Jump to content

ΑΕΚ Βόλλεϋ (Ανδρών) 2014-15


George_D
 Share

Recommended Posts

Άρχισαν τα οργανα μου φαινεται...

 

 

Επίσημο το «αντίο» σε τρεις, έρχονται μεταγραφές

07/10/2014 - 19:00 2

 

 

Τα «διαζύγια» με τους Μαντέκα, Παπαδημητρίου και Γεωργιάδη επισημοποίησε η διοίκηση του ανδρικού βόλεϊ της ΑΕΚ, λίγες ώρες έπειτα από τη διαρροή της αποχώρησης τους. Για τον Μαντέκα ως αιτία του χωρισμού εμφανίζονται αγωνιστικοί λόγοι, η προσαρμογή του Γεωργιάδη και οικονομικά για τον Παπαδημητρίου. Πάντως, αφήνεται να εννοηθεί πως στη διάρκεια της εβδομάδας που απομένει για την ολοκλήρωση των μεταγραφών, η ΑΕΚ θα κάνει κινήσεις για τη συμπλήρωση του ρόστερ.

 

Η διοίκηση του Τ.Α.Α ΑΕΚ ευχαριστεί τους αθλητές Γιάννη Μαντέκα, Θάνο Παπαδημητρίου και Γιάννη Γεωργιάδη για τις υπηρεσίες τους προς την ομάδα και τους εύχεται «καλή επιτυχία» στα επόμενα βήματα της καριέρας τους. Επιθυμία της διοίκησης και του προπονητή, Χόρχε Ελγκέτα ήταν να αποτελέσουν μέρος της καινούργιας προσπάθειας της ΑΕΚ για την κατάκτηση υψηλότερων στόχων. Όμως για διαφορετικό λόγο ο καθένας οι τρεις αθλητές επέλεξαν τον δρόμο της αποχώρησης.

 

Στην περίπτωση του αρχηγού, Γιάννη Μαντέκα «μέτρησαν» λόγοι αγωνιστικοί, ενώ στην περίπτωση των νεοφερμένων, Γιάννη Γεωργιάδη και Θάνου Παπαδημητρίου, λόγοι, «προσαρμογής» στην περίπτωση του πρώτου, και διαφωνίας στον τρόπο καταβολής των αποδοχών στην περίπτωση του δεύτερου. Η διοίκηση του ΤΑΑ βρίσκεται ήδη σε αναζήτηση των αντικαταστατών των τριών αθλητών προκειμένου να συμπληρώσει το ρόστερ της ομάδας μέχρι τις 15 Οκτωβρίου που λήγει η μεταγραφική περίοδος», αναφέρει η ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Διπλή ενίσχυση για το βόλεϊ με την απόκτηση των Ωρολογά και Δημητρούδη

08/10/2014 - 17:11 1

 

Αμεσες ήταν οι κινήσεις για το ανδρικό τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ και την αντικατάσταση των Μαντέκα, Γεωργιάδη και Παπαδημητρίου που αποχώρησαν. Η Ενωση κινήθηκε και έκλεισε δύο παίκτες, τον πασαδόρο Γιάννη Δημητρούδη και τον ακραίο, Δημήτρη Ωρολογά. Αμφότεροι έχουν την έγκριση του Χόρχε Ελγκέτα και έρχονται να προσθέσουν βάθος στο ρόστερ της ομάδας.

 

Ο Δημητρούδης γεννήθηκε στην Ορεστιάδα στις 19 Ιανουαρίου 1986. Έχει ύψος 1.90 μ και την περασμένη σεζόν βοήθησε τον ΑΟ Ορεστιάδας να ανέλθει στην Volleyleague. Αναλυτικά η καριέρα του: 2013-14 ΑΟ Ορεστιάδας, 2009-13 ΓΕ Αλεξανδρούπολής, 2007-09 Εθνικός Αλεξανδρούπολης, 2004-07 ΑΟ Ορεστιάδας, 2003-04 Αριστοτέλης Σκύδρας

 

Ο διεθνής Δημήτρης Ωρολογάς γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 4 Μαΐου 1983. Έχει ύψος 1.95 μ. και την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στα Χανιά ενώ φέτος είχε συμφωνήσει με τον Άρη από τον οποίο πρόσφατα έμεινε ελεύθερος. Αναλυτικά η καριέρα του: 2013-14 Χανιά, 2012-13 Άρης, 2009-12 ΠΑΟΚ, 2008 Επίκουρος, 2006-08 ΠΑΟΚ, 2005-06 Άρης, 2004-05 ΠΑΟΚ, 1996-04 Άρης.

