Jump to content

Α1 Eλλάδος


Recommended Posts

Guest XAMΠOΣ
21 minutes ago, Nestoridis21 said:

Dorian Gray ειχες προλαβει κ Dj Palmer? Ειχες προλαβει κ Seychelles? Εγω ως τοτε Καλλιθεωτης σε χοροεσπεριδες, Λυκειο, Barbarella κ Video disco στην Συγγρου, πριν ξεκινησουμε να κανουμε απ το καλοκαιρι του 91 τις τσαρκες μας στην παραλιακη.

τωρα ειδα οτι εισαι το 1974 . εισαι 2 χρονια μικροτερος για αυτο δεν θυμασαι τα πρωτα που πηγα εγω πολυ πιτσιρικας ! Την ιδια πορεια ειχαμε φιλε παντως χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εκεινη την εποχη υπηρχε κ το Μικρο Mercedes μεσα στην Γλυφαδα που Σαββατο κ Κυριακη μεσημερι ηταν club κ γινοταν της καριολας. 1600 το απογευμα ακουγες acid house κ επινες ξυδια...

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, Nestoridis21 said:

Το cataralla πιο πολυ για κηπος εμοιαζε παρα για νυχτερινο bar club. Για μενα τα δυο κορυφαια εκεινης της εποχης ηταν το BUZIOS και το MERCEDES. 

Συμφωνω !! Οι 2 Ναυαρχιδες των Νοτιων προαστιων. !! Καλα για τα μουνια στο Mercedes δεν μιλαω .... τωρα ολη την αθηνα αν μαζεψεις μουνια τοσο οσα ηταν εκει μεσα σε ενα σαββατο δεν εβρισκες.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, Nestoridis21 said:

Εκεινη την εποχη υπηρχε κ το Μικρο Mercedes μεσα στην Γλυφαδα που Σαββατο κ Κυριακη μεσημερι ηταν club κ γινοταν της καριολας. 1600 το απογευμα ακουγες acid house κ επινες ξυδια...

Αυτο που ηταν στον πρωτο οροφο σε ενα εμπορικο κεντρο λες στην Πλατεια Εσπεριδων χεχεχεχεχεχ κολασηηηηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, XAMΠOΣ said:

Συμφωνω !! Οι 2 Ναυαρχιδες των Νοτιων προαστιων. !! Καλα για τα μουνια στο Mercedes δεν μιλαω .... τωρα ολη την αθηνα αν μαζεψεις μουνια τοσο οσα ηταν εκει μεσα σε ενα σαββατο δεν εβρισκες.

Πολυ σωστα το εθεσες, οι Ναυαρχιδες...αργοτετα το Mercedes εγινε Αμφιθεατρο κ επαιζε ο Τσιληχρηστος μουσικη. Μουνιλα καργα αλλα κ πολλα ποζερακια μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, Nestoridis21 said:

Προλαβες κ plus Soda διπλα στην πιστα του παλιου Αεροδρομιου κ κοντα στο γκολφ της Γλυφαδας;

Ναι και νομιζω πριν λεγοταν ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ και ειχε αναλογη διακοσμηση αν θυμαμαι καλα ειχα παει 3-4 φορες. Ρε τι μου ξεθαβεις απο το κεφαλι....

Θα μας γαμησουν οι μπασκετικοι στο τελος χαχαχαχαχαχα Θα μπει ο ΖΑΣΤΡΟ και ο ΜΠΑΝ και θα τα εκτιμησουν τα ποστ χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, XAMΠOΣ said:

Αυτο που ηταν στον πρωτο οροφο σε ενα εμπορικο κεντρο λες στην Πλατεια Εσπεριδων χεχεχεχεχεχ κολασηηηηηηηηηη

Α ρε Χαμπε....στα ιδια μερη τριγυρνουσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Καναμε το topic Μπορντελο..ναι Αεροδρομιο λεγοταν, το χειμερινο ηταν στο Θησειο σε χωρο διπλα στις ραγες του ηλεκτρικου, που εχει γκρεμιστει τωρα...plus Soda φαση, ηλεκτρονικη μουσικη, στερεο νοβα κλπ.κλπ. α ρε δεκαετια τα 90s....

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, Nestoridis21 said:

Α ρε Χαμπε....στα ιδια μερη τριγυρνουσαμε...

