Jump to content

Στάδιον "Νίκος Γκούμας"


Guest dikoudis63
 Share

Recommended Posts

αυτο που ενοιωθα τοτε πιτσιρικας στην Σκεπαστη, δεν μπορω να το νοιωσω ευκολα πλεον

προσπαθουσα να δω πριν κοιμηθω με κλειστα ματια την κολαση που γινοτανε μεσα για να ηρεμησω, να αφαιρεσω απο το μυαλο σχολεια, διαβασματα, εξετασεις, γκομενες για να κοιμηθω

δεν υπηρχε αυτο που συνεβαινε εκει μεσα γιατι ηταν πολυ κλειστη η κερκιδα και αν δεν τα ειχες καλα με τον εαυτο σου σε επιανε κλειστοφοβια για πλακα

κανα δυο φορες πηρα μαζι μου δυο βαζελες κολλητους στην 10 και δεν εβγαλαν κουβεντα 90 λεπτα

μονο στο ημιχρονο γυρισαν να ψαξουν για αναπτηρα γιατι καπου το ειχαν δωσει και δεν το πηραν ποτε πισω

ακομα θυμαμαι ενα καρω ασπρομαυρο μπουφαν (που ηταν τοτε μοδα και με ειχαν πρηξει ολοι οι μπαοκτζηδες στον στρατο να τους το δωσω) που ηταν καμενο πισω απο τις καυτρες των τσιγαρων

best of all θα ελεγα κι εγω εκεινες τις ατμοσφαιρες με Δυναμο, Σπαρτακ και Μαρσειγ για Ευρωπη και με γαυρο οταν γυρισε ο Ντουσκογκολ

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mobster21 said:

αυτο που ενοιωθα τοτε πιτσιρικας στην Σκεπαστη, δεν μπορω να το νοιωσω ευκολα πλεον

προσπαθουσα να δω πριν κοιμηθω με κλειστα ματια την κολαση που γινοτανε μεσα για να ηρεμησω, να αφαιρεσω απο το μυαλο σχολεια, διαβασματα, εξετασεις, γκομενες για να κοιμηθω

δεν υπηρχε αυτο που συνεβαινε εκει μεσα γιατι ηταν πολυ κλειστη η κερκιδα και αν δεν τα ειχες καλα με τον εαυτο σου σε επιανε κλειστοφοβια για πλακα

κανα δυο φορες πηρα μαζι μου δυο βαζελες κολλητους στην 10 και δεν εβγαλαν κουβεντα 90 λεπτα

μονο στο ημιχρονο γυρισαν να ψαξουν για αναπτηρα γιατι καπου το ειχαν δωσει και δεν το πηραν ποτε πισω

ακομα θυμαμαι ενα καρω ασπρομαυρο μπουφαν (που ηταν τοτε μοδα και με ειχαν πρηξει ολοι οι μπαοκτζηδες στον στρατο να τους το δωσω) που ηταν καμενο πισω απο τις καυτρες των τσιγαρων

best of all θα ελεγα κι εγω εκεινες τις ατμοσφαιρες με Δυναμο, Σπαρτακ και Μαρσειγ για Ευρωπη και με γαυρο οταν γυρισε ο Ντουσκογκολ

Εγω θα προσθετα και αυτην με Αθλετικ Μπιλμπαο.

Link to comment
Share on other sites

Στην 3, ψηλά και κέντρο. Οπτική και ατμόσφαιρα. Άντε μετά να δεις ματς στο οακα...

νομίζω πριν γίνουν τα δημοσιογραφικά, είχε λαμαρίνες που λειτουργούσαν σαν "κρουστά" σε στιγμές αγανάκτησης? θυμάται κάποιος?

από ατμόσφαιρα, δυνατά ήταν με και με παρί, και με ρεαλ. για τα παλιά -αν και ίσως να ήμουν μέσα σε κάποια- δεν έχω μνήμη, ευκαιρία να ρωτήσω όμως.. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mobster21 said:

και Τορινο με πανι απεναντι Qui sara la vostra tomba

Το πανο αυτο τοτε ηταν μπροστα στην 21-23. Και βεβαια....ΤΟΡΙΝΟ ΤΟΡΙΝΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΧΥΝΩ!

Ε ρε εποχες. Κατα τα αλλα, συμφωνω για Σκεπαστη. Σε καμια αλλη θυρα του Ν. Γκουμας δεν υπηρχε αυτη η αισθηση.

Link to comment
Share on other sites

Με Παρί είχαμε εισιτήρια για Σκεπαστή και δεν μπήκαμε από τον κόσμο που είχε. Είχαμε αργήσει κιόλας.

