Jump to content

Στάδιον "Νίκος Γκούμας"


Guest dikoudis63
 Share

Recommended Posts

1. ΑΕΚ Μπιλμπαο το 88 σε ενα γηπεδο που κοχλαζε κι ας φαγαμε τη βροχα της αρκουδας

 

2. ΑΕΚ Μαρσειγ το 89 Το χα δει απο το σκαμμα στην πιο τιγκα Φιλαδελφεια που εχω πατησει το ποδι μου

 

3. ΑΕΚ Ρεηντζερς το 94 με χτυπηματα στα τσιμεντα και πορωση απ το πουθενα. Το αγαπημενο μου λογω Μπγεκου.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

me aformi auto to ekplhktiko topic to opoio agnoousa mexri prin liges ores...

 

para8eto arxika to spanio auto video pou me sugkinise me ton agona kupellou to 92,(me ti revans parwdia)

 

pou stoiximatizo oti elaxistoi exoun dei apo tote.

 

 

Μολις σντιληφθηκα οτι ο Δηματος περιεγραφε ματς τοτε.

 

Ωραιο ματς, το θυμομουν, αλλα δεν το ειχα ξσναδει πραγματι.

Link to comment
Share on other sites

Πιο τίγκα Φιλαδέλφεια από το παιχνίδι με την p.s.g. δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου.

Είχαμε πάρει εισιτήρια με τον πατέρα μου για την θύρα 3 πάνω πάνω,και τελικά βρεθήκαμε πίσω από τις πινακίδες κάτω από την 3.

Link to comment
Share on other sites

Πιο τίγκα Φιλαδέλφεια από το παιχνίδι με την p.s.g. δεν έχω δει ποτέ στην ζωή μου.

Είχαμε πάρει εισιτήρια με τον πατέρα μου για την θύρα 3 πάνω πάνω,και τελικά βρεθήκαμε πίσω από τις πινακίδες κάτω από την 3.

 

Συμφωνώ και υπερθεματίζω.

Σε εκείνο το ματς είδα με τα μάτια μου την έκφραση "ο κόσμος κρέμεται σαν τα τσαμπιά".

Στην 5-6-7, σχεδόν μία ώρα πριν την έναρξη, τρείς νοματαίοι παρέα, καθήσαμε στα ΣΚΑΛΙΑ ο ένας πάνω στον μισό άλλο.

Ο "Τρέλλαρχος" πρέπει να είχε κόψει πάνω από 40 χιλ. τικέτια για το ματς ....

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ-Λαγός 3-1, ο ορισμός του καυλωμένου ΑΕΚτζή σε μια σκεπαστή απλά πίτα. Δε μπορούσες ούτε να βάλεις τα χέρια στις τσέπες.

Εποχή που 30.000 κόσμος μέσα και όλοι οι ΑΕΚτζήδες της υφηλίου ήταν 1000% σίγουροι για τη νίκη και ας κατεβήκαμε με μισή ομάδα.

Και πρέπει να ήταν και το τελευταίο ντέρμπι χωρίς νεκρές ζώνες. Δυο-τρεις σειρές ματ μεταξύ λαγών και ΑΕΚτζήδων και όποιον πάρει ο χάρος.

Προσωπικά πιστεύω ότι εκείνο το παιχνίδι ήταν το αποκορύφωμα της αγωνιστικής και οπαδικής κυριαρχίας της ΑΕΚ εκείνα τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

+1 Έχασα τον ανηψιό μου εκείνη την ημέρα στην θύρα 19 κι ευτυχώς που του είχα δώσει σχετικές οδηγίες πριν το ματς για το σημείο συνάντησης και καθότι αντάρτης ετών 12, βρήκε την άκρη και σώθηκα από εκτέλεση στην Οσία Ξένη.

Link to comment
Share on other sites

Το ποδοσφαιρικό ''αντίο'' του Θωμά

 

Η ΑΕΚ στο χρόνο: Σαν σήμερα, 14 Νοεμβρίου του 1993 στη βροχερή, τότε, Νέα Φιλαδέλφεια ο Θωμάς Μαύρος φορούσε για τελευταία φορά τη φανέλα της ΑΕΚ σε ένα φιλικό προς τιμή του με την Εθνική Ελλάδας...