Link to comment
Share on other sites

«Είναι η όγδοη μέρα του Οκτωβρίου και ως επαγγελματίας αθλητής βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση, ενώ διανύουμε περίοδο προετοιμασίας, αντί να βρίσκομαι εντός αγωνιστικών χώρων με την ομάδα και τους συναθλητές μου, να κάθομαι σπίτι μου και να πρέπει να βγάζω ανακοινώσεις διευκρινιστικού τύπου και απολογητικού χαρακτήρα. Παρόλο αυτά, οφείλω να το κάνω, διότι το προηγούμενο 24ωρο υπήρξαν αναφορές σχετικά με το πρόσωπό μου, σε ότι αφορά τους λόγους «αποχώρησής» μου, τόσο από την διοίκηση του ΤΑΑ της ΑΕΚ, καθώς και πολλών ιστοσελίδων.

 

Οι λόγοι λοιπόν είναι οι εξής:

 

Η οικονομική συμφωνία, η οποία έχει συναφθεί κατά την περίοδο του Ιουνίου, δεν δέχομαι να αλλαχθεί μονομερώς την περίοδο του Οκτωβρίου και, μάλιστα, λίγες μέρες μόνο πριν τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των συμβολαίων, καθώς και της μεταγραφικής περιόδου, ως προς τους όρους και τρόπους καταβολής των οικονομικών μου αποδοχών.

 

Η κατάσταση που επικρατεί στο αγωνιστικό ανδρικό τμήμα βόλεϊ της ομάδας απαιτεί επαγγελματικές υποχρεώσεις των αθλητών σε αντίθεση με την προσφορά ερασιτεχνικών συνθηκών και μέσων. Και αναφέρομαι αποκλειστικά στο γηπεδικό ζήτημα με τις ελλιπείς ώρες και μέρες προπόνησης, καθώς και στις κακές συνθήκες διαβίωσης.

 

Όπως γίνεται αντιληπτό και με γνώμονα τα όσα προανέφερα, με οδήγησαν σε μια όχι και τόσο «οικειοθελή αποχώρηση», αλλά περισσότερο σε μια μονόδρομη επιλογή δίχως λύση, αφού όλα αυτά μου προσφέρθηκαν με τη μορφή ανακοίνωσης.

 

Κλείνοντας, στους μοναδικούς τους οποίους οφείλω και νιώθω ότι έχω να λογοδοτήσω για την αποχώρησή μου, είναι οι συναθλητές μου και μόνο. Τους ευχαριστώ πραγματικά, μέσα απ” την καρδιά μου, διότι για σχεδόν δυο μήνες στάθηκαν πλάι μου ως συμπαίκτες, συγκάτοικοι και φίλοι και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δημιουργήσαμε σχέσεις με σημάδια χημείας και πολύ όμορφου κλίματος, τόσο εντός αγωνιστικών χώρων, όσο και εξωγηπεδικά.

 

Μάγκες, καλό κουράγιο και καλή δύναμη εύχομαι σε όλους, να έχετε μία σεζόν γεμάτη υγεία τόσο σωματική, όσο και πνευματική και καλή επιτυχία στις αγωνιστικές σας υποχρεώσεις με την ομάδα!

 

Με όλο τον σεβασμό,

 

Θάνος Παπαδημητρίου»

 

Επιστολη.

Link to comment
Share on other sites

Κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης η ΑΕΚ στο Λιγκ Καπ

 

Τελικά με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης θα ξεκινήσει η κάτοχος του τίτλου ΑΕΚ τα παιχνίδια της στην Α΄φάση του 3ου League Cup «Νίκος Σαμαράς» που θα γίνουν το τριήμερο 17-19 Οκτωβρίου στην Ορεστιάδα.

