Jump to content

Recommended Posts

9 hours ago, CHⓇIS said:

τουμπα (7).jpg

Εκείνο το ματς (0-1 με γκολαρα στο 90 του Ναλιτζη που ψιλοεπνιξε ο Ατματζίδης, πιστεύω επίτηδες) ήταν η καλύτερη κερκίδα που έχω ζήσει με ΑΕΚ. Πραγματικά απίστευτος παλμός 90' και τις επόμενες μέρες στην πόλη τα παοκια έδιναν συγχαρητήρια.

Επίσης μιλάμε για άλλες εποχές, χαριν υπερβολής να πούμε ότι στο γήπεδο πηγαίναμε μαζί. Δεν εννοώ φλωριες και τέτοια αλλά επειδή τα μέτρα ασφαλείας ήταν πολύ χαλαρά, έκανε μπαμ ποιος πηγαινε και ποιος έβγαινε από την 8 και οι άλλοι δεν πολυασχολουνταν. Επειδη είχα πάει ποδαρατος σε κείνον τον αγώνα, μας είχαν καταλάβει στο φευγα και αρκέστηκαν σε ένα περιπεκτικο "ε χανουμια".

Και τα εισιτήρια τότε οι ντόπιοι τα αγοράζαμε από το ξενοδοχείο Καψής στο Βαρδάρη. Τέλειος μεζές για να δέρνουν μέχρι μεθαύριο αν ήθελαν και δεν έκαναν ποτέ κίνηση. Και μιλάμε για κόσμος τότε, έμπαινες στο Καψής, κυριλέ ξενοδοχείο και είχε 500 λεσια να περιμένουν στη σειρά να αγοράσουν εισιτήριο. Θυμάμαι είχα φτάσει πρώτος με έναν φίλο μου, μαλλιαδες και οι 2 και ήταν σε ένα τραπέζι ο θρυλικός Άκης Τάκης, εμείς δεν τον είχαμε δει, εκείνος όμως μας είχε δει και ανέμιζε τα εισιτήρια.

Επίσης σε κείνο το ματς είχε φάει φαπες ο Πασχάλης Τσαρουχας για το σκηνικό που είχε γίνει με τον ΟΦΗ Φιλαδέλφεια.

Πάντως όπως βλέπετε τον κόσμο στη φωτογραφία, οι μισοί περίπου ήταν κάτοικοι Θεσσαλονίκης

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

πανω σε αυτο που εγραψε ο Σταυρος, τελευταια φορα που πηγαμε Χαριλαου το 08 στο γκολ του Δελλα που μας βγαλανε στο ημιχρονο. ειχα παει με κλαμπ αλλα πιστευω περαν αυτων που ηρθαν με οργανωμενη μετακινηση ηρθαν και μεμονομενα ατομα και με διακριτικα που δεν τους λες καν γηπεδικους απλα "γιατι παιζει η ΑΕΚ". και ακομα περισσοτερο φλου κοσμος επαιζε στο Καυτατζογλειο. Μιλαμε για αυτοκινητα στις 40 εκκλησιες και μεχρι το γηπεδο ποδαρατοι με διακριτικα τα παντα ολα. τεσπα.... δυσκολα να ξαναζησουμε τετοια 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CHⓇIS said:

1:22 k meta aek pao filadelfia kai me thn klasikh palia foto me kapnogona skepasth

lhsteia deixnei apodythria ktl

grafikos 21

 

Για να έχει την νεκροκεφαλή στην 10 πρέπει να είναι 1982 που μόλις είχε ιδρυθεί η ορίτζιναλ. Δυστυχώς απέχουν οι παλιότεροι για να επιβεβαιώσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν ποτέ οργανωμένος πουθενά, με το Χατζηχρήστο έχω μιλήσει 2 φορές, οπότε δεν είμαι κάνας κολλητός του, αλλά αν υπάρχουν οργανωμένοι οπαδοί στην ΑΕΚ, και αν είχαμε τις κορυφαίες κερκίδες παντού, ιδιώς τέλη δεκαετίας 1980 ως αρχές 2000, οφείλεται κυρίως σε αυτόν. Έβγαλε γενιές οπαδών, με τα club που έφτιαξε η Original στην επαρχία αποκτήσαμε κόσμο παντού, νέο σε ηλικία, οπότε καλό είναι να αποφεύγονται αυτά.....

  • Δικεφαλάκι 7
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και το "τα στερνά τιμούν τα πρώτα". Όμως σε καμία περίπτωση τα στερνά δεν διαγράφουν τα πρώτα. Μας αρέσει/δεν μας αρέσει, ο Δημήτρης Χατζηχρήστος είναι μια προσωπικότητα που επηρέασε την ΑΕΚ και της έχει δώσει κάποια από τα χαρακτηριστικά που κουβαλάει (η ΑΕΚ) μέχρι και σήμερα. Κάτι που ζήτημα να έχουν καταφέρει 10-15 άνθρωποι στην ιστορία αυτής της ομάδας.

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω πραγματικά τι μπορεί να έγινε, όμως από σεβασμό και μόνο σε όσα έζησα όταν εγώ ήμουν "οργανωμένος" ε δεν θα μιλούσα ποτέ έτσι δημοσίως για τον Χατζηχρήστο.

  • Δικεφαλάκι 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον Χατζηχρήστο είχα μιλήσει κάτι φορές (5-6 σίγουρα), τελευταία στο Δωματιάκι (κατέβαινα από Γουδί κάτι απογεύματα μετά την σχολή) μόλις είχε επιστρέψει τρίτη φορά στην ΑΕΚ το βατράχι.

Εντύπωση μου χε κάνει πως ήταν σε φάση "κλάιν" ενώ περίμενα να βγάλει αφρούς.

Γενικά συμπαθής ήταν

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×