Ναι ρε συ.....και τωρα περναω απο αυτα τα μερη και δεν μου κανει καρδια καν να μπω μεσα σε οσα υπαρχουν ακομα με αλλα ονοματα. Περασε η μπογια μας παει χαχαχαχαχαχα γερασαμε φιλε τωρα κανενα ταβερνακι κανενα ρεμπεταδικο και ροκαδικα με live η και οχι live αλλα να παιζουν παλια ωραια ροκ και χαρντ ροκ και μεταλ. Δεν μπορω πλεον τα μαγαζια του τωρα που προσπαθουν να μιμηθουν καταστασεις ειναι εμετικα και αδιαφορα. Πλεον θελω οριτζιναλ καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ρε συ η μουσικη εχει αλλαξει...ειναι εμετικη...κατα δευτερο λογο οι αντοχες μας αλλαξαν κ τριτον αυξηθηκαν οι υποχρεωσεις. Τοτε ημασταν...ψωλη μου, ραβδι μου. Παντα ομως υπαρχει η νοσταλγια....δεν φευγει ποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
2 minutes ago, Nestoridis21 said:

Καναμε το topic Μπορντελο..ναι Αεροδρομιο λεγοταν, το χειμερινο ηταν στο Θησειο σε χωρο διπλα στις ραγες του ηλεκτρικου, που εχει γκρεμιστει τωρα...plus Soda φαση, ηλεκτρονικη μουσικη, στερεο νοβα κλπ.κλπ. α ρε δεκαετια τα 90s....

Χαμος φιλε ξενιαστες εποχες με κοσμο με ανεβασμενη ψυχολογια χωρις κινητα χωρις υπεραυτοκινητα χωρις αυτη την ψευτοχλιδα και την βλαχοφιγουρα. Ξοδευαμε λεφτα και διασκεδαζαμε τοτε με το ιδιο ζευγαρι παπουτσια και ειχαμε λεφτα να παρουμε.....αλλα ηταν αλλα τα θελω μας. Αυτοι τοτε κανανε φιγουρα στην Αντζελα και στον Πανταζη. Τωρα παντου μπουζουκια μπουζουκια και εμετος ! Μικρα μαγαζακια και δυνατα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, Nestoridis21 said:

Καταρχην ρε συ η μουσικη εχει αλλαξει...ειναι εμετικη...κατα δευτερο λογο οι αντοχες μας αλλαξαν κ τριτον αυξηθηκαν οι υποχρεωσεις. Τοτε ημασταν...ψωλη μου, ραβδι μου. Παντα ομως υπαρχει η νοσταλγια....δεν φεθγει ποτε!!

Ακριβως !!!!! Οπως τα λες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε βλεπεις video clips απο μουσικαρες 1980-2002 κ βλεπεις σε πολλα απο τα clips κ κινηματογραφικη τεχνη, ενω ειναι μουσικα κομματια. Κ βλεπεις τα τωρινα κ σου ερχεται να ξερασεις πανω τους...σκατα μουσικη κ σκατα κουλτουρα..Τα 90s ειχαν τα παντα...τον αποηχο της disco, την rave σκηνη με ολα τα ειδη της, το grunge και το indie rock, ελληνικα σχηματα απιστευτα σε rock κ ηλεκτρονικη μουσικη.....ακομα και το σκυλαδικο ηταν ORIGINAL κ οχι τραβεστι καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Οπως ακριβως τα λες δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι. Για να κλεισω την σημερινη συζητηση γιατι εχω εναν κομπο στο στομαχι και απο την μια χαιρομαι για οτι ζησαμε αλλα ταυτοχρονα στεναχωριεμαι για τις ωραιες αυτες εποχες που δεν θα ξαναγυρισουν σου βαζω ενα τραγουδακι φιλε μου και να εισαι παντα καλα μεχρι τα 150.;)

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Nestoridis21 said:

Πολυ σωστα το εθεσες, οι Ναυαρχιδες...αργοτετα το Mercedes εγινε Αμφιθεατρο κ επαιζε ο Τσιληχρηστος μουσικη. Μουνιλα καργα αλλα κ πολλα ποζερακια μεσα..

