Jump to content
Στήριξε την ΑΕΚ Read more... ×
Sign in to follow this  
Macross

Gaming - PC, Consoles και τα σχετικά ?️?

Recommended Posts

On 9/17/2020 at 9:56 PM, Vagos21 said:

Εμφανισιακά κ σε specs. Θα δούμε κ από κοντά.

Specs ειναι χειροτερο απο xbox one series x, εκτος απο τα loading times του. 

Ειναι η πρωτη κονσολα που η Σονυ βγαζει κ ειναι κοπια Xbox στα ολα του. Απο χρωμα, controllers etc

δεν εχουν κανενα ιδιαιτερο νοημα αυτες οι συζητησεις. το ολο θεμα ειναι οι αποκλειστικοτητες. και το dreamcast καποτε γαμουσε. αλλα εβγαζε 10 παιχνιδια ολο και ολο. γιαυτο θα συνεχισει να ειναι νο1 το ps. γιατι παιρνεις ps για τα games. οχι για τα γραφικα (που οκ μια χαρα ειναι) 

To dreamcast οχι δε γαμουσε. 

Βγηκε με επεξεργαστη που στηριζε 7 m polys per sec κ το PS2 υποστηριζε 77m polys per sec. 

Μιλαμε για χαοτικες διαφορες. Απλα ηταν ευκολοτερο για develop αντίθετα με τη κονσολα της σονυ που ηταν τρομερα δύσκολη κονσολα για να φτιαξεις παιχνιδι.για αυτο κ οι τιτλοι που εκμεταλλευοταν αυτη τη διαφορα αργησαν. Ετσι φανηκε οτι το DC γαμουσε.

Κ δεν ηταν οι τιτλοι κακοί στο DC, η σεγκα πλεον δεν ειχε τα χρηματα να στηριξει τη κονσολα που ηδη δεν ειχε καλές πωλησεις στην ιαπωνια. Κ αυτο το μαθανε developers πριν το μαθεις εσυ κ τραβηξαν τη πριζα σε οτι παιχνιδι φτιαχνανε. 

ναι ρε φιλε, 13 χρονων τι να ξερεις απο 7 m polys per sec που λες εσυ σε εποχες με isdn μας δουλευεις

νομιζω δεν ηταν παραλληλα με το ps2 για να υπαρχει συγκριση. ηταν DC, nintendo64 και ps1

και για το nintendo 64 ελεγες πανω κατω τα ιδια οτι δεν ειχε games σε σχεση με το ps1 αλλα καλυτερα γραφικα. 

virtua striker 2, sega rally και sonic επαιζα. και ενα lets get ready to rumble γαματο παιχνιδακι με μποξ. αυτα... 

On 10/2/2020 at 9:10 AM, Hades said:

ναι ρε φιλε, 13 χρονων τι να ξερεις απο 7 m polys per sec που λες εσυ σε εποχες με isdn μας δουλευεις

νομιζω δεν ηταν παραλληλα με το ps2 για να υπαρχει συγκριση. ηταν DC, nintendo64 και ps1

και για το nintendo 64 ελεγες πανω κατω τα ιδια οτι δεν ειχε games σε σχεση με το ps1 αλλα καλυτερα γραφικα. 

virtua striker 2, sega rally και sonic επαιζα. και ενα lets get ready to rumble γαματο παιχνιδακι με μποξ. αυτα... 

To DC βγηκε  τελη 98, ουσιαστικα 1 χρονο πριν το Ps2 το οποιο βγηκε Απρίλιο 2000.

Ειναι 6ης γενιας κονσολα. Καψουροκονσολα ηταν, αλλα μεσα στο 99 ηδη υπηρχαν τα πρώτα σημαδια απο ps2, τα οποια το πετούσαν στον καδο. 