Τελικά λόγω γνωστού μπήκαμε στην 5-6-7. Είχε πολύ κόσμο. Ξενέρωσα με την αλλαγή της θύρας. Δεν θυμάμαι τόσο έντονα το παιχνίδι. Μπορεί να φταίει και η ήττα.

@CHⓇIS μαζί με τον φίλο σου τον Κώστα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mobster21 said:

Με Παρί είχαμε εισιτήρια για Σκεπαστή και δεν μπήκαμε από τον κόσμο που είχε. Είχαμε αργήσει κιόλας.

Τελικά λόγω γνωστού μπήκαμε στην 5-6-7. Είχε πολύ κόσμο. Ξενέρωσα με την αλλαγή της θύρας. Δεν θυμάμαι τόσο έντονα το παιχνίδι. Μπορεί να φταίει και η ήττα.

@CHⓇIS μαζί με τον φίλο σου τον Κώστα.

Σε εκείνο το παιχνίδι ήμουν στην 18, στις άλλες θύρες είχαν εξαντληθεί. 20 χιλιάδες το εισιτήριο και ήταν ακόμα και εκει τόσο τίγκα, που καθόμασταν στον διάδρομο αφού δεν βρίσκαμε την θέση μας και στο δεύτερο μέρος όρθιοι μπροστά στην πόρτα. Στα τελευταία λεπτά βλέπω έναν περίεργο τύπο, να μας σπρώχνει εκνευρισμενος για να μπορέσει να περάσει και να φύγει, και διαπιστώνω ότι είναι ο Τροχανας. Την επόμενη διάβασα την ανακοίνωση που έγραψε κατά του ραβουση, όταν αποχώρησε. Μεγάλο νούμερο ο Μιχάλης. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nestoridis21 said:

Το πανο αυτο τοτε ηταν μπροστα στην 21-23. Και βεβαια....ΤΟΡΙΝΟ ΤΟΡΙΝΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΧΥΝΩ!

Ε ρε εποχες. Κατα τα αλλα, συμφωνω για Σκεπαστη. Σε καμια αλλη θυρα του Ν. Γκουμας δεν υπηρχε αυτη η αισθηση.

Οπως επισης στον ιδιο αγωνα, αλλο συνθημα που δονουσε το Ν. Γκουμας ηταν το:

ΝΤΑΝΙΕΛΟ, ΝΤΑΝΙΕΛΟ, ΤΟΡΙΝΟ ΕΙΣΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nestoridis21 said:

Οπως επισης στον ιδιο αγωνα, αλλο συνθημα που δονουσε το Ν. Γκουμας ηταν το:

ΝΤΑΝΙΕΛΟ, ΝΤΑΝΙΕΛΟ, ΤΟΡΙΝΟ ΕΙΣΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!

Δεν τα πολύ θυμάμαι αυτά τα συνθήματα. Νομίζω λίγοι τα φώναζαν. Περισσότερο το  τoro vaffanculo και το juve juve δονουσε σκεπαστη και θύρα 21. Μετά μας ανταπεδωσαν φωνάζοντας "Τούρκοι, Τούρκοι" οι φιλομαθεις Ιταλοί, φαγαν κάτι καπνογονα από την 24 και το κοψαν. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Δεν τα πολύ θυμάμαι αυτά τα συνθήματα. Νομίζω λίγοι τα φώναζαν. Περισσότερο το  τoro vaffanculo και το juve juve δονουσε σκεπαστη και θύρα 21. Μετά μας ανταπεδωσαν φωνάζοντας "Τούρκοι, Τούρκοι" οι φιλομαθεις Ιταλοί, φαγαν κάτι καπνογονα από την 24 και το κοψαν. 

Το ΄Τούρκοι Τούρκοι' είχε ακουστεί και στο Τορίνο.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2013 at 4:12 PM, Sephiroth said:

me aformi auto to ekplhktiko topic to opoio agnoousa mexri prin liges ores...

 

para8eto arxika to spanio auto video pou me sugkinise me ton agona kupellou to 92,(me ti revans parwdia)

 

pou stoiximatizo oti elaxistoi exoun dei apo tote.

 

 

 Και εγκαίνια του πανό  obey the great king   της Αγίας Παρασκευής, στην σκεπαστη. Τους έλεγα καλύτερα queen, τι king;;   αλλα θελαν να το κάνουμε πρωτότυπο, για τον βασιλιά Δικεφαλο και όχι την Βασίλισσα  ΑΕΚ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
19 minutes ago, AG21 said:

δεν έχω ήχο στη δουλειά άλλα το βάζω

 

 

Αυτά καλύτερα νομίζω στο τοπικ για το Νίκος γκουμας, σε αυτό χάνεται μετά από μια μέρα με τόσα ποσταρισματα. Αλλωστε πρέπει να  έχει ήδη μπει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού πιάσαμε τις αναμνήσεις από ΝΦ. Η Αθήνα ζούσε διαδηλώσεις και επεισόδια για αρκετές μερες τον Γενάρη του 91, λόγω μιας εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης νομίζω, τα οποία τελικα μεταφέρθηκαν στην ΝΦ, μετά τον αγώνα ΑΕΚ γαυρου που διακόπηκε λογω δακρυγονου  που έριξαν τα ματ από την φωκων μέσα στην θύρα 11 της σκεπαστης.

