νύχτα και μεσούσης της περιόδου δεν αλλάζει καλώς. Ακόμα και την επιτομή της δικαιοσύνης να φέρνει, αν δεν γίνει στο ξεκίνημα της περιόδου και ΠΟΤΕ με αφορμή συγκεκριμένο "φωτογραφικό" περιστατικό παραμένει μια "μαϊμουδιά" και ένα σκανδαλό ολκής. Τώρα για τον συγκεκριμένο νόμο χωράει πολλή και μεγάλη συζήτηση. Δηλαδή ο ΝΤΟΠΕ παίκτης είναι πάντα ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ της ομάδας ? Δεν είναι κάποτε και ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ της ομάδας το ντοπάρισμα ? Τι εννοούμε με τις θρυλικές "πορτοκαλάδες" που επικαλούμαστε συχνά ? Και ο ντοπέ παίκτης βελτιώνει ΠΑΡΑΝΟΜΑ μόνο τον εαυτό του όταν συμμετέχει σε ΟΜΑΔΙΚΟ άθλημα ? Η ΟΜΑΔΑ δεν καρπώνεται όφελος από το ντοπάρισμα του ? 

Σωστά, τα πονταλάκια και οι τίτλοι μετράνε. Αλλά ακόμα και τώρα, δεκαετίες μετά, όλοι μιλάνε περισσότερο για την Ολλανδία του Κρόιφ και την Ουγγαρία του Πούσκας, και όχι τόσο για τους αντιπάλους τους. Καμιά φορά, όταν πραγματικά είσαι τεράστια ομάδα, μένεις στην ιστορία, ακόμα και χωρίς τίτλο...Για το θέμα με τη Λάρισα, προφανώς αν το δεις καθαρά νομικά, ο νόμος δεν έπρεπε να αλλάξει. Με την ίδια λογική, και η απόφαση για το Βάλνερ σωστή ήταν. Εγώ το βλέπω ποδοσφαιρικά, η Λάρισα τότε το άξιζε απόλυτα, ήταν πολύ καλύτερη. Το να λέμε εμείς σαν ΑΕΚ ότι χάσαμε σκανδαλωδώς εκείνο το πρωτάθλημα μάλλον μας μικραίνει, παρά μας μεγαλώνει...Για το ντόπινγκ διαφωνώ στην τιμωρία της ομάδας. Από πουθενά δεν προκύπτει ότι ο παίκτης ντοπαρίστικε από την ομάδα. Και σε εμάς είχαν πιάσει ντοπέ το Φερούζεμ, και αν θυμάμαι καλά και ο Ζαγοράκης σε εμάς έπαιζε όταν τον είχαν πιάσει ντοπέ. Τί σημαίνει αυτό, ότι τους τα έδινε η ομάδα? Καθαρά ατομική ευθύνη του αθλητή το θεωρώ, εκτός και αν πιάσουν πολλούς παίκτες μιας ομάδας μαζί, οπότε τότε προφανώς κάτι τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Νονός said:

1. Δυστυχώς, από καταβολής ποδοσφαίρου και απανταχού της Γης, είναι αδιάφορο αν μια ομάδα είναι "ομαδάρα" ή όχι. Τα πονταλάκια μετράνε για να βγάλουνε από Πρωταθλητή ΕΠΣ Κυκλάδων μέχρι Παγκόσμιο Κυπελλούχο. Τα υπόλοιπα είναι για κουβεντούλα ρετρό μεταξύ μας και η Ολλανδία του Κρόϊφ που έμεινε χωρίς Μουντιάλ, η Ουγγαρία του Πούσκας, η ΑΕΚ του '96 και πάει λέγοντας.

2. ΚΑΝΕΝΑΣ νόμος που αλλάζει νύχτα και μεσούσης της περιόδου δεν αλλάζει καλώς. Ακόμα και την επιτομή της δικαιοσύνης να φέρνει, αν δεν γίνει στο ξεκίνημα της περιόδου και ΠΟΤΕ με αφορμή συγκεκριμένο "φωτογραφικό" περιστατικό παραμένει μια "μαϊμουδιά" και ένα σκανδαλό ολκής. Τώρα για τον συγκεκριμένο νόμο χωράει πολλή και μεγάλη συζήτηση. Δηλαδή ο ΝΤΟΠΕ παίκτης είναι πάντα ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ της ομάδας ? Δεν είναι κάποτε και ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΗΣ της ομάδας το ντοπάρισμα ? Τι εννοούμε με τις θρυλικές "πορτοκαλάδες" που επικαλούμαστε συχνά ? Και ο ντοπέ παίκτης βελτιώνει ΠΑΡΑΝΟΜΑ μόνο τον εαυτό του όταν συμμετέχει σε ΟΜΑΔΙΚΟ άθλημα ? Η ΟΜΑΔΑ δεν καρπώνεται όφελος από το ντοπάρισμα του ? 