 

Η ΕΣΑΠ τροποποίησε το πρόγραμμα των αγώνων το οποίο διαμορφώθηκε ως εξής:

 

Το πρόγραμμα:

 

Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» – Ορεστιάδα)

 

1η αγωνιστική – Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014

20.00: Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης – ΑΕΚ

 

2η αγωνιστική – Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

19.00: Α.Ο.Ορεστιάδας – ΑΕΚ

 

3η αγωνιστική – Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

19.00: Α.Ο.Ορεστιάδας – Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Link to comment
Share on other sites

Mιλουσα τις προαλλες με τον Παπαδημητριου και τον ρωτησα παιχτηκε και εφυγε. Θα πω μονο οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να κατεβασει τμημα η ΑΕΚ ενω δεν το σηκωνει. Τσαμπα δημιουργει κακο ονομα ο συλλογος σε οσους τελος παντων ασχολουνται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ και επιμένω πως πρέπει να μπει ΛΟΥΚΑΤΑΡΑ σε όλα τα τμήματα πλην Ποδοσφαίρου και Basket.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ και επιμένω πως πρέπει να μπει ΛΟΥΚΑΤΑΡΑ σε όλα τα τμήματα πλην Ποδοσφαίρου και Basket.

 

ασα, να πας να γαμαθάς, τραμάλακα :bye:

Link to comment
Share on other sites

Η θέση της ΑΕΚ για την απουσία των ξένων αθλητών στο Λιγκ Καπ

17/10/2014 - 23:08 0

 

Όπως υποστηρίζει η διοίκηση της ΑΕΚ σήμερα το μεσημέρι τακτοποιήθηκαν οι οικονομικές εκκρεμότητες προς τις ομοσπονδίες απ’ όπου προέρχονται οι ξένοι αθλητές της (Κρίνιτς, Μπουρκόφσκι, Ραντούνοβιτς) αλλά τα χρήματα δεν είχαν «φανεί» στους λογαριασμούς των Ομοσπονδιών. Μετά από καταγγελία που έγινε στην Κροατική Ομοσπονδία και αυτή με τη σειρά της την κοινοποίησε στη cev απαγορεύτηκε η συμμετοχή των ξένων της ΑΕΚ υπό το φόβο ετήσιου αποκλεισμού.

 

Η ΑΕΚ υποστηρίζει πως απέστειλε τα χρήματα για τα παράβολα το μεσημέρι της Παρασκευής αλλά επειδή η cev δεν είχε ενημερωθεί δεν ρίσκαρε τη συμμετοχή των παικτών της. Να σημειωθεί πως τόσο η ΕΣΑΠ, όσο και η ΕΟΠΕ έκαναν ότι ήταν δυνατό για να ξεπεραστεί το πρόβλημα τουλάχιστον για τους αγώνες του Λιγκ Καπ αλλά αυτό δεν κατέστη εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Toυλάχιστον να λύθηκε το πρόβλημα και ας είναι για αυτούς τους δύο αγώνες η απουσία μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Έκκληση των οπαδών της ΑΕΚ: «Μελισσανίδη σώσε το βόλεϊ»

18/10/2014 - 17:19 0

 

οκαρισμένοι ακόμα και οι οπαδοί της ΑΕΚ που βρέθηκαν χθες βράδυ στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» στην Ορεστιάδα ρωτούσαν να μάθουν το λόγο που δεν αγωνίστηκαν οι ξένοι παίκτες κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

 

Οι σκηνές μετά το τέλος του αγώνα με τον Εθνικό ήταν συγκινητικές με τους οπαδούς να φωνάζουν συνθήματα στήριξης προς τον τελευταίο των μοϊκανών από τους παράγοντες Μάνο Μακρή, τον προπονητή Χόρχε Ελγκέτα αλλά και τους αθλητές.

