Jump to content

Recommended Posts

Θα δούμε κανόνια, θα δούμε κερινα, βλέπουμε αφίσες και έχει βάλει μέχρι και κάτι άσχετους σαν το Ωνάση ε θα είναι ξεφτίλας και κομπλεξικός αν δεν βάλει κάπου και το ΧΧ για τη προσφορά του στο σύλλογο για δεκαετίες και για το κόσμο που έκανε ΑΕΚ η τον έκανε να την αγαπήσει παθολογικά .  Αυτό λέω. 

Link to comment
Share on other sites

Οταν έρθει εκείνη η ώρα, ο Δημήτρης Χατζηχρήστος θα τιμηθεί όπως του αξίζει και δεν χρειάζεται καμία ΠΑΕ ΑΕΚ για να καταλάβει τη θέση που έτσι κι αλλιώς έχει στην πραγματικότητα. Αυτή του πιο σημαντικού ανθρώπου στην ιστορία της ΑΕΚ.

Ο Χατζηχρήστος είναι ο,τι πιο σημαντικό είχε ποτέ η ΑΕΚ. Ούτε ο Μπάρλος, ούτε ο Μπάγεβιτς, ούτε κανένας δεν κατάφερε να διαμορφώσει την ΑΕΚ τόσο πολύ όσο την διαμόρφωσε ο Χατζηχρήστος. Προφανώς υπάρχει αντίλογος στα παραπάνω, αμφισβητώ όμως σφόδρα την πιθανότητα να μπορέσει κάποιος να μου αλλάξει την άποψη.

Η ΑΕΚ θα ήταν κάτι άλλο χωρίς τον Χατζηχρήστο, σίγουρα θα είχε πολύ λιγότερο κόσμο, εγώ έτσι όπως το βλέπω σήμερα, μάλλον θα ήταν απίθανο να είχα γίνει ΑΕΚ αν δεν υπήρχε ο Χατζηχρήστος.

Γιατί αυτά που μάγεψαν τη δική μου γενιά που επέλεξε να γίνει ΑΕΚ, όλα ξεκινούσαν από τη Σκεπαστή των 90s.

Αν φύγει απ' τη ζωή ο Χατζηχρήστος, τότε θα έχει φύγει και το τελευταίο κομμάτι της ΑΕΚ που αγαπήσαμε. Δεν υπάρχει κανένας να δώσει συνέχεια σε όλη αυτή τη μαγική κατάσταση, εδώ και χρόνια δηλαδή. Η ΑΕΚ ποτέ δεν θα ξαναγίνει τόσο όμορφη χωρίς τον Χατζηχρήστο.

Κάποτε λέγαμε ΑΕΚ θα πει... Και έβαζε ο καθένας ο,τι νομιζε. Τον τελευταίο καιρό, μέσα μου όλο και ωριμάζει η άποψη ότι ΑΕΚ θα πει Δημήτρης Χατζηχρήστος. Και πείτε ο,τι θέλετε

  • Δικεφαλάκι 16
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, stavros 9-11 said:

Οταν έρθει εκείνη η ώρα, ο Δημήτρης Χατζηχρήστος θα τιμηθεί όπως του αξίζει και δεν χρειάζεται καμία ΠΑΕ ΑΕΚ για να καταλάβει τη θέση που έτσι κι αλλιώς έχει στην πραγματικότητα. Αυτή του πιο σημαντικού ανθρώπου στην ιστορία της ΑΕΚ.

Ο Χατζηχρήστος είναι ο,τι πιο σημαντικό είχε ποτέ η ΑΕΚ. Ούτε ο Μπάρλος, ούτε ο Μπάγεβιτς, ούτε κανένας δεν κατάφερε να διαμορφώσει την ΑΕΚ τόσο πολύ όσο την διαμόρφωσε ο Χατζηχρήστος. Προφανώς υπάρχει αντίλογος στα παραπάνω, αμφισβητώ όμως σφόδρα την πιθανότητα να μπορέσει κάποιος να μου αλλάξει την άποψη.

Η ΑΕΚ θα ήταν κάτι άλλο χωρίς τον Χατζηχρήστο, σίγουρα θα είχε πολύ λιγότερο κόσμο, εγώ έτσι όπως το βλέπω σήμερα, μάλλον θα ήταν απίθανο να είχα γίνει ΑΕΚ αν δεν υπήρχε ο Χατζηχρήστος.

Γιατί αυτά που μάγεψαν τη δική μου γενιά που επέλεξε να γίνει ΑΕΚ, όλα ξεκινούσαν από τη Σκεπαστή των 90s.