Κι εσυ δικιο εχεις Νονε που θα ελεγε κι ο χοτζας, αλλα οπως λεει κι ο Ραγιος μακροπροθεσμα μαλλον (μια υποθεση ειναι αυτο βεβαια), μας ωφελησε γιατι ηρθε Μπαγεβιτς και τα υπολοιπα τα ξερουμε.

Και παλι μια υποθεση ειναι γιατι με τον συγχωρεμενο τον Τοζα μπορει να παιρναμε 3-4 σερι ξερω γω αλλα αυτα ειναι στην σφαιρα της εναλλακτικης ιστοριας και του what if.

Απο την αλλη μπορει να γιναμε θυσια για να το παρει μια οντως εξαιρετικη επαρχιακη ομαδα αλλα ειναι κατι που δεν μας επηρεασε καταλυτικα (το αντιθετο μαλιστα), σε σχεση με του 2008 που μας διελυσε κυριολεκτικα, με τα γνωστα αποτελεσματα.

Ουδεν κακον αμιγες καλου, τωρα που το σκεφτομαι ακομα και στην δευτερη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Man Of Faith said:

Κι εσυ δικιο εχεις Νονε που θα ελεγε κι ο χοτζας, αλλα οπως λεει κι ο Ραγιος μακροπροθεσμα μαλλον (μια υποθεση ειναι αυτο βεβαια), μας ωφελησε γιατι ηρθε Μπαγεβιτς και τα υπολοιπα τα ξερουμε.

Και παλι μια υποθεση ειναι γιατι με τον συγχωρεμενο τον Τοζα μπορει να παιρναμε 3-4 σερι ξερω γω αλλα αυτα ειναι στην σφαιρα της εναλλακτικης ιστοριας και του what if.

Δεν ξέρω αν θα έπαιρνε 3-4 σερί αλλά ο Τόζα έφτιαχνε ομαδάρα και αν έπαιρνε εκείνο το πρωτάθλημα θα βλέπαμε "άλλα" κόλπα.

Τον Μπινέ δεν τον "χάναμε", μη στενοχωριέστε ! Η τότε Ελληνική πραγματικότητα έλεγε ότι και ο Πάπας της Προπονητικής να ήσουνα, 2-3 βία τέταρτη χρονιά στην ομάδα. Μετά ακολουθούσε "καλέ κυρία τον κύριο τον κάνανε εξού ?" που έλεγε και η υπηρέτρια του Κωνσταντάρα. Ο ερχομός του Μπινέ ήτανε κάρμα. Θα συνέβαινε ότι και να γινότανε. Μα μετά από 2, από 3 χρόνια ... έτοιμος, πακεταρισμένος με φιόγκο στο δέμα ήτανε !

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Νονός said:

Δεν ξέρω αν θα έπαιρνε 3-4 σερί αλλά ο Τόζα έφτιαχνε ομαδάρα και αν έπαιρνε εκείνο το πρωτάθλημα θα βλέπαμε "άλλα" κόλπα.

Τον Μπινέ δεν τον "χάναμε", μη στενοχωριέστε ! Η τότε Ελληνική πραγματικότητα έλεγε ότι και ο Πάπας της Προπονητικής να ήσουνα, 2-3 βία τέταρτη χρονιά στην ομάδα. Μετά ακολουθούσε "καλέ κυρία τον κύριο τον κάνανε εξού ?" που έλεγε και η υπηρέτρια του Κωνσταντάρα. Ο ερχομός του Μπινέ ήτανε κάρμα. Θα συνέβαινε ότι και να γινότανε. Μα μετά από 2, από 3 χρόνια ... έτοιμος, πακεταρισμένος με φιόγκο στο δέμα ήτανε !

Εφτιαξε καλη ομαδα τοτε οντως και αηττητη στα ντερμπι, αλλα ειχαμε χοντρο θεμα στα εκτος εδρας θυμαμαι.Το πρωτο διπλο και μοναδικο νομιζω το ειχαμε κανει προς το τελος του πρωταθληματος στις Σερρες.

Ητανε ωραια ομαδα ομως και εκτος απο τις Κυριακες την απολαμβαναμε και τις Δευτερες στο καινοτομο τοτε Τριτο Ημιχρονο του Στρατου Σεφτελη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Man Of Faith said:

Εφτιαξε καλη ομαδα τοτε οντως και αηττητη στα ντερμπι, αλλα ειχαμε χοντρο θεμα στα εκτος εδρας θυμαμαι.Το πρωτο διπλο και μοναδικο νομιζω το ειχαμε κανει προς το τελος του πρωταθληματος στις Σερρες.

Ητανε ωραια ομαδα ομως και εκτος απο τις Κυριακες την απολαμβαναμε και τις Δευτερες στο καινοτομο τοτε Τριτο Ημιχρονο του Στρατου Σεφτελη.