Αν και μετά επικαλεστηκαν "προβοκάτσια" αλλά όσοι ήμασταν ξέρουμε τι έγινε, η ΑΕΚ έχανε 1-2, ο Μανωλάς είχε αποβληθεί και ο κόσμος προσπαθούσε να σπάσει την κάγκελοπορτα μπροστά στη  Σκεπαστη για να μπει μέσα, τα ματ πήγαν να επέμβουν μπουκάροντας από την φωκων μέσα στην 10,πηραν τον πουλο και τελικά έριξαν το δακρυγόνα μέσα στην 11. 

Πριν τον αγώνα σκοτώθηκε και οπαδός του Ολυμπιακού, από ατύχημα όμως, από φωτοβολιδα γαυρων προς τα ματ που δεν βρήκε στόχο στην διάρκεια της πορείας τους στην Νέα Ιωνία. 

 

 

04.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποια έδρα ήταν πιο καυτή;

Στην Ελλάδα το ‘Νίκος Γκούμας’. Ήταν πολύ κοντά ο κόσμος με τους ποδοσφαιριστές, ήταν πολύ κοντά στις γραμμές του γηπέδου. Στα άλλα γήπεδα δεν ήταν έτσι. Για παράδειγμα στο ‘Καραϊσκάκη’ είχαν ακόμη στίβο γύρω γύρω, αλλά και στην Τούμπα έχει απόσταση ο κόσμος από τους παίκτες. Πολύ ωραία έδρα ήταν βέβαια και το ‘Χαριλάου’ του Άρη.


Κριστόφ Βαζέχα 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα για χρόνια απόκομμα της εφημερίδας στο πορτοφόλι* μου με τις δηλώσεις του Φάμπιο Καπέλο μετά το 0-0 στο Γκούμας με την Μίλαν (1994), έλεγε ότι η ισοπαλία είναι καλό αποτέλεσμα σε μία από τις καλύτερες έδρες της Ευρώπης.

*τελικά το πορτοφόλι το έχασα δυστυχώς :(:( , κι άλλο ένα μετά, με αποτέλεσμα εδώ και 20 χρόνια να μην χρησιμοποιώ ποτέ πορτοφόλι.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SpiRos said:

Είχα για χρόνια απόκομμα της εφημερίδας στο πορτοφόλι* μου με τις δηλώσεις του Φάμπιο Καπέλο μετά το 0-0 στο Γκούμας με την Μίλαν (1994), έλεγε ότι η ισοπαλία είναι καλό αποτέλεσμα σε μία από τις καλύτερες έδρες της Ευρώπης.

*τελικά το πορτοφόλι το έχασα δυστυχώς :(:( , κι άλλο ένα μετά, με αποτέλεσμα εδώ και 20 χρόνια να μην χρησιμοποιώ ποτέ πορτοφόλι.

Αργυρη καριολη, φερ το πορτοφολι...ασχετο...αναφερομενο στο Αργυρη Σ(φ)αλιαρελη.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ήταν ghost θυρα, οπως και η 13. Κανείς δεν θυμάται αν υπήρξαν ποτέ. 

13 δεν υπηρξε ποτε...βρε μηπως απο τοτε αμεσους ανταγωνιστες θεωρουσαμε τις βαζελες, καθοτι 7 υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nestoridis21 said:

13 δεν υπηρξε ποτε...βρε μηπως απο τοτε αμεσους ανταγωνιστες θεωρουσαμε τις βαζελες, καθοτι 7 υπηρχε.

15 πάντως υπήρξε σίγουρα, έβγαζε στην τάφρο κάτω από την 16-17, είχε ανοίξει με τον ολυμπιακό στο 2-0 το 88. Για 13 και 14, δεν ξέρω αν υπήρξαν σε "προιστορικους χρόνους". 

Link to comment
Share on other sites

http://aek365.org/a-557908/34-aerofotografies-tou-naou-apo-to-1932-eo-simera.htm

 

Η εξέλιξη του  γηπέδου μας, μέσα στα χρόνια,οταν οι sparks της εποχής δεν χρησιμοποιουσαν drones.

Τις είχε ανεβάσει ο Σκεπαστός από άλλο λινκ το οποίο όμως δεν ανοίγει πια, οπότε είπα να το βάλω εδώ, να υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×