Jump to content

Στάδιον "Νίκος Γκούμας"


Guest dikoudis63
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Rayo Vallecano 21 said:

Ο Χενρικος έχει μόλις σκοράρει και πανηγυρίζει στην καυτή  σκεπαστή εξέδρα  της περιόδου  87-88, χρονιά επιστροφής στην ΝΦ και εκείνη αλλά μετά από μόλις δύο χρόνια στο ολυμπιακό στάδιο. 

 

FB_IMG_1656768188017.jpg

Δύο χρόνια τότε για να φτιαχτεί ο χλοοτάπητας, νομίζω. Ορίστε αχάριστοι, τώρα σε δύο εβδομάδες φτιάχτηκε το χαλί.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nestoridis21 said:

Δύο χρόνια τότε για να φτιαχτεί ο χλοοτάπητας, νομίζω. Ορίστε αχάριστοι, τώρα σε δύο εβδομάδες φτιάχτηκε το χαλί.

Με τις κλασσικες τρυπες μπροστα στην εστια. Ακομα θτμαμαι το γκολ που εφαγε ο κοφινας στο τελος στο 2 2 με τη γαζελα. Ειχα φρικαρει γαμω τη γκαντεμια μας

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CHⓇIS said:

Με τις κλασσικες τρυπες μπροστα στην εστια. Ακομα θτμαμαι το γκολ που εφαγε ο κοφινας στο τελος στο 2 2 με τη γαζελα. Ειχα φρικαρει γαμω τη γκαντεμια μας

Μπροστά στην 21 που ήταν και του σκάσε μπροστά....Κοφινάς άλλη μια τερματοφυλακαρα απ' τις λίγες 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nestoridis21 said:

Δύο χρόνια τότε για να φτιαχτεί ο χλοοτάπητας, νομίζω. Ορίστε αχάριστοι, τώρα σε δύο εβδομάδες φτιάχτηκε το χαλί.

Βέβαια ο χλοοτάπητας ήταν το πρόσχημα. Απλά ακολουθήσαμε με ένα χρόνο καθυστέρηση τους άλλους δύο του ΠΟΚ στο Στάδιο, για το πρεστίζ αφού είχε ειπωθεί ότι μόνο μεγάλες ομάδες πάνε στο ΟΑΚΑ και φυσικά τα έσοδα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν από 60 χρονια και κάτι μήνες, όλη η ΑΕΚ περίμενε τα εγκαίνια του Σταδίου ΝΦ. 

FB_IMG_1660408256368.jpg

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • George_D pinned this topic
  • 3 months later...

Για Ελλάδα των αρχών της δεκαετίας του 60 καλά ήταν οι σαράντα χιλιάδες θέσεις, νομίζω ότι δεν υπήρχε μεγαλύτερο. Βεβαια τότε μάλλον "ξεχείλωναν" την χωρητικοτητα των γηπέδων, αφού ακόμα και σε αυτο  της Λεωφόρου σε έναν αγώνα είχαν κοπεί 29 χιλιάδες εισιτήρια. Σε αυτό της ΑΕΚ η χωρητικότητα των σαράντα χιλιάδων μπορεί να μην ήταν καν η επίσημη, αλλά τόσοι περίπου να μπορούσαν να στριμωχθουν. Επίσημα, δεν νομίζω να κόπηκαν 40 χιλιάδες εισιτήρια σε κάποιο αγώνα. 

Link to comment
Share on other sites

40000 και χωρίς σκεπαστή μικρότερες κερκίδες .... Κάπου υπάρχει ένα λάθος η στις τωρινές διαστάσεις καρέκλας υπολόγισαν 2 . Έτσι και η Άγια Σοφιά ειναι 60.000+ θέσεων ....

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, pappous said:

Νομίζω ότι μετρούσαν και θέσεις ορθίων τότε

Πιθανών μαζί με αυτούς που ανέβαιναν στη περίφραξη η στις ταράτσες. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, pappous said:

Νομίζω ότι μετρούσαν και θέσεις ορθίων τότε

Εννοείται, όπως ήταν το Γκούμας άλλωστε 33.000.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναξεφύλλισα το βιβλιαράκι που έχω με την ιστορία της ΑΕΚ της αθλητική ηχώ του 1952  και θα ήθελα να ποστάρω κάποια κομμάτια που με λίγο ψάξιμο τα βρήκα στο karpetshow . Αξίζει αν και δεν ξέρω αν έχουν ξαναμπεί εδώ . 

https://www.karpetshow.gr/blog/ena-gipedo-mia-omada-mia-istoria

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/22/2023 at 1:52 PM, SpiRos said:

Εννοείται, όπως ήταν το Γκούμας άλλωστε 33.000.

Το επίσημο ρεκόρ εισιτηρίων νομίζω ήταν 36 χιλιάδες σε έναν αγώνα με τον παναθηναϊκό, κάπου αρχές δεκαετίας του 80. Λέω "επίσημο" γιατί ανεπίσημα παίζει να έκοβαν και περισσότερα. Κάπου στα 80ς, από ότι έχω ακούσει ή διαβάσει, ο τότε ΓΓ Αθλητισμού Κουλουρης μείωσε την χωρητικότητα σε 33 χιλιάδες, για "λόγους ασφαλείας". Από τοτε γινόντουσαν σκάνδαλα στο γήπεδο μας, σε θέματα ασφάλειας, σε αντίθεση με τα πάντοτε ασφαλή γήπεδα των άλλων  μεγάλων :)

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βλέπω τη δημοσίευση της ΠΑΕ σχετικά με τα κειμήλια που ψιλοτυχαία διασώθηκαν και δεν χάθηκαν μαζί με τα μπάζα, όταν γκρεμίστηκε ο Ναός.

Θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα, ίσως μεγαλύτερη ντροπή και από την πεσάδα, το ότι δεν βρέθηκε ένας μαλάκας από την τότε ΠΑΕ να μαζέψει όλα αυτά τα κειμήλια. Και ποιος ξέρει πόσα χάθηκαν. Ντροπή ρε!

Υ.γ.: συγχαρητήρια στους ΑΕΚτζηδες που τα διέσωσαν και τώρα τα παραδίδουν στο μουσείο. Να είστε καλά ρε παιδιά.

  • Δικεφαλάκι 10
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πρώτο ματς το 5-3 με Δυναμό Δρέσδης (27/09/1989). Μάλιστα παίζαμε με λευκές φανέλες και είχα μπερδευτεί στην αρχή.

Τελευταίο το 4-0 με σκουλήκια (03/05/2003). Με τις βυσσινί φανέλες εμείς.

ΖΗΤΩ Η Α.Ε.Κ.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×