Jump to content

O®️iginal 21 ?


stavros 9-11
 Share

Recommended Posts

Διαφωνείς η συμφωνείς, παρόλα τα άσχημα και όλα τα καλά που έκανε, ευτυχώς η δυστυχώς, αυτός είναι η Original. Μπροστά στην υγεία παγώνουν τα πάντα! Δύναμη Μιμαρα, οι ευχές μας μαζί σου!

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε καλά; 

Είμαστε καλά;

Σ αγαπώ πολύ;

Σαγαπω πολύ;

Σα βρεθείς στης Φιλαδέλφειας τα μέρη.....

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει εκατοντάδες χιλιάδες παιδιά είτε μακριά είτε κοντά όπου βρίσκονται παντού στο κόσμο η με διαφορετικές ζωές και εξέλιξη ο καθένας κάνουν μια σκέψη και μια ευχή για το αρχηγό μας αυτή την ώρα .  

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο από ο,τι έμαθα, μακαρι οι χιλιάδες θετικές σκέψεις  μας να του δώσουν δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε το για αγώνα έστω και χωρίς γκαζόν να μπει στις εξέδρες πρώτος ο αρχηγός.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Από έναν παοκτζη, το είδα τυχαία στο Facebook. 

Κάποια Κυριακή των 80s , ήρθε ο τύπος αυτός στην Τούμπα, ως οργανωτής αντίπαλης κερκίδας.

  Γύρω στο 65 του αγώνα, ακούμε ξαφνικά ένα σύνθημα χωρίς φωνή, αποκλειστικά με σφυρίγματα, το "ΑΕΚ αγάπη μου γλυκιά".

 Ηταν τόσο απλό ως σύλληψη ,συνάμα τόσο ευφυές, που μόνο ένας ηγέτης μπορούσε να σκαρφιστεί. 

Είναι ο πρώτος που έκανε ραδιοφωνική οπαδική εκπομπή στην Ελλάδα. Και τηλεοπτική. Ο δε τηλεφωνητής στο δωματιάκι, άλλη μία επινόηση της εποχής.

 Ο πρώτος που έκανε παραρτήματα συνδέσμου στην επικράτεια. Αυτό που τον ξεχώριζε κυρίως, είναι το ήθος του μακριά απο καφριλίκια και χουλιγκανισμούς που "επιτάσσει" η σύγχρονη εποχή. Ως βορειοελλαδίτης, πάντα έδειχνε σεβασμό στον ΠΑΟΚ και τον κόσμο του. Εκείνη η γενιά είχε διαφορετικές αξίες.

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ενσαρκώνει το "είναι διαφορετικό να είσαι ΑΕΚ" είναι αυτός .

Καλή δύναμη στον πιο δύσκολο αγώνα της ζωής σου.

Στα σχόλια προσθέτει κάποιος:  "Είναι οι μόνοι που είχαν έρθει την χρόνια που πήραμε το πρωτάθλημα το 85 στο 1-1. Βέβαια τότε το σύνθημα ήταν δύσκολο να ακουστεί. Καλή δύναμη στον άνθρωπο"

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μία υπέροχη ιστορία έφερε στο… φως ένας οπαδός του Άρη με τον Δημήτρη Χατζηχρήστο. Ο Γιάννης Καραλής πόσταρε σχετικά στο Instagram και τα λόγια του οπαδού του Άρη συγκλονίζουν:

H ανάρτηση του Γιάννη Καραλή

 
 

Λίγο καιρό μετά την παρουσία του Δημήτρη Χατζηχρήστου, του δικού σας Μίμη στην διαδικτυακή εκπομπή Betarades έκανα τα πάντα για να επικοινωνήσω μαζί του, έβαλα λιτούς και δεμένους για να βρω έστω ένα τηλέφωνο.

Όσα είπε δεν αφορούσαν την ομάδα μου τον Άρη Θεσσαλονίκης, όμως ήταν πράγματα που γοήτευαν τον οποιονδήποτε άνθρωπο σέβεται τον εαυτό του όποια ομάδα κι αν υποστηρίζει. Πολύ απλά γιατί ήταν λόγια μεστά, λόγια τίμια και ειλικρινή που έβγαιναν από εναν κόσμο και ένα συνολικό οπαδικό κίνημα, άλλης εποχής. Εντέλει μετά από προσπάθεια τα κατάφερα και θα ήθελα να καταγράψω ατόφιο τον διάλογο μας αμέσως παρακάτω.

 
 


– Ελα φίλε καλημέρα Αρειανός είμαι από Θεσσαλονίκη σε παίρνω είδα την εκπομπή.


-Έλα ρε Αρειανάρα να σου πω να σε πάρω σε 10 λεπτά που πάω σπίτι γιατί γκαζώνω με το μηχανάκι;;;

Μη σας κουράζω τα 10 λεπτά πέρασαν η ώρα είχε πάει 8 το βράδυ κι ακόμα δεν με είχε πάρει πίσω.

Δεν στεναχωρήθηκα γιατί πίστεψα πως θα ήθελε να με αποφύγει χωρίς να με προσβάλλει γιατί τα χνώτα μας δεν ταιριάζανε οπαδικά. Ώσπου στις 20.00 το βράδυ το κινητό μου χτύπησε από απόκρυψη και όταν το σήκωσα ακούω μια φωνή να μου λέει.


Αγόρι μου δε σε ξέχασα απλά τώρα ξεμπέρδεψα ο κωλόγερος! Η έκπληξη μου ήταν μεγάλη δεν το περίμενα. Ένας άνθρωπος που δε με ήξερε καν δεσμεύτηκε πως θα μιλήσουμε και το τήρησε χωρίς να είναι υποχρεωμένος.

Αράξαμε κάπου κοντά στη μισή ώρα με ρώτησε πως με λένε που μένω στη Θεσσαλονίκη και μόλις του είπα κοντά στο γήπεδο του Αγροτικού στον Εύοσμο μ είπε ότι είχατε έρθει εκεί με την Α.Ε,Κ. πριν 15 και βάλε χρόνια.

Ήταν τόσο προσιτός που λόγω της συμπεριφοράς του σχεδόν με ανάγκασε να του εμπιστευθώ το κινητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Μου είπε να αγαπάω τον Άρη όσο τίποτα να τον μελετάω να ξεσκονίσω την ιστορία για να μην επιτρέψω σε κανένα να μου περάσει το άσπρο για μαύρο και αφού με ρώτησε αν πάω στο γήπεδο με εξέπληξε ακόμη περισσότερο γιατί ενδιαφέρθηκε για το αν κάνω κάποια φυσιοθεραπεία.

Λίγο πριν κλείσουμε δεσμεύτηκε πως αν τον βγάλει ο δρόμος κάποια στιγμή προς τα πάνω θέλει οπωσδήποτε να με γνωρίσει. Σήμερα αυτός ο άνθρωπος ο δικός σας οπαδικός πατέρας καλείται να δώσει μια άνιση μάχη, όμως δεν τον φοβάμαι καθόλου γιατί οι άνθρωποι που ξεκίνησαν από το μηδέν είναι ειλικρινά οραματιστές και απευθύνονται στο μεράκι της ψυχής ανθρώπων είναι μεγάλοι μαχητές. Έμαθαν να ζουν με τα ζόρια και να αναπνέουν για τις μάχες.

Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν σύντομα είμαι πεπεισμένος ότι θα τα καταφέρει για μια ακόμη φορά και σίγουρα θα είναι δίπλα σας στο νέο σας στολίδι για να φωνάξει Α.Ε.Κ. Με εκτίμηση οπαδός του Άρη Θεσσαλονίκης. Όλες οι ευχές του κόσμου για έναν πραγματικά γνήσιο άνθρωπο μιας άλλης εποχής τότε που η μπέσα και ο λόγος τιμής μετρούσαν…

Αυτή η επιστολή εστάλη χθες στην original 21 από έναν ΥΠΕΡΟΧΟ άνθρωπο. Γιατί στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και πολύ όμορφες στιγμές… Υ.Γ. Τη συνέντευξη τη βρήκα στη σελίδα “The Football Romantics” στο Facebook.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

περα απο το ΦΟΥΛ συγκηνιτικο της υποθεσης, ο Καραλης δειχνει πολυ καλη μεταγραφη στελεχους ως τωρα

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καραλης ξέρει ότι πρέπει να επικεντρωθεί στον άνθρωπο Χατζηχρήστο γιατί για τον οπαδό / ηγέτη η πορεία,  ζωή και αφοσίωση του τα λέει όλα και δεν μπορεί κανένας να μιλήσει γιαυτό. 

Εγώ είπα λίγες σελίδες πριν μια δική μου ιστορία με τα εισιτήρια που ένας οποιοδήποτε άνθρωπος θα μας πέταγε έξω από το σπίτι του εκείνος μας ειδε σαν τα παιδιά του που έκαναν ένα λάθος και μας τα έδωσε χωρίς να πει τπτ παρόλο το χαμό που γινόταν με τα εισιτήρια τότε και τα κρατούσε σαν κόρη οφθαλμού αλλά ακόμα νιώθω ντροπή που κάναμε αυτή τη κουτοπονηριά και κλείσαμε μόνοι μας εκδρομή. 

Οι ιστορίες είναι πολλές και καλο είναι να τις αναδείξουν γιατί μαθαίνοντας για αυτές γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος και οπαδός. 

Νιώθω ευγνωμοσύνη που η ζωή μου τα έφερε έτσι και γνώρισα και εκείνος και τον αξέχαστο αψεγάδιαστο Θέμη όχι μόνο σαν οπαδοί ΑΕΚ που μας γεμιζαν τη ψυχή μας και το μυαλό μας με τα τρία μαγικά γράμματα αλλά σαν άνθρωποι και προσωπικότητες. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Geologos said:

Ανοίξτε το για αγώνα έστω και χωρίς γκαζόν να μπει στις εξέδρες πρώτος ο αρχηγός.

 Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στο Δημήτρη το Χατζηχρήστο, είναι κατά τη γνώμη μου από τους λίγους στην ΑΕΚ που έδωσε πολύ περισσότερα από όσα πήρε. Από εκεί και πέρα, διαβάζω διάφορους σε διάφορα site αυτές τις μέρες που δήθεν συγκινήθηκαν και μιλάνε για αγνό οπαδό και λοιπά, ενώ τόσα χρόνια τον σταύρωναν και τον έβγαζαν αιτία του κακού για όλα. Καλό θα είναι να σωπάσουν....

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, AG21 said:

Ο άλλος έγραψε βιωματικό άρθρο για τον Χατζηχρήστο χωρίς να έχει πάει ποτέ στο Δωματιακι. Πλακωσανε κι οι γύφτοι που λένε 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

 Κάποιοι λένε το κοντό και το μακρύ τους, με αφορμή το πρόβλημα υγείας του. Διάβαζα πριν στο face κάποιον που έγραφε "εσύ έκανες εξέδρα με την Ορίτζιναλ στην Σκεπαστη, και γω ήμουν με τον Μπάμπη στο πέταλο της   21"  Μα και ο Μπάμπης ο Καρανουτσος στην σκεπαστή οργάνωνε, στην 11 όπου πήγαινε η θύρα 21. Μοιρασμένη ήταν η σκεπαστή για χρόνια. Μετά πολλοί έχουν φθάσει να τον παρουσιάζουν σχεδόν σαν χίπη ειρηνιστη. Οκ, σε επεισοδια δεν πήγαινε ο ίδιος, κάφρος δεν ήταν ποτέ, αλλα Αρχηγός της πιο δυναμικης οργάνωσης οπαδών τόσο στις εξέδρες όσο και στους δρόμους, ήταν. 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, stavros 9-11 said:

Ο άλλος έγραψε βιωματικό άρθρο για τον Χατζηχρήστο χωρίς να έχει πάει ποτέ στο Δωματιακι. Πλακωσανε κι οι γύφτοι που λένε 

Έχει καμία σημασία? Πόσοι από εδώ έχουν περάσει η κάποιοι πήγαιναν για κάποια χρόνια κάθε Παρασκευή?  Ο ΧΧ είναι ιστορία της ΑΕΚ όχι της ορίτζιναλ για μένα. 

Περαστικοί είμασταν όλοι εκει υπηρετώντας κάτι που αγαπούσαμε περνοντας καλά και κάνοντας παρέες στα νεανικά μας χρονια που είχαμε ενέργεια νιώθοντας μέρος ενός συνόλου.  

Πολλοί λίγοι μετρημένοι στα δάκτυλα είναι όμως οι δικοί του άνθρωποι και τους είχε για δεκαετίες και δεν πρόκειται να μιλήσουν ποτέ. 

Επαναλαμβάνω σημασια έχει ο άνθρωπος και αυτό θα ήθελε και ίδιος φαντάζομαι σαν ακόμα μια κατήχηση στους μικρούς οπαδούς που νομίζουν ότι καλός οπαδός είναι αυτός που βαράει πιο καλά. 

Πάνω στα παραπάνω βιντεακια η οπαδικοι στιγμή που μου έχει μείνει αξέχαστη με το ΧΧ φυσικά δεν είναι στη μπάλα αλλά στο κλειστό της μεταμόρφωσης νομίζω εκεί που έπαιζε βολλευ αντρών και γυναικών. Βολλευ αντρών πρέπει να ήταν κάπου το 2006 και μέσα στο κλειστό να ήταν 20 άτομα όλοι ένας και ένας και ο Χατζηχρήστος χτυπούσε με πολλή δύναμη τα δημοσιογραφικα δίνοντας το ρυθμό στα συνθήματα που έδινε. Είναι μια από τις στιγμές που είπα αυτό είναι ΑΕΚ, αυτό είναι original. 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Rayo Vallecano 21 said:

 Από το τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΚ στο Νίκος Γκουμας, με Αρχηγό στα "ορεινά" της 9.

https://fb.watch/dM28fB0i6U/

 

10 με 11 δεν ήταν εκείνη η μεριά; Τόσο λάθος το θυμάμαι;

 

Εντωμεταξύ είχα αμέτρητα όνειρα στη ζωή μου από τότε που μετακόμισα με την Σκεπαστή. Είχα βρεθεί πάρα πολλές φορές τις νύχτες εκεί...

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, SpiRos said:

10 με 11 δεν ήταν εκείνη η μεριά; Τόσο λάθος το θυμάμαι;

 

Εντωμεταξύ είχα αμέτρητα όνειρα στη ζωή μου από τότε που μετακόμισα με την Σκεπαστή. Είχα βρεθεί πάρα πολλές φορές τις νύχτες εκεί...

Από την πλευρά που ήταν προς την 5-6-7 διακρίνεται ο Αρχηγός, στην αρχή του βίντεο, λίγο μετά το 10ο δευτερόλεπτο του βίντεο αλλά και μετά το πρώτο λεπτό νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, SpiRos said:

 

 

Εντωμεταξύ είχα αμέτρητα όνειρα στη ζωή μου από τότε που μετακόμισα με την Σκεπαστή. Είχα βρεθεί πάρα πολλές φορές τις νύχτες εκεί...

Η δική μου τελευταία φορά στην Σκεπαστη  ήταν με τον παοκ στο 6-2 το 2002. Στην 21 ήμουν, αλλά στα τελευταία λεπτά λες και ήξερα ότι δεν θα ξαναβρεθώ, πήγα από Σκεπαστη για μια "τζούρα" ατμόσφαιρας. Την επόμενη χρονιά από τον Οκτώβρη δεν ήμουν Ελλάδα, ενω τον Σεπτέμβρη είχε γυρίσει ο ντουσκο και δεν ήθελα να πηγαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2022 at 2:44 PM, Rayo Vallecano 21 said:

Η δική μου τελευταία φορά στην Σκεπαστη  ήταν με τον παοκ στο 6-2 το 2002. Στην 21 ήμουν, αλλά στα τελευταία λεπτά λες και ήξερα ότι δεν θα ξαναβρεθώ, πήγα από Σκεπαστη για μια "τζούρα" ατμόσφαιρας. Την επόμενη χρονιά από τον Οκτώβρη δεν ήμουν Ελλάδα, ενω τον Σεπτέμβρη είχε γυρίσει ο ντουσκο και δεν ήθελα να πηγαίνω. 

Μετά ο γρανιτσας γκρέμισε το γήπεδο θεωρώντας ότι με πασοκ (ακόμα) κυβέρνηση και πασοκ δήμαρχο (γρετζελιας) οι διαδικασίες και η κατασκευή για το νεο γήπεδο θα ξεκινούσαν γρήγορα.. 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×