 

Με συνθήματα και παραινέσεις τα μέλη της Original Ορεστιάδας αποθέωσαν τα μέλη της «κιτρινόμαυρης» αποστολής και τους ζήτησαν να κάνουν κουράγιο. Τα συνθήματα «φωτογράφιζαν» ακόμα και τον Δημήτρη Μελισσανίδη για να στηρίξει το τμήμα και να μην διαλυθεί. Τα συνθήματα συνεχίστηκαν μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες και στην πλατεία της Ορεστιάδας όπου βρίσκονται και τα γραφεία του κλαμπ της Original και κάποιο από αυτά αφορούσε και στον Δημήτρη Μελισσανίδη ζητώντας τους να βοηθήσει το τμήμα πριν διαλυθεί.

 

Κρίσιμες αναμένεται να είναι οι επόμενες ημέρες και ώρες για το ανδρικό τμήμα της ΑΕΚ καθώς ο Μάνος Μακρής βρίσκεται εδώ και 10 ημέρες υπό παραίτηση, ενώ οι πληροφορίες λένε πως τα χρήματα που βρέθηκαν την Παρασκευή το πρωί για να πληρωθούν τα παράβολα των ομοσπονδιών δόθηκαν ως βοήθεια από την ΠΑΕ αλλά δεν έφταναν για να πληρωθούν και τα παράβολα στην FIVB που είναι απαραίτητα για να ολοκληρωθούν οι μεταγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνεται μέχρι την Πέμπτη η συμμετοχή των ξένων της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα

 

Ιδιαίτερη κρίσιμη μέρα είναι η Τετάρτη για την παρουσία των ξένων παικτών της ΑΕΚ στον αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου κόντρα στον Άρη.

 

Μετά το πρόβλημα που δημιουργήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα με τη μη πληρωμή των παραβόλων από την πλευρά της Ένωσης (με αποτέλεσμα να μην έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι τέσσερις ξένοι της ομάδας στο Λιγκ Καπ) οι άνθρωποι του δικεφάλου ψάχνουν τη λύση ώστε να βρεθούν άμεσα σχεδόν 6000 ευρώ για να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ τον Άρη με όλους τους αθλητές του ρόστερ της.

 

Το ΤΑΑ έχει προθεσμία μέχρι την Πέμπτη να πληρώσει το παραπάνω ποσό στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία και σήμερα αναμένεται να γίνει μια κρίσιμη συνάντηση μεταξύ των ανθρώπων της ομάδας. Αν βρεθούν τα χρήματα τότε οι Παγιάν, Κρίνιτς, Μπουρκόφσκι και Ραντούνοβιτς θα δώσουν κανονικά το «παρών» στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Με τους ξένους θα παίξουμε κόντρα στα δολώματα.

Βρέθηκε λύση και θα παίξουμε κομπλέ σύμφωνα με σχετικά δημοσιεύματα στα σαιτ αλλά και της επίσημης σελίδας του τμήματος στο fb.

Link to comment
Share on other sites

απροσδοκητη ΚΑΒΛΑΡΑ. Και μεγαλοπρεπεστατη. απο το πουθενα εμεις, με κοσμο τα σκουληκια, και χωρις λιπαντικο.

κ ο φελλος προπονητης τους να λεει πριν το ματς οτι μας ηθελε πληρεις. ηθελές τα και επαθές τα.κοροιδακι.

13 σεζον συνολο στην Α1 μονο, κ τον αρη τον εχουμε απο κατω στις νικες ηδη. κ εκτος απο πολυ παραπανω συμμετοχες εχουν κ πρωταθλημα. οι σχηματαρηδες.

 

γαμω τα ποδοσφαιρα, τα θηρια της ζουγκλας και τους μανταλους(ενδιαφερουσα περιπτωση ο τυπακος ωστοσο, αλλα θα ασχοληθουμε σοβαρα απο του χρονου), δεν ανταλλαζω με τιποτα τη περυσινη και (ευχομαι και τη φετινη) χρονια στο βολλευ αντρων και την επιστροφη της βασιλισσαρας στην Α1 ειδικα τωρα που φαινεται να μπηκε λιγο νερο στο αυλακι.

 

αντε ρε αρρωστια, αρρωστησε μας κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×