Το N64 δεν ειχε games? Αναλογα. Το ps1 ειχε περισσοτερους τιτλους, δλδ στο τελο; κ των 2 το ps1 ειχε 3πλασιο νουμερο τιτλων. Αλλα το Νιντεντο εχει ποιοτικοτερα classics που ορισμενα θεωρουνται τα καλυτερα εβερ (Zelda Ocarina, Perfect Dark, Golden eye 007,star fox 64, donkey kong, super smash, mario 64, mario kart, κλπ) 

Απλα δεν ειχε πειρατεια γιατι ειχε cartridge. Κ εννοειται το cartridge δεν ειχε τη χωρητικοτητα του CD. Εκει εχασε ουσιαστικα το N64. 

Κοιτωντας σημερα το n64 γερασε καλυτερσ απο το ps1

ελπίζω η νέες κονσόλες να μην κάνουν το θόρυβο που κάνει το ps4... μιλάμε νομίζεις ότι θα απογειωθεί. χωρίς ακουστικά ουσιαστικά σε κουράζει απίστευτα αν είσαι μόνος. πρέπει να χεις την tv πολύ δυνατά για να παίξεις. 

πήρα το φιφα21 φέτος. μιλάμε για τραγικό παιχνίδι. ίσως το χειρότερο φιφα που έχω παίξει. ελπίζω τώρα με τις νέες κονσόλες να ξανανέβει η σειρά γιατί τα δύο τελευταία είναι αίσχος. 

On 8/21/2020 at 12:54 PM, gybe21 said:

Με 550€ έχω βρει την canon Eos m100 σώμα με δύο φακούς.

Αν υπάρχει κάτι που την κατουράει μέχρι ένα χιλιάρικο, να το δούμε  λέμε.

πηρα την xt30 της fuji, επειδη ερχοταν με απ'τους καλυτερους kit φακους λενε (18-55), κοντα στο 1000αρικο με το φακο. Αλλα δε θες κ ενα τριποδο, μια μπαταρια ακομα, ενα τσαντακι? :p

Εγω την πηρα γιατι χρονια ηθελα μια δικια μου να παιξω λιγο και για να ασχοληθω και με συγκεκριμενα post production πραγματα. Μονο χομπι, γιατι κατα τα αλλα τα κινητα πλεον σου δινουν το ιδιο αποτελεσμα που σου δινει κ μια μηχανη κ ισως κ "καλυτερο" αναλογα την ισχυ κ το app που χρησιμοποιεις και αν σκοπος σου ειναι μια απλη ωραια φωτο.

14 hours ago, goku21 said:

πήρα το φιφα21 φέτος. μιλάμε για τραγικό παιχνίδι. ίσως το χειρότερο φιφα που έχω παίξει. ελπίζω τώρα με τις νέες κονσόλες να ξανανέβει η σειρά γιατί τα δύο τελευταία είναι αίσχος. 

Αυτά τα παιχνίδια (fifa, pes) μερικες φορές λες καλύτερα να μην τα αλλάζουν καθόλου. Πάνε να τα βελτιώσουν και τα χειροτερεύουν καποιες χρονιές.

Εγω από τα τελευταία pes είμαι ικανοποιημένος παντως. Και τα patch είναι παρα πολυ καλη φάση.

5 hours ago, tan21 said:

πηρα την xt30 της fuji, επειδη ερχοταν με απ'τους καλυτερους kit φακους λενε (18-55), κοντα στο 1000αρικο με το φακο. Αλλα δε θες κ ενα τριποδο, μια μπαταρια ακομα, ενα τσαντακι? ?

Εγω την πηρα γιατι χρονια ηθελα μια δικια μου να παιξω λιγο και για να ασχοληθω και με συγκεκριμενα post production πραγματα. Μονο χομπι, γιατι κατα τα αλλα τα κινητα πλεον σου δινουν το ιδιο αποτελεσμα που σου δινει κ μια μηχανη κ ισως κ "καλυτερο" αναλογα την ισχυ κ το app που χρησιμοποιεις και αν σκοπος σου ειναι μια απλη ωραια φωτο.

Ένας από τους λόγους που διάλεξα τη συγκεκριμένη μηχανή (canon m100) είναι οι διαστάσεις της , μικρή κ  μπορείς να κουβαλήσεις άνετα.

Τριποδο το έχω βάλει στο πρόγραμμα κ γω για βραδυνές manual .