 

Έπρεπε αυτό το παιχνίδι, προς τιμή του Θωμά Μαύρου, να είχε γίνει πολύ νωρίτερα. Είχε αργήσει χαρακτηριστικά... Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως, δε λένε; Τελικά έγινε στις 14 Νοεμβρίου του 1993. ΑΕΚ - Εθνική Ελλάδας. 4-2 το σκορ, αλλά τι σημασία έχει; Ο Θωμάς φόρεσε για τελευταία φορά τη φανέλα της ΑΕΚ, μέσα στο σπίτι του (τη Νέα Φιλαδέλφεια) και ο λαός της Ένωσης είδε ξανά τον "θεό" του να μπαίνει στον Ναό και να σκοράρει... Πολύ βροχή εκείνο το βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Πάρα πολύ. Άδικο, γιατί το γήπεδο έπρεπε να ήταν κατάμεστο. Το είχε φανταστεί αλλιώς ο Θωμάς Μαύρος, εκείνο το βράδυ. Όμως ακόμα και με βροχή ο κόσμος ήταν εκεί για να φωνάξει "ποιος, ποιος, ποιος ο Μαύρος ο Θεός" ή το άλλο τραγουδάκι: «Είμαστε λίγοι μα αγαπάμε 12 χρόνια Θωμά δεν τα ξεχνάμε μα μη σε νοιάζει και δεν πειράζει η πρώτη θέση στην καρδιά μας θα σε βάζει».

Έπαιξε από ένα ημίχρονο με τη φανέλα της ΑΕΚ και από ένα με τη φανέλα της Εθνικής, ο 39χρονος, τότε Θωμάς Μαύρος πετυχαίνοντας 3 γκολ. Συγκίνηση όταν μπήκε και όταν βγήκε από το γήπεδο... Τα μάτια ήταν μούσκεμα και δεν τα έκανε μόνο η βροχή... Μία αξέχαστη βραδιά για τον πρώτο σκόρερ όλων των εποχών όχι μόνο στην ΑΕΚ, αλλά και στην Α' Εθνική με 260 γκολ...

Τα κορυφαία επιτεύγματα του:

 

• Πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην Α' Εθνική με 260 γκολ.

 

• Τέσσερις φορές πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος (1978, 1979, 1985 με την ΑΕΚ και 1990 με τον Πανιώνιο).

 

• Αργυρό ευρωπαϊκό παπούτσι το 1978.

 

• Δύο φορές Πρωταθλητής Ελλάδας (1978, 1979) και δύο φορές Κυπελλούχος (1978, 1983), όλες με την ΑΕΚ.

 

• Είναι ένας από τους μόλις 11 παίκτες στην ιστορία της Α' Εθνικής με πέντε γκολ σε ένα ματς (ΑΕΚ - Αιγάλεω 5-2 το 1985).

 

• Τέταρτος σε συμμετοχές στην Α' Εθνική με 501.

 

• Έπαιξε 36 φορές στην Εθνική (1972 έως 1984), πετυχαίνοντας 12 γκολ.

 

Συγκινησιακό ματσάκι για τον παίκταρο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και υπερθεματίζω.

Σε εκείνο το ματς είδα με τα μάτια μου την έκφραση "ο κόσμος κρέμεται σαν τα τσαμπιά".

Στην 5-6-7' date=' σχεδόν μία ώρα πριν την έναρξη, τρείς νοματαίοι παρέα, καθήσαμε στα ΣΚΑΛΙΑ ο ένας πάνω στον μισό άλλο.

Ο "Τρέλλαρχος" πρέπει να είχε κόψει πάνω από 40 χιλ. τικέτια για το ματς ....[/font']

Όπως κι εγώ. Μπήκαμε στη Σκεπαστή 2,5 ώρες πριν την έναρξη και δεν έπεφτε καρφίτσα. Ένας Θεός ξέρει πως καταφέραμε να ανεβούμε πάνω (τρώγοντας το ανάλογο βρισίδι).

Link to comment
Share on other sites

αυτο το τοπικ '' αγωνες που θυμαστε απο το νικος γκουμας" με κανει να ψαχνω στις αναμνησεις μου για κουλα παιχνιδια και οχι για φαβορι που τα θυμουνται ολοι. καλα ειδικα psg το θυμομαστε ολοι γιατι ειμασταν ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ. στην κυριολεξια.

καθε μερα θα θυμαμαι κ ενα αλλο, οπως μου βγαινει θα το παω.

σημερα μου ρθε ΑΕΚ-ηρακλης 3-0(για το σκορ δεν ειμαι σιγουρος, καπου τοσο) αντιπροτελευταια αγωνιστικη 2001-02.

φουλ γιορτινη φιλαδελφεια,ολε ολε το γηπεδο τιγκα μεχρι και η 21 κ μεχρι το 60'-70' περιπου πρωταθλητες. στο τελος μια μικρη ξενερα και μετα '' κ αν δεν εχω στην ομαδα πια τον τακη τον γαμια....'' και '' ...τον γυρο θα τον κανουμε μεσα στο οακα'' .δε βρηκα κατι στο youtube δυστυχως... ο γαβρος πρεπει να ανετρεψε ματς με παναχαικη? πανηλειακο? κατι τετοιο. βαριεμαι και να τα ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

για το αρχικο Π... ημουν σιγουρος. το θυμασαι ρε θηριο ?

θα ειχαμε γλυτωσει μεγαλη πικρα τοτε. τελοσπαντων.

 

υ.γ. για αυτο καταληξανε στον κουγια. ολα εδω πληρωνονται.:D

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι κάνει το 1-1 και μετά από λίγο γίνεται το 1-2.

Και κάποιος μαλάκας πετάχτηκε και είπε το score αντίστροφα.

 

Και ξεκινάμε πανηγύρι οι περισσότεροι,και για δύο λεπτά είχε καυλώσει το γήπεδο.

Και μετά είπε οτι τελικά ήταν 1-2 και όχι 2-1..

Link to comment
Share on other sites

[video=youtube;Koq5yNPa39w]

 

δεν ημουν μεσα, αλλα ειναι παιχνιδι που ειχα διαγραψει εντελως απο την μνημη μου και το θυμηθηκα προσφατα....

 

 

Καταρχήν τι έχανε πάντα αυτός ο Μαλαδένης... Σε αυτό το ματς όλα τα λεφτά ήταν το ημίχρονο με τα φιλάκια του Πανταζή. Επίσης είχαμε περισσότερες ευκαιρίες από ότι δείχνει το βίντεο. Δικός μας λάθος που όταν μπορούσαμε δεν τους βάζαμε 2 και 3 παραπάνω.

 

Υ.Γ. έχει δίκιο ο Αβραάμ ότι κάποιος είχε πετάξει μούφα στο γήπεδο ότι έβαλε γκολ ο Πανηλειακός

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ρθε ΑΕΚ-ηρακλης 3-0(για το σκορ δεν ειμαι σιγουρος, καπου τοσο) αντιπροτελευταια αγωνιστικη 2001-02.

φουλ γιορτινη φιλαδελφεια,ολε ολε το γηπεδο τιγκα μεχρι και η 21 κ μεχρι το 60'-70' περιπου πρωταθλητες. στο τελος μια μικρη ξενερα και μετα '' κ αν δεν εχω στην ομαδα πια τον τακη τον γαμια....'' και '' ...τον γυρο θα τον κανουμε μεσα στο οακα'' .δε βρηκα κατι στο youtube δυστυχως... ο γαβρος πρεπει να ανετρεψε ματς με παναχαικη? πανηλειακο? κατι τετοιο. βαριεμαι και να τα ψαχνω.

Για να πω την αλήθεια μου Μιχάλη, σε εκείνο το παιχνίδι κατάλαβα ότι οπαδικά κάπου είχε αρχίσει και μας έπαιρνε από κάτω και θεωρώ εκείνον τον αγώνα την απαρχή του "πούτσα και πάρτι" που εμφανίστηκε λίγα χρόνια αργότερα.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Θεωρώ ότι και οι πανηγυρισμοί στο "λάθος" 2-1 της Παναχαϊκής και η αμηχανία του κόσμου μετά το τέλος και ας ήμασταν στο +3 από το γαύρο, έδειχναν ότι ενδόμυχα πιστεύαμε ότι στο ΟΑΚΑ δεν περνάμε και ήταν μεγάλη η ανάγκη μας να τελειώσει το πρωτάθλημα εκείνη τη μέρα.

Και δυστυχώς έτσι έγινε. Δε μιλάω αγωνιστικά, αγωνιστικά πάνω κάτω τους είχες και φάνηκε αργότερα και στο κύπελλο. Μιλάω από τη σκοπιά ότι ο Νικολαιδισμός είχε ήδη ποτίσει ομάδα και κόσμο, δηλαδή ότι αν είναι να έρθει το πρωτάθλημα καλώς αλλά μη πιεστούμε κιόλας για να έρθει. Το πρωτάθλημα εκείνο χάθηκε στην ψυχολογία.

Και δυστυχώς αυτή μου η αίσθηση εκείνη τη μέρα, επιβεβαιώθηκε και στα χρόνια της Νικολαιδικής διοίκησης που ναι μεν θέλαμε τις κούπες, αλλά δεν ήταν ανάγκη βρε αδερφέ να μας γίνει και το στομάχι κόμπος.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς εκείνη τη χρονιά αποτελούσε είδηση θυμάμαι η καλή πορεία της ΑΕΚ, σα να επρόκειτο για τον ΠΑΟΚ ας πούμε, κάπως έτσι το αντιμετώπιζαν οι δημοσιογράφοι. Ότι δηλαδή η ευχάριστη έκπληξη κλπ. Και δεν είναι να πεις ότι είχε συμπληρωθεί καμιά 10ετία από το τελευταίο πρωτάθλημα.

 

Γενικώς θυμάμαι στα τέλη της δεκαετίας του 90 η ΑΕΚ να αντιμετωπίζεται ως ξεκάθαρα μικρότερο μέγεθος και ότι οι σοβαρές ομάδες στην Ελλάδα ήταν 2, οι γαυροβάζελοι. Προφανώς τα διοικητικά που μια ζωή ταλάνιζαν την ΑΕΚ έπαιξαν το ρόλο τους. Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι εκείνη τη μέρα η ομάδα λιγοψύχησε και δεν τίμησε τη φανέλα της. Το απόγευμα του αγώνα στο ΟΑΚΑ είχα την απαίτηση από το Νικολαϊδη να καθαρίσει εκείνο το πρωτάθλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχετε τα δικια σας αλλα μεχρι ενος βαθμου.

 

πρωτα απο ολα αυτο που λεει ο σταυρος για ''ειδηση'' περι καλης πορειας της ΑΕΚ τοτε και οτι στα τελη της δεκαετιας του 90 η ΑΕΚ αντιμετωπιζοταν ως ''ξεκαθαρα μικροτερο μεγεθος'' , δε ξερω απο που του ηρθαν.

πραγματικα τωρα.

 

μακραν η κορυφαια ομαδα στην ελλαδα το 96 το 97 και το 98, με 2 κυπελλα, (2) χαμενα πρωταθληματα στο τελος κ ενα απο μαλακιες μας στο δευτερο γυρο με 4/4 παρολαυτα.(ολα αυτα στις μεγαλες εποχες βαρδινογιαννη-κοκκαλη).

μιλαμε τοτε σκορπουσαμε τρομο πραγματικα. ειδικα στα ντερμπυ. οχι και μικροτερο μεγεθος...

 

απλα τοτε το 2002 ολα εδειχναν οτι θα το παρουμε, εξ ου και ο ενθουσιασμος κυριως απο μεριας μας μπορω να πω.

 

μητσακλα, οπαδικα η παρακμη εχει ξεκινησει πολυ πιο πριν.

ασε που δε θεωρω παραλογο το ξενερωμα στο σκηνικο που οντως συνεβη και μας θυμησε ο αβρααμ.

καλο ειναι να παιρνεις το πρωταθλημα στην εδρα του αντιπαλου αλλα και να το παρεις πιο πριν δε χαλιεσαι...

 

τελος, ολα σωστα για την ομαδα αυτα που λετε αλλα και πεναλτυ εγινε στον τσαρτα κανονικο ΚΑΙ ο κοντος εβαλε γκολ κανονικοτατο. (0-2) αλλο τι εγινε μετα. οι αλλοι να τα ξεχνανε εμεις δεν επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites

νικο ειχαμε φαει την επομενη βδομαδα 3-0 στο πρωταθλημα με 2 πεναλτυ κοκκινες και τετοια στο σταδιο.

ημουν μεσα και σε αυτο.για αυτο θεωρω θαφτηκε γενικα η νικη αυτη στο κυπελλο τοτε.

ενω ηταν απο τα μεγαλυτερα γλεντια, στο απογειο της παραγκας τοτε με μπιγκον και πιστολια στο members.

εμεις ψιλοαστειοι γενικα στο πρωταθλημα εκεινη τη χρονια.πηραμε το κυπελλο τοτε τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζοντας το ταξιδι των αουτσαιντερ παιχνιδιων που ισως να εχουμε ξεχασει...

 

παραθετω ενα εκληκτικο ντοκουμεντο απο το αλησμονητο ματς-εκδρομη στην πατρα το 91-92.

 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×