ωραίο κλάμπ το αμφιθέατρο μεγάλο με γεφυρες κτλ  mainstream εντελώς . ωραίες εποχές . το +soda στην αθήνα μικρό μαγαζί πιο πολλή prive το έλεγες μου άρεσε πολλή ένιωθες ωραία. το μικρό μερσέντες μαλακία ήταν για χαβαλέ . όλ αυτά τα είχε γυρίσει και γενικά πολλή ναρκωτικό σε όλα αυτά άλλα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν αυτό δίπλα στο metromall πριν ανοίξει κάπου στο μιλένιου στο άγιο δημήτριο, δεν θυμάμαι το όνομα του, που για να μπείς σε έψαχναν οι μπάτσοι λές και έμπαινες γήπεδο . Πάντως εγώ είμαι του 79 και τα πρόλαβα όλα αυτά οκ άλλα απο ότι μου έχουν πεί παλιότερα του 73-74-75 στη παραλία ήταν κάποια άλλα που μοιράζαν ναρκωτικά στα ίσια ( όχι πώς δεν κυκλοφορούσαν στην εποχή μου σχετικά χύμα ) . 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AG21 said:

ωραίο κλάμπ το αμφιθέατρο μεγάλο με γεφυρες κτλ  mainstream εντελώς . ωραίες εποχές . το +soda στην αθήνα μικρό μαγαζί πιο πολλή prive το έλεγες μου άρεσε πολλή . το μικρό μερσέντες μαλακία ήταν για χαβαλέ . όλ αυτά τα είχε γυρίσει και γενικά πολλή ναρκωτικό σε όλα αυτά άλλα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν αυτό δίπλα στο metromall πριν ανοίξει κάπου στο μιλένιου στο άγιο δημήτριο, δεν θυμάμαι το όνομα του, που για να μπείς σε έψαχναν οι μπάτσοι λές και έμπαινες γήπεδο . Πάντως εγώ είμαι του 79 και τα πρόλαβα όλα αυτά οκ άλλα απο ότι μου έχουν πεί παλιότερα του 73-74-75 στη παραλία ήταν κάποια άλλα που μοιράζαν ναρκωτικά στα ίσια . 

Για το CAMEL λες;;

Στα ισια drugs? Οχι μωρε..

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, AG21 said:

ωραίο κλάμπ το αμφιθέατρο μεγάλο με γεφυρες κτλ  mainstream εντελώς . ωραίες εποχές . το +soda στην αθήνα μικρό μαγαζί πιο πολλή prive το έλεγες μου άρεσε πολλή . το μικρό μερσέντες μαλακία ήταν για χαβαλέ . όλ αυτά τα είχε γυρίσει και γενικά πολλή ναρκωτικό σε όλα αυτά άλλα αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν αυτό δίπλα στο metromall πριν ανοίξει κάπου στο μιλένιου στο άγιο δημήτριο, δεν θυμάμαι το όνομα του, που για να μπείς σε έψαχναν οι μπάτσοι λές και έμπαινες γήπεδο . Πάντως εγώ είμαι του 79 και τα πρόλαβα όλα αυτά οκ άλλα απο ότι μου έχουν πεί παλιότερα του 73-74-75 στη παραλία ήταν κάποια άλλα που μοιράζαν ναρκωτικά στα ίσια . 

Οποιος εψαχνε ναρκωτικα εβρισκε αλλα τωρα βρισκει 200 φορες ευκολοτερα.

Αυτο που λες στο αγιο δημητριο ηταν το factory μαλλο στο παλιο εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nestoridis21 said:

Για το CAMEL λες;;

Στα ισια drugs? Οχι μωρε..

το ίδιο μαγαζί λέμε άλλα σαν camel ήταν ρόκ , σαν tecno είχε άλλο όνομα . αν είναι θα το ψάξω δεν κράτησε πολλή για προφανείς λόγους. 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, Nestoridis21 said:

Για το CAMEL λες;;

Στα ισια drugs? Οχι μωρε..

Ναι αυτο λεει νομιζω πριν λεγοτανε εργοστασιο η factory οπως γουσταρες το ελεγες χαχαχαχα ηταν παρακμη αυτο εκει δεν εχει αδικο επεφτε ξυλο ολη την ωρα δεν ειχε σχεση με τα παραλιακα που συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, AG21 said:

το ίδιο μαγαζί λέμε άλλα σαν camel ήταν ρόκ , σαν tecno είχε άλλο όνομα . αν είναι θα το ψάξω δεν κράτησε πολλή για προφανείς λόγους. 

Factory

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
4 minutes ago, Hades said:

Για τις φτυσιες του τρακη εδώ γράφουμε? 

ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΖΟΥΚ ΜΠΟΞ να πας να το γραψεις η στο ΠΟΡΝΕΙΟ?

 

Και για σπρωξιες Αγγελοπουλεων γραψε χαχαχαχαχαχαχα της πουτανας σκοτωθηκανννννν οι μαλακες χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
33 minutes ago, Nestoridis21 said:

Ρε ενα toyota starlet ειχαμε κ με τα λεφτα μας γλεντουσαμε 3-4 φορες την εβδομαδα. ΑΡΧΟΝΤΕΣ!

Quote

 

Οι νέοι σε μεγάλο ποσοστό είναι άνεργοι. Το όποιο χαρτζιλίκι παίρνουν δεν το ξοδεύουν αλόγιστα όπως η προηγούμενη γενιά. Αλλά ακόμη και να έχει δουλειά κάποιο νέο παιδί, ο μισθός είναι τέτοιος που δύσκολα τα βγάζει πέρα. Με την αβεβαιότητα να αιωρείται σαν το νέφος πάνω από τα κεφάλια μας, ο περισσότερος κόσμος προσπαθεί να κάνει οικονομίες ώστε να μπορεί να πληρώνει τις πολλαπλές υποχρεώσεις προς το κράτος και να αντεπεξέρχεται στο αυξημένο κόστος ζωής. Οπότε η έξοδος (και όταν αυτή υφίσταται) περιορίζεται σε μία μέρα την εβδομάδα (Παρασκευή ή Σάββατο) και σπανίως ξεπερνά τα δύο ποτά. Πριν από 20 χρόνια η αναλογία ήταν έξοδος κάθε μέρα και συνήθως δύο μπουκάλια για την παρέα.
Υπάρχει δε και η κόπωση. Τα νέα παιδιά δουλεύουν πολύ σκληρά για τους μικρούς μισθούς που παίρνουν και πολλές φορές δεν έχουν κουράγιο να βγουν και προτιμούν την ξεκούραση.
Κάποτε η ώρα πήγαινε 6 το πρωί και τα clubs ήταν γεμάτα κόσμο που χόρευε και περνούσε καλά. Τώρα σπανίως βρίσκεις μαγαζί ανοιχτό μετά τις 3 π.μ.
Δεν είναι όμως οι μόνες αιτίες. Σημαντικό ρόλο παίζει ο θόρυβος. Αν αρχίσουν οι καταγγελίες από γείτονες, ο επιχειρηματίας θα πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να τρέχει στο τμήμα και να πληρώνει πρόστιμα και να κινδυνεύει να του πάρουν την άδεια λειτουργίας. Και αυτό είναι ένα τίμημα που ελάχιστοι έχουν την όρεξη να αναλάβουν.

Μαζί με την κρίση όμως ήρθε και η αλλαγή στη νοοτροπία και τον τρόπο ζωής. Το να πηγαίνεις στα μοδάτα clubs των ’90s ήταν σαν να ανήκες σε μια μυστική κάστα, που ήξερε να διασκεδάζει μέχρι το μεδούλι και να αψηφά τους κοινωνικούς κανόνες των γονιών της. Συν ότι, ας μην κρυβόμαστε, σε τέτοια μαγαζιά έβρισκε κανείς σε αφθονία όλες τις απαγορευμένες ουσίες που υπήρχαν.
Η αλλαγή στον τρόπο ζωής σε συνδυασμό με τη διαμορφωθείσα οικονομική κατάσταση είναι ο λόγος που πλέον δεν υπάρχουν clubs. Τα μαγαζιά του παρελθόντος κατάφεραν και ανταγωνίστηκαν την κουλτούρα των μπουζουκιών και της ελληνικής μουσικής, αλλά ποτέ δεν την ξεπέρασαν. Πλέον τα μικρά μπαρ, καφέ κ.λπ. παίζουν μουσική δυνατή και μια παρέα μπορεί να πάει να διασκεδάσει μέχρι αργά πληρώνοντας λίγα και συχνά συνδυάζοντας και φαγητό με το ποτό (σε ένα ουζερί ή τσιπουράδικο).
Ένας άλλος λόγος που οδήγησε στον μαρασμό του clubbing είναι ο καιρός. Όταν ζεις σε μια πόλη που τις περισσότερες μέρες μπορείς να κάτσεις έξω και να διασκεδάσεις, δύσκολα θα πειστείς να περιοριστείς μέσα σε τέσσερις τοίχους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×