Και μια νίκη στο Καραισκάκη με Εθνικό στο τέλος. 2 εκτός έδρας νίκες, αρνητικό ρεκόρ..Και τη νίκη στις Σέρρες, που είπαμε ότι έσπασε το ρόδι, την ακολούθησε η ήττα στη Βέροια με εκείνο το απίστευτο αυτογκόλ του Πεππέ...Ωραία ομάδα πάντως, βάση για την πρωταθλήτρια της επόμενης χρονιάς, με βασικές προσθήκες Όκο, Τόνι

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε εχουμε να χασουμε στην Βεροια, ακομα και η πεσαδα 4 εριξε εκει lol.

Ακομα και χωρις το youtube το ειχα ζωντανο στην μνημη μου εκεινο το αυτογκολ με το καλημερα του αγωνα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, 1989 generation said:

Για το ντόπινγκ διαφωνώ στην τιμωρία της ομάδας. Από πουθενά δεν προκύπτει ότι ο παίκτης ντοπαρίστικε από την ομάδα. Και σε εμάς είχαν πιάσει ντοπέ το Φερούζεμ, και αν θυμάμαι καλά και ο Ζαγοράκης σε εμάς έπαιζε όταν τον είχαν πιάσει ντοπέ. Τί σημαίνει αυτό, ότι τους τα έδινε η ομάδα? Καθαρά ατομική ευθύνη του αθλητή το θεωρώ, εκτός και αν πιάσουν πολλούς παίκτες μιας ομάδας μαζί, οπότε τότε προφανώς κάτι τρέχει.

Προφανώς διαφωνούμε ριζικά. Πιστεύω ότι είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που το ντόπινγκ γίνεται εν αγνοία της ομάδας ου μην και με την συναίνεση της. Άσχετα με το πλήθος των ντοπέ παικτών η ομάδα είναι υπεύθυνη για την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΓΕΙΑΣ ενός εκάστου των στελεχών της. Ο νόμος θα έπρεπε να περνάει στην ομάδα την ευθύνη ΚΑΙ της παρακολούθησης των αθλητών της στο θέμα αυτό με συνυπευθυνότητα σε περίπτωση ενοχής. Γιατί να περιμένουμε να "συλληφθεί" ο εκάστοτε δράστης σε "τυχαίο" έλεγχο και να μην υπάρχει προγραμματισμένος έλεγχος από το προσωπικό της ομάδας σε επίπεδο πρόληψης. Η ομάδα έχει τα στελέχη της "στα χέρια της" και μπορεί να ελέγξει τα πάντα. Αν βέβαια θεσμοθετηθεί ποτέ κάτι τέτοιο, κατά πάσα πιθανότητα θα εξαλειφθεί το ντόπινγκ ή θα κουδουνίσουνε καμπαναριά στα κεφάλια των ομάδων. Φαίνεται ότι τίποτα από τα δύο δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητες των αθλητικών κοινοτήτων. ;)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, 1989 generation said:

Αυτό στη Βέροια και το άλλο το αυτογκόλ του Βλάχου στο Μονακό δεν ξεχνιούνται με τίποτα....

Αυτό του Βλάχου το χα δει και μπροστά στα μάτια μου,στην ίδια ευθεία. είχαν έρθει και μαρσεγεζοι να μας υποστηρίξουν ενάντια στους μισητους πλούσιους μονεγασκους γείτονες, στο πέταλο δίπλα στην δική μας θύρα και όχι, ακόμα, μαζί μας. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Man Of Faith said:

Απο τοτε εχουμε να χασουμε στην Βεροια, ακομα και η πεσαδα 4 εριξε εκει lol.

Ακομα και χωρις το youtube το ειχα ζωντανο στην μνημη μου εκεινο το αυτογκολ με το καλημερα του αγωνα.

Γκολ που θα ζήλευε επιθετικός. 

Link to comment
Share on other sites

Για τον μπαγεβιτς, που λέγαμε παραπάνω, νομίζω ότι προοριζόταν για προπονητής της εθνικής γιουγκοσλαβιας, οπότε μπορεί να μην ερχόταν ποτέ. Σε κάθε περίπτωση η προεδρία ζαφειροπουλου έπρεπε να τελειώσει με κάποιο τρόπο, τελικά ολοκληρώθηκε με τον γνωστό δυσάρεστο τρόπο, απώλεια πρωταθληματος από την Λάρισα σε μια χρονιά που Ολυμπιακός και παναθηναϊκός ήταν εκτός διεκδίκησης, αποκλεισμός στο κύπελλο οπως έγινε κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, 1989 generation said:

Και μια νίκη στο Καραισκάκη με Εθνικό στο τέλος. 2 εκτός έδρας νίκες, αρνητικό ρεκόρ..Και τη νίκη στις Σέρρες, που είπαμε ότι έσπασε το ρόδι, την ακολούθησε η ήττα στη Βέροια με εκείνο το απίστευτο αυτογκόλ του Πεππέ...Ωραία ομάδα πάντως, βάση για την πρωταθλήτρια της επόμενης χρονιάς, με βασικές προσθήκες Όκο, Τόνι

Kai sta 2 hmoun mesa?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×