Αν φύγει απ' τη ζωή ο Χατζηχρήστος, τότε θα έχει φύγει και το τελευταίο κομμάτι της ΑΕΚ που αγαπήσαμε. Δεν υπάρχει κανένας να δώσει συνέχεια σε όλη αυτή τη μαγική κατάσταση, εδώ και χρόνια δηλαδή. Η ΑΕΚ ποτέ δεν θα ξαναγίνει τόσο όμορφη χωρίς τον Χατζηχρήστο.

Κάποτε λέγαμε ΑΕΚ θα πει... Και έβαζε ο καθένας ο,τι νομιζε. Τον τελευταίο καιρό, μέσα μου όλο και ωριμάζει η άποψη ότι ΑΕΚ θα πει Δημήτρης Χατζηχρήστος. Και πείτε ο,τι θέλετε

Συμφωνώ σε όλα!

Ευχαριστώ που έδωσες φωνή στις σκέψεις και τα αισθήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ και ο παοκ είναι οι μοναδικοι σύλλογοι στην Ελλάδα και μάλλον από τους ελάχιστους στον κόσμο, στους οποίους μια οπαδικη μορφή έχει θεωρηθεί από πολλούς, σημαντικότερη και επιδραστικοτερη  από παίκτες, προπονητές και παράγοντες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη συγκρίνουμε την πουτσα με τη βούρτσα, ποιος μανάβης μπροστά στον Χατζηχρήστο. Ένας διάσημος οπαδός τους είναι εκείνος, με όνομα λιγότερο αναγνωρίσιμο από τον Μπάμπη τον σουγιά που υπάρχει στην φαντασία των αμαν.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Geologos said:

Καλά μη συγκρίνουμε την πουτσα με τη βούρτσα, ποιος μανάβης μπροστά στον Χατζηχρήστο. Ένας διάσημος οπαδός τους είναι εκείνος, με όνομα λιγότερο αναγνωρίσιμο από τον Μπάμπη τον σουγιά που υπάρχει στην φαντασία των αμαν.

 Απλά είπα ότι στην Ελλάδα, μόνο στον οργανισμό παοκ, εκτός από την ΑΕΚ, πολλοί θεωρούν έναν οπαδό σημαντικότερο από παίκτες, παράγοντες και προπονητές. Δεν μπήκα στην διαδικασία να τους συγκρίνω, ούτε να σκεφτώ πόσο ισχύει, κάτι που  αφορά τους βου, ούτως ή άλλως για κάποιον που αποσύρθηκε το 1992.  Πάντως στα 80ς οι παοκτζήδες  έκαναν οπαδικές εκδρομές που αντίστοιχες  οι οπαδοί  των αθηναϊκών ομάδων  δεν έκαναν , πόσο αυτό είχε σχέση με το συγκεκριμένο πρόσωπο δεν το ξέρω.    Τεσπα, η συζήτηση είναι για την Ορίτζιναλ και τον Χατζηχρήστο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στην ΑΕΚ έχουμε δείξει κατά  καιρους ότι έχουμε πθο ψηλά τα πτοσωπα από την ομάδα. Και σε προεδρους και σε πριπονητες και σε παίκτες ακόμα και σε οπαδους. Έχουμε ένα θέμα με τις προσωπικοτητες. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Araujo21 said:

Γενικά στην ΑΕΚ έχουμε δείξει κατά  καιρους ότι έχουμε πθο ψηλά τα πτοσωπα από την ομάδα. Και σε προεδρους και σε πριπονητες και σε παίκτες ακόμα και σε οπαδους. Έχουμε ένα θέμα με τις προσωπικοτητες. 

Του ΧΧ δεν ήταν προσωπολατρία άλλωστε όπως έλεγε τις παρασκευές τη μισεί - τη προσωπολατρία - περισσότερο απο όλους μας όπως και τη πολιτική μέσα στην ομάδα    . Ήταν εκεί και το μόνο που ζήτουσε ήταν να αγαπάς και να προσφέρεις στα τρία μαγικά γράμματα όπως έλεγε και φαντάζομαι λέει ακόμα . Λίγοι μετρημένοι στα δάκτυλα ήταν αντάξιοι γιατί του καθενός η καυλάντα ήταν πάνω απο το σύλλογο  .   Τώρα που πέρασαν τα χρόνια και αρχίζει να πήζει το μυαλό καταλαβαίνεις ότι σήκωνε στις πλάτες του όλες τις αμαρτίες της ΑΕΚ και του κόσμου απο το πιο μικρό όπως το να παρακάμψεις κουτοπόνηρα την εκδρομή της original και μετά να τους ζητάς εισιτήρια όπως εγώ με την αντερλέχτ και να στο δίνει απο τη καβάτζα χωρίς να ζητήσει τπτ και να νιώθεις μετά μαλάκας ( μια απο τις πολλές φορές που μου έδειξε πόσο μικροί είμαστε μπροστά του)  , να είναι δίπλα σε όποιον τον έχει ανάγκη , να ακούει βρήσιμο για πράγματα που δεν έχει ευθύνη και μάλιστα ένω έχει προσπαθήσει να αποφύγει μέχρι τα υπερασπίζεσαι ανθρώπους και καταστάσεις που δεν θέλεις .

Αν δεν το έχεις συναναστραφεί ή να τον έχεις ακούσει δεν μπορεις να καταλάβεις . Δεν έκανε απλά κόσμο ΑΕΚ απλά τους χάραζε τα τρία γράμματα στη καρδιά τους . 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AG21 said:

Του ΧΧ δεν ήταν προσωπολατρία άλλωστε όπως έλεγε τις παρασκευές τη μισεί - τη προσωπολατρία - περισσότερο απο όλους μας όπως και τη πολιτική μέσα στην ομάδα    . Ήταν εκεί και το μόνο που ζήτουσε ήταν να αγαπάς και να προσφέρεις στα τρία μαγικά γράμματα όπως έλεγε και φαντάζομαι λέει ακόμα . Λίγοι μετρημένοι στα δάκτυλα ήταν αντάξιοι γιατί του καθενός η καυλάντα ήταν πάνω απο το σύλλογο  .   Τώρα που πέρασαν τα χρόνια και αρχίζει να πήζει το μυαλό καταλαβαίνεις ότι σήκωνε στις πλάτες του όλες τις αμαρτίες της ΑΕΚ και του κόσμου απο το πιο μικρό όπως το να παρακάμψεις κουτοπόνηρα την εκδρομή της original και μετά να τους ζητάς εισιτήρια όπως εγώ με την αντερλέχτ και να στο δίνει απο τη καβάτζα χωρίς να ζητήσει τπτ και να νιώθεις μετά μαλάκας , να είναι δίπλα σε όποιον τον έχει ανάγκη , να ακούει βρήσιμο για πράγματα που δεν έχει ευθύνη και μάλιστα ένω έχει προσπαθήσει να αποφύγει μέχρι τα υπερασπίζεσαι ανθρώπους και καταστάσεις που δεν θέλεις .

Αν δεν το έχεις συναναστραφεί ή να τον έχεις ακούσει δεν μπορεις να καταλάβεις . Δεν έκανε απλά κόσμο ΑΕΚ απλά τους χάραζε τα τρία γράμματα στη καρδιά τους . 

 

Μια χαρά τον έχω γνωρίσει. Ήμουν οργανωμένο μέλος της Original και από πρωτεργατες σε ίδρυση στην επαρχία. Άλλοι λόγοι μας οδήγησαν στην αποχή

Link to comment
Share on other sites

Just now, Araujo21 said:

Μια χαρά τον έχω γνωρίσει. Ήμουν οργανωμένο μέλος της Original και από πρωτεργατες σε ίδρυση στην επαρχία. Άλλοι λόγοι μας οδήγησαν στην αποχή

Αφου τον έχει γνωρίσει τότε γιατί λές για προσωπολατρία στο πρόσωπο του ? 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AG21 said:

Αφου τον έχει γνωρίσει τότε γιατί λές για προσωπολατρία στο πρόσωπο του ? 

Στο λέω για τη ΑΕΚ. οχι μονο στο πρόσωπο του. Σαν κανονα. Ο οπαδός της ΑΕΚ πιανεται από πρόσωπα. Χρόνια τώρα 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Araujo21 said:

Στο λέω για τη ΑΕΚ. οχι μονο στο πρόσωπο του. Σαν κανονα. Ο οπαδός της ΑΕΚ πιανεται από πρόσωπα. Χρόνια τώρα 

ναι οκ σε αυτό συμφωνώ και σε αυτό έχει ευθύνει και ο χχ γιατί ήταν ένας τρόπος να κάνει νέους οπαδούς άλλα ο ΑΕΚτζής το παράκανε και πήγαινε σε ψύχωση και ακραίες αντιδράσεις και γι'αυτο μετά το χαμό με το νικολαίδη αλλαξε το τροπάριο . Σόρρι εγώ το πήρα σαν προσωπολατρία στο πρόσωπο του που μόνο τα χατζηχρηστάκια σκλάβοι εργάτες την είχαν .  

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Araujo21 said:

Στο λέω για τη ΑΕΚ. οχι μονο στο πρόσωπο του. Σαν κανονα. Ο οπαδός της ΑΕΚ πιανεται από πρόσωπα. Χρόνια τώρα 

Αυτό γίνεται και επειδή η ΑΕΚ διαχρονικά εξαρτάται περισσότερο από κάποια πρόσωπα, σε σχέση με τους άλλους δύο μεγάλους, τόσο αγωνιστικά όσο και οπαδικά.  Ο κόσμος της ΑΕΚ πχ είναι μικρότερος από αυτούς του ολυμπιακού και του παναθηναικού, οπότε αν δεν υπήρχε ένας χατζηχρήστος να τον οργανώσει, δεν θα μπορούσε να τους κοντράρει ποτέ. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι περαστικό οτι και να έχει ... σπουδαία φυσιογνωμία για τον οπαδό της ΑΕΚ, για εμας ως πιτσιρίκια αλλά και για τον ίδιο το σύλλογο. Η τελευταία συνέντευξη που έδωσε πριν ενα δυο χρόνια (εχω χασει την αίσθηση του χρόνου) είναι από τις καλύτερες και πιο αληθινές που έχω δει και αφορούν την ομάδα μας 

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω δεν ήθελα να κάνω σύγκριση με μπαογκ, αλλά αφού αυτη η εντύπωση δόθηκε, για να το συνδέσουμε με την Ορίτζιναλ και τον Χατζηχρήστο που είναι το θέμα μας, να πούμε ότι πρωτη φορά στα 80ς, η τούμπα "είδε" εξέδρα φιλοξενούμενων αθηναϊκής ομάδας το 85 σε αγώνα με την  ΑΕΚ, κάτι που μετά γινόταν κάθε χρόνο, με αποτέλεσμα να βγάλουμε το σύνθημα-τραγουδάκι "πως είναι η τούμπα;" και να το λέμε στους γαυρους και τους βαζελους για αρκετά χρόνια. Τότε ενώ οι παοκτζηδες κατέβαιναν Αθήνα σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ  αν και  όχι πάντα, η τούμπα ήταν σημείο αναφοράς και  κάτι σαν άβατο για τους Αθηναίους οπαδούς, το οποίο βέβαια το έσπασε η Ορίτζιναλ του Χατζηχρήστου, μέχρι που κάποια χρόνια αργότερα γαυροι και βαζελοι βρήκαν και αυτοί δειλά δειλά τον δρόμο που είχαμε ανοίξει εμείς, εννοω ο κόσμος της ΑΕΚ. Αργότερα το 1991, πάλι η Ορίτζιναλ του Χατζηχρήστου έκανε για πρώτη φορά εξέδρα στο Αλεξάνδρειο με αντιπαλο τον παοκ, ανοίγοντας τον δρόμο και για τους γαυροβαζελους τα επόμενα χρόνια. Μπορούμε να προσθέσουμε και πολλά σχετικά με άλλες έδρες βέβαια, όπως ότι στα 80ς η Ορίτζιναλ έκανε εξέδρες και μάλιστα πολύ καλές σε παπαστρατειο και τάφο του Ινδού, ενώ οι γαυροβαζελοι συνήθως δεν ερχόντουσαν  στο κλειστό του Ιωνικου στην ΝΦ. Ο δρόμος που άνοιξε η Ορίτζιναλ του Χατζηχρήστου στα "πέτρινα χρόνια", έγινε... λεωφόρος :)και στα 90ς κυριαρχησαμε πλέον εμείς οπαδικα, αν και στα δύσκολα πάντα ένα πουλμανακι έφευγε. 

 

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

reposting

Καλημέρα μας..
Θέλουμε να ξέρετε πως η αγάπη σας είναι μεγάλη και την νοιώθουμε, πως η θετική σας σκέψη φτάνει μέχρι τον Μίμη της  καρδιάς Μου, Σας, και τον δυναμώνει.
Δεν σας αποφεύγει για κανέναν άλλον λόγο παρά μόνον γιατί πρέπει να είμαστε συγγεντρωμένοι στην θεραπεία του. Να είστε σίγουροι πως κανουμε τα ΠΑΝΤΑ με την καλυτερη ιατρική ομάδα. Εχθές το βράδυ διαβάσαμε μία ανήθικη ανάρτηση λες και θέλαμε να μάθουμε πληροφορίες ιατρικές από έναν Δημήτρη Χαλκιά. Σας παρακαλώ μην επιμένετε να του μιλήσετε ή να τον δείτε. Θα γίνει κι  αυτό μα λίγο αργότερα.
Μόνο την θετική σας σκέψη και την προσευχή σας και θα ξαναγίνουν όλα Αληθινά.

"Κατερίνα"

  • Δικεφαλάκι 9
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×