Jump to content

Progressive Rock


Guest ALati
 Share

Recommended Posts

Η Αμερικα εχει σημαντικα ειδη rock αλλα στο prog πρεπει να καθεται στο ενα ποδι μπροστα στην Ηνγκλατερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μόνο Αμέρικα πλέον. Οι Άγγλοι για κανένα brit pop και για τίποτα πίπες του indie rock είναι καλοί. ok εξαιρώ ορισμένους, όπως arctic monkeys και σια, αλλά αυτή είναι η εικόνα γενικά.

 

Πιθανότατα η κορυφαία μπάντα της τελευταίας 20ετίας:

 

[video=youtube;hwa6mpzk2Yo]http://www.youtube.com/watch?v=hwa6mpzk2Yo

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι εντάξει. Παρόλο που δεν θέλω να υπονοήσω κάτι κακό για τους Porcupine Tree που μου αρέσουν πολύ σαν μπάντα.

 

Πού πήγαν τα κινήματα, η σκέψη, οι στίχοι, η φωνή στην Αγγλία? Ψόφησαν όλα στα 80's και μετά μεσουρανούσαν οι Oasis και οι Blur. Δεν ξέρω τί γίνεται στην underground σκηνή, δεν ζώ εκεί, αλλά η εικόνα αυτή είναι. Είπα και παραπάνω ότι είναι πρώτοι στο indie rock για όσους ακούν τέτοια μουσική. Arctic monkeys που τους θεωρώ πολλή καλή μπάντα, Primal Scream, Gorillaz, Muse που δεν μου αρέσουν αλλά έχουν ενδιαφέρον και μετά διάφορες εμπορικές μπάντες που δεν τις θεωρώ κάτι ιδιαίτερο όπως Franz Ferdinand, Kaiser Chiefs, Kasabian κτλ. Όχι ότι οι αμερικάνοι δεν έχουν να αντιπαρατάξουν μπαντάρες όπως τους White Stripes, τους NiN και αν πάω σε χαμηλότερο επίπεδο τους Strokes, Interpol και σία. Που αν βάλω και μπάντες που γέρνουν πιο πολύ προς το rock όπως Sonic Youth, Pearl Jam, Smashing Pumpkins, Foo Fighters πάλι για μένα κερδίζουν οι US.

Όλη η σκηνή τους είναι η Brit Pop, όπου και πάλι θεωρώ την αμερικάνικη ποπ ανώτερη σε φωνές αλλά αδικείται τρομερά από την τραγική εικόνα, το lifestyle κτλ

Έχω στραφεί στις US. Σκηνές όπως της Τζόρτζια, του Τέξας, του Οχάιο, της Καλιφόρνια, Σιάτλ, κλασικά NY έχουν πολύ ενδιαφέρον σε διάφορα είδη μουσικής, από alternative, από progressive μέχρι stoner, sludge, metal κτλ βρίσκεις τα πάντα. Σε σχέση με το brit pop που έχει κατακλύσει εμπορικά τη Βρετανία.

Edited by Epitaph21
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη δεν ειναι προβλημα στη μεταμορωση. Δεν ξερω απο που ανεβαζεις και κανεις το copy-paste, αλλα οι οδηγιες ειναι σαφεις: εαν το λινκ σου ειχε τα 3w μπροστα, θα επαιζε κανονικα οπως βλεπεις και στο διορθωτικο που εκανα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

κανε εντιτ και σβησε το s απο τη διευθυνση ρε συ.

 

Δεν ειναι το s το θεμα. Ειναι οτι περναει το c/p μαλλον απο αλλο device και οχι απο desktop. Εαν προσθετει τα 3w κανονικα και με https ανεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

[video=youtube;ACRRRnoN6nQ]

 

Και με 3w πηρα τα τρια και το μακρυτερο.

Θα το ψαξω. Ευχαριστω.

Edited by ALati
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, τωρα ειχες βαλει λινκ με youtu.be διευθυνση και οχι κανονικο youtube.com/watch κλπ. Δεν ξερω απο ποιο device μπαινεις, το προβλημα σου ειναι στο c/p. Οπου εχεις θεμα και το βλεπω, θα στο διορθωνω εγω μεχρι να βγαλεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

[video=youtube;TqWZ_U6Or9I]

 

Βλεπεις που γαμιεται η Ξανθη ολη?

Πτεεεεεεεε ρε πουστη σημερα.

Edited by ALati
Link to comment
Share on other sites

Αλχημειες κανω για να καταληξω στο σωστο λινκ.

Μαθαινω συμβουλος της microsoft εδω και 2 ωρες χαχαχαχα

 

[video=youtube;eCq5wtSO-qI]

Link to comment
Share on other sites

Guest Saxon21
Τι εγινε; Πηραμε το κολάι και το γαμαμε σε Φλόιντ; xD

 

Σας γαμαει ο μπλακμορ,τελεια και παυλα μαυροπερισσοτερε εισαι καυλα.xDxD

 

 

Ritchie Blackmore: I’m Thinking About Playing Deep Purple + Rainbow Songs Again

 

“I think that Joe [Lynn Turner] will not be part of the adventure, and he doesn’t know it yet,” said Blackmore.

 

Blackmore also talked about why he decided to leave Deep Purple in 1993. “I appreciate the very simple fact of sitting down and playing a song,” he said. ”It gets tiring to play in places that are similar and to travel all the time, not for the pleasure of traveling, but just to make money. It becomes a monstrous machine, and I think that’s what Deep Purple had become.”

 

tumblr_mzmu1u9hAd1rbwewgo1_